За борбата на една майка

  • 4 955
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Очаквам идеи. Филма не ми хареса, липсваше послание. Видяхме само една измъчена и ядосана майка, поне това ни дадоха да видим. Не е важно само да се прави нещо, а и как се прави.

# 31
lUBOZNATELNA, Опитвам се да правя нещо. Съжалявам, че така приемаш филма.
Идеята ми беше всички да видят колко "много" се прави за децата ни в нашата държава. И на какво сме подложени родителите, за да се справяме с най-елементарните нужди.
Не, че за някой нещо се прави в държавата, но останалите поне имат здравето, най-важното за да се борят. Да права си, че трябва да се прави така, че да има ефект. Но това беше моето начало. И трябва да ти кажа,че ми трябваше не малко смелост да застана пред камера. И ако можех сама да се справя с проблемите щях да го направя а нямаше да търся вашата подкрепа. Хайде, очаквам и аз идеи. Според теб/сигурно има и други/ АЗ се провалих, но поне опитах и няма да спра да опитвам. Покажи ни ти как се прави.
     

# 32
  • Мнения: 3 914
На мен пък ми хареса,намерих и посланието:Искам да си гледам децата,но да не ми се пречи-БРАВО МОМИЧЕ  bouquet

# 33
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Къде говоря за провал? Ти ли си оператора, ти ли си режисьора на филма? Хората, които са далеч от проблема няма да разберат, че има и друго решение. Те видяха, че ти се справяш. Видяха една силна жена, която може и сама. Това трудно ще събуди съчувствие, а хората откликват на безпомощността, на сълзите, на молбата. Защо този, който е направил филма, не е наблегнал на тези моменти, а е показал главно гнева на една уморена майка? Нима не можеше да ни покаже прекрасните ти дечица и техните умения? Да, те не могат да ходят, но говорят, мислят и се смеят като другите деца.
Ако знаех как се прави, щях да го направя. Но само с гняв не става.
 Не обичам думата Борба, в борбата има сила, хъс, агресия, повече ми харесва Действие.

# 34
Добре, благодаря ти.
Да действаме тогава. Наричайте го както искате, само пак си казвам моето, трябва нещо да направим.
Аз лично знам какво искам и мога да го изредя по точки, без много да мисля
1. ИСКАМ УРЕДИ В КЪЩИ - ПРОХОДИЛКА, ВЕРТИКАЛИЗАТОР , СТОЛЧЕТА И Т.Н.
Всичко това струва много пари и не мога да си го позволя сама. Ако намеря парите да ги купя ще ги връщам с години, а режийните разходи не са малко....
2. ИСКАМ ДА СЕ ОСИГУРИ ПРИДРУЖИТЕЛ НА ДЕЦАТА МИ ЗА ДА ПОСЕЩАВАТ МАСОВИ ДЕТСКИ ГРАДИНИ, УЧИЛИЩА НА ВСЕКИ СПОРЕД НУЖДИТЕ.
3. ИСКАМ ОСИГУРЕН ДОСТЪП, ЗА ДА МОГА ДА МИНА С КОЛИЧКАТА КАТО РЕША ДА ГИ РАЗХОДЯ/В СОФИЯ Е НЕВЪЗМЖНО ДОРИ ПО ТРОТОАРИТЕ ДА МИНЕШ С КОЛИЧКА, КАМО ЛИ С ДВОЙНА.
4. ИСКАМ ВЪЗМОЖНОСТ ДА РАБОТЯ
И още много такива дребни нещица.

   Наистина, въпроса е как да се организираме и да предявим своите искания, за да има резултат. Ще намерим начина. сигурна съм.
   

# 35
  • Мнения: 1 037
Еми, нека ти кажа аз какво видях във филма.
Видях една много силна жена, която има две “специални” деца и една страхотна тяхна кака, която помага и тати, който също обича семейството си и дава всичко от себе си.
Видях три щастливи деца, малко изморена, но нахъсана майка.
Колко от вас си казаха, “Права е, хайде да действаме”.
Съжалявам, целта ми не е да критикувам, като искам да е по-добре ще го направя сама, но не мога да бъда лицемер и да кажа,” страхотен репортаж, постигна целта си”, защото не е така.
Ако не сме тук да го обсъждаме, вярвай ми след една седмица , никой няма да си спомня за него, грозно и жалко е, но е така.
Радвам се, че участва в този репортаж, наистина.
Моя мъж каза, “Браво на жената, справя се страхотно”, така мисля и аз, но целта ти май не е била да покажеш колко добре се справяш и колко добра майка си.
Аз не знам дали бих могла да застана пред камерите и да говоря за всичко, което ме измъчва, затова казвам, всеки се бори както може.
Предлагате да се обединим, добре, нека го направим, а после?
Еми, ти сигурно не знаеш, но тук има майки, които седнаха и писаха за точно такива искания и не само, защото ти искаш това, родителите на деца с Диабет искат друго, не мога да изредя всички, кой им обърна внимание, никой.
Вярвайте ми причината не беше, че няма Сдружение.
Ами хайде помислете всички, аз ще направя същото.

# 36
  • София
  • Мнения: 2 351
Аз пак казвам филма нищо не може да помогне на децата ни, докато не накараме хората да го гледат.Онзи филм за Могилино раздвижи обществото, защото в него имаше и показана пътека по която да се тръгне за да се направи нещо.В този филм освен, че видяхме част от себе си в тази жена нищо друго не се показа.Нямаше конкретно предложение или призив за нещо.Освен държавата е длъжна да помогне нищо друго не се казва.Имаше едно изречение обаче, което имаше смисъл - предложението на г-жа Афузова за поне по една специална група в масова градина във всеки район на страната.Тя това навсякъде го тръби, ама само г-жа Коцева от 59 ДГ я чу.Децата ни са малки, но тепърва растат и ще остаряват живот и здраве с връстниците си.Ако децата в норма отсега опознаят децата ни в бъдеще вече порастнали ще имат с кого да общуват.Трудно ни е да им намираме другарчета по площадките, камо ли приятели.но, ако израстнат още от детските градини и училищата с тези деца ще им е по лесно да се адаптират.Нека помислим глобално.Ако още от сега на децата в норма им се помогне да свикнат с различните деца, когато все още не са обременени мозъците им, в бъдеще ще растат по лесно заедно като възрастни.
За това не се изискват кой знае какви средства, иска се само да покажем, че го искаме.

# 37
  • Мнения: 838
Иска се едно единствено нещо-нормални закони за хората в неравностойно положение,и хора,но истински хора,а не крадци,които да приложат тези закони.Няма какво да се лъжем-ние не можем да стачкуваме ефективно-по улиците,за да ни вземат насериозно,можем само всекидневно да им напомняме за себе си по всеки възможен начин.Както Ажелия каза по-горе много се пише,много се шуми,но ако не им бъркаме в очите нон стоп бързичко ни забравят.Успех на всеки в тази борба!  bouquet

# 38
  • Мнения: 314
Здравейте мами!
Всички семейства  където има увредено детенце живеят друг живот и са други хора-далеч по-толерантни.
Този филм според мен е една стъпка.Мисля че медиите са тези които могат да покажат проблемите ни ,но много бавно престъпват.
Помислете само:ако във всички новини  има репортажи за нашите проблеми или пък в часът на мама има редовни минутки за нашите деца или пък да присъстват като гости.Лично аз като попадна на предаването "Здраве" направо се ядосвам.Мислила съм да намеря начин да им пиша.Може ли всеки петък да се занимават с проблемите на здравите деца ,а за увредените-шестък
Мисля че сдружение трябва да има и то да си има клонове и по другите градове.Мисля също че то трябва да се бори освен за правата на децата и за правата на техните майки и семейства,защото всички казват каквото е такова ,живота продължава.
Да ама не продължава защото има хора на които няма кой да помага.Да не говорим че има и самотни майки.
Може би хората не знаят как да си изкажат съпричасността ,но все ми се струва че ако помислят все ще се сетят.Желание трябва да има.Мен са ме задминавали по улицата майки бутащи колички които ме познават,живеят в съседство ,в една и съща посока вървим но никога не съм чула-хайде с нас на кафе или разходка.Хората си мислят че ние веднага ще ревнем да се оплакваме и не искат да се натоварват.
Все пак мисля че нещата малко по малко ще се променят,дано ние помогнем за това по най-подходящия начин.

# 39
  • Мнения: 21
Здравейте мили майчета!
Здравей Еми!

Аз не съм майка на специално дете, но гледах репортажа заедно с двете ми деца.
Включвам се в темата по две причини:
1. Преди 4 години, когато бях командировка в Германия ми направи силно впечатление, че хората "там" са приети в "обществото". Те са на улицата, в магазините, в заведенията и никой не ги сочи с пръст. Те са част от видимия свят. Тогава взех решение, че в нашата къща темата за хората със специални нужди няма да е табу.  Често говорим с по- голямото ми дете за тези деца, които имат нужда от специални грижи, за това че те също искат да имат приятели и да общуват с тях, че умните хора намират във всеки човек ценното и не обръщат внимание на външен вид или по особени белези.
Действително съм на мнение, че мястото на специалните деца е сред всички останали.
Колкото до това дали децата в масовите учебни заведения ще приемат специалните деца, то това не е проблем на самите деца / да децата са прями и естествени / , а е проблем във възпитанието, което ние като родители даваме на децата си.

2. Другата причина е лична- с Еми сме бивши колежки.

Смятам, че репортажа имаше доста слаби моменти, но те бяха по скоро слаби моменти в работата на режисьора и оператора, но Еми ти се справи много добре. Аз видях една нахъсана млада жена, която има професия, която има съпруг и която не се е отказала да бъде майка на три деца - две от който специални. Една жена която търси правата на децата си и се опитва да води нормален живот.

Скъпи майчета на специални деца- не забравяйте, че вие не сте само майки, вие сте и жени, който имат нужда да се забавляват, да бъдат желани, да бъдат обичани. Вие имате нужда от подкрепа и сигурност не само от страна на близките ви. Всички ние плащаме данъци и осигуровки на тази държава, не за да получаваме отговори "това не се покрива от здравната каса или за това заболяване няма пътека" , а за да може когато имаме нужда от  лечение или обгрижване да се обърнем към определена институция и да получим нужната ни помощ.

Нито мен, а пък вярвам, че и вас не ви интересува дали тази година ще има 1 милярд излишък в бюджета, когато има, хора които са обречени да бъдат затворници в собствения си дом, докато има майки който не могат да си позволят елементарни консумативи в обгрижването на децата си. Защото този 1 милярд няма да се предостави на нуждаещите се или защото парите от този 1 милярд вече ще са безвъзвратно закъснели.

Стана дълго, за което се извинявам!  bouquet

# 40
  • Мнения: 3 504
Катина, има право по въпроса колко родители гледат такива филмчета, предавания. ПОвечето са като нас, за другите е почти чуждо и неразбрано.


Еми, има ли някакъв резултат след предаването, някакво развитие? Ще ходители в понеделник на протеста http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=344122.0

Общи условия

Активация на акаунт