Липсата на любов достатъчно основание ли

  • 6 862
  • 115
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 2 840
Хората, които престанат да се желаят, много трудно продължават да се обичат. Съответно, липсата на любов се компенсира със забежки. Забежките водят до отклоняване на вниманието от партньора вкъщи и насочване на положителната енергия извън дома. Тогава не е ясно как ще се запазят добрите, културни отношения, за които се говори, че съществуват.
Скоро говорих с една приятелка, която ми разказваше за една жена, вече над 80-годишна. До смъртта си, нейният съпруг й държал ръката, преди да заспят и й казвал, че е неговата любов.
Вероятно не го е владеела онази младежка страст, но любовта я е имало. На тази възраст.
До края на живота си, човешкото същество се нуждае от любов. И трябва да я търси, да я изисква, а не да оправдава липсите й като някакви безумни трансформации в приятелство и т.п.

# 91
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 921
До края на живота си, човешкото същество се нуждае от любов. И трябва да я търси, да я изисква, а не да оправдава липсите й като някакви безумни трансформации в приятелство и т.п.
Чуедсно казано   bouquet
Да, смятам, че липсата на любов е достатъчно основание. По-лошото е обаче, че повечето хора просто си затварят очите за тази липса, защото са израснали с мисълта, че семейството е по-ценно от личноста и потребностите и чувствата на последната са с второстепенна важност...

# 92
  • София
  • Мнения: 1 524
Ей го на, 10 дни вече темата си върви, Борис си мълчи.

Аз така не мога да живея - чисто и просто да съжителствам и нищо друго.

# 93
  • Мнения: 822
Да, смятам, че липсата на любов е достатъчно основание. По-лошото е обаче, че повечето хора просто си затварят очите за тази липса, защото са израснали с мисълта, че семейството е по-ценно от личноста и потребностите и чувствата на последната са с второстепенна важност...
Ами семейството е ценно,да, защото е съставено от група личности. Семейство се създава с любов - поне така би трябвало да е. В семейството  - освен секс и емоции има и отговорности. Не може всеки да прави каквото му скимне и да живее сам за себе си.
В  любовта има уважение, разбирателство, отстъпчивост, взаимност и ....тръпка и емоция и секс.
Ако има проблем трябва да се търси решението - най-лесно е да се избяга!

# 94
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 921
Ами семейството е ценно,да, защото е съставено от група личности. Семейство се създава с любов ...
Да, семейството се създава с любов. В противен случай не е никакво семейство, а мирно или не толкова мирно съжителство. Само, че откъде идва тази любов, ако не от конкретния индивид?
А той откъде я взема за да я даде, ако няма за себе си?
Преди да може да обича някого, всеки човек първо трябва да може да обича себе си! В противен случай нещата се случват защото "трябва", а човек живеещ по този начин е достоен за съжаление.
Моля ви, нека не говорим за любов и уважение към другия или към "група личности", преди да сме се научли да обичаме и уважаваме самите себе си.

# 95
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Семейството се създава първо с любов към другия, а не с любов към себе си и след това към другия ...

Човек също така трябва да яде, следва ли  от това, че първо трябва да се наям аз и ако остане да дам и на жената и детето?

# 96
  • Мнения: 822
Ами семейството е ценно,да, защото е съставено от група личности. Семейство се създава с любов ...
Да, семейството се създава с любов. В противен случай не е никакво семейство, а мирно или не толкова мирно съжителство. Само, че откъде идва тази любов, ако не от конкретния индивид?
А той откъде я взема за да я даде, ако няма за себе си?
Преди да може да обича някого, всеки човек първо трябва да може да обича себе си! В противен случай нещата се случват защото "трябва", а човек живеещ по този начин е достоен за съжаление.
Моля ви, нека не говорим за любов и уважение към другия или към "група личности", преди да сме се научли да обичаме и уважаваме самите себе си.
Съгласна съм  Peace! Затова първо трябва да си наясно дали обичаш, дали си обичан и дали си готов да носиш отговорностите на семейния живот и чак тогава да се обвързваш.
 Labrador  yes

# 97
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 921
Семейството се създава първо с любов към другия, а не с любов към себе си и след това към другия ...

Човек също така трябва да яде, следва ли  от това, че първо трябва да се наям аз и ако остане да дам и на жената и детето?

Любовта, както дори и храната няма как да дойде от нищото. Някой трябва да я набави за да нахрани другия, а гладния няма сили да търси храна, нито да я поделя с някого.

Знам, че е трудно да се приеме, особено след като от малки са ни натяквали, че всички други са по-ценни и по-важни от нас. Нима не разбирате, че това е един от основните проблеми на обществото ни.
Ако успеем да осъзнаем и да приемем природния си здравословен стремеж да се обичаме и да уважаваме желанията си, света ще стане едно много по-приятно място.
Знам, че ви звучи егоистично. Да, такова е!
Но аз предпочитам да притежавам здравословен егоизъм, отколкото патологичен алтруизъм.

# 98
  • Мнения: 822


Според мен проблемът на съвременното ни общество е точно егоизмът.
Но това е тема на дълъг разговор, а сега за жалост нямам достатъчно време. Пък и темата е друга , макар че има някаква връзка все пак  Confused

# 99
  • Мнения: 3 425
Значи според вас ако с мъжа си не се обичате можете да станете и да си тръгнете,защото няма обич,няма и любов,а с дечицата родени от вашата свършила любов какво се случва?!
Как се обяснява на едно дете и как то приема факта,че мама и татко се разделят,защото не се обичат,а пък видиш ли него продължават да го обичат!?
(изключвам,когато има психически тормози...говоря само за липса на любов,та даже и да се уважавате и разбирате)

Как се отразява на психиката на едно дете?Какъв пример му се дава?И доколко егоистичен е изборът да се разделим,защото любовта я няма?

Аз трудно си ги представям,защото засега ми е леко чуждо....но все си мисля,че бих направила този кокпромис със себе си,,колкото и да е голям  newsm78 така си мисля сега,пък не знам как ще реагирам ако ми се случи  newsm78

Ей го на, 10 дни вече темата си върви, Борис си мълчи.


Може и да е предприел някакви действия  Crazy

# 100
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Семейството се създава първо с любов към другия, а не с любов към себе си и след това към другия ...

Човек също така трябва да яде, следва ли  от това, че първо трябва да се наям аз и ако остане да дам и на жената и детето?

Любовта, както дори и храната няма как да дойде от нищото. Някой трябва да я набави за да нахрани другия, а гладния няма сили да търси храна, нито да я поделя с някого.

Знам, че е трудно да се приеме, особено след като от малки са ни натяквали, че всички други са по-ценни и по-важни от нас. Нима не разбирате, че това е един от основните проблеми на обществото ни.
Ако успеем да осъзнаем и да приемем природния си здравословен стремеж да се обичаме и да уважаваме желанията си, света ще стане едно много по-приятно място.
Знам, че ви звучи егоистично. Да, такова е!
Но аз предпочитам да притежавам здравословен егоизъм, отколкото патологичен алтруизъм.
любовта не е кебабчета да си ги купиш от магазина и да се нахраниш първо ти, а после и този до теб ....

И е естествено позицията ти да не бъде приета, поради простата причина че е погрешна ... и не е проблем за обществото чувството за отговорност. Егоизма е това което спъва едно общество (в частност семейството). поставянето на личния интерес над обществения (в частност семейния) лишава семействотото от неговата същност (в частност води до разпада му).

# 101
  • Мнения: X

Ако успеем да осъзнаем и да приемем природния си здравословен стремеж да се обичаме и да уважаваме желанията си, света ще стане едно много по-приятно място.
Знам, че ви звучи егоистично. Да, такова е!
Но аз предпочитам да притежавам здравословен егоизъм, отколкото патологичен алтруизъм.


Jade,прекрасно си го казала, това е и моята позиция  Hug

# 102
  • Мнения: X
Kaлa , а какъв пример даваш на детето си ,когато не обичаш?Или мислиш,че то не усеща липсата на любов между родителите си?
Как ще го научиш самото то да обича и да изразява чувствата си,ако ти самата не ги показваш или ги нямаш вече?
И няма ли да е по-щастливо,ако вижда и двамата си родители разделени,но щастливи,огколкото двама безразлични ,може би тъжни родители...защото липсата на любов неминуемо си проличава в даден момент...дори на изражението...

MamaBelle , тук става въпрос за липсата на любов вече...а не за бягство от отговорности!
Не мислиш ли ,че е по-отговорно,най-малкото към детето/децата,да си тръгнеш и да им спестиш много по-големи разочарования по-нататък?
Защото не мога да повярвам ,че има хора,които не се обичат и продължават 10-20-30 години мирно и тихо да съжителстват,да се уважават,да не се карат....Според мен това е невъзможно. Човек има нужда от любов още от раждането си ...И в един момент на някой от двамата ще му писне и ще тръгне да търси любов другаде...и какво става тогава с отговорностите...

пп. Много бих искала да се запозная с човек,който живее 10 и повече години например без любов...и е добър,търпелив,внимателен,няма любовник/ца...Дори приказките звучат по-реалистично...

# 103
  • Мнения: X
Labrador , интересно...ако човек не е научен да обича себе си ,как ще обича друг?
Как всъщност знае какво е любов и обич?  newsm78

# 104
  • Мнения: 2 448
Не всички други са по ценни от мен, но детето ми със сигурност. Ако не мисля така, не бих могла да се нарека майка.
Разбира се, че най хубав е идеалния вариант двама обичащи се и щастливи родители и щастливо дете, но ако живота ме постави пред дилема моето щастие или това на детето си, длъжна съм да избера неговото, защото в противен случай ще се намразя.

Освен това според моите разбирания за любовта, ако обичам някой от цялата си душа означава, че го обичам такъв какъвто е, с това което ми дава и с това , което зная, че не е способен да ми даде. Любов се дава, не се изисква.

Изисквания само към себе си. Мога да изискам отговорност към общото ни дете със съпруга ми примерно, но да изисквам от когото и да било любов за мен е немислимо.

Общи условия

Активация на акаунт