Майчинство в чужбина-разлика с България

  • 28 061
  • 108
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 404
Да добавя за майчинството в САЩ, и по-точно Ню Джърси - има закон, не федерален, а щатски такъв, според който майчинство се изплаща до 4 седмици преди раждане и до 6 седмици след раждане.  Това е в случай, че работодателя ти не ти изплаща майчинство.

Иначе, моят работодател ми позволява да си взема до 26 седмици майчинство с пазене на работното ми място.  От тях само 12 ще са платени, а останалите неплатени.  Както мацките за казали няма детски.  Бебето е записано на градина още от края на Януари 2009, и сме платили 2 седмици депозит преди месец.  Седмичната такса е $220 и тя ще започне градина през Май 2010.

# 91
  • Мнения: 5
Здравейте, имам едно запитване относно маичйнството в Чехия на този етап при положение, че не работя в момента. Предстои ми живот и здраве раждане след няколко месеца. От този месец започвам да си плащам здравни осигуровки и ще се регистрирам тук като бременна в Чехия. Как стои въпроса с наградата за раждане и ако съм самотна майка понеже по чешките закони трябва да съм омъжена, за да се запише детето с презиме и фамилия на бащата с който нямаме брак, а това ще ми е 3-то дете, но първо родено тук. Ще съм много благодарна ако някое компетентно майче  ме просвети newsm78. Извинявам се ако съм дотегнала на някой. Благодаря предварително майчета.

# 92
  • Мнения: 6 390
След като не си работила в  ЦЗ поне 180.дена през последните 2.години преди деня на раждане - нямаш право на майчинство.
Награди също няма
Има само социални помощи

# 93
  • Мнения: 5
Ами то майчинството си е вид социална помощ, а и дори да са помощи пак си се води майчинство. Та именно тези помощи ме интересуват куде мога да получа инфо за процедурата, макара че като се роди детето и съумееш да го запишеш до 2 седмици като пребиваващо овтоматично и ти получавая такъв и като самотна майка имаш право на помощи, моя позната - украинка в момента е в такова положениевече 1г си получава майчински от държавата и като роди получи еднократна помощ, която всички родилки в Чехия получават в размер на 13 000 крони, България е 200 лв каква ирония. Та ми беше интересно да сподели и някоя българка как и дали и за нас нещата биха се развили така.

# 94
  • Мнения: 1 536
частните градини или ясли са на цена 180-200 евро.в крайна сметка си задавам въпроса :струва ли си за една заплата която е около 800 евро,да си давам бебенцето на ясли за 200 евро?
Tова са смешни пари направо,и питаш  дали си струва?Септември месец започвам да търся работа(което си е  трудно  в момента) и малкия тръгва на детска.Детската му е около 400 евро + храна(без да е от най-скъпите и без транспорт от -до).
Знам,че за повече от 650 няма да мога да работя,но въпреки това  е наложително вече да тръгне и да свикне с децата и програмата.
Не питай,как я караме  финансово и дали си заслужава да дадеш 1/4 от  заплата или 2/3 ,според мен  в твоя случай си заслужава.
Относно майчинството  тук.В сравнение  с България  е гола вода.
За 4 месеца е,но ме съм много сигурна какво и колко ,защото аз не съм взимала(без осигуровки и трудов стаж съм)
Такова нещо  като детски,не съм сигурна  дали има,ние не сме го виждали а не съм и чувала нялой да взима. newsm78
Еднократна парична помощ от осигуровките на съпруга ми в размер на 800 евро,които  ги гушна докторчето + още толкова допълнени от нас(в  държавна болница Confused)
Аз бих казала,да се радвате на добрите условия на майчинство в Бг.,че не се знае  докога ще е.

Последна редакция: чт, 27 май 2010, 19:36 от susie

# 95
  • Мнения: 405
За Гърция:

Тук маЙчинството е нещо неопределено, ако мога така да го нарека. Ако имаш 200 осигуровъчни дни за последните две години, ще ти изплатят четири заплати ( според ттова, на каква сума си осигурявана), за последните два месеца преди да родиш и първите два след това, + еднократна помощ за раждане на дете. Същите тези месеци по закон си в отпуск по майчинство! Rolling Eyes Оттук нататък , ако си държавен служител имаш право на 9 месеца майчинство, при което ти се плаща пълна заплата, за 1во дете и 12 месеца - за 2ро дете. Това майчинство може да се вземе до навършване на 5 год. на детето, не е задължително да го вземеш веднага. Това майчинсто могат да го вземат и бащите, ако майките работят.
 За работещите на частно, няма такива условия, те са друг чешит майки newsm78. След като изтекат двата месеца след раждането трябва да се върнеш на работа, имаш право само на намален работен ден с един час. Преди 2 години се прие закон за майките, работещи на частно и осигурени в определен фонд (ИКА), ако е съгласен работодателя, майката да си вземе 6 месеца, при което ѝ се изплаща еднократна сума от 600 и нещо евро  (от ОАЕД).  Кърмиш или не, никой не го интересува и ако няма кой да ти гледа детето... спасявай се!
baby_neutral

П.С. Наистина завиждам на майчинството в Бг като срок, дано да го оставят !! Е, като заплащане - не мога да преценя!

# 96
  • Варна
  • Мнения: 826
Някой за Великобритания няма ли да каже ?  Simple Smile

# 97
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Някой за Великобритания няма ли да каже ?  Simple Smile

Мисля че бях писала преди как е тук в темата, но ето накратко.
Една година ти пазят мястото, като до 9м. плащат £400 на месец. Това е от държавата, може да има и допълнително първите 4-6 месеца зависи какъв ти е контракта. Трябва да си работила 26 седмици преди да родиш, виж в Английската тема има линк-ове на заглавната страница. Питай ако нещо не ти е ясно  bouquet

# 98
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Моля някой да сподели и за Канада, че това което намирам в нет-а се различава от това, което съм чувала от хора изминали по този път.   Hug

# 99
  • Варна
  • Мнения: 826
Някой за Великобритания няма ли да каже ?  Simple Smile

Мисля че бях писала преди как е тук в темата, но ето накратко.
Една година ти пазят мястото, като до 9м. плащат £400 на месец. Това е от държавата, може да има и допълнително първите 4-6 месеца зависи какъв ти е контракта. Трябва да си работила 26 седмици преди да родиш, виж в Английската тема има линк-ове на заглавната страница. Питай ако нещо не ти е ясно  bouquet

26-те седмици точно преди термина ли трябва да си работила или просто да имаш толкова стаж в страната ?

# 100
  • Мнения: 5 776
Сори за оффа,Susie,моя приятелка записа детето си на държавна градина,като представи ипефтини дилоси от познат,че уж работи,ако решиш,че те устройва може да пробваш.А инъче и при нас еднократната помощ за раждане не ни стигна за доктора,при който родих в държавна болница,майчински нямам,защото не работя,единствено ако имаш 3 или повече деца,дават детски в размер на 90 евро на месец,смешна работа.
Кога ще ги стигнем българите

# 101
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
26-те седмици точно преди термина ли трябва да си работила или просто да имаш толкова стаж в страната ?
Трябва да си работила за същия работодател (мисля че) точно преди термин, тоест трябва да си била работила преди да забременееш. Мисля че има нещо наречено maternity allowance, която е ако си сменяла работодатели и/или си self-employed. Не съм ползвала това и не съм сигурна за този вид майчинство.  br питай в Английската тема

# 102
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
br питай в Английската тема
Аз бих допълнила, питай в Jobcentre Plus, те точно правят и изплащането на МА. Трябва да се знаят точните дати, кога си работила и точните суми, които си получавала, за да се прецени, дали имаш право на него.

# 103
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Испания
16 седмици платено май4инство на 100 % от заплатата на която се е осигурявала майката, като тя определя ДОД, който Ще плаЩа на държавата(после с данъ4ната декларация се изравнява)Разбира се трябва да има определен трудов стаж и към момента на излизане в май4инство да е на работа.
Преди 3 или 4 години въведоха еднократна помоЩ за раждане на дете 2500 евро .Когатоаз раждах тази "екстра" я нямаШе".
Детски надбаваки, 100 евро само за работеЩи на трудов договор майки, до навърШване на 3 години.

# 104
  • Мнения: 801
За майчинство в Германия не се изисква трудов стаж. Та се чудя защо съм толкова глупава и се блъскам да работя, като мога да ритна мъжо и да си живея живота като бял човек, сиреч БЕЗРАБОТНА САМОТНА МАЙКА.

Реално една неработила майка получава много повече от такава работила, а ако се е "писала" и самотна пък направо е за завиждане. Т.е. изводът е който работи е глупак, защото една самотна майка с едно дете получава нето около 1300-1500евро. (300евро майчински, 500 квартира и парно, 345 за харчене, 164 детски, мин. 130 издръжка за детето от бащата/държавата).

Майчинството беше 2 години, 2008 г. намалиха срока на една година, но вдигнаха малко парите.

Майката има право на 12 месеца (24 месеца - 50%), ако до 12 месец бащата подаде молба има право и той на 2 месеца бащински, т.е. стават 14 месеца.

Майката и бащата  имат право да работят до 30часа в седмицата, без да им се намаляват майчинските (условието е заплатата им да не надвишава майчинските).
Майчинството не прекъсва с даване на детето в ясла. Единствено през периода на майчина защита (6 седмици преди и 6 седмици след раждането, но задължително 12 седмици) майката няма право да работи.

Изводът е, направи всичко възможно да те уволнят преди да родиш, за да получаваш добри пари, докато си гледаш детето в къщи. Тук държавата е несправедлива към работещите и много често безработните получават повече пари, от тези които се блъскат по 8 часа.

Общи условия

Активация на акаунт