Сектите- новият наркотик.

  • 4 405
  • 72
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 17 592
Ха-ха-ха, я прочети в бъдещите и настоящи колко от пишещите тук не виждат нищо нередно в леенето на куршум, влаченето на децата на баячки и какви ли не други. Колко много въпроси има за кръщенета, за чиста молитва, за кумуване, кръщаване, бракосъчетаване... и колко малко от тях са свързани с евентуалната духовна подготовка за извършването на тайнството, а напротив, с изключително важните въпроси каква финтифлюшка трябва да се закичи или какво да се подари и как да се опакова... и като споменах тайнство, мисля, че повечето от задаващите такъв тип въпроси, чувайки тази дума, навярно си мислят за тайна и клюка... Колко малко от пишещите и четящите тук изобщо са чели Библията - включително и от тези, които водят да кръщават невръстните си дечица. Та... едва ли представителите на алтернативни, различни или каквито и да било други, различни от традиционните, вероизповедания трябва да вините. По- скоро себе си... Не дори духовниците, а себе си. Не можете да научите децата си на нещо, което самите не сте си направили труд да прочетете.
За протокола, изобщо не съм християнка, еврейка съм. Но пък имам силно вярващи православни приятели. И... става ми обидно и болно като гледам как с лека ръка се потъпкват в прахта, принизяват до рутина толкова святи и важни за тях действия.

# 31
  • Мнения: 4 877
Ха-ха-ха, я прочети в бъдещите и настоящи колко от пишещите тук не виждат нищо нередно в леенето на куршум, влаченето на децата на баячки и какви ли не други. Колко много въпроси има за кръщенета, за чиста молитва, за кумуване, кръщаване, бракосъчетаване... и колко малко от тях са свързани с евентуалната духовна подготовка за извършването на тайнството, а напротив, с изключително важните въпроси каква финтифлюшка трябва да се закичи или какво да се подари и как да се опакова... и като споменах тайнство, мисля, че повечето от задаващите такъв тип въпроси, чувайки тази дума, навярно си мислят за тайна и клюка... Колко малко от пишещите и четящите тук изобщо са чели Библията - включително и от тези, които водят да кръщават невръстните си дечица. Та... едва ли представителите на алтернативни, различни или каквито и да било други, различни от традиционните, вероизповедания трябва да вините. По- скоро себе си... Не дори духовниците, а себе си. Не можете да научите децата си на нещо, което самите не сте си направили труд да прочетете.
За протокола, изобщо не съм християнка, еврейка съм. Но пък имам силно вярващи православни приятели. И... става ми обидно и болно като гледам как с лека ръка се потъпкват в прахта, принизяват до рутина толкова святи и важни за тях действия.


Защо така ни се накара?! Човек може да не е вярващ и да не спазва точно дадени ритуали, но да си има уважението към дадена религия. Авторката е повдигнала доста сериозен въпрос и не опира само до вяра, а и до доста техники за манипулация, финансови ресурси и какво ли още не. И всеки здравомислещ човек, вярващ или не, чел или нечел Билблията, трябва да се замисли и да предпази дечицата си. Твоят пост направо ми прозвуча като "анатема".

# 32
  • София
  • Мнения: 4 867
Твоят пост направо ми прозвуча като "анатема".

На мен пък ми звучи по-скоро като осъждане на невежеството и произтичащите от него "духовни" практики.
katiABV, толкова си права за жалост....

# 33
  • Мнения: 4 877
Айде сега, който не е вярващ, не може да има  глава на раменете си!!! И трябва да гине!!! Говорим за такова ниво на психотехники и финансови ресурси, че едва ли може човек да се осланя само на вяра.

За протокола - не съм чела темите, за които говори katiABV, но предполагам, че са повече някакви народни вярвания, които на мен са ми странни, направо "екзотични" и не биха ме впечатлили, освен като народопсихология.

Последна редакция: чт, 23 окт 2008, 09:38 от май :)

# 34
  • Мнения: 9 814
45-те години отричане на християнството у нас, довело до липсата на религиозна култура и толерантност у българина дава възможност на всякакъв вид религиозни движения и секти да окажат влияние върху него.
Не напразно бумът на сектите беше в началото на 90-те години и съвпадна с началото на т.нар преход у нас. Хората бяха незнаещи, обезверени и търсещи упование в нещо. Идеалният вариант разни нови религии, които първоначално събираха хората, за да ги подпомагат с храни и дрехи втора употреба.
В една такава секта попадна и леля ми- минават мили жени по къщите и казват, че благотворителна организация ще раздава храни и други помощи "заповядайте". А там между подпомагането се прокрадват и разни религиозни проповеди, първоначално по-леко и плахо, а след това за тези, които се вържат вече здраво промиване на мозъците.
Когато познаваш официалната религия в твоята страна, в случая православното християнство, не разбира се в детайли и не с горещ фанатизъм, тогава може да избегнеш пагубното влияние на опасните нови религии.
А малките ни деца трудно могат да бъдат подведени от религиозни влияние, може да ги подведем ние техните родители.
И тук преди време имаше една тема за един вид педагогика, нарочно няма да спомена точно, в която се обясняваше за разни ритуали при обучение, пеене на песни, деца облечени в разни старовремски дрешки, с венчета на главата. Темата беше станала 20-на страници....

# 35
  • София
  • Мнения: 4 867
Айде сега, който не е вярващ, не може да има рамене на главата си!!!

Това беше сладко! Wink

Проблемът в случая е именно в липсата на глава, не само на вяра. Принципът "Аз не вярвам, ама едно кръщене, ритуалче, леене на куршум (или каквото е на дневен ред в момента) няма да навреди". Та именно идеята да не пропуснем, да не се минем, да не останем по-назад, подтиква хората да забравят и разум, и вяра и да стават податливи на различни влияния.

Когато познаваш официалната религия в твоята страна, в случая православното християнство, не разбира се в детайли и не с горещ фанатизъм, тогава може да избегнеш пагубното влияние на опасните нови религии.
За жалост официалната религия в конкретния случай също не е гаранция, че няма да се оплетеш в поредица от безмислени ритуали. Аз лично бих се доверила на Библията и на историята.

# 36
  • Мнения: 4 877
Янита, много благодаря - изглежда моята тази сутрин още не си е там.  Joy Joy Joy Joy
Сега ще се редактирам.  Wink
Мерси!

# 37
  • Мнения: 4 877
добре, де, кажете за коя ДГ става дума, че това си е вече нещо сериозно .  Hug

# 38
  • Мнения: 9 814
Както казах вече ДГ нама име, дори не е регистрирана като такава.
Просто там биват приемани деца на хора, които вярвят в тази религия или религиозно течение.
Помещенията, в които се отглеждат децата са в частни къщи.

# 39
  • Мнения: 4 877
Както казах вече ДГ нама име, дори не е регистрирана като такава.
Просто там биват приемани деца на хора, които вярвят в тази религия или религиозно течение.
Помещенията, в които се отглеждат децата са в частни къщи.

аха, просто си ходят на гости и никой реално не може да ги спре. Гадно!

# 40
  • Мнения: 9 814
Както казах вече ДГ нама име, дори не е регистрирана като такава.
Просто там биват приемани деца на хора, които вярвят в тази религия или религиозно течение.
Помещенията, в които се отглеждат децата са в частни къщи.

аха, просто си ходят на гости и никой реално не може да ги спре. Гадно!

Нещо такова. Или по-точно казано оправданието на родителите е, че са наели една жена да гледа децата им, като алтернатива на държавните ДГ.

# 41
  • София
  • Мнения: 17 592
Проблемът в случая е именно в липсата на глава, не само на вяра. Принципът "Аз не вярвам, ама едно кръщене, ритуалче, леене на куршум (или каквото е на дневен ред в момента) няма да навреди". Та именно идеята да не пропуснем, да не се минем, да не останем по-назад, подтиква хората да забравят и разум, и вяра и да стават податливи на различни влияния.

Атеизмът или дори просто липсата на вяра не са липса на мнение или познания.
Възмущението ми е насочено именно към "псевдорелигиозните", описани много добре по- горе. И именно те са подложени, според мен, на най- голяма опасност. Никого не искам да анатемосвам - по- скоро да напомня на хората, които искрено се възмущават от подобни явления, но не се и замислят какви са и какво означават / представляват собствените им действия и да потърсят, може би, изначалния източник на грешното възпитание ... ами, как да кажа, в началото.

# 42
  • Мнения: 4 877
Както казах вече ДГ нама име, дори не е регистрирана като такава.
Просто там биват приемани деца на хора, които вярвят в тази религия или религиозно течение.
Помещенията, в които се отглеждат децата са в частни къщи.

аха, просто си ходят на гости и никой реално не може да ги спре. Гадно!

Нещо такова. Или по-точно казано оправданието на родителите е, че са наели една жена да гледа децата им, като алтернатива на държавните ДГ.


да, аз затова все скачам срещу всякакви детски и еко-центрове, които се рекламират като ЧДГ. Много готини идеи и проекти, ама да не подвеждат родителите. Аз лично винаги апелирам да се гледа и за лиценз от МОН и тогава вече да се отмятат плюсове и минуси. Не казвам, че са лоши детските центрове, но не са ЧДГ. Оттук идва голямата каша и ако преди няколко години бяха малко ЧДГ без лиценз, но все пак си бяха ЧДГ и после си взеха лиценз, сега всичко стана твърде нагло и подвеждащо. Аз, която от толкова години се интересувам от частно обр. като родител и детето ми е вече е 7 г. там, станах разногледа и не мога да се оправя кое е градина, кое е клуб, екоцентър и нещо още по-гнило като секта.



katiABV, права си. Снощи ми прозвуча остро и може би затова не разбрах идеята ти.

# 43
  • Мнения: 9 814
Така е katiABV , това че, съм атеист не означава, че нямам знания относно различните религии.
Познанието на една религия не означава непременно да вярваш в нея.
Знам  достатъчно и за православното християнство и за исляма, и за будизма и юдеизма без да вярвам в нито една от изброените религии.
Пак казвам, когато човек има истинските знания, а не псевдо, тогава може много по-трудно да бъде заблуден и приобщен към лоното на някоя нездрава вяра.

katiABV, самата ти в една тема тук първоначално имаше огромен интерес, но разбирайки, че някой може да се меси в религиозното насочване на детето бързо се отдръпна.

# 44
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Съществуват и се развиват сектите с пълна сила. Успяват да оплетат в мрежите си и много хора. Все още.

Майката на близка моя приятелка пострада много сериозно. Жената направо стигна до Психиятрия. В конкретния случай са я набелязали като жена, която живее сама, в престижен квартал и получава доходи от чужбина. В рамките на 1г. жената стигна до просешка тояга. Бита, малтретирана, ограбена ("доброволно продаде" жилището си), жестоко депресирана, с новоизградени погрешни представи за околния свят, абсолютно асоциална и бягаща от предлаганата й помощ. Приятелката ми е сезирала всички въжможни органи, но предвид това, че майка й отказва да свидетелства, тъй като са й отправяни смъртни заплахи, и факта, че живее в чужбина, според БГ институциите нищо не може да се направи. Следите на сектата са замаскирани доста умело. А в същност тази секта е престъпна организация, която чрез промиване на мозъци за Иисус цели имотни облаги за своите членове.

И друг пресен случай. Майка ми и дъщеря ми били в НДК на разходка, там ги спрели невероятно добре облечени и изглеждащи и възпитани млади мъже, северноамериканци, и на чист български започнали да ги убеждават, че тъй като дъщеря ми (руса със сини очи) невероятно много приличала на техните  деца, трябвало на всяка цена да отидат с тях в офиса им в Проното, за да бъдат включени в някаква програма, по която да заминели в САЩ, за да им се предоставел нов и хубав живот, обучение, като между другото за всичко това въобще не било нужно да знае майката, нали бабата била там, тя да водела детето. Като всичко това става под формата на разговор, на публично място, без ни най-малък опит за принуда, без да пипат дъщеря ми, или да има нещо друго смущаващо в поведението им. Само си приказват със симпатичната госпожа и красивото й внуче.

Майка ми се изгъбаркала нещо с тях за хубавия им български, научен за 3 месеца в САЩ (представете си за каква мощна организация става дума) и са отминали със усмивка, защото у нас сектите са коментирани.

Но колко са тези, които ще отминат?

Общи условия

Активация на акаунт