Тема zа гарнитурите

  • 10 458
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Countryside
  • Мнения: 11 637
Този булгур го срещам във всяка тема, а още не съм го опитвала. Някой ще ме просветли ли какъв му е вкуса горе-долу и как се прави като за гарнитура?
Булгурът е по-ситно смляно жито. Аз го ползвам вместо ориз в много рецепти - дроб сърма, домати с булгур, гарнитура, пълнени чушки...Има вкус на нещо средно между варено жито и овесени ядки. Вкусен е опитай, мисля че ще ти хареса.

# 16
  • Мнения: 27 524
Карамелизирани батати:

Нарязвате си бататите на кубчета, слагате ги в тавичка с бира, олио, черен пипер и повечко вегета или сол (ужасно сладки са  Crazy). Печете на умерена фурна докато се карамелизират. Много са вкусни и са в много добра комбинация с пюре от спанак със сирене и чесън.



Пюре от тиква:

Пюрето е сладникаво, но е супер вкусно и е подходящо за всякакъв вид меса и зеленчуци.

Сварявате не повече от половин тиква, зависи от хората на масата, аз слагам четвърт. С нея варя 4-5 морковчета и 2 картофа. Пасирам всичко, добавям сол, черен пипер и масло.



Пюре от оранжева леща:

400гр оранжева леща
4 моркова
2с.л. брашно
50гр масло
2 кубчета пилешки бульон

Запъжвате леко маслото и в него добавяте нарязания на ситно лук. Запържвате до светло кафяво. Добавяте брашното и запържвате и него. Отгоре сипвате около литър вода, на мен ми отиде повече, да е по-рядко от боза, преди да сложите лещата. Слагате натрошените или разтворени бульони и добавяте и лещата. Варите на слаб огън докато пожълтее и омекне, започва да се разпада и губи яркия си оранжев цвят. Пасирате. Става прекрасна гарнитура, може да се яде и само. Няма вкус на нашата си леща. Вкусно е и с лют пипер, който обича, и с пресен или стар чесън отделно.



Паниран смилянски боб:

Бобът накисвате предната нощ в студена вода. След това си го сварявате с нарязан морков и лук. Прецеждате. Овалвате зърната в разбито яйце, след това в брашно и пържите в сгорещена мазнина от двете страни. Важно: слагайте много сол и в яйцето, и в брашното, иначе ще стане блудкаво и безсолно.



Зеленчуци в тесто:

Задушени или на пара микс от зеленчуци (карфиол, броколи, моркови, зелен фасул...)
тесто за тарт
бял сос

Правите калцоне - на половината тесто сипвате зеленчуците със соса, завивате и запечатвате. Мажете отгоре с жълтък от яйце с олио и печете  Simple Smile

Батати със сметана и индийско орехче:

300мл сметана
1/2 ч.л. индийско орехче
3 ск. чесън
2 стръка розмарин
1 ч.л. риган
1 кг батати
сол и черен пипер

Загряват се сметаната, индийското орехче (настъргано), розмаринът и риганът. Бататите се обелват и нарязват на кръгчета. Посоляват се, редите в тавичка или в отделни формички, като след всяко кръгче или ред, заливате с част от сместта и пак солите и слагате черен пипер. Печете около час в загрята фурна на 170°.





# 17
  • София
  • Мнения: 10 858
Блонди а лука по гръцки  Heart Eyes

Направих туршията ти, страхотна е, вече все нея ще правя!

# 18
  • Мнения: 27 524
Лук по гръцки:

4 пълни шепи дребни лукчета (не арпаджик)
3 с.л. олио
3 кръгчета лимон
3 стръкчета карамфил
3 семенца кориандър
1 щипка пудра захар
1 щипка червен пипер
подправки по желание...
сол, черен пипер

Кипвате подсолена вода. Слагате в нея за две минути обелените лукчета. След това ги изплаквате със студзна вода. В друга тенджерка слагате половин литър вода, олиото, лимоновите резенчета и всички подправки (без кориандърът и черния пипер); по ваше желание може разни зелени - джоджен, чубрица, розмарин, риган... Слагате на котлона да заври и така десетина минути на силно кипене. Намалявате огъня и слагате изцедените и охладени лукчета да поврат, но не повече от 7-8 минутки. Махнете лукчетата и пасирайте соса. Добавяте кориандърът или някоя друга пикантна подправка и черния пипер. Поливате лукчетата и оставяте да се охладят. После прибирате в халдилника, сервира се силно охладено.  Peace
Малко е връткаво, но не е трудно и става доста интересен и приятен вкус.  Simple Smile
Върви на риба, на червени меса...Може да се съчетава и с други гарнитури  Peace

# 19
  • Мнения: 7 914
Блонди
  bouquetблагодаря  Hug

# 20
# 21
  • Countryside
  • Мнения: 11 637
Блондиня, голямо мерсаж от мен   bouquet  Hug

# 22
  • София
  • Мнения: 10 858
Блондиня, голямо мерсаж от мен   bouquet  Hug

И от мен също  bouquet  bouquet
Записах я, ще я направя  Flutter

# 23
  • Мнения: 4 434
Супер гарнитури Блонди Hug  bouquet

# 24
  • Мнения: 2 966
Моите деца много обичат гарнитура от моркови - нарязани на колелца / около 1 см/ ги задушавам с масло, малко мед/или кафява захар/, соев сос /малко - вместо сол/, малко вермут или бяло вино/за аромат/ - правя ги в малка тенджерка, която накрая похлупвам, за да се задушат, но внимавам да останат хрупкави. Преди сервиране ги поръсвам с пресен копър - много ги обичат, иначе незнам как ще ги накарам да ядат моркови...

# 25
  • Мнения: 3 316
Блонди   bouquet  гарнитурите ти са супер

# 26
  • Мнения: 1 352
Една от гарнитурите, които много обичам е салата от настъргани моркови с много магданоз. Само се овкусява с лимон, зехтин и сол, страхотна е Peace Peace.

# 27
  • София
  • Мнения: 10 858
Една от гарнитурите, които много обичам е салата от настъргани моркови с много магданоз. Само се овкусява с лимон, зехтин и сол, страхотна е Peace Peace.

Това и на мен ми е една от любимите салати, абсолютно точно така приготвена, както си я описала  Peace

Моите деца много обичат гарнитура от моркови - нарязани на колелца / около 1 см/ ги задушавам с масло, малко мед/или кафява захар/, соев сос /малко - вместо сол/, малко вермут или бяло вино/за аромат/ - правя ги в малка тенджерка, която накрая похлупвам, за да се задушат, но внимавам да останат хрупкави. Преди сервиране ги поръсвам с пресен копър - много ги обичат, иначе незнам как ще ги накарам да ядат моркови...

Тази гарнитура, особено за децата - ще я пробвам задължително  Peace

# 28
  • Мнения: 1 352
В момента за детето правя пюре от картофи със спанак и морков. Зеленчуците сварени и намачкани. В тиган запържвам малко масло, добавям малко прясно мляко и едно триъгълниче топено сирене, заливам и смесвам. Ако е нужно доливам още малко мляко.
Ако не забравя ще снимам и ще прикача снимка.

# 29
  • Мнения: 2 966
А как стържете морковите, без да си настържите ноктите???

Общи условия

Активация на акаунт