Ясновидците - обсебени от нечисти сили, или с дар от Бога ?

  • 30 739
  • 284
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 3 675
Колкото до темата за гадаенето не мисля, че са дават лични данни, защото повечето там са представени с никове, никъде не се пише човек къде живее или ЕГН му.Според това не е никакво гадаене, а просто нумерология, каквато могат да ти изкарат във всеки астросайт.Това не е като при ходенето при врачки и екстрасенски.А дали хората са будали и наивни не знам, всеки си решава къде и какво да пише, затова е форума.Че по тази логика ще заклеймим и темата за таро в хоби/също доста често посещавана/
И друг път казвам всеки сам отговаря за действията си.

# 271
  • Мнения: 1 849
Че по тази логика ще заклеймим и темата за таро в хоби/също доста често посещавана/
И друг път казвам всеки сам отговаря за действията си.

Точно така,  Wink бях забравила за нея. А тарото си е баш гадаене. Всеки си има право на избор и да пише и прави каквото сметне за добре. Но да наричаш нещата с истинските им имена не мисля, че е заклеймяване, но отново въпрос на вкус...   Sunglasses

Истинските проблеми са другаде - в липсата на ценностна система, на регулатор, в превръщането на потреблението и печалбата в нещо като заместител на върховната ценност и благото.
Проблемът идва от хора, като Дан Браун и водачите на сектите, които твърдят, че това, което говорят и  пишат, е самата истина.

 Peace

# 272
  • Мнения: 624
Виж, Властелина на пръстените е друга работа, макар и да не се споменава  Бог никъде, аз  имах усещането, че е писана по  библията.Но това е мое мнение, така  го усетих аз.
Имаш такова усещане, защото някои от имената на градове и герои се срещат и в Библията. Дали случайно или не, не мога да преценя.

Мами, препоръчвам ви да гледате последното предаване от "Професорско каре", което се излъчва по РЕ:ТВ. Става дума за това от от 15 ноември. То е на тема свободата на волята.

Благодаря!   bouquet  Ще погледна.

И на мен Дан Браун не ми допада. С неговите полуистини обърква хората. Дава доста сведения, но в комплект с историята си е много подвеждащо. Интересно ми е да го чета, заради някои подробности. Примерно там прочетох, че Христос е роден в март месец, а не в декември. И другаде съм срещала това твърдение, но дали е вярно не мога да преценя.
Също според някои астрономи явление като Витлеемската звезда се е случило седем години преди раждането на Христос, т. е. предполага се, че новата ера е започнала седем години преди официалната дата.
gergandi, можеш ли да ми дадеш някаква информация за реалната дата за раждането на Христос. Не ми се търси, защото за мен не е толкоз важно кога точно Христос е роден, но все пак ми е интересно.

(Извинявам се за отклонението от темата.)

# 273
  • Мнения: 1 849
Също според някои астрономи явление като Витлеемската звезда се е случило седем години преди раждането на Христос, т. е. предполага се, че новата ера е започнала седем години преди официалната дата.

Възможно е явлението да е започнало седем години преди раждането на Христос, защото пише, че мъдреците са пътували от далеч и са се водели от нея. Не вярвам да са вървели само една година...

# 274
  • Мнения: 3 146
Виж, Властелина на пръстените е друга работа, макар и да не се споменава  Бог никъде, аз  имах усещането, че е писана по  библията.Но това е мое мнение, така  го усетих аз.
Имаш такова усещане, защото някои от имената на градове и герои се срещат и в Библията. Дали случайно или не, не мога да преценя.


gergandi, можеш ли да ми дадеш някаква информация за реалната дата за раждането на Христос. Не ми се търси, защото за мен не е толкоз важно кога точно Христос е роден, но все пак ми е интересно.

Изобщо не знаех това за Властелина?!  Shocked Дай някои примери! Няма да е случайно. Но нали Толкин е лингвист, основно от Калевала-та е взимал... newsm78

Passiflora, не мога да ти отговоря на въпроса.  Embarassed Никога не ме е вълнувала подобна тематика, още повече, че по това време точното датиране не е било особено разпространено, а ине са били със сегашния календар дори римляните, да не говорим за евреите от онова време. Принципно, някой богослов би трябвало да е учил, покрай датирането на книгите от Библията, вероятно и това са учили. Но и това, което се учи по богословие, най-вероятно е просто приближение и, да си го кажем направо, нагаждане и спекулиране. Важно е събитието, датата не е от значение. Hug

# 275
  • Мнения: 3 675
Ето какво намерих по въпроса, който зададе Пасифлора.

ЗАЩО ИСУС ХРИСТОС НЕ Е РОДЕН НА 25 ДЕКЕМВРИ?
February 13th, 2008 · No Comments
ЗАЩО ИСУС ХРИСТОС НЕ Е РОДЕН НА 25 ДЕКЕМВРИ?
Историята недвусмислено показва, че 25.12 е популяризирана като дата за Рождество, не защото Христос е бил роден на този ден, но тъй като вече е била известна сред езическите религиозни празници като рожден ден на слънцето.

Възможно ли е обаче 25.12 да е денят на Христовото раждане?

„Ранните християнски учители предлагат произволни дати от календара за Исусовото рождение, без обаче да имат някаква библейска подкрепа за това. Климент… посочва 18.11. Хиполит…решава, че Христос трябва да е бил роден в сряда. Друг анонимен документ, за който се счита, че е писан в Северна Африка и датира от 243г.сл.Хр., определя 28.03 за рождена дата на Исус” (Джефри Шилър, „В търсене на Рождество”).

Един внимателен анализ на Писанието, обаче, ясно показва, че 25.12 е малко вероятна дата за Христовото рождение. Две са причините за това:

Първо, знаем, че във времето на раждането на Исус, овчарите са пазели стадата си навън на полето (Лука 2:7-8). Овчарите не стоят по полетата през декември. Според „Празниците: Пълна енциклопедия на американските празници” описанието на Лука внушава, че Исус може да е бил роден през лятото или ранната есен. Тъй като в Юдея месец декември е студен и дъждовен, твърде вероятно е овчарите да са потърсили подслон за стадата си за през нощта. Аналогично на този източник, един коментар казва, че този пасаж оспорва, че раждането на Христос се е случило на 25.12, тъй като климатичните условия не биха позволили овчарите да пазят стадата си на полето през нощта.

Второ, родителите на Исус отиват във Витлеем, за да се регистрират в римското преброяване (Лука 2:1-4). Подобни преброявания не са се провеждали пред зимата, когато температурите често падали под нулата и пътищата били трудно проходими. Предприемане на преброяване при такива условия би било в разрез с поставената цел.

Предвид трудностите и желанието езичниците да се въведат в християнството, „в такъв случай важният факт, за който ви помолих да изясните позицията си е, че приемането на датата 25.12 е компромисен вариант с езичеството (Уилям Уолш, Историята на Дядо Мраз)”.

Ако Исус Христос не се е родил на 25.12, посочва ли Библията кога е бил роден? Библейските описания насочват вниманието ни към края на есента като най-вероятното време за Исусовото рождение, базирано на зачатието и раждането на Йоан Кръстител.

Знаейки, че Елисавета (Йоановата майка) е била в шестия месец от бременността когато Исус е бил заченат (Лука 1:24-26), можем да определим приблизителното време от годината, когато се е родил Исус, ако знаем кога се е родил Йоан Кръстител.

Йоановият баща, Захарий, бил свещеник, служещ в Йерусалимския храм през Авиевия отред (Лука 1:5). Историческите изчисления сочат, че този отред (курс на служене) отговаря на 13-19 юни в същата година. Именно през това време на служене в храма Захарий научава, че той и съпругата му, Елисавета, ще имат дете (Лука 1:8-13). След като завършва службата си и се завръща у дома си, Елисавета зачева (стих 23-24). Ако приемем, че зачеването на Йоан става в края на юни, прибавянето на девет месеца ни отпраща към месец март като най-вероятното време за раждането на Йоан. Прибавяйки още шест месеца (разликата между Йоан и Исус) ни отвежда към края на септември като най-правдоподобно време за раждането на Исус.

# 276
  • Мнения: 3 146
Надявам се, никой не си мисли, че Христос е роден на 25 декември... Все пак, тази дата е свързана с древния езически празник на зимното слънцестоене (22 декември принципно...).
Да не говорим, че според Българската Православна църква, която вързи по Юлианския календар за всички празници освен Коледа, би трябвало да е на 6-7 януари! Така е в Русия и Македония...
Така че, да се говори пък специално за 25-ти е ... несъстоятелно.

# 277
  • Мнения: 167
А доколкото знам на 24 юни, Еньов ден, когато е лятното слънцестоене, православната църква празнува и раждането на Йоан Кръстител, което пак не е реална дата, разбира се.

# 278
  • Мнения: 624
Предполагам, че наистина е март месец, защото... ох,  Embarassed много е дълго за обяснение.
Но според Дан Браун ("Шестото клеймо") в Библията пишело, че е март месец.

Изобщо не знаех това за Властелина?!  Shocked Дай някои примери! Няма да е случайно. Но нали Толкин е лингвист, основно от Калевала-та е взимал... newsm78
Случи се така, че бях много заинтригувана от филма и си купих трите книги. След не много време започнах да чета Стария завет и на моменти имах чувството, че чета "Властелинът на пръстените". Сега в момента си спомням за някои по-основни, примерно: Мория съвпада изцяло. На другите градове и герои има тук там някоя буквичка дето се разминава или е допълнена: Гомор - Гондор. Това си спомням в момента (след толкова години). Но доста от персонажите му звучат доста библейски. Имаше нещо и за Сам (ако не се лъжа цялото му име беше Самознай). Просто на моменти  направо оставах като гръмната  Shocked  .   

# 279
  • Мнения: 1 849
А доколкото знам на 24 юни, Еньов ден, когато е лятното слънцестоене.....

Ще им се на окултистите. Wink (нищо свързано с теб!!!) Просто се присетих, как група дъновиски се поздравяваха във форума с този празник...

Passiflora, а за мен Стария Завет и Властелина на пръстените са мнооого различни. Смисъла е различен. Може имената да същите, но нито един от героите няма преобраз в Библията. Във Власетелина на пръстените главните герои ппостигаха всичко със собствените си сили, а добрата магия се намесваше от време на време... Докато в Стария Завет божите хора виждаха и преживяваха чудесата на Бог. Тези които наистина постигаха победа, постигаха я, защото Бог го е направил за тях. Пророците "правеха" чудеса, но всъщност Бог го правеше. Като цяло Стария Завет е един вид "вик" на Бога към хората, да се обърнат от греховете си и да му се доверят. Докато във Властелина на пръстените отделния човек нямаше никаква връзка със събитията, освен когато това касаеше живота им.

# 280
  • Мнения: 167
А доколкото знам на 24 юни, Еньов ден, когато е лятното слънцестоене.....

Ще им се на окултистите. Wink (нищо свързано с теб!!!) Просто се присетих, как група дъновиски се поздравяваха във форума с този празник...


Не разбрах какво им се ще на окултистите (оставаше и да е свързано с мен !!!). Аз наистина незнам дъновистите кой празник празнуват, но си спомням, че на Еньов ден с изненада прочетох, че цъкрвата празнува рожденния ден на Йоан Кръстител и си казах - айде още един натъманен празник. Да проверих в православния календар така е:  http://www.pravoslavieto.com/life/06.24_rozhdestvo_Joan_Predtecha.htm

# 281
  • Мнения: 3 146
Според мен, а и според това, което съм чела от Толкинистите (в Оксфорд има такава специалност), няма нищо общо между Библията и Властелина. Думите са образувани от определени корени, които Толкин си е измислил или е заимствал от разни скандинавски, фински, келтски и други форми, направил е речници и цели езици, както знаете.

# 282
  • Мнения: 1 849
Ели, просто се хванах за думата.   bouquet

А, че празниците са натаманени, така си е. Но мисля, че по-важното е да се сещаме за тези събития, поне веднъж годишно.

# 283
  • Мнения: 624
Може имената да същите, но нито един от героите няма преобраз в Библията.
Според мен, а и според това, което съм чела от Толкинистите (в Оксфорд има такава специалност), няма нищо общо между Библията и Властелина. Думите са образувани от определени корени, които Толкин си е измислил или е заимствал от разни скандинавски, фински, келтски и други форми, направил е речници и цели езици, както знаете.
Не споря, казвам само, че имента на героите и местностите звучат много сходно на библейските. А иначе като смисъл не съм и помисляла да сравнявам Властелина с каквото и да било от Библията.

И за да се върнем на темата, ето тук открих нещо интересно за ясновидците:
"Ясновидството - факт и мистерия"   http://www.fliorir.com/fulltext/23_Iasnovidstvoto%20-%20fakt%20i%20misteria.htm

# 284
   Не, усещането ми за Властелина идва от друго.Въобще никакви имена не ме навеждат на тази мисъл.А тези орки, които някога са били елфи, например/напомнят ми за падналите ангели/.Или Фродо, който се жертва за целия свят, макар да е далеч от образа на Христос.Изпитанията през които преминават  главните герои.Самата обстановка ми напомня  духовна война, а бе, мое си усещане, както казах.
  Пък Хрониките на Нарния хич не ми  легнаха на сърце, много са ми объркани.Само филмите съм гледала обаче.
  Извинете за отклонението  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт