Израел 14

  • 28 518
  • 287
  •   1
Отговори
# 45
Тали,честита рожденичка!  baloni
Спасителствуването си заслужава,тук по плувните комплекси плащат по 5лв. на час работа.А кадри все не достигат,та ще имам занимавка през ваканциите.  Mr. Green Българите ходят  в Гърция 10Е/час и квартира. Twisted Evil

Пете,а ушички на Мики имате ли си?Аз като бях запалена по Мики имах едни,закрепени на диадемка.Големи и черни,точно като на Мики Маус.
А подарък измислихте ли вече?  smile_clown


 newsm46


# 46
  • Мнения: 2 952
Имаме уши такива дето казваш и нос  Joy

Подарък не сме мислили, ама ще видим  Flutter  ...... То играчки има безброй , тракторони, бимби, и кво ли не ....камиони, щуротии , незнам вече какво няма.Ще пада мислене, 2 седмици има ,а и ще го питаме какво иска . Flutter

# 47
  • Мнения: 28
  nbirthday
Честито и от мен за рожденния ви ден!Успехи!

# 48
  • Paris, France
  • Мнения: 14 023
Мила Мента,

Нека този ти рожден ден е изпълнен с радост, щастие и много страст!




# 49
  • Paris, France
  • Мнения: 14 023
Честит Рожден Ден на Гай на Ханд! Ханд, много здраве, късмет на новото място и щастие му пожелавам на любимия ти, преведи му, ако обичаш! И догодина по това време сам да чете пожеланията на български!



Тали, да ти е жива и здрава сестра ти и много да ви радва! И да се наживее!

# 50
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Честит рожден ден на Мента, на Гай и на сестрата на Тали!

Много здраве, щастие, успех и късмет в живота!

 newsm59  party023 newsm59  Gift

# 51
  • Мнения: 1 410
Ментичка,мила - да си ми много щаслива!

Ханд,честито на съпруга ти!

Тали,поздрави за сестричката !Честито и пълнолетие!

Пете ,ти си мама на породени.А Шахар е един месец по -голяма от моята Миши.А Кико е на 15 ноември.Ехей ,колко скорпиончета си имаме тук!

# 52
  • Мнения: 2 952
Абе , я ми изяснете какво е това породени точно.Нали  скоро родени един след друг....? Да няма  някакво друго значение ?

 Hug

# 53
  • София
  • Мнения: 5 362
Пете , породени означава по ред родени в буквален смисъл на думата . Демек първи , втори , трети и т. н. , иначе се използва за деца, които са един след друг с малка разлика - през година и нещо . Наскоро четох статия за един виден гинеколог в БГ , много възрастен , който се интересува от думите в българския език . Та той казваше , че дума като ТРИЗНАЦИ няма . Точното наименование било три  близнака . Тъй като самата дума Близнаци означавала деца , които са едно до друго .

# 54
Мишимади,как се пишеш в Атол?

Породени са точно родени през малко време един от друг.Единствените такива,които познавам са през 9 месеца и учат в един клас сега. Simple Smile

Отивам навън,че звънеца вече ще се счупи от звънене.

  bouquet

# 55
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Благодаря ви много за пожеланията!   bouquet

Ханд, тъкмо щях да напиша, че си ранобудна и се сетих, че при вас са други часовете  Grinning
Да ти е честит и на теб рожденикът вкъщи, да е все така щедър, добър татко и с чувство за хумор, да постига целите си, а и да ти е силна опора във всеки момент!


 
Тали, все ти се възхищавам, че намираш красиви думи за всеки повод и човек  Hug
И на теб честитя рожденичката в семейството - на ключова възраст е, много хубави години са нейните - да се радва на успехи и на радостни поводи и да се учи от сестра си на човещина и позитивен поглед към живота!   bouquet



Сигурно ти липсва, тя идва ли при теб на посещения?


Nevena, ама как - страстта не ме напуска    bouquet , Мишимади, Жакиник, по една голяма прегръдка за вас  Hug

И на всички останали - благодаря от сърце!

# 56
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Породени деца и аз познавах с разлика от 9 месеца - две момчета, но много различни (единият пълен, другият - слаб; единият мълчалив, другият - бърборко и т.н.).

А вчера наши приятели ни съобщиха, че са "бременни" (таткото много изживява бременността, за това така им казваме, че двамата са в "ерайон"=бременност). Много се зарадвах на новината, защото с първото детенце им беше много трудно забременяването, три години хормонални лечения и бяха толкова измъчени и двамата, а сега е станало от раз! Тя е в 12 г.с., но ние още на сватбата ни имахме някакви подозрения  Wink

Боряна, имам дискове с курс по иврит, специална методология, мисля, че на някакъв д-р Пинкслер - казват изречения, а ти ги повтаряш; превеждат ги на английски - ако искаш, свиркай да ти ги пратя, много са забавни  Peace В Италия си бяхме взели от същия метод курс по италиански и всеки ден си слагахме в колата по един урок, и се оправяхме доста добре с тези няколко изречения, които успяхме да научим  Hug

И последно - бяхме на театър, на израелска постановка, разбира се -  "Името му ходи пред него" (букв. превод) по Е. Кишон. - това е комедия, в която се разказва за това, че не е важно какъв си, какво можеш, а от кого получаваш "препоръките" за работа...
Линкът е на иврит:
http://www.cameri.co.il/index.php?goto=bep&page_from=1184

Тики Даян участва, а тя е невероятно смешен човек, само да се появи на сцената и вече предизвиква смях. Това е снимка от постановката:

# 57
  • Мнения: 1
Здравейте, шалом и т.н.

Ей, привлякохте ме към тази ваша интересна тема.

Петя, разгледах снимките, супер са. Да са живи и здрави сладурите ти.

В моя объркан, зигзагообразен житейски път съм попадала и на доста евреи, но недотолкова, че да придобия солидни познания, по-скоронякакви  откъслечни.

Когато имам време ще прочета темите ви и ще се образовам за термините, които използвате, но засега искам да попитам как се казва на български играта dreidel дето се играе на ханука с едно такова като зарче.

Имам още един въпрос, не зная дали е уместен, но не ми дава мира от много години. Работех за едно момче евреин с аутизъм, синдром на Аспергер. Правех му компания., разхождахме се по паркове и мноог беседвахме. Той беше генийче, явяваше се на шахматни турнири и беше ходеща енциклопедия. Той ми е разказвал интересни неща за религията и за синагогата, но отказа да ми каже как се изговаря името на Бог. На моменти чувствах че се двуумеше и аха д а ми каже, но в последния моомент се отказваше. Съжалявам, ако въпроса ми е нетактичен.

# 58
  • Мнения: 51
Здравейте момичета!

Отдавна не съм писала тук,ама като тепърва научавам за живота тук ,няма какво аз да кажа.За сметка на това много редовно ви чета  Peace
 Рейн,как те  спипах в съседната темичка Simple Smile
Как си работила  с това момче аутист.Питам защото в моята практика съм мала възможност да работя с две деца от аутистичния спектър  ми е интересно ти как и къде си се занмавала ,ако разбире се не те притеснява и е удобно да разкажеш.
Освен това не знам дали знаеш,но в Израел имат една от най-дорите бази в света за работа с аутистични деца.Аз много искам някой ден да имам възможност да посетя есин такъв център.

# 59
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Monsoon_rain, дрейдел е дума на идиш и означава пумпал  Peace А на иврит му казват севивон.
Добре си дошла с тези интересни въпроси   bouquet

Името на Бог не се изговаря, сигурно за това момчето не е искало да ти каже - нали има такава заповед - не изговаряйте Божието име напразно  Peace Религиозните евреи даже съвсем замаскирано го казват "Името" - пък хората да се сещат за кого става дума  Wink Но име си има, де - Йехова.
Заради забраната да се изрича името има сума ти други парадокси, напр. сегашно време на глагола "да бъде" не се изговаря, минало и бъдеще може, но сегашно - не! Защото използва същите букви като името на Бог. В гематрията също не изписват числото 15 с буквите юд(=10) и хей(=5), защото с тях се изписва божието име, вместо това използват вав(=6) и тет(=9)... Изобщо много замисъл е вложено как да се избягва всяко споменаване на тази комбинация от букви...

Общи условия

Активация на акаунт