Четящите тийнейджъри и техните книги

  • 19 697
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 359
На 8 бяхме силно пристрастени към Хари Потър. Аз по принцип съм горещ привърженик на зародилата се по едно време идея Дж.Роулинг да се изучава в училище. Защото не мисля че е адекватно децата да четат (е, засега аз чета, те слушат) "Властелина на пръстените", "Карибски пирати" и др.подобни, а по литература да учат за мечо и зайо, примерно. На повечето прочетни книги за лятната ваканция веднага им се лепна етикет "тъпи" и честно казано, на мен също ми се сториха такива. Не мисля, че книгите, които ние сме чели едно време, могат днес да развълнуват някого. Поне повечето от тях.

# 31
  • Мнения: 1 210
Ама разбира се, че ще им се сторят тъпи... с това отношение на родителя към книгите  Rolling Eyes А на теб кои точно книги за начален курс ти се сториха такива? По спомени това са Пипи, Ян Бибиян, Емил от Льонеберя, Матилда, Патиланско царство, Двойната Лотхен, Антон и Точица, Пет приказки,Том Сойер , Малкият принц...кои от тези са "тъпи"? Истинската литература е вечна (и Хари Потър е от нея, според мен  Peace).
Освен това, както по- горе казах, вкуса към нея се възпитава. Пример:

На 8 бяхме силно пристрастени към Хари Потър. Аз по принцип съм горещ привърженик на зародилата се по едно време идея Дж.Роулинг да се изучава в училище. Защото не мисля че е адекватно децата да четат (е, засега аз чета, те слушат) "Властелина на пръстените", "Карибски пирати" и др.подобни...


Децата на осем могат и сами да четат, нали? Но ти в случая възпитаваш вкус към тези книги. Можеш да го направиш и с другите, вместо да ги квалифицираш като морално остарели и тъпи. Въпрос на желание...

# 32
  • Мнения: 284
На повечето прочетни книги за лятната ваканция веднага им се лепна етикет "тъпи" и честно казано, на мен също ми се сториха такива. Не мисля, че книгите, които ние сме чели едно време, могат днес да развълнуват някого. Поне повечето от тях.

Напълно съм съгласна с теб, kotkovo! Според мен родителите, които не виждат очевидното, или лъжат себе си, или не искат да проумеят, че ние и нашите деца живеем в различни времена. Има много причини книгите от нашето детство да изглеждат тъпи на децата ни и една от тях е, че са много морализаторски, направо натрапчиво менторски. На нас като деца това не ни е правило впечатление, защото живеехме в система, в която подчинението се ценеше като особено качество. Сега родителите осъзнават, че не искат децата им да са "послушни", а себеотговорни. Възпитаваме децата си по различен начин и не разбирам как това може да стане със старите средства.

А на теб кои точно книги за начален курс ти се сториха такива? По спомени това са Пипи, Ян Бибиян, Емил от Льонеберя, Матилда, Патиланско царство, Двойната Лотхен, Антон и Точица, Пет приказки,Том Сойер , Малкият принц...кои от тези са "тъпи"?
[/quote]

Didkaprtka, всички тези книжки (с изключение на "Малкия принц" и "Матилда") съм ги чела на децата си, когато бяха на 4-5 години - стилът им и внушенията са точно за тази възраст на съвременните деца и те много се забавляваха, но защо си мислиш, че на 8-9 отново трябва да им харесват. Направо бих се притеснила, ако беше така!

# 33
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 806
Дъщеря ми обича да чете книги, които са и интересни. За сега в списъка на прочетени и следящи се поредици книги са:
Лили Чудото
Ванда http://www.book.store.bg/search?srchstr=%C2%E0%ED%E4%E0&sin=1
Училищен мюзикъл http://www.egmontbulgaria.com/books/di_hsm.htm#122800

# 34
  • Мнения: 1 210

Didkaprtka, всички тези книжки (с изключение на "Малкия принц" и "Матилда") съм ги чела на децата си, когато бяха на 4-5 години - стилът им и внушенията са точно за тази възраст на съвременните деца и те много се забавляваха, но защо си мислиш, че на 8-9 отново трябва да им харесват. Направо бих се притеснила, ако беше така!

Aster, пращай децата на 12 в университет  Joy
При този "летящ старт", вече би трябвало да се чете Достоевски при вас...защо ли се задоволявате с измислени четива, създадени за "нечетящи деца"?

# 35
  • Мнения: 359
Днешните 12-годишни нямат нищо общо с 12 годишните от наше време, скъпа Дидка и в сравнение с нас като малки те наистина са "професори". Времената са други - това е. Не мисля, че създаваме нечетящи деца само защото не четат това, което ние сме чели навремето (когато, междувпрочем, нямаше кой знае какъв избор на четива). И, да, смятам, че от тяхна гледна точка Ян Бибиян е тъпа (държа да кажа, че аз я обожавах като малка!). Кой ще се впечатли от Ян Бибиян на Луната, примерно, когато има "Междузвездни войни"?! За ваканцията ни дадоха "Хитър Петър" - че те не разбраха половината от думите вътре!

Последна забележка: защо се чудиш, че аз им чета, не може първокласникът сам да си чете "Властелина на пръстените", все пак!

# 36
  • Мнения: 284

Didkapitka, предложи все пак нещо ново - някой ми подшушна, че имаш вземане-даване с книги! Съвсем ли нищо не харесваш от новите неща за деца?

Последна редакция: ср, 19 ное 2008, 22:18 от Aster

# 37
  • Мнения: 284

защо ли се задоволявате с измислени четива, създадени за "нечетящи деца"?

Все си мислех, че всички четива без научнопопулярните са измислени.

И както знаеш - да четеш и да разбираш са две различни неща. Точно последното е доста трудно на деца, свикнали да получават наготово образите от телевизията, електронните игри, а бих добавила дори - енциклопедиите, чиято цел е да дават информация, но не да развиват фантазията.

Последна редакция: ср, 19 ное 2008, 22:19 от Aster

# 38
Май влизаме в друга тема - това, което ние харесваме и одобряваме, а не това, което децата ДНЕС четат, приемат и одобряват.

А всъщност къде можем да обменяме мнения за книгите, които ние четем и харесваме?

# 39
  • Мнения: 359
Дъщерята на моята приятелка (11 години) чете чиклети (майка й гледа все пак да подбира, де, такива дето не са много "откровени" Laughing)
Amalgama, да си направим тема, ама къде? Аз ставам и за тази: както вече писах луднах по Хари Потър Mr. Green

# 40
  • Мнения: 284
Май влизаме в друга тема - това, което ние харесваме и одобряваме, а не това, което децата ДНЕС четат, приемат и одобряват.
Amalgama, може и така да изглежда отстрани, но Didkapitka има книжарница и от това, какви книги избират да предлагат собствениците на книжарници, зависи и нашият избор, и изборът на децата ни. В интернет, в сайтовете на издателства съм виждала много интересни заглавия, които въобще не се виждат в книжарниците. Аз съм от хората, които обичат да разгледат и разлистят книга преди да я купят.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 202
За четящите мами има тема в Клюкарника.
А моята тийнейджърка не харесва Хари Потър. /Аз съм съгласна с нея. Въпреки, че я карах да прочете поне 1-2 от поредицата./
Според мен е безсмислено да се разделя литературата на "стара" и "нова".
И още нещо за четящите тийнейджъри - "Светът на Софи" от Юстайн Гордер. В достъпен вид история на философията. Моята 14 г. дъщеря я прочете с интерес и при всеки удобен случай се опитва да блесне с цитати какво е смятал Платон или Кант по въпроса...

# 42
  • София
  • Мнения: 346
След като почти изнудих малкия - 15 г. да започне да чете Какавидите на Джон Уиндам, той така се запали , че издирвахме с месеци "Денят на трифидите" . Последната му любов е "Пътешествията на галактическия стопаджия" и май ще се наложи и аз да я препрочета, че нещо ми се губи, а го усещам, че му се говори на тази тема.

# 43
Последната му любов е "Пътешествията на галактическия стопаджия" и май ще се наложи и аз да я препрочета, че нещо ми се губи, а го усещам, че му се говори на тази тема.

Ariana, ти си на правия път! Супер!

# 44
  • Мнения: 377
След като почти изнудих малкия - 15 г. да започне да чете Какавидите на Джон Уиндам, той така се запали , че издирвахме с месеци "Денят на трифидите" . Последната му любов е "Пътешествията на галактическия стопаджия" и май ще се наложи и аз да я препрочета, че нещо ми се губи, а го усещам, че му се говори на тази тема.
Hug Оооо, Ариана, добре сте почнали! След Пътеводителя, трябва да прочете и останалите  Grinning
Моят 14-годишен момък в момента е на "Еманципирана магия" на Тери Пратчет. Днес обясняваше как като я извадил в междучасието още 5 броя дечурлига от класа му извадили книги на Пратчет.  Wink Явно този автор е на мода в момента!  bouquet

Последна редакция: чт, 20 ное 2008, 22:24 от Бойчето

Общи условия

Активация на акаунт