Как фирма може да дари?

  • 10 051
  • 21
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 87
 Здравейте,

Реших да говоря с шефа си и да организирам една благотворителна кампания.
Наши партньори също ще се включат.
Обявихме, че ще помогнем на някое от децата на сайта save-darina.
Изведнъж обаче счетоводителят ни каза, че не можем да направим дарение, без то да мине през съответна одобрена за целта организация, която да ни издаде сертификат.
Иначе парите няма да ни бъдат признати за разход.

Моля ви да ми помогнете с повече информация за даренията.
Как една фирма, или група от няколко фирми може да дари по законовия ред?

# 1
  • Мнения: 1 454
Много хубава инициатива сте подхванали

Аз също работя във фирма и редовно даряваме суми за различни домове
Ще попитам как стават нещата и се надявам да помогна
По-късно  Peace

# 2
  • Мнения: 592
  #Crazy  Или искате да дарите или не! Сметките и снимките са някъде другаде! Много интересна тема!?!?!?

# 3
  • Мнения: 637
И аз се вълнувам от темата Peace Ние също обмисляме дарение. Другото, което си мисля е дали може дарение да се приспадне от данък печалба. Или вместо да плащаме данъци, които отиват незнайно къде, да ги дарим на някое дете?

# 4
  • Мнения: 3 634
Може да извършите предметно или парично дарение с договор/свидетелство за дарение. Мога да ти обясня всички необходими подробности, но грамотен счетоводител би трябвало да знае как става. Има набор от документи - фактура (за предметно дарение), приходен ордер (за дарени пари в брой, а не по банков път) и т.н... Не е сложно, пиши какво точно те затруднява.  Peace

# 5
  • Мнения: 87
 Михалко, много ти благодаря, че се отзоваваш.
Наистина всеки грамотен счетоводител трябва да е наясно с тези неща, но нашия очевидно не е от тях.

Ситуацията е следната: наши партньори ще ни преведат някакви суми по фирмената ни сметка. Така събраното, заедно с това, което ние ще дарим, ще бъде прехвърлено по сметката на едно дете. Въпросът ми е как да съставим този договор за дарение- тъй като примерно 20 фирми ще дадат пари първо на нас и ние се явяваме нещо като посредник. А пък няма да издаваме фактури на тези фирми...

# 6
  • Мнения: 3 634
Това е примерен договор между вас и вашите партньори:

ДОГОВОР ЗА ДАРЕНИЕ



Днес ……………..в гр. София, между………………………………………….,
регистрирана от………………………..……………по фирмено дело……….….…,
данъчен №………………………….., БУЛСТАТ……………………………………,
с адрес……………………………………………………………………..…….……..,
Представлявана от ……………………………………………………………,
наричан по-долу ДАРИТЕЛ,

и

..................................................................................,
регистрирано по фирмено дело .........................., БУЛСТАТ ...............................,  адрес: .........................................................,
представлявано от..............................................
наричано по-долу ДАРЕН,
се сключи настоящият договор за следното:

1. Дарителят дарява на ДАРЕНИЯ сумата от 6 000 (шест хиляди) лева, като средствата са предназначени за .............................................................................

2. Средствата ще бъдат преведени в разплащателна сметка на ДАРЕНИЯ:
IBAN: BG......
BIC: ................
Юробанк И Еф Джи България, клон Бизнес парк (примерно)

3. ДАРЕНИЯТ редовно уведомява ДАРИТЕЛЯ за извършените плащания от сумата на дарението.

4. ДАРЕНИЯТ приема дарението с благодарност и се задължава да го изразходи според дарителската воля.





За ДАРИТЕЛЯ:                За ДАРЕНИЯ:

________________            ________________
                  


Това в комплект с банковите документи е достатъчно, за да осчетоводите и двете страни тансфера на пари. Много е важно да се опише конкретно за какво отиват парите. Ако ми обясниш по-подробно, ще ти помогна да го формулираш.

Вие избрали ли сте кое дете точно и за какво ще е преведената сума? Колкото по-конкретно, а не само "лечението" толкова по-добре. Например : за закупуването на лекарства "......." (подробно описание на лекарството, броя капсули в опаковка и т.н.  Добре е родителите после да ви предоставят документи, които вие да представите на дарителите. Аз лично пиша писма (или отчети когато е по-голяма сумата), прилагам копия от фактури и т.н. Ето сега купихме обувки и съм ги снимала, за да покажа на спонсора какво точно сме купили.

# 7
  • Мнения: 2 180
Има особеност, свързана с даренията, направени от ЮЛ. До сега се облагаха с данък при източника, който минава на разход, но си е все пак тежест за фирмата. Не съм сигурна дали от тази или от 2009 г. няма да има вече данък при даренията, по-скоро от 2009 г. Проучете го, за да дадете сумата януари месец, а не декември, в случай че се дължи данък.
Освен това за да се ползва данъчното облекчение за направено дарение /т.е. коригиране на финансовия резултат/, то трябва да бъде направено в полза на получатели, определени от Закона за корпоративното подоходно облагане, както и да има нужната документация. За справка чл. 31 от ЗКПО, регламентиращ разходите за дарения.


# 8
  • Мнения: 3 634
Освен това за да се ползва данъчното облекчение за направено дарение /т.е. коригиране на финансовия резултат/, то трябва да бъде направено в полза на получатели, определени от Закона за корпоративното подоходно облагане, както и да има нужната документация. За справка чл. 31 от ЗКПО, регламентиращ разходите за дарения.


Точно така! Затова варианта с дарение на ФЛ може да се окаже неприемлив и да се наложи да дарят на НПО.

# 9
  • Мнения: 87
 Значи пак се връщаме до съответния серфитикат, с който сумата да се приеме като разход за дарение и само НПО може да издаде такъв?

 
Джини, ти счетоводител ли си?
Много те моля да ми помогнеш с информация, ако можеш, защото моя шеф е на път да се откаже от идеята ми...

Казусът в детайли е следния: нашата фирма ще даде пари, напр. сумата 5 000 лв, които обаче са събрани първо във фирмената ни банкова сметка от сумите, които са дали още няколко фирми.
Как всички тези действия да се правилни от счетоводна гледна точка, при положение, че веднъж на нас ни се дават пари, за които не издаваме фактура и не са ни приход, и втори път пращаме тези пари някъде, където също реално нямаме разход, за който да имаме касова бележка или фактура...и накрая как всичко това да се признае за дарение на юл, ако всъщност не даваме парите на нпо?

с какво се захванах...не може да е толкова трудно, нали? 

Последна редакция: сб, 15 ное 2008, 18:48 от Nya

# 10
  • Мнения: 87
 Тази сутрин проверявам дали някой ми е отговорил и какво да видя...1001 теми и коментари за земетресението и нито един отговор за даренията.
 Май е по-лесно земята да се разлюлее, отколкото да се помогне на дете... Tired
 Другите фирми само на НПО ли даряват? Не може да няма начин!
 Хайде давайте да го разнищим този случай вече, моля ви  Praynig

# 11
  • Мнения: 2 180
Мила, извинявай, легнах си рано и нито за земетресението знам нещо, нито съм видяла, че имаш нужда от отговори.
Нямам категорична позиция по темата и притесненията ми са от това, че даренията и начина на отчитането им, са уредени в Закона за корпоративното подоходно облагане, който е актуализиран с новите промени, валидни от 01.01.2009, а нас ни касае все още 2008 г. За целта трябва да видя в кой от случаите е по-изгодно и лесно да се направят нещата и да съпоставя промените...
На първо четене обаче съм сигурна, че няма как другите фирми да предоставят дарените средства към вашата банкова сметка. Права си, че няма издадена фактура, а освен заемни средства, други не могат да постъпват току-така по сметката. Ако има договор за дарение, тристранен и вие сте само посредник.....може и да стане, но пък не съм наясно кой ще ползва данъчните облекчения, респективно задължения за данък при източника.
От друга страна защо всяка една от тези фирми не си спази реда за даряване, а ви ги дава вие да се оправяте? Дори да не им се занимава и да ви ги дадат в брой, то тогава може сумата да надвиши 10% от печалбата ви, което не е никак изгодно за вас.
По повод на това на какви лица може да се дарява, тук съм сигурна че няма проблем. Просто във вашия случай размера на дарението не може да бъде над 10 % от положителния счетоводен финансов резултат, докато ако дарението е направено в полза на център "Фонд за лечение на деца", се признават в размер до 50 % от счетоводната печалба. Определени са само тавани, до какъв размер може да се дари, а не че трябва да са само НПО. Може да се дари и на физическо лице, прави се договор за дарение, отново не е проблем да се оформят нещата счетоводно.
Ще поразпитам колеги конкретно за вашия казус и ще пиша пак.

# 12
  • Мнения: 3 634
Джини, авторката още не ми е отговорила на ЛС-то, но всъщност става дума за печатна медия. Фирмите-дарители рекламират в медията, а шефът й решил, че тези средства ще отидат за благотворителност. Обаче аз така и не разбрах това лично решение ли е или фирмите-дарители знаят, че ще стане така. Това е важно с оглед предложеният от теб вариант всяка от фирмите да дари на семейството.

Ще помисля как аз бих постъпила и ще пиша пак.  Peace

# 13
  • Мнения: 1 454
Фирмите знаят  Peace

# 14
  • Мнения: 87
Михалко, писах ти на скайп преди 2 дни уж да задвижим по-бързо нещата от писането на лични, но явно не те хванах онлайн.

Джини, щом няма проблем с получателя на дарението, тогава да направим така- другите фирми директно да превеждат сумите по сметката на детето, а после да направим един общ договор за дарение и там да се изредят всички фирми. (за да не се правят няколко договора за малки суми- предполагам, примерно 20ина фирми ще дадат по около 350 лв ). Тогава тези суми ще им се признаят ли за разход за дарение, както и да ползват прословутото данъчно облекчение?

Фирмите от самото начало знаят, че това са суми за дарение, ние просто им предлагаме "компенсация" за сумата като им предоставяме безплатна рекламна площ в медията.

# 15
  • Мнения: 3 634
Да каже и Джини, но аз мисля, че така с общ договор няма да стане. Всяка фирма ще трябва да сключи договор за дарение по отделно.

Не съм получила никакви съобщения.  Peace Ето малко на готово от нет-а:

Размер на данъчните облекчения и отчитане на даренията

Дарителите, които са юридически лица, задължени по Закона за корпоративното подоходно облагане могат да отчетат направените дарения като разходи.
Ако даренията са в размер до10% от положителния финансов резултат, те не се облагат с данък удържан при източника и с тях пряко се намалява финансовият резултат.
Ако даренията са в по-голям размер, надвишението се прибавя към финансовия резултат и се облага с данък удържан при източника в размер на 17%, който се признава за разход по дейността.

Ограничения
За да се ползва данъчното облекчение, дарението трябва да бъде направено в полза на получатели, определени от закона.
За юридическите лица - чл. 23, ал.3, т.1. от ЗКПО:
- образователни, здравни и лечебни заведения и бюджетни предприятия;
- законно регистрирани в страната вероизповедания;
- фондове за подпомагане на инвалиди и пострадали от природни бедствия;
- Българския Червен кръст;
- подпомагане на социално слаби, инвалиди, деца с увредено здраве или без родители;
- възстановяване и опазване на исторически и културни паметници;
- културни институти или за целите на културния, образователния или научния обмен по спогодбите, по които Република България е страна;
- юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност;
- учредени и предоставени стипендии за обучение на ученици и студенти в българските училища;
- общини.
- фонд “Енергийна ефективност”
- център “Фонд за лечение на деца”

Как се доказва и оформя дарението – необходими документи                                                     
Практиката показва съществуването на неясноти по отношение на данъчното третиране на даренията. Териториалните подразделения на данъчната администрация приемат за извършени онези дарения, за които има следните документи:
•   Договор за дарение или Свидетелство за дарение със същия смисъл;
•   Доказателство, че договорът е действително реализиран, т.е. дарението е предадено и прието, като например:
- документи за банков превод
- разходни и приходни
- приемо-предавателен протокол


Пари, платени в брой се отчитат с:
•   договор за дарение или свидетелство за дарение +
•   протокол за дарението или приходен касов ордер от счетоводството на организацията, която е получател на дарението.

Пари по банков път се отчитат с:
•   договор за дарение или свидетелство за дарение +
•   заверени от банката платежни нареждания за наредителя и банкови парагони (извлечения) за получателя.


Дата на дарението
За да бъде ползвано облекчението за дарение, актът на дарение трябва да бъде с дата в рамките на отчетения период (обикновено предходната година).
Ако даренията са движими или недвижими вещи или се учредяват или прехвърлят ограничени вещни права върху тях, за дата на извършване на дарението се счита датата на получаването, съответно на сключването на сделката и прехвърлянето на имота или правата върху него.

Реквизити на договора за дарение
Договорът за дарение, както и Свидетелството за дарение са изключително важни за доказване на дарението и тяхното съставяне следва да спазва законовата форма. Реквизитите на договорът за дарение са определени в Закона за задълженията и договорите.
За да бъде признат от данъчните власти, Договорът за дарение трябва да съдържа следните задължителни реквизити:
•   име, адрес и данни на дарителя;
•   име, адрес и данни на надарения;
•   имена и длъжности на представляващите дарителя и надарения (ако са юридически лица);
•   сумата на дарението - изписана с цифри и с думи;
•   дата;
•   подписи на дарителя и надарения.

Възможно е в договора за дарение да бъде отбелязано предназначението на дарението. Ако нестопанската организация, получател на дарението, задържа минимална част от дарението за администриране, е добре да се запише размерът на тази сума. Обикновено в договора за дарение надареният се задължава изрично да уведомява дарителят за изразходването на дарената сума.
За полученото дарение организацията може да издаде Свидетелство за дарение. В него се вписва сумата или предмета на дарението и се изразяват благодарности. Свидетелството има подходящо художествено оформление и е израз на благодарност на организацията към дарителя. Освен пред данъчните органи свидетелството е подходящо и за публично излагане в кабинета на дарителя, повод за гордост от направеното добро.

Данък, дължим от дарителя
Има само един случай, в който дарителят дължи данък върху направеното дарение - когато фирмата-дарител отчита дарението като разход.

Данък, дължим от получателя                                                                                                                
Не дължат данък върху полученото дарение лицата, опредени в чл. 48 от Закона за местните данъци и такси, между които и ЮЛНЦ, регистрирани в Централния регистър за ЮЛНЦ в обществена полза към Министерство на правосъдието (чл.48 ал.1 т.4).
Дължат данък в размер на 5% върху получените дарения ЮЛНЦ, извършващи дейност в частна полза - според член 44 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ).

# 16
  • Мнения: 2 180
всъщност става дума за печатна медия. Фирмите-дарители рекламират в медията, а шефът й решил, че тези средства ще отидат за благотворителност.
Това означава, че другите фирми не даряват, те си плащат за услуга, за която вие им издавате фактури за рекламна площ. Вие решавате тези приходи да отидат в полза на децата и само вие трябва да си направите договор за дарение. Така смятам аз, ако правилно съм разбрала ситуацията.

# 17
  • Мнения: 3 634
Nya, фирмите ще получат по-добри данъчни облекчения, ако просто си подпишат договор за реклама при вас както си е било досега. Не е нужно да документирате, че средствата ще се използват за дарение. Събраната сума може да дарите на семейството. Все още не разбирам защо трябва фирмите да получат документ, че приходите от тяхната реклама ще се използват за дарение. Те знаят, ти разчиташ така да събереш по-голяма сума, но защо им е документ? Тук се усложнява вашата работа.  Peace

# 18
  • Мнения: 2 180
Михалко, мисля като теб.  Peace

# 19
  • Мнения: 87
 Михалко   bouquet
 Джини   bouquet

Мисля, че с общи (ваши повече) усилия дарението ще се случи.
Ще пиша пак колко сме събрали накрая  Hug

# 20
  • Мнения: 908
Сега виждам темата, за съжаление не съм наясно с нещата Sad Но се надявам много скоро целта да е постигната  Peace
Много благороден жест Simple Smile Разбирам обаче, че става дума за печатна медия... Мисля, че ефект би могъл да бъде постигнат ако се пуска безплатна реклама за дете/деца, на което/които искате да помогнете. Така неговият случай ще достигне до повече хора  Hug

# 21
  • Мнения: 1 454
Списанието е много специфично и е таргетирано само към определена група хора
За това директно ще си искаме пари да дарят Wink

Вече имаме повече яснота
Благодаря ти  Hug

Общи условия

Активация на акаунт