Георги Славчев Георгиев - бездомен човек, който иска да умре

  • 867
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 208


Това е Георги Славчев Георгиев. Намерих го седнал в ъгъла на една от чешмите в центъра при Банята. Около него имаше боклуци, които горяха. Изгасих ги.
Беше ги запалил, за да се запали и той, и да умре. Носи патерици. Казва, че не може да ходи. Повтаряше "118 стая в Красна поляна". Доколкото разбрах, директорката го е изгонила. Каза, че е летец.
Занесох му хляб, сирене и банани и му дадох 20 лв.
Как може да му се помогне повече?

# 1
  • Мнения: 3 518
Отивате в най-близката Дирекция "Социално подпомагане" и подавате сигнал.

# 2
  • Мнения: 1 228
Имам лични сблъсъци с подобни случаи. По-точно опити да се помогне на такъв тип хора. Много е трудно, да не кажа невъзможно. Щом са стигнали до това положение, значи има някакви много сериозни причини, които никой вече не може да пребори.

Та единият вариант е да се обърнете към социалните служби. Но съм почти сигурна, че вече е бил под тяхна опека, най-вероятно му е предложена някаква помощ, подслон, работа, но такива хора просто нямат капацитета да се възползват от тези възможности. Повечето от тях сами напускат или създават проблеми на околните и не могат да съжителстват с други хора.
Другият вариант е - остава си там, от време на време го навестявате, давате му храна, пари и така... Няма да "разцъфне" за втори живот, да знаете.

Това са хора с психически заболявания или с жестоки дефицити в социално отношение и никой не може да им помогне. Тъжно е, но това е положението. Понякога имам чувството, че са най-щастливи, когато се спреш при тях, размените си някоя дума, покажеш им малко внимание, дадеш им нещо за ядене и някой и друг лев, дори да знаеш, че ще го изхарчат за пиене.

Последна редакция: чт, 08 фев 2024, 10:42 от Мила Атова

# 3
  • Мнения: 208
Благодаря и на двете ви.

# 4
  • Мнения: 18 995
Вероятно ще можеш да получиш информация за него в Центъра за временно настаняване на бездомни хора ( ЦВНБХ) в жк Красна поляна. Адресът е ж.к. Красна поляна, ул. Ришки проход № 2, тел: 02/ 920 18 07.

Иначе, щом е бил летец, не трябва ли да получава доста добра пенсия? Ако не може да ходи и има патерици, вероятно е регистриран в Социално подпомагане, откъдето са му отпуснали патериците, и има ТЕЛК.

# 5
  • Мнения: 1 228
Кукумицинка, полезна информация. Ето и списък с такива центрове в цялата страна:
https://uspelite.bg/spisak-s-vsichki-priyuti-za-bezdomni-hora-i- … yavane-obnovena-1

Хубаво е всеки да разполага с тази информация, за да може да реагира в ситуации, подобни на тази.

Допълвам се, защото отново прочетох поста на автора и видях, че човекът е говорил за "Красна поляна", а единият център е точно там. Което потвърждава предположението ми, че е бил настанен, но по някаква причина се е озовал отново на улицата. Автор(к)е, ако опиташ да се обадиш на телефона на някой от другите центрове в София?

Последна редакция: чт, 08 фев 2024, 16:50 от Мила Атова

# 6
  • Мнения: 1 368
Може да бъде настанен за постоянно в държавен старчески дом или в дом за хора с физически увреждания, ако има ТЕЛК. Таксата в държавните домове мисля, че е 80 процента от пенсията.

Човекът има ли поне лична карта?

Отидете в дирекция „Социално подпомагане". Те ще задвижат процедурата. Все пак е по-добре, отколкото да живее на улицата.

Приютите за бездомници са само за временно настаняване, за срок до няколко месеца.

Успех!

Последна редакция: чт, 08 фев 2024, 19:09 от Radilena

# 7
  • Мнения: 408
Имам лични сблъсъци с подобни случаи. По-точно опити да се помогне на такъв тип хора. Много е трудно, да не кажа невъзможно. Щом са стигнали до това положение, значи има някакви много сериозни причини, които никой вече не може да пребори.

Та единият вариант е да се обърнете към социалните служби. Но съм почти сигурна, че вече е бил под тяхна опека, най-вероятно му е предложена някаква помощ, подслон, работа, но такива хора просто нямат капацитета да се възползват от тези възможности. Повечето от тях сами напускат или създават проблеми на околните и не могат да съжителстват с други хора.
Другият вариант е - остава си там, от време на време го навестявате, давате му храна, пари и така... Няма да "разцъфне" за втори живот, да знаете.

Това са хора с психически заболявания или с жестоки дефицити в социално отношение и никой не може да им помогне. Тъжно е, но това е положението. Понякога имам чувството, че са най-щастливи, когато се спреш при тях, размените си някоя дума, покажеш им малко внимание, дадеш им нещо за ядене и някой и друг лев, дори да знаеш, че ще го изхарчат за пиене.

Моят опит с такива хора е много подобен. И ми е адски тъжно. И мисля, че сте права за това, че имат най-вече нужда някой да поговори с тях. Понякога го правя. Купувам храна. Цигари. Не може да се излекува човека, но поне за момента може да му е по-добре.

Ако прекараш достатъчно време на улицата в един момент става необратимо. Това са хора с психични проблеми, често със зависимости. Няма как един човек да помогне. Трябва да е на институционално ниво. Много жалко.

# 8
  • Мнения: 208
На 8-ми, т.е. същия ден, отидох на сайта на Агенция за социално подпомагане да търся как да подам сигнал. Намерих 2 телефонни номера - един на Административния център или нещо подобно, другия - може би на Пресцентъра. Нямах време да търся подробно - едно, че трябваше да почвам работа, друго - че исках възможно най-бързо да подам сигнала.
Звъннах на телефона на Административния център. Нямаше свободен сигнал. Веднага прекъсна.
Намерих имейл адрес. Описах случая и подадох снимката.
Сравнително бързо ми върнаха следното:
"Писмото Ви е регистрирано с № 94З-00-0004/08.02.2024

Агенция за социално подпомагане

гр. София, ул. Триадица № 2, тел. 02/8119639"

Сутринта на 9-ти се събудих с мисълта, че трябва да разбера какво става. Взех съдовете за вода и отидох в центъра. Отидох на мястото, където намерих човека предишната сутрин. Нямаше го. Освен това, си личеше, че някой старателно е чистил.
Докато пълнех вода, ми се стори, че чувам гласа му. Затова, след като напълних съдовете, започнах да обикалям ъглите. Не го намерих, но пак чух гласа. Когато тръгнах да излизам от зоната на изворите в посока Lidl, го видях и отидох при него.
На земята, където седеше, имаше патронче ракия или нещо подобно и една чаша, пълна с бира.
При господина имаше някакъв доста по-млад мъж, вероятно също клошар.
Попитах Георги дали иска да му купя нещо. Каза "кола" и обясни, че кръвното му е ниско.
После добави, че иска и антифриз, защото е настинал. Sad
Каза, че една французойка му е дала 10 лв. Май и тя му е купила бирата.
Казах му, че съм подала сигнал в Агенцията за социално подпомагане. Той се развика нещо за директорката на Центъра в "Красна поляна". Аз не казах нищо.
Отидох до магазина, купих една малка кола и се върнах при него. Дадох му я. Тръгнах да си тръгвам, но ми дожаля и се върнах, и му дадох 5 лева. Много не ги искаше...

П.С. Господинът има лична карта.
Не съм имала време да го разпитвам, а пък и много не му разбирам - едно, че той беше неособено адекватен първия ден, друго - че вмъква испански и италиански думи в разговора.

###

Много благодаря на всички за включванията.

П.С. Жена съм.

Последна редакция: сб, 10 фев 2024, 00:53 от Аметист

Общи условия

Активация на акаунт