Длъжна ли ми е държавата?!

  • 9 042
  • 267
  •   1
Отговори
# 150
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Важното е, че и панелките, и селата, и пътищата са били построени с труда и парите на хиляди госпожи и господа Димитрови. А сега, ако не дай си, Боже, стане наводнение или друго бедствие, и госпожа Димитрова загуби жилището си, държавата няма да й построи дори панелка, нито ще я подпомогне по някакъв начин да си построи, ами ще я натика в един фургон барабар с домочадието и повече няма да я погледне. За справка - пострадалите от наводненията през 2005 година още си живеят във фургоните.

# 151
  • Мнения: 6 620
Разликата между пенсионерката Берта и г-жа Димитрова, е че Берта и мъжа и са си скъсали задниците от бачкане да построят днешна Германия! И не са гледали само какво да изкярат и кого да прекарат...

А госпожа Димитрова само е лежала на една кълка и нищо не е правила за България, така ли? Да се чудиш тогава как изобщо съществува тая държава и с какво е построено всичко в нея.

Ами след като разликата в развитието на икономиките на двете държави е огромна сама можеш да си отговориш на въпроса.
Едва ли на г-жа Брета след като завърши училище работата и е била уредена ,едва ли е работила в предприятие ,чиято продукция независимо от качеството и е била купувана по разпределение от друга държава.

# 152
  • Мнения: 24 467
Ако жилището ми изгори и нямам застраховка няма да ми е виновна държавата. Също и на Димитрова, ако пороят й го отнесе.
Обаче е твърде възможно нейде по света Берта да си е подсигурила старините и жилището.

За мен, понеже първо това попитах, държавата е длъжна не да праща пенсионерите по хотелите през октомври и да дарява апартаменти на зайците, а да се погрижи по- глобално за спазване законите от всичките й граждани, без привилегии и ограничения, да позасили контролът и санкциите и последните да са еднакви за всички. Туй да направи- халал ще ни е. Поне на мен, де, друго няма да ми трябва. За бъдещето и здравето, даже за старините си ще се погрижа аз сама.

# 153
  • Мнения: 4 300
Да взема да обобщя, а? Пищещият иска:
-да живее в държава, където на книга всички са по богати от него, рес.плащат много данъци, държавата е богата
-получава от държавата повече, отколкото й дава
-детските не стигат и за пакет памперси ( камо ли за месечната сума за цигари и кафета по градинките), но държи на тях
-иска прозрачно, компетентно и некорумпирано управление, но ако учатсва в него е само за да си напълни джобчето ( все пак не се знае какъв вятър ще задуха утре). Иначе всички са маскари и не му дреме, съответно не гласува
-иска да сме образован народ, смята че е редно да произвеждаме, конкурираме и изнасяме, но образованието не е важно, нали се сещаш за братчеда Гошо, дето препродава гащи и кюлоти, а кара Мерцедес?
- обществото- това са другите

# 154
  • Мнения: 6 620
Важното е, че и панелките, и селата, и пътищата са били построени с труда и парите на хиляди госпожи и господа Димитрови. А сега, ако не дай си, Боже, стане наводнение или друго бедствие, и госпожа Димитрова загуби жилището си, държавата няма да й построи дори панелка, нито ще я подпомогне по някакъв начин да си построи, ами ще я натика в един фургон барабар с домочадието и повече няма да я погледне. За справка - пострадалите от наводненията през 2005 година още си живеят във фургоните.
А, ти смяташ ,че сме длъжни да построим жилища ли ?

# 155
  • Мнения: 805
Важното е, че и панелките, и селата, и пътищата са били построени с труда и парите на хиляди госпожи и господа Димитрови. А сега, ако не дай си, Боже, стане наводнение или друго бедствие, и госпожа Димитрова загуби жилището си, държавата няма да й построи дори панелка, нито ще я подпомогне по някакъв начин да си построи, ами ще я натика в един фургон барабар с домочадието и повече няма да я погледне. За справка - пострадалите от наводненията през 2005 година още си живеят във фургоните.
Абе хайде стига с тоя труд! Защо този труд само при нас не дава необходимите разултати?
Всички се трудим като пчелички, а кошерът ни се разпада! Трябва да има някакво логично обяснение...

# 156
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Едва ли на г-жа Брета след като завърши училище работата и е била уредена ,едва ли е работила в предприятие ,чиято продукция независимо от качеството и е била купувана по разпределение от друга държава.

Което пак опира до държавата - такава е била политиката и госпожа Димитрова не е имала властта да я промени. Лошото е, че след голямата промяна всичко остана постарому, но за управляващите и техните кръгове. А госпожа Димитрова вече е на години и има право да живее като пълноценен човек, след като цял живот е работила на държавата независимо като уредена или не.

# 157
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
А, ти смяташ ,че сме длъжни да построим жилища ли ?

Смятам, че в такъв случай държавата трябва да помогне по някакъв начин. Щом строим жилища за циганите и им плащаме тока, защо да не се построят и за пострадали?

# 158
  • Мнения: 11 607
Хареса ми темата и дискусията......отивам да чета всичките страници, че сега го направих по диагонала.......

Това семейство с 9 деца ми е много любимо, ако става въпрос за същото........

# 159
  • Мнения: 24 467
Туй семейство се явява събирателен образ на "държавния кредитор".  Laughing

# 160
  • Мнения: 805
За съжаление няколко поколения попадат в преходния период. Тя е работила при комунизъм, сега взима пенсия при демокрация/ социализъм?!? как е модерно да му се казва сега?
Тя и мойта баба мрънка, че преди хляба е бил 0.06ст. ... и моя баща не можеше да си похарчи заплатата, а не е работил повече (хайде да не казвам, че беше по-малко).
Та ще си я сърбаме тая попара, както и Източна Германия я сърбаше. Само дето пак стигаме до въпроса: Защо Ханс и Helga успяха да се справят с прехода почти неусетно (за тях едва ли)?

# 161
  • Мнения: 118
Veronna, а въпросната госпожа ,защо трябва да живее в тристайният си мавзолей, вместо да го продаде и да заживее в по- малка квартира?
Разходите ще са по- малки и ще може да иде на почивка без да се налага държавата да я праща извън сезона с парите ,които е взела от мен ,но не е употребила за построяването на моста при Стамболийски, дето падна преди 2-3 години?

# 162
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Veronna, а въпросната госпожа ,защо трябва да живее в тристайният си мавзолей, вместо да го продаде и да заживее в по- малка квартира?
Разходите ще са по- малки и ще може да иде на почивка без да се налага държавата да я праща извън сезона с парите ,които е взела от мен ,но не е употребила за построяването на моста при Стамболийски, дето падна преди 2-3 години?

Това, къде живее, няма нищо общо със задълженията на държавата към нея. Жилището й си е нейно собствено и пак е плащала всевъзможни данъци и такси за него на държавата. Или какво - като на всички не им стигат парите, да се сврат в една стаичка ли? Или най-добре да излязат на палатка. А що се отнася за почивката, не ме е яд, че моите пари са отишли там. Яд ме е, когато се харчат за нов автопарк на управляващите, че видите ли, те не могат да ползват собствените си коли или обществения транспорт. Яд ме е, когато се харчат за скъпи "командировки", вместо за поправка на моста, както си казал. Яд ме е, като знам, че моите и твоите пари са някъде там в бездънния джоб на държавата, а когато тя трябва да помогне за лечение на дете или възрастен, вдига ръце и казва: "Пари няма." А всъщност пари има, и то доста, ама се харчат за нуждите на управляващите в лицето на държавата.

# 163
  • Мнения: 3 268
Темата гледам е станала много обобщаваща.Тръгнахме от безплатните учебници и закуски и стигнахме до пенсията на госпожа Димитрова.Та ми се иска да върна малко към първоначалния замисъл на Мина и да питам какво дължи държавата на тази машина за бебета.
http://dnes.dir.bg/2008/11/14/news3597982.html

# 164
  • Мнения: 7 114
Този "мил" съсед на момичето ли е държавата?
Всъщност и за това ли е отговорна държавата?

Чета си тук, чета и не мога да повярвам колко къса е паметта човешка.  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт