Майчинството - счетоводно - 13

  • 69 645
  • 1 074
  •   1
Отговори
# 1 020
  • София
  • Мнения: 6 259
Имам въпрос относно това:

Цитат
100лв. на месец ще получават семействата, чието дете не е записано в общинска детска градина и тези пари ще се дават за всяко дете на възраст от 3 до 6 години. Парламентът е приел тази точка от проектобюджета за следващата година. Това ще влезе в сила от 1-ви април 2009г.
Знаят ли се подробности - трябва ли да се подават някакви документи, на кого от родителите ще се изплаща или е още твърде рано и не се знае?

# 1 021
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
аз да попитам следното- вчера се чухме със собственичката на фирмата, в която се осигурявах по втори трудов договор, та тя ми предложи да ме пусне в неплатен отпуск от 1.12 /тъй като аз от 10 излизам в 45 дневен болничен за бременност и раждане/ и от 9.12 да ме съкрати, като според нея това няма да ме ощети по никакъв начин, само ще ми спести плащането на осигуровки занапред по този договор
тъй като за този казус не съм наясно моля за вашия компетентен съвет

mini_79 ,може да се направи и така.Няма проблем.

Преди време едно момиче беше писало, че от НОИ изрично са я предупредили да не си прекъсва втория договор догато е в болнични, защото няма да вземат предвид този доход за обезщетението
Преди време имахме същия казус и питахме НОИ.Ето въпроса и отговора.

Въпрос:
Обръщам се към Вас със следното питане:
Работя при един работодател на пълен работен ден без прекъсване вече в продължение на повече от 8 години. На 15.05 сключих втори трудов договор на 4 часа, който изтича на 01.11. На 15.11 трябва да ми се издаде болничен лист за 45 дни преди раждане. За изчисление на болничния лист би трябвало да ми се вземат месеците от юни до ноември. Интересува ме осигуровките, внесени по втория трудов договор ще се зачитат ли в изчислението на сметките, при положение, че той към момента на издаване на болничния ще бъде прекратен?
Отговора:
Уважаема г-жо ..................,
                 Паричното обезщетение при бременност и раждане се определя съгласно чл.49, ал.1 от КСО(доп.-ДВ, бр.105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.)-  Дневното парично обезщетение се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл.41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението и по-малко от минималната работна заплата, установена за страната.,
               Съгласно чл.41, ал.1 от КСО, дневното парично обезщетение за
временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер на
80 %, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или
професионална болест-в размер на 90 % от среднодневното брутно трудово
възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени
или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица-внесени
осигурителни вноски за съответния риск за периода от шест календарни месеца,
предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността.Дневното парично
обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е
изчислено обезщетението.
            . За дните, включени в периода по ал.1, се взема предвид
среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период,
ако лицето :
            1.не е било осигурено за всички осигурени социални рискове;
            2.не е било осигурено за всички осигурени социални рискове без
трудова злополука, професионална болест и безработица;
            3.е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или
служебен стаж;
            4.е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете;(чл.41, ал.2, от
КСО)
            Важно условие, за да има право осигуреният на парично
обезщетение, е към датата на настъпване на неработоспособността, работникът
или служителят, съответно самоосигуряващият се, да е осигурен за съответните
социални рискове, за които се изплащат парични обезщетения за временна
неработоспособност, т.е да има изплатени или начислени трудови
възнаграждения върху които се дължат осигурителни вноски за ДОО.
                 
Излиза,че не е проблем прекъсването на втория договор преди излизането в 45 дневен.Ще се взимат и двата дохода предвид при изчисление на обезщетението.

Но явно зависи и кой отговаря и май всеки служител дава различен отговор. Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 16 дек 2008, 23:07 от Elfita

# 1 022
  • Мнения: 3 835
Прегледах по-горе форума, но никъде не можах да открия телефон или e-mail адрес на НОЙ, където могат да се задават  въпроси, на които да ти отговорят, без да се налага ходене на място (въпросът ми е принципен). Все си мисля, че някъде съм виждала такъв e-mail, ама newsm78.... Някой може ли да ми помогне?

В първото мнение най-отгоре!  Naughty

# 1 023
  • Мнения: 3 835
           
Излиза,че не е проблем прекъсването на втория договор преди излизането в 45 дневен.Ще се взимат и двата дохода предвид при изчисление на обезщетението.

Но явно зависи и кой отговаря и май всеки служител дава различен отговор. Rolling Eyes

Определено по телефона може да се каже всичко, докато като се има в писмен вид, дори на мейл, нещата стоят по друг начин!
Аз също съм на мнение, че няма значение вторият договор дали е действащ или не. Важно е какво е внасяно като осигуровки.  Wink

# 1 024
  • Мнения: 3 835
Много благодаря за разясненията, от отговора ви ми стана ясно че полза от Втория Трудов договор нямам никаква  Wink

Мисля че не разбра отговора.
Разбира се, че има смисъл от втори договор - всяка стотинка, внесена по него, ти дава по-висока база за обезщетението!
Тези 33,3% са всъщност 1/3 от обезщетението, което ще ти се превежда - това от втората фирма.

Обезщетението е едно - изчислява се и после се превежда на части според работното време по двата трудови договора.
Напр. имаш 60лв. дневно обезщетение и два договора - на 8 и на 4 часа.
Тогава по първия договор ще ти преведат 40лв. дневно (2/3), а по втория - 20лв.

# 1 025
  • Мнения: 9 776
Здравейте! Докато бях бременна ми бяхте страшно полезни в тази тема Peace. Имам нужда от малко разяснения и сега, за което благодаря предварително!
Ето как стоят нещата при мен: Термина ми беше 23.09.08 /по документи, но това си го уредих с АГ-то/, родих на 27.09.08. От четеното тук предните месеци знам, че когато се получи такава разлика в дните, се издава приравнителен болничен от педиатъра на бебето. Обаче мойта АГ ми каза, че тя ще ми го издаде и да отида 3 месеца след раждането /живея в друг град и затова ми се искаше педиатъра да свърши тая работа/, което се пада другата седмица /отделен въпрос е, че са празници/. Та въпроса ми е така ли трябва да бъде в действителност? Надявам се да сте ми разбрали питането, че малко се омотах Wink.

# 1 026
  • Мнения: 57
Здравейте,искам да ви попитам,ако болничния е издаден на 31.12 декември влиза ли в базата?
Благодаря предварително!

# 1 027
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Докато бях бременна ми бяхте страшно полезни в тази тема Peace. Имам нужда от малко разяснения и сега, за което благодаря предварително!
Ето как стоят нещата при мен: Термина ми беше 23.09.08 /по документи, но това си го уредих с АГ-то/, родих на 27.09.08. От четеното тук предните месеци знам, че когато се получи такава разлика в дните, се издава приравнителен болничен от педиатъра на бебето. Обаче мойта АГ ми каза, че тя ще ми го издаде и да отида 3 месеца след раждането /живея в друг град и затова ми се искаше педиатъра да свърши тая работа/, което се пада другата седмица /отделен въпрос е, че са празници/. Та въпроса ми е така ли трябва да бъде в действителност? Надявам се да сте ми разбрали питането, че малко се омотах Wink.

При теб по документи се е получило преносване.В този случай за тези дни-от термина до реалното раждане,само и единствено гинеколога издава болничен.

# 1 028
  • Мнения: 3 835
Здравейте,искам да ви попитам,ако болничния е издаден на 31.12 декември влиза ли в базата?
Благодаря предварително!
31.12.2008 е неработен ден!
Иначе декември няма да ти влезе в базата. Но пък ще си заварено положение.
Не знам кое е по-добро! В днешния ДЪржавен вестник още няма тези промени.

# 1 029
  • Мнения: 57
Благодаря ти Стики

# 1 030
  • Мнения: 9 776
Elfita,  bouquet!

# 1 031
  • Пловдив
  • Мнения: 685
           
Излиза,че не е проблем прекъсването на втория договор преди излизането в 45 дневен.Ще се взимат и двата дохода предвид при изчисление на обезщетението.

Но явно зависи и кой отговаря и май всеки служител дава различен отговор. Rolling Eyes

Определено по телефона може да се каже всичко, докато като се има в писмен вид, дори на мейл, нещата стоят по друг начин!
Аз също съм на мнение, че няма значение вторият договор дали е действащ или не. Важно е какво е внасяно като осигуровки.  Wink

Аз не съм много запозната в този случай,но по принцип знам, че се изплащат две суми по двата договора за всеки месец и се вадят по два болнични,по две декларации и т.н. и си мисля че ако се прекъсне втория договор - по него няма да има плащане  Thinking и ползата от него се губи,нали все пак от НОИ първо чакат да се подаде регистъра(табл.1) в НАП и да фигурира даденото лице в него......ако не работиш в тази фирма вече,няма как да те водят всеки месец на работа.
Според мен пак трябва да се пита,аз лично в Пловдив контактувам и вярвам само на шефката на отдела, който отговаря за плащанията,те работят с програмата и знаят как става всичко по самите плащания.Иначе тези които отговарят по емейлите незнам колко са точни в отговорите си......Макар че небива да е така  Hug
Все пак аз лично бих си пуснала неплатена отпуск или пък поне анекс към договора(ако работодателя е съгласен) поне да се намали до минимум осигурителната суме.......
Това все пак е мое мнение и тълкуване..... Peace

# 1 032
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
да,Сис7,но когато е прекъснат втория договор,се носи болничен само във фирмаат ,в която работиш.За другата от НОИ виждат,че е прекратен договора и няма да чакат болничен.Не ми се струва логично да пренебрегнат осигуровките по втория договор.Все пак са внесени и всичко дължимо е изплатено.

И аз незнам вече.В България няма нищо сигурно  Laughing

# 1 033
  • Мнения: 3 835
Ами всъщност единствения смисъл да се прекрати втория договор е, че се избягва внасянето на здравни осигуровки по време на майчинството.
Затова и не се ангажирам с конкретно мнение по въпроса за втория договор. Само разсъждавам логично. Sunglasses

# 1 034
Само за информация, най сетне открих промените в Закона за бюджета на ДОО и ви пращам цитат:
"18. Член 48а се изменя така:
“Право на обезщетение за бременност и раждане
Чл. 48а. Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.”
19. В чл. 49, ал. 1 се изменя така:
“(1) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от дванадесет календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната и се определя по реда на чл. 41, ал. 2-5.”
 
20. В чл. 50:
а) алинея 1 се изменя така:
“(1) Осигурената за общо заболяване и майчинство майка има право на парично обезщетение при бременност и раждане за срок 410 календарни дни, от които 45 дни преди раждането.”
б) в ал. 5 думите “всички осигурени социални рискове” се заменят с “общо заболяване и майчинство”;
в) алинея 6 се изменя така:
“(6) Осигуреният за общо заболяване и майчинство баща има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера, определен по реда на чл. 49, за срок до 15 календарни дни, през време на отпуска по чл. 163, ал. 7 от КТ , ако отговаря на условията по чл. 48а”.
г) създава се ал. 7:
“(7) Осигуреният за общо заболяване и майчинство баща/осиновител има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера, определен по реда на чл. 49, след навършване на 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 календарни дни, през време на отпуска по чл. 163, ал. 8 от КТ, ако отговаря на условията по  чл. 48а.”

 Това накратко означава изискване за 12 месеца стаж и изчисляване на майчинството на база 12 месеца преди първият болничен лист! Честито или съжалявам!

Общи условия

Активация на акаунт