Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 9 част

  • 24 924
  • 339
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 38
Здравейте!
Предварително се извинявам ако въпросът ми се повтаря!
Дъщеря ми на 04.03.2009 година ще навърши 2 години и аз на 05 март трябва да се върна на работа. Свекърва ми е пенсионер и искам тя да я гледа до навършване на 3 годишна възраст.
Как мога да участвам в програмата  социалното подпомагане за отглеждане на дете  и какви документи трябва да се внесат за мен и бабата? Какви са сроковете за това?/Притеснявам се ,защото онзи ден по канал 1 имаше репортаж по този проблем и обявиха, че ще има ограничение в бройката на пенсионерите, които ще бъдат одобрени, тя беше 5 000, но не ми стана ясно дали тази цифра е общо за цялата страна./
Чакам отговор и предварително благодаря!
Много благодаря!  bouquet
Прочетох всичко най-подробно,но не ми стана ясно кога трябва да се подадат документите. Когато започна работа или преди това? /Трябва да съм на работа на 05.03.2009 година./

# 331
  • Мнения: 4
Здравейте и Честита Нова Година на всички,
дано да е щастлива и безпроблемна, уютна и летяща!!!

Имам един въпрос, който може и да е задаван, но аз не открих информация в темата. Към момента ме осигуряват на минимална заплата, искам да забременея и съответно от този месец осигурителната ми ставка ще бъде увеличена. Тъй като не знам кога ще се случи Благата Вест искам да си внеса осигурителни вноски за изминали месеци от 2008г., така че да ми се увеличи ставката и съответно сумата за памперси  Laughing ... Възможно ли е това внасяне, за да имам пълни 12 месеца и за колко месеца назад?

Благодаря предварително за информацията и пожелавам един приказен зимен ден на всички!!! 

# 332
  • София
  • Мнения: 1 352
Относно датите, които трябва да се пишат в заявлението и приложенията, за майките чийто отпуск от 315 дни е изтекъл преди 02.01.09 г.

В Молбата до работодателя, която се подава в първия работен ден следва да се напише "считано от 01.01.2009 г."
В Приложение 2 - молбата декларация  по чл.50 за разликата от 315 до 410 кал.дни. се посочва "считано от 01.01.2009 г."
В Приложение 12 - декларацията за промяна на обстоятелствата също се посочва "считано от 01.01.2009 г." .
Отпускът за отглеждане на малко дете до 2 г. възраст ще се прекрати "считано от 01.01.2009 г." , тъй като ще ползвате разликата до 410 к.д.

Допълвам и, че ако 315 дни са изтекли преди 02/01/2009 се подава нова молба-деларация като датата на отпускане може да е различна от 01.01.2009 г., стига да има заповед за разрешаване на отпуска от същата дата.
Примерно отпускът е разрешен "считано от 05.01.2009 г.", Приложение 12 и Приложение 2 трябва също да са "считано от 05.01.2009 г."

Последна редакция: пт, 09 яну 2009, 16:30 от anii_ta

# 333
  • софия
  • Мнения: 495
Здравейте момичета.Нещо чета,но не намирам отговор на въпроса си и се извинявам ако е разискван вече  bouquet
Та в момента ми текът 315 дена платено майчинство,които изтичат Април месец.Тази молба за удължаване до 410 дена кога се подава-сега или когато ми изтече сегашният отпуск?
Благодаря предварително  bouquet

# 334
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте момичета.Нещо чета,но не намирам отговор на въпроса си и се извинявам ако е разискван вече  bouquet
Та в момента ми текът 315 дена платено майчинство,които изтичат Април месец.Тази молба за удължаване до 410 дена кога се подава-сега или когато ми изтече сегашният отпуск?
Благодаря предварително  bouquet
Ще подадеш Приложение 2 -  молба - декларация за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни след като ти изтекат тези 315 дни през април, т.е. за остатъка до 410 дни.

# 335
  • софия
  • Мнения: 495
Благодаря за бързият отговор  bouquet

# 336
  • Мнения: 112
Здравейте!
Искам да попитам за майчинството от 410 дни.
Моите 315 дни изтекоха на 24.12.2008г.
Подадох всичко нужно, за да изляза в отпуск за отглеждане на малко дете до 2-год. възраст при работодателя си.
Но се оказва, че е нужна още някаква декларация (както се изрази счетоводителката) в моя случай.
Защото детето още не е навършило 1-год. възраст и промяната от 315 дни на 410  дни ни хваща и нас, въпреки че  са изтекли 315-те дни, но пък не са изтекли 410-те.

Каква е тази декларация и изобщо какво е положението ни на нас, `заварените` Wink

Благодаря!
  bouquet
Трябва отново да подадеш заявление за разрешаване на отпуск за бременност и раждане при работодателя. Към него се прилага копие от акта за раждане на детето и приложение 7 от Наредбата за работното време почивките и отпуските.
След това в срок от 3 работни дни от деня на разрешаване на отпуска трябва да подадеш при работодателя Приложение 12 за промяна на обстоятелствата, което се носи в НОИ от работодателя в 7 дневен срок.
И накрая подаваш Приложение 2 - Молба - декларация за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни , което също се носи в НОИ от работодателя.


  bouquet  bouquet  bouquet

# 337
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте!
Предварително се извинявам ако въпросът ми се повтаря!
Дъщеря ми на 04.03.2009 година ще навърши 2 години и аз на 05 март трябва да се върна на работа. Свекърва ми е пенсионер и искам тя да я гледа до навършване на 3 годишна възраст.
Как мога да участвам в програмата  социалното подпомагане за отглеждане на дете  и какви документи трябва да се внесат за мен и бабата? Какви са сроковете за това?/Притеснявам се ,защото онзи ден по канал 1 имаше репортаж по този проблем и обявиха, че ще има ограничение в бройката на пенсионерите, които ще бъдат одобрени, тя беше 5 000, но не ми стана ясно дали тази цифра е общо за цялата страна./
Чакам отговор и предварително благодаря!
Много благодаря!  bouquet
Прочетох всичко най-подробно,но не ми стана ясно кога трябва да се подадат документите. Когато започна работа или преди това? /Трябва да съм на работа на 05.03.2009 година./
Можеш да подадеш документи още докато си в отпуск за отглеждане на дете до 2 години, мисля че от ДСП искат да се приложи документ, в който да пише от коя дата се връщаш на работа. След като започнеш работа на 05.03. ще занесеш служебна бележка,  от работодателя или друг документ удостоверяваща трудовия/осигурителния ти статус т.е че работиш.

Необходими документи
За майката
1. Заявление по постоянен или настоящ адрес, когато е различен от постоянния.
2. Удостоверение за обстоятелството, че майката/осиновителката е с право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53, ал. 1 или по чл. 54, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване. Удостоверението следва да съдържа данни за:
- трите имена на майката/осиновителката и ЕГН /ЛНЧ/;
- постоянния или настоящия адрес;
- периода, за който е разрешен отпуск по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда, обстоятелството дали лицето е с право на парично обезщетение по чл. 53, ал. 1 или по чл. 54, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, както и считано от коя дата;
- трите имена и ЕГН /ЛНЧ/ на детето (децата); поредността на детето.
3. Служебна бележка от работодателя или друг документ удостоверяващ трудовия/осигурителния статус - за майките в рамките на периода след изтичане на отпуска по чл. 164 ал. 1 от Кодекса на труда, до навършване на 3-годишната възраст на детето.
4. Копие от удостоверението за раждане на детето (децата)

За регистриране на безработноте лица в дирекциите „Бюро по труда” :
1. заявление-декларация по образец
2. документ за самоличност
3. документ, удостоверяващ адресната регистрация по настоящ адрес (изисква се от лица, които се регистрират в дирекциите по труда по настоящ адрес)
4. документ за придобито образование и/или квалификация.
5. документо удостоверяващи общ и/или служебен стаж, и/или осигурителен стаж
6. удостоверение от съответния психодиспансер, че не страдат от психически заболявания.

При сключване на трудов договор с детегледача
Задължително се изисква детегледача да бъде регистриран в Дирекция "Бюро по труда" по постоянен и/или настоящ адрес
1. свидетелство за съдимост - ако няма родствена връзка между майката и детегледача;
2. декларация за отказ от представяне на свидетелство за съдимост и здравна книжка - ако е налице родствена връзка;
3. медицинско удостоверение от психиатрична болница;
4. медицинско удостоверение за започване на работа;
5. свидетелство за образователен ценз;
6. насочващо писмо от Бюро по труда
7. трудова книжка

Ако нещо съм изпуснала, моля някой да ме допълни.

# 338
  • Кърджали
  • Мнения: 10 271
Здравейте! Предварително се извинявам, ако въпроса ми се повтаря. При мен ситуацията е следната. Имам 7 месеца трудов стаж в една фирма след това петнадесет дни някъде прекъсване и още един месец в друга фирма. ОТ декември не се водя на работа. Ако сега от януари месец се водя на работа някъде как стои ситуацията с майчинството. Тези прекъсвания ще представляват ли проблем? Не съм запозната със изискванията на закона.

# 339

Общи условия

Активация на акаунт