награди и наказания в детската градина

  • 7 836
  • 95
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Награждават ги със стикери, а от тази година с малки картички на които пише "отлично". Дария си ги събира в кутийка, защото са им казали, че в края на годината ще ги броят, за да определят най-добрия. За нея е много важно да има награда и се старае да я заслужи, понякога е разочарована, че не е получила, а според нея е трябвало. За наказанията - столче, отделно от децата, доколкото знам.

# 61
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
Наказания - два пъти -  да стои до бюрото на госпожата,прав, без да мърда от там, защото много тичал след сън и пречел на другите деца.. Rolling Eyes
Награди - за сега само от латинотанците - картички с костенурките нинджа. Не разбирам само дали са заради добро изпълнение или за това, че не е дивял и е бил послушен. newsm78

# 62
  • Мнения: 3 506
... ако у родителите няма воля за подобно нещо, то тя няма как да се зароди у учителите.

Така е за съжаление. Просто се чудех дали пък няма поне някакви индикации за наченки на промяна, дали не са много 'остарели' само в нашата градина, дали има шанс децата да попаднат в първи клас на място, където нещата ще са по-различни... Едва ли...

# 63
  • Мнения: 3 456
Лорена досега не е била наказвана. Нарочно съм я питала (провокирана от теми тук във форума). Винаги отговаря категорично : "Не, госпожите наказват само, ако някой се бие, а аз не се бия". За сметка на това много често се прибира с награди (разни печатчета). Като я питам, за какво са:"Ами, защото се справям много добре с ..." Обикновено това са неща като стихотворение, рисунка, изпълнена задача по книжките, по които работят. Много често, защото помагала при сервирането- нещо, което странно защо й харесва много и винаги го изпълнява с много старание и дори с гордост.

Последна редакция: вт, 18 ное 2008, 17:41 от lorka barborka

# 64
  • София
  • Мнения: 6 999
...дали има шанс децата да попаднат в първи клас на място, където нещата ще са по-различни...

Ако училището е по БГ система - няма начин. Просто системата е такава, така са обучавани и кадрите. Както ми каза една от учителките в градината: "Как да ги науча на .../нещо си/ ако не стоят мирно по масичките." ... "но комент" - както се казва.

# 65
  • София
  • Мнения: 3 064
Такаа, прочетох темата, признавам, третата странца по диагонала, и изводите, които си направих са:
 Не без основание се опасявам от пращането на сина ми на детска градина, особено държавна защото:
 - градината все повече наподобява училището, а тя НЕ Е училище
 (училището у нас също, това поне ми е известно, е далеч от това, което трябва да бъде)
 - поощрява се "послушанието", а не развиването на личността като такава
 - целта явно е да мине деня без произшествия, децата да седят мирно и тихо и да се мине учебният материал по план (както и в училище)
 - всичко е много по-близо до соц-реализма, отколкото до добрите практики по развития свят
 - наказанието с пращане в по-малката група ме разби - това значи - да си малък е страшно и лошо!

Причините са доста: учителки, обучавани по стари схеми, много деца в групите и т.н., но това не може да ме примири. Ще търся други варианти явно...

# 66
  • София
  • Мнения: 6 999
.... Ще търся други варианти явно...

Емиграция?  newsm78 Mr. Green

Сериозно, аз го обмислям.  Peace

# 67
  • София
  • Мнения: 3 064
.... Ще търся други варианти явно...

Емиграция?  newsm78 Mr. Green

Сериозно, аз го обмислям.  Peace


Уффф, не знам вече, хич не ми се ще. Но съм работила в училище, ужасена съм от това, което се случва там, явно и в градините е същото, чета тук, защото искам да знам какво ме чака. Яслата я отхвърлих категорично и намерих начин да я спестя на детето си. С градината не знам как ще стане, а училището е неизбежно. Понякога се чудя аз ли съм социопат или обществото просто е сбъркано...

# 68
  • Мнения: 3 506
.... Ще търся други варианти явно...

Емиграция? 
Сериозно, аз го обмислям. 

И аз. За пръв път в живота ми напълно сериозно.

Луда Мара, за съжаление изводите ти са съвсем точни, а към причините бих добавила - широка обществена подкрепа на съществуващите практики, която прави невъзможно навлизането на нови.

# 69
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
В градината на децата ми тук, също има наказания и награди. Wink Наказват ги на Тайм Аут - както те казват, да седнат на столче за няколко минути докато се успокоят.  Присъствала съм няколко пъти на такива наказания. Винаги обясняват на детето защо е наказано, и обикновенно не е по-дълго от 3-4 минути.  Наказват ги когато се удрят, дърпат, карат. Опитах се да разбера други причини за накзване -няма, поне според децата ми. Само когато се бият.

Награждават ги със стикери - разни картинки. Обикновенно почти всички деца имат стикери, така че не знам точно за какво ги награждават. Wink

# 70
  • Мнения: 3 506
irka, time out формално не се счита за наказание  Wink Просто време (възрастта на детето = минутите тайм аут), през което детето се оттегля, за да се успокои, както и ти си отбелязала. Причините, поради които се използва, също говорят сами за себе си

Наказват ги когато се удрят, дърпат, карат. Опитах се да разбера други причини за накзване -няма, поне според децата ми. Само когато се бият.

# 71
  • Мнения: 929
Аз не съм чувала в нашата ДГ да има наказания и награди, но това си зависи и от учителките - всяка си има различен подход.

# 72
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Имат награди, обаче ги получават всички, един - за едно, друг - за друго. Примерно миналата седмица цялата група имаше по едно рапанче от учителката, всяко дете като награда за различно нещо.

# 73
  • София
  • Мнения: 6 999
... Наказват ги на Тайм Аут ...

Това не е 'наказание'- идеята му е различна, презентира се различно, целта му е различна... Ако ти го комуникираш с децата си като 'наказание' - за съжаление разваляш нещо, което има друга насока.  Peace

Maria.St, аз също съм сериозна за емиграцията.  Tired

# 74
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...дали има шанс децата да попаднат в първи клас на място, където нещата ще са по-различни...

Ако училището е по БГ система - няма начин. Просто системата е такава, така са обучавани и кадрите. Както ми каза една от учителките в градината: "Как да ги науча на .../нещо си/ ако не стоят мирно по масичките." ... "но комент" - както се казва.
Този коментар го приемам леко лично, защото и аз съм един такъв кадър. Но въпреки това никога не съм имала проблеми да преподавам, обучавам и донякъде да възпитавам по методи различни от тези, за които говориш. Както и вече казах, че в градината на децата ми няма наказания и награди, учат и играят и съм доволна от резултатите. Не навсякъде в България е така, не бъдете черногледи относно кадрите. И не всеки кадър е "кон с капаци", имаме си глави на раменете, имаме и опит от едно време и от сега, сравняваме и се опитваме да ползваме най-доброто за децата.

Общи условия

Активация на акаунт