За конформизма и училищния правилник

  • 6 352
  • 150
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 370

Тогава ще се оправям аз, няма да разчитам на училищния правилник да накара дъщеря ми да носи "прилични" дрехи и да не се цапоти с 2 кила грим....Ама е по-лесно да се "делегират" права на училището и да се говорят общи приказки за кризата на ценностите и разпада на образователната система, вместо да поемем отговорност за своите деца...Мазничко да потриваме ръце пред телевизора "Ха така, ха така, и бой и бой на тия келеши им треба, само така ше ги оправят! По мое време ехеее, а сега оооооо"
Мда бе, да, при мене са идвали родители, когато бях класна. И знаеш ли какво са ми казвали? "Аз вдигам ръце от него, вие ГОСПОЖИЦЕ, се оправете с него".
Не можеш да си представиш същата тази група, за която говориш, как може да те промие в другата посока. Тоест, че ако не носиш еди-какво си, си лузър, загубеняк и т.н.

# 16
  • Мнения: 25 618
Ако не му харесва правилника на младежа - да си търси училище, което ще го преме в този му вид.

Проблемът е там, че в правилника на училището нищо не се споменава за дължина на косите. Поне така свидетелстват родители в другата тема. Изглежда, че просто в един момент на директорката не и допада прическата на младежа и му поставя условие или да се подстриже, или да напусне училището. А въпросният младеж е пълнолетен, между другото. Не става въпрос за приличие - чистота, цвят и прочие, а за дължина на косата. Имало е заплахи от учители, че след момчетата и момичетата ще бъдат принуждавани да се подстригват.
Ми да ги обръснат нула номер и да си решат проблема с дисциплината.

# 17
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
браво на директорката,
който иска да си прави каквото си иска, си има частни училища, там е доста по-свободно.
след като си се подписъл, че си съгласен с правилата трябва да ги спазваш.
това, че някой дрисльо решил че външния му вид е по-важен от училището системата много слабо би трябвало да я интересува.
и правилно, трябва бой по канчето и на ученика и на родителя докато се научат. ред и дисциплина се налага , не се получава като кледен подарък.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 428
теми като тази прерастват винаги в "за" и "против" учителите /училището/. Ако не му харесва правилника на младежа - да си търси училище, което ще го преме в този му вид. За негова сметка си е. Колкото по-сериозно се приеме от родителите, че децата се нуждаят от правила на поведение, толкова по-добре за децата.

Аз имам студентки, които си показват червените прашки в 8,15 сутринта. Мен не ме касае. Тя ще си търси работа, не аз.

Едно към едно е и при мен положението. Аз се старая да ги възпремам като личности под маскировката, но честно казано определени правила трябва да се спазват - най-малкото като признак на обща култура.

Дребни детайли, като това, че в час не се говори по телефон, не се пуши, не се консумират храни и напитки (освен вода).
Също толкова дребни детайли, като факта, че съучениците не са там, за да се забавлявате, а учителите - за да досаждат.

На мен ми се струва, че на повечето ученици им убягва изконния смисъл от посещаването на училището - а именно придобиването на полезни за бъдещето знания, умения и диплома... То децата не са виновни, защото самото училище рядко ги предлага тези неща на практика. А и в къщи явно не ги учат на някои от основните понятия.

Забелязвам, че към 3-4 курс студентите ми вече започват да разбират, че ще се налага да работят, че е важно да имат обществено приемлив за типа работа външен вид, че трябва да познават материята и въобще - осъзнават се.

А, забравих да кажа за моя позната, която е ходила в частно училище в Германия - униформа, строг ред и дисциплина, седмичен пансион. Джобни пари - по 5 марки на дете на седмица. Който наруши правилника или внесе пари - копае картофи на училищната нива. Скъпо, много съпо частно училище.

Дължината на косата обаче, е въпрос на личен избор. Ако момчето не пречи с косата си на никого. Ако пречи с поведението си, а педагозите са безсилни да се справят с него - значи не са добри професионалисти и това с косата е опит да замажат проблема. Пона на мен така ми изглежда

# 19
  • Мнения: 2 448
Дължината на косата трябва да им е последния проблем. Ако тя е външна изява на някакъв вид бунт в поведението да е притеснително, но ако е само въпрос на изглед, не виждам някакъв проблем.
За ученици в основното училище обаче, може и униформи да им наложат, те са твърде малки, за да имат нещо да изразяват с външен вид, защото никой не може да ме убеди, че 12- 14 годишни деца са наясно със себе си. Освен едно масово подражание на по популярните сред тях, нищо друго няма.

# 20
  • Мнения: 712
Тая директорка... думи нямам. Всичкото ни е наред, децата ходят с желание на училище, интересно им е преподаваното, тези, които учат в техникуми, например, след това със знанията, получени в училище успешно се реализират професионално... че за косите на децата се хванахме.
Наскоро четох в един от всекидневниците, че подопечните на въпросната директорка нямат нищо против и дори искат да носят униформи, като жест на принадлежност към училището. Но абсолютно не приемат комунистическите мерки, които се опитва да налага тя.
По никакъв начин не му пречи на 12-класника Боян дългата коса. Не го прави да изглежда неприличен. Ако е нечистоплътен, ако косата му е мръсна - ок, има някакви хигиенни изисквания. Всичко друго е безумие. И то при положение, че става въпрос за пълнолетни ученици - ами те имат право да гласуват, да избират управляващите на страната, но нямат право да решат каква да бъде прическата им?! Безумие...
И какво правим с учениците с татуировки? Тях не може да ги изтрием, някак си...
И изобщо, както се казваше в един стар виц, да ви имам проблемите, другарко!

# 21
  • Мнения: 335
Това е конформизъм:

...За седмица-две забрави дисциплината от "старото" училище и започна да ходи с полички,за които се чудех дрехи ли са,или колани...Надупчи си веждата,и за езикът напираше...И всичкото това,за да не и казват съучениците и,че е селянка...



Това е училищен правилник:

...забравих да кажа за моя позната, която е ходила в частно училище в Германия - униформа, строг ред и дисциплина, седмичен пансион. Джобни пари - по 5 марки на дете на седмица. Който наруши правилника или внесе пари - копае картофи на училищната нива. Скъпо, много съпо частно училище...

# 22
  • Мнения: 5 462
Ауууу Селтакис , много хубава темичка !!!БравУс отивам да чета и после ще се включа .

# 23
  • Страната на приказките
  • Мнения: 368
Точно така, де да имаше повече директорки като госпожа Ямболиева! Ако има някакъв ред, всеобщата кретения ще бъде по-малко.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 783
Сега остава да забранят на учителките да ходят с излющен маникюр, прораснали корени и по дънки и всичко ще бъде ок. Ако пък ги накарат и да преподават не колкото за Бог да прости, ще стане ехехей, да живей!
А на дългокосия даскал  от същото училище, на него ще му резнат ли кичето или какво.
Ако училището иска да въведе дрескод - да го заложи в Правилника за вътрешен ред.
Не купувайте на щерките си подгъзници, научете ги как да се държат и колко да се гримират и няма да има нужда някакво изкопаемо да им бръсне главите.

# 25
  • Мнения: 984
Не купувайте на щерките си подгъзници, .....

А синковците кво? Защото за синковец става дума и за фризьора му.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 783
Да е вчесан и изкъпан, к`во. Ако толкоз им ръси ксми по коридора да го накарат да се сплита.

Щото за мометата печати по коленете няма нали. Ма мож` да ги върнат, знае ли се.

# 27
  • Мнения: 984
Бе, как ще се сплита, бе! Назадничаво е, комформно! Simple Smile

# 28
  • София
  • Мнения: 88
Скоро съм била ученичка и безумието за косата на ученика, което видях във вестника ме изуми.

Напълно съм ЗА въвеждането на униформа, която освен, че гарантира приличен вид е символ и на принадлежност и показва гордостта ти, че си част от едно общество (училищно, ако то има с какво да те накара да се гордееш с тази си принадлежност).

Но косата или пиърсинга - ако някой може с реални аргументи да ми обясни по какъв начин пречат на учителите или дисциплината, аз съм склонна да приема тезата му. Засега обаче това си е чиста форма своеволие на някаква си директорка. Ще има ли и човек с машинка за подстригване на вратата?

П.С. Имам татуировка, боядисвам си косата според настроението и смея да кажа, че това не ми е попречило да се развивам нито в гимназията, нито след това.

Сега остава да забранят на учителките да ходят с излющен маникюр, прораснали корени и по дънки и всичко ще бъде ок. Ако пък ги накарат и да преподават не колкото за Бог да прости, ще стане ехехей, да живей!
А на дългокосия даскал  от същото училище, на него ще му резнат ли кичето или какво.
Ако училището иска да въведе дрескод - да го заложи в Правилника за вътрешен ред.
Не купувайте на щерките си подгъзници, научете ги как да се държат и колко да се гримират и няма да има нужда някакво изкопаемо да им бръсне главите.
       Най-точното мнение!

# 29
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ако някой от училище ме прочете, ще се гътне от смях. Мога да се похваля със странни дрехи и аксесоари в най-желязното време. Както и с чести посещения в кабинета на директорката.  Mr. Green Абе, дори са ме викали в кабинета на директор в чуждо даскало (аз бях отишла само на гости, какво).  Joy Изчаках я да си каже речта, да ме заплаши както си му е редът и после й съобщих, че не съм от това даскало. Ей, че забавна физиономия направи тази женица.  hahaha После ме изгони, де.  Party
То и от моето даскало са ме гонили, защото не вярваха, че уча там. А даскалото беше езиковата гимназия в град Правец (ако това говори нещо на по-древните като мен).  Joy
Ех, спомени. Простете.
Сега съм твърдо за униформи. За приличен вид на учители и ученици. Поради ред причини, но писанието ми стана твърде дълго.
Мерси за вниманието.  bowuu

Общи условия

Активация на акаунт