Подкрепете подписката на СНБМ за 1 година платено майчинство

  • 6 594
  • 133
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 304
 Peaceподкрепям Peace

# 121
  • Sofia
  • Мнения: 9 724
Това, че едва ли не работника сам поощрявал работаделя да го осигурява на по-ниска заплата, нито го вярвам, нито го оправдавам, ако някъде е така.

Ами така е, защото работника иска да си спести данъци. Понеже ако да кажем обявената заплата за дадена позиция е 1000лв работника ще плати върху нея 300лв данъци (работодателят също ще плати доста осигуровки върху тази сума). Вместо да плати тези 300лв работника предпочита да го осигуряват на 250лв, да плаща 50-100лв осигуровки и данъции да получи 900лв чисто, а не 700лв. Работодателя също спестява, понеже плаща много по-малко осигуровки за този работник.
Затова е такова положението и ще има доста ощетени от новите правила.

# 122
  • Мнения: 4 138
Това, че едва ли не работника сам поощрявал работаделя да го осигурява на по-ниска заплата, нито го вярвам, нито го оправдавам, ако някъде е така.

някъде Crazyсума ти български народ е така. или бива принуден, или най-често сам настоява за това.
укриването на данъци е общонароден спорт. че управляващите са гола вода, гола вода са, но пък да иска човек да е поработил 6 месеца, а една година после да взима 90 процента от заплатата си, го намирам за малко нескромно.


колкото до младите майки, токущо завършили и без трудов стаж, все пак има понятие като семейно планиране.........
не е речено, че трябва да работят 10 години, но все пак, ако искат да взимат добро майчинство, трябва малко да се понапънат.
и една година е разумен срок.

все се сравняваме в така наречения бял свят. я някой да каже къде в европа има платено майчинство от 12 месеца с 90 процента от заплатата.
тези пари трябва да дойдат все пак отнякъде. и докато народът се осигурява на минимална заплата, а получава двойно и тройно кеш, няма да има пари.



но, положението с детските е друг въпрос. те едно са малко и второ не се полагат на всяко дете. а би трябвало.

# 123
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
тези пари трябва да дойдат все пак отнякъде. и докато народът се осигурява на минимална заплата, а получава двойно и тройно кеш, няма да има пари.

Напълно съм съгласен... Точно така е, тези пари трябва "да се вземат" от някъде... След като плащам четирицифрена сума за осигуровки, после си искам парите обратно... Ама в случая при нас - няма да стане с последната поправка за дванадесетте месеца назад... Защото преди да излезе съпругата ми в болничен за сегашното раждане, шест месеца я осигурявахме на реална заплата (четирицифрена)... Да ама, преди това беше в майчинство с предишното дете... Тоест - нямаше осигуровки... И затова казвам, че в частния случай "ние"... Не си получаваме парите обратно... Wink
Но пак казвам, ние сме частен случай, различен от болшинството... Grinning



П.С. И не, не е нескромно да си искаш 90-те процента... newsm10

# 124
  • Мнения: 49

Сега видях темата и подписах

# 125
  • Мнения: 4 138
тези пари трябва да дойдат все пак отнякъде. и докато народът се осигурява на минимална заплата, а получава двойно и тройно кеш, няма да има пари.

Напълно съм съгласен... Точно така е, тези пари трябва "да се вземат" от някъде... След като плащам четирицифрена сума за осигуровки, после си искам парите обратно... Ама в случая при нас - няма да стане с последната поправка за дванадесетте месеца назад... Защото преди да излезе съпругата ми в болничен за сегашното раждане, шест месеца я осигурявахме на реална заплата (четирицифрена)... Да ама, преди това беше в майчинство с предишното дете... Тоест - нямаше осигуровки... И затова казвам, че в частния случай "ние"... Не си получаваме парите обратно... Wink
Но пак казвам, ние сме частен случай, различен от болшинството... Grinning



П.С. И не, не е нескромно да си искаш 90-те процента... newsm10

да, частен случай сте. законите за жалост не са за частните случаи, а за всички. и наистина понякога има ощетени.
семейното планиране е нещо, което е предоставено на самите нас. ние решаваме дали да имаме породени деца или да изчакваме по  две  три години между тях. по каквито и да било причини. и да си правим сметката за именно нашия случай.
впрочем, по мои сметки стар или нов закон, 6 или 12 месеца, при вашия случай майчинството пак нямаше да е високо или се лъжа. хм, оказва се че се лъжа........няма ме много с математиката. но ако беше работила след като е приключило платеното, щеше да си получава и сега 90 тте процента. наистина е дефицит, че не са приети допълнителни споразумения за решаването на отделни случаи. все пак многодетните семейства не са много често срещани и би трябвало да се поощряват.

след като човек е работил и изпълнява условията, взима парите. ако ли не, не взима. това са фактите. само по себе си едно 12 месечно платено майчинство е наистина голяма придобивка за бъдещите майки.
но съпътсващите условия не са добри, липсата на възможност заварени положения да бъдат коригирани е също пропуск.
но, за тези които ще забременеят догодина, законът е само от полза.

по тази логика мен би трябвало да ме е яд, че не съм се сдобила с дете по-късно, за да получавам въпросните 90 процента 12, а не 9 месеца. плащах си осигуровките доста повече от 12 месеца. какво да се прави, който се  минал, минал се  Wink

просто няма как да няма ощетени. този закон е за тези, които ще раждат тепърва. създаден е с цел да стимулира хората да имат деца. законите се създават не за близките няколко години а за доста по-дълго време.

в нашата държава много неща не са наред. ужасно много. но няма да си кривя душата и ако гледам само отделния закон, го считам за много полезен.
за бъдещите майки. и в името на това да се раждат повече деца, защото както знаем, ние българите сме на изчезване. налага се да гледаме на нещата по-мащабно, дори и нашата лична кошничка да остане празна.

Последна редакция: пн, 08 дек 2008, 11:06 от matakosmata

# 126
  • София
  • Мнения: 2 381
Добре платеното майчинство до навършване на 1 година на детето ще е от полза за жените, чийто 45-дневен болничен започне да тече от 1.01.2009 г.
Условието - 1 г. трудов/осигурителен стаж е той да е натрупан независимо кога, например може и в рамките на няколко календарни години. Няма заложено условие 1 г. трудов стаж да е точно преди 45-дневния болничен преди раждането.
Обясни ми го човек, участвал в преговорите на тройната коалиция в петък.
Имайте предвид, че едногодишната възраст на детето е просто ориентир, за да има горе-долу яснота кога изтича срокът. По всяка вероятност ще запишат определен брой дни, както сега са 315. Така например, ако сте преносили - като мен, ще се наложи да се върнете броени дни преди детето ви да стане на 1 г. Сега на мен ми се пада да се върна около седмица преди бебчо да стане на 9 месеца. Просто тогава изтичат 315-те дни.
Дано да съм обяснила всичко ясно.

# 127
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Това просто няма как да стане по начина, по който си го описала. Влиза в разрез с половината от разпоредбите относно осигуряването и ползването на обезщетения при бременност и раждане в КСО.

# 128
  • София
  • Мнения: 2 381
Защо? Не мислиш ли, че тези разпоредби няма да ги променят в Кодекса за социално осигуряване?
Сега условието е за 6 м. осигурителен стаж, просто ще го променят на 1 г. и толкова.

# 129
  • Мнения: 4
Моля някой по-информиран да обясни как стои въпросът с изчисляването на обезщетението? Ясно е, че се изисква майката да е осигурявана 1 година, но как се изчислява? На база осигуровките в последните 12 месеца или на база осигуровките в последните 12 месеца, през които е работила?

# 130
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537

Условието - 1 г. трудов/осигурителен стаж е той да е натрупан независимо кога, например може и в рамките на няколко календарни години. Няма заложено условие 1 г. трудов стаж да е точно преди 45-дневния болничен преди раждането.


За да се изчисли размерът на обезщетението за бременност и раждане, се взимат за база именно последните 6 м., преди излизането в болничен за 45 дена, които сега според промените, които предстоят да се гласуват, ще станат 12. Няма логика да ти взимат база, натрупана някога през времето. Ако жената не е работила през това време или някаква част от него, по досегашния ред липсващите й месеци се допълваха от минималния осигурителен доход въз основа на който се внасят осигуровките. Предполагам това ще се запази. Ако не - ще стане страшна каша.

# 131
  • София
  • Мнения: 2 381
И 2-те сме прави.
Виж - 1 г. стаж независимо кога, за да имаш право на 90% от заплатата си 410 дни.
Да, обаче при изчислението на дохода ще вземат предвид 1 г. преди 45-те дни. Ако няма 1 г. точно в този период, ще вземат МОД, както ти си писала.

# 132
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 225
подписах Peace

# 133
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
И 2-те сме прави.
Виж - 1 г. стаж независимо кога, за да имаш право на 90% от заплатата си 410 дни.
Да, обаче при изчислението на дохода ще вземат предвид 1 г. преди 45-те дни. Ако няма 1 г. точно в този период, ще вземат МОД, както ти си писала.

  bouquet
Погледнахме проблема от две различни страни.

Общи условия

Активация на акаунт