Защо майките искат 1 год. пълно майчинство?

  • 4 842
  • 104
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 139
Напоследък прекаляваш...казвам го с най-добри чувства и с цел да се видиш и през моя поглед.

Не прекалявам. Просто ме учудва факта че явно българските майки предпочитат да си стоят в къщи докато тенденцията в световен мащаб е жените да искат да се върнат на работа колкото си може по-скоро. Явно българската майка не все още достатъчно еманципирана което може би не е лошо все пак. Между другото в петицията е даден пример с Румъния че тя въвела 2 г. пълно майчинство. Едва ли Румъния трябва да ни е за пример. По-добре да се каже как е в развитите страни - колко време е там пълното майчинство.

Съгласна съм, Борисе, НО:
Заплатите в развитите страни позволяват на жените да наемат детегледачка (au pair) докато те са на работа. В много бизнес центрове има nursery блокове, където специалисти се грижат за децата, докато майките им работят. В България подобни екстри няма. Места в детски если и градини - тоже. А не вярвам в "развитите" държави хлапетата да спират да пишкат в памперса на 3 месечна възраст, да прохождат на 4 месеца и да се гледат адекватно сами от 5 месеца...
Та, затова.

# 46
  • Мнения: 46 520
В другите държави майчинството е малко като време, но това не означава, че се връщат на работа след изтичането му. Повечето жени си остават вкъщи и си гледат децата  Grinning

До 3 г. държа детето ми да е в домашна обстановка и да яде и спи без някой да го командва. А дали ще го гледа майката или бащата - претенции нямам, но да е единия от двамата. Защо - защото за мен 3 г. е граница, под която децата са бебета и отглеждането от чужди хора е само краен вариант, ако сме притиснати от едни или други обстоятелства.

# 47
  • Мнения: 25 634
В другите държави майчинството е малко като време, но това не означава, че се връщат на работа след изтичането му. Повечето жени си остават вкъщи и си гледат децата  Grinning


Нима искаш да кажеш, че мъжете им ги издържат?  Mr. Green
Малиии, какъв ужас! Къса ми се сърцето за горките мъже!  Cry

# 48
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Отговарям. На 33 години съм, работя от 18-годишна (отначало успоредно и със следването). За тези 15 години съм се развивала професионално, достигнала съм някаква висота (и в чисто финансов план - изправно съм си плащала осигуровките, включая и към фонд Бременност и майчинство).

Е, достигнах някакъв връх в кариерата си, който ми е достатъчен - не смятам, че мога да спечеля всички пари на света, затова и не се опитвам. Доказала съм се и пред другите, и пред себе си като добър специалист в областта, в която работя. Това ми е достатъчно.

И дойде моментът, в който приоритетите ми се смениха и искам да си остана вкъщи поне 1-2 години, за да отгледам детето си. Ако мога - и повече. Просто това предизвикателство - да бъда добра майка - за момента ми е водещо. И отново в чисто финансов план - досега съм давала пари за осигуровки, сега си ги искам обратно.

Но с тях или без тях - ще остана вкъщи с детето си колкото мога повече. Това, че някой е решил, че това не е модерно, твърде малко ме интересува.

# 49
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Защото така ще се раждат повече деца. Защото те ще са на майка, която е работила, а не е чакала на помощи.
Защото не трябва да се сравняваме с другите. Ние сме си ние и си искаме за нас, другите да се оправят.

# 50
  • Мнения: 14 133
За да бъдат по-дълго време с бебенцата си вкъщи, без да са притиснати финансово.  Peace

# 51
  • Мнения: 4 068
За да не си мислите, че си измислям за забраната за родители - http://images.kar4ita.multiply.com/image/3/photos/52/1200x1200/2 … mp;nmid=121330827

Джули, вие пак сте добре душо-поне в антрето ви пускат. В нашата детска градина от тази седмица заключват външната врата и звъним на звънец, за да ни приемат или предадат детето. Знам, че е много встрани от темата, но съм бясна по случая и затова реших да споделя. Още мисля как да се намеся и към кого да се обърна, за да бъде пракратена тази практика.

Иначе по темата-Боре, като не си наясно пич не се изказвай неподготвен. Другия вариант е да вземеш да отгледаш/ама сам/ едно дете и да се опиташ да разбереш нуждите на душата му, а не само финансовите и тогава ще разбереш, защо майките биха предпочели да си останат поне 2 години у дома с децата вместо да гонят кариери.

# 52
  • София
  • Мнения: 2 430
Защото мили ми Борисчо с 220лв месечно,само лайнца може да опаковам(разбирай по модерно му памперсчета)

# 53
  • София
  • Мнения: 932
Защото искам да отгледам детето си , в моментите когато е най-зависимо от мен и има
най-голяма нужда от мен.
Защото социалната  политика на България (доколкото я има) е много , много по различна от тази в белите държави , за които ти говориш и където майчинството е по кратко, но както вече са казали преди мен там нещата с подпомагане и заплати стоят много по различно от тук .
И не на последно място , защото родих на 24 , в момента съм на 25, дъщеря ми е на годинка и половина и си я гледам все още аз и дори и до 3 да я гледам и до 4 годинки, пак имам предостатъчно време да направя кариера и да се докажа професионално,  затова искам да бъда максимално близо до дъщеря си , поне през първите две години от живота й и да им се насладя.  Е  за тази цел таткото работи на две места, за да се издържаме финансово, но не мрънка - това е решение и на двама ни.


П.П. - Аз не се срамувам и не се чувствам непълноценна като жена, затова че избрах да остана у дома и да гледам дъщеря си. Да  ти кажа да си 24 часа на разположение без почивен ден не си е никакво мързелуване , поне моето дете се буди по 3-4 пъти най-малко на вечер и си го гледам сама от раждането без баби и лели и т.н. Та не ми е никаква почивка  Peace Simple Smile. Предполагам, че за по-голяма част от майките е така. - това по повод твърдението ти за мързелуването.

Последна редакция: чт, 04 дек 2008, 15:09 от nellyani

# 54
  • Мнения: 3 164
Учудва ме факта че българските майки искат увеличаване на майчинството на 1 г. По принцип доколкото знам по света тенденцията е жените да искат сами да се върнат на работа колкото си може по-скоро след раждането. Свързано е с кариерата и професионалното израстване на жената в работата й. В нашия динамичен свят едно откъсване за цяла 1 год. от работата и професията може да ви изхвърли от борда и да изостанете доста от колегите си.
Защо българските майки искат да си стоят в къщи вместо да работят и да се усъвършенстват в професията си. Мързи ли ги да работят или какво?
Е с тоя пост ме утрепа ShockedЗначи аз 9 год и повече не ходя на работа и според теб по цял ден лежа от кълка на кълка-така ли смяташ #Crazy
Или ти ще подсигуриш на жена си дом.помощница и детегледачка за 1г или там колкото й е майчинството и тя ще мързелува защото до колкото разбирам от поста ти времето по майчинство си е чиста проба мързелуване/разбирай  загуба на време  според теб:tired: newsm78

# 55
  • Мнения: 7 112
Боре, Боре, ти ли измисли еманципацията? Знаех, че е някой мъж, но не можех да се сетя кой точно.  Simple Smile

# 56
  • Мнения: 4 978
Борисе, не се познаваме, ама да не работиш в МТСП случайно?

Да си чувал за право на избор?

А че за детето е най-добре да бъде гледано от собствената си майка поне до 1 г?

Не бери грижа за нас, работещите жени, а ни подкрепи и се подпиши в петицията!

# 57
  • Мнения: 14 490
Защото така ще се раждат повече деца.

не мисля. тези дето раждат повече деца въобще не се осигуряват и 220 лв за тях е каквото за теб 2000.
и стига вече с тези памперси за 100 лв на месец, няма такова нещо. да не отварям и темата за ранното приучаване на гърне Mr. Green

мен по ме интересува защо държавата не намери начин да стимулира хората които внасят осигуровки и то на реалния си доход, а тези дето не внасят въобще да си остават с по едно дете?

# 58
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Защото така ще се раждат повече деца.

не мисля. тези дето раждат повече деца въобще не се осигуряват и 220 лв за тях е каквото за теб 2000.
и стига вече с тези памперси за 100 лв на месец, няма такова нещо. да не отварям и темата за ранното приучаване на гърне Mr. Green

мен по ме интересува защо държавата не намери начин да стимулира хората които внасят осигуровки и то на реалния си доход, а тези дето не внасят въобще да си остават с по едно дете?
Прочети ми поста пак, но внимателно и целия. Това е стимул за онези, които работят и се осигуряват на повече от 220лв.
Това не е стимул за онези, които по принцип раждат повече и са на помощи, а за тези, които работят и не могат да си позволят дете заради ниското майчинство.
Явно или аз, или ти нещо от темата не разбираме. Моля за трето мнение.

# 59
  • ВАРНА
  • Мнения: 83
          Я ме поправете, ако бъркам -- ако една жена се осигурява на 240 лв, след като роди, ще взема девет месеца по 216 лв, а после, до втората година, по 220 лв на месец, така ли?    Thinking

Общи условия

Активация на акаунт