Кога трябва да кажа на работодателя, че съм бременна?

  • 18 946
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 789
Работата ми не е тежка, в офис работя Peace По цял ден седя. Мислех, че има законоустановен срок, и ми се върти нещо за третия месец, но не съм сигурна и затова попитах Peace
Не искам да излизам болнични, просто искам да не нарушавам закона Peace
не знам да има законоустановен срок newsm78 Всичко е въпрос на лична преценка. Peace
Аз лично изчаках да вляза в 4 месец и тогава казах на шефа, както и на колегите си, а от 5 месец излязох в болнични
Ти преценяваш най-добре Hug

# 31
  • София
  • Мнения: 591
И аз казах на шефа ми веднага като разбрах и го помолих да ми увеличи заплатата на 1500лв. Очаквас е радосното събитие да настъпи към началото на август. Тамън от май месец мога да си излезна спокойно болничен, който ще се плаща на високата заплата.

# 32
  • Мнения: 645
Ами не знам дали има някакъв срок.
Аз им казах като бях в трети месец, защото тогава ми се наложи да си взема първия болничен.

Peaceи при мен беше така

# 33
  • Мнения: 8 999
Не разбирам защо трябва да си мълчиш. Аз казах веднага - започнаха да се съобразяват със състоянието ми, вече не извършвах някои дейности, колегите и шефа ми ме толерираха и щадяха. Какъв е смисълът да криеш?
Така дадох и достатъчно време на шефа си, за да може да намери заместник, когото да имам време да обуча и преценя, преди да родя.
Мисля, че лоялността към служебните ти ангажименти те задължава да кажеш възможно най-скоро.

# 34
  • Мнения: 3 372
Мисля, че лоялността към служебните ти ангажименти те задължава да кажеш възможно най-скоро.
Може би да изчакам първо да ида на лекар все пак Wink Страх ме е, искам първо да чуя сърдечната дейност и тогава да казвам на когота и да било Peace Дори родителите ни незнаят

# 35
  • Мнения: 1 763
Веднага казах на пряката шефка като оставих тя да прецени на кои от другите шефове и колеги да каже. Добре че го направих, защото скоро след това излязох в болнични за дълго време, а си е добре да кажеш такава новина лично.

# 36
  • Мнения: 8 999
Мисля, че лоялността към служебните ти ангажименти те задължава да кажеш възможно най-скоро.
Може би да изчакам първо да ида на лекар все пак Wink Страх ме е, искам първо да чуя сърдечната дейност и тогава да казвам на когота и да било Peace Дори родителите ни незнаят

Е, не знаех, че още не е потвърдено, извинявай. Но да  знаеш, че като кажеш, няма да навредиш по никакъв начин на бебето. Щом те гони страх, може да изчакаш докато те регистрират в ЖК, след 3тия месец. Тогава официално ще се водиш бременна.

# 37
  • Мнения: 374
Казах в момента, в който лекарката потвърди, че съм бременна. Помолих да ми вдигнат възнаграждението, за да мога да вземам по-голямо майчинство. Не ми отказаха. Също така много се съобразяваха със състоянието ми. Стараеха се да не ме натоварват много, вземаха ме сутрин от нас и ме караха до офиса и в последните 2-3 месеца работех на половин ден, без да пускам болнични и да излизам в отпуск, и без това да се отразява на възнаграждението ми Peace Просто имам страхотни шефове!

# 38
  • Мнения: 60
Всичко зависи от работодателя и отношенията помежду Ви! Ако говорим за коректни и свестни хора - можеш да кажеш по всяко време т.е. когто се почустваш готова! Иначе има много причини от счетоводна гледна точка да изчакаш или да избързаш,зависи в какво сътояние си в момента! Например ако си на трудов договор с изпитване за 6месеца и срока на изпитване свършва скоро - просто изчакай докато минеш на постянен! Ако искаш да ти внасят по-високи осигуровки - 6 пълни месеца назад ( като не броим деветия - там не е сигурно кога ще родиш), трябва да имкажеш заради осигуровките! Т.е. зависи от конкретния случай - няма закон който да те здалжава да съобщиш в точно определен момент! Все пак това не е сделка, а раждане на дете Hug
Лично аз казах на работодателя още в 7г.с. - не вярвам в суеверия и имам коректен шеф!

# 39
  • Мнения: 2 111
Казах на работодателя веднага след ехографския преглед-7-8 г.с.
Пък и на работа започнаха да се чудят как така изведнъж спрях цигарите.

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 4 478
Аз влязох в пети месец и не съм казала. Макар че разбрах, че някой е заподозрял и се носят слухове. Въпреки това още не ми се казва. Имам два спонтанни аборта и не бързам да се хваля. не ми личи и съответно няма как да са сигурни.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711


Аз казах на работодателите си на третия ден след положителния тест, защото  прокървих и трябваше да излезна в болничен.И тъй като бременността си беше рискова, просто им казах , че спирам работа , а даже не бях сигурна какво ще стане

# 42
  • Мнения: 3 818
Не разбирам защо трябва да си мълчиш. Аз казах веднага - започнаха да се съобразяват със състоянието ми, вече не извършвах някои дейности, колегите и шефа ми ме толерираха и щадяха. Какъв е смисълът да криеш?
Така дадох и достатъчно време на шефа си, за да може да намери заместник, когото да имам време да обуча и преценя, преди да родя.
Мисля, че лоялността към служебните ти ангажименти те задължава да кажеш възможно най-скоро.

Напълно подкрепям, мисля, че е редно и коректно да знаят овреме, за да могат те да си правят техните сметки.
При мен се получи много смешно, защото няколко дни преди да дойде време за цикъла ми, прекият ми шеф ме пита кога мисля да имам второ дете. А аз му отговорих, че нищо чудно и след девет месеца да се появи Laughing След като лекарят потвърди бременността, казах на всички в офиса ми, зарадваха се все едно те очакват дете и през цялото време са ме гледали като  писано яйце. Споделените вълнения с тях са ми едни от най-хубавите спомени от бременността. Simple Smile

# 43
  • Мнения: 11 003
Казах им в самото начало, тъй като ми се наложи да изляза в болнични. Колкото по-рано им кажеш, толкова по-добре и за теб, и за тях.

# 44
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Казах в момента,в който разбрах че съм бременна

Общи условия

Активация на акаунт