20 годишен студент почина след побой в Студентски град

  • 6 059
  • 125
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 2 840
Много тъжна история.
За жалост, винаги е имало и ще има такива трагедии.

Винаги съм казвала, че едно общество се възпитава със закони, които действат. Хубаво е, че все към семейството клоним, но то не може да реши проблемите на обществото. Майката на момчето беше права в едно - на нас ни трябва диктатура. Жалко е, но май сме неспособни да се справим с внезапно връхлетялата ни "свобода". Това са именно деца на "свободното общество". Едни го използваха по предназначение - да се учат и мечтаят, а други - да не учат и да се ползват от привилегията да вилнеят без задръжки.

Жалко за момчето. И за всички нас. Никой не е застрахован. Проблемът не е Студентски град, подобна трагедия може да се случи навсякъде. А полицията изобщо няма да я коментирам. Хем ме е яд, че все ги няма, когато са нужни, хем не зная какво очакваме - схемата роднина, милиционер, роднина, милиционер няма как да я приложим.

# 76
  • Варна
  • Мнения: 957
И така да е. Безразличието у нас, независимо във връзка с кой драстичен абсурд се случва, ми е много по-необяснимо, отколкото обратното.

Защо мислиш, че хората са безразлични? Всеки втори коментар на нашата новина за Стоян днес е призив за протест. Не мисля, че хората са безразлични.

Никак, ама никак, не е важно какво сме казали, важното е какво сме направили. А ние от години не правим нищо! Често се задушавам от възмущение или мъка, а незнам, незнам какво да направя! По-скоро не вярвам, че нещо - каквото и да било мое действие, ще даде резултат. Предполагам, че с всички нас е така. И порочният кръг си се върти...
Не от диктатура имаме нужда ние, а от вяра. Ако аз вярвам, че нещо зависи от мен, ще вярват и децата ми.

Последна редакция: ср, 10 дек 2008, 09:51 от Rexy

# 77
  • Мнения: 836
Това не е битов инцидент.
За тази трагедия са виновни едни глави, които ако не изхвърчат на момента, анархията ще продължи да се стеле и все по-зловещо ще става.

Повсеместна безотговорност - това е причината.

Не само в Студ. град -  и в училищата се бият жестоко. И е модерно.

# 78
  • Мнения: 4 586
Преди година при сбиване в Разград на спортната площадка на училище загина дете.

# 79
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Потресена съм. В тази държава убийците ги пускат срещу 500 лв. Утре някой пъпчив тийнейджър пак ще се напие, ще тръгне да си избива комплексите и няма да има какво да го спре.
Да почива в мир момчето Flowers Rose Flowers Rose

# 80
  • Мнения: 4 527
Потресена съм. В тази държава убийците ги пускат срещу 500 лв. Утре някой пъпчив тийнейджър пак ще се напие, ще тръгне да си избива комплексите и няма да има какво да го спре.
Да, обаче иди виж какво става в темата за вечерния час - повече от половината мнения са "против" с обяснението, че "аз нося отговорност за детето си". Ама мен какво ме грее, че някой носи отговорност за пиян гамен, който е решил най-малкото да ме обере през нощта?
Всички ревем за строги мерки и големи наказания, а когато държавата реално реши да подходи с твърда ръка към даден проблем, скачаме обидени откъде-накъде... ooooh!

# 81
  • София
  • Мнения: 62 595
И държавата как може да задължи пълнолетните да спазват закона? Защото в случая не става въпрос за пияни тийнове, а за пълнолетни момчета. (или аз нещо бъркам?).
Въпросът с вечерния час беше дискутиран доста време. Там не става въпрос за децата, а за възрастните - кой и как продава алкохол на децата, кой ги пуска след еди-колко-си-часа в дискотеки. А вечерен час има и сега. Доколкото си спомням, още от `97 година.

# 82
  • София
  • Мнения: 1 762

Потресена съм. В тази държава убийците ги пускат срещу 500 лв. Утре някой пъпчив тийнейджър пак ще се напие, ще тръгне да си избива комплексите и няма да има какво да го спре.
Да, обаче иди виж какво става в темата за вечерния час - повече от половината мнения са "против" с обяснението, че "аз нося отговорност за детето си". Ама мен какво ме грее, че някой носи отговорност за пиян гамен, който е решил най-малкото да ме обере през нощта?
Всички ревем за строги мерки и големи наказания, а когато държавата реално реши да подходи с твърда ръка към даден проблем, скачаме обидени откъде-накъде... ooooh!


Напълно съм съгласна. Типична българска черта. Всички сме много принципни, докато не ни засегне лично. Промяната трябва да тръгне от нас самите. Докато не станем по- съвестни, отговорни, спазващи правила и закони, изискващи от тези до нас също да ги спазват, няма да се променят нещата. Безразличието и безхаберието ме побъркват. Сами трябва да наложим реда около нас. Да не се примиряваме с този хаос, с простащината, с агресията.

# 83
  • Мнения: 836
И държавата как може да задължи пълнолетните да спазват закона? ...

Като ги наказва, ако не го спазват.

# 84
  • София
  • Мнения: 2 840
Мисля си, че все пак е наивно да мислим, че има начин хората да се "очовечат" ей така, като сменим правителството, освен ако не се възцари диктатура, както казах - полицейски час, сух режим ей такива неща.

Това е убийство. Има жестоки хора. Има социопати. Има насилници, има жертви. Винаги е било така. Има и закони, те не са превантивни, те са наказателни.

И ако  трябва да прозвуча цинично докрай, ще кажа, че по това дело ще има осъдени, защото, доколкото четох, няма сред нападателите Максим Ставийски, да речем, а някакви обикновени лузъри. Или поне един е такъв.

Всъщност, всичко е ужасно грозно и много тъжно. Жалко за момчето.

# 85
  • Мнения: 335
...все пак е наивно да мислим, че има начин хората да се "очовечат" ей така, като сменим правителството, освен ако не се възцари диктатура, както казах - полицейски час, сух режим ей такива неща...

Клонка.
Едно правителство може да бъде принудено да спазва законите и да следи за прилагането им без да се сваля. Обратното е невъзможно (ако първо го свалиш).

Много ясно, че трябва да се "възцари диктатура".
Прилагането на законите е диктатура.
Такава, с която повечето са се съгласили, след като са допуснали да бъде приет съответният закон.


Толкова е просто. Няма нужда от нови закони, след като има стари такива, които съдържат правилата на обществения живот. Просто трябва да се прилагат от властта.
Когато тя не го прави по отношение на себе си, хората си траят у нас.
Това възпитава всички останали, че могат да правят същото. Което, от друга страна, възпитава властта, че може да си го позволи. И кръгът се затваря.

Има заинтересовани да не се спазват законите. И те са (най-напред) във властта.








# 86
  • София
  • Мнения: 2 840
Хората няма да станат ангели само защото има работещи закони.
Имало е и ще има престъпления.

В този случай ще има и наказани, така ги виждам нещата.
Законите ще бъдат приложени.

Не вярвам това да доведе до "оздравяване" на обществото.

# 87
  • Мнения: 335
... В този случай ще има и наказани, така ги виждам нещата.
Законите ще бъдат приложени...

Ти как мислиш, кой точно текст на НК ще бъде приложен?



ПП Още отсега залагам на това, че един от извършителите внезапно ще направи "пълни самопризнания", ще мине по текста за "убийство по непредпазливост" и със сделката за самопризнанията ще "излезе" на свобода, преди още да е влизал в затвора за изтърпяване на самото наказание.




# 88
  • София
  • Мнения: 2 840
Аз сантиментално ще си призная, че случаят ме натъжи доста и не ми се гадае какво ще стане. Не ми се и коментира в тази тема.

Каквото и да кажа, ще звучи объркано и леко неадекватно.

# 89
  • София
  • Мнения: 62 595
Холограма,

Искрено се надявам да не стане така. НО и аз имам подобно на твоето предчувствие. Щом единият са го пуснали срещу гаранция за 500 лева, значи толкова струва животът на убитото момче.

Последна редакция: ср, 10 дек 2008, 15:28 от RadostinaHZ

Общи условия

Активация на акаунт