относно Синдром на Даун

  • 6 732
  • 92
  •   1
Отговори
  • Canada
  • Мнения: 649
Здравейте мами, понеже напоследък е много актуална темата за биохимичния скрининг и други изследвания на плода, които да покажат евентуалните аномалии, та реших да пусна тази анкета.

# 1
  • София
  • Мнения: 23 096
Гласувах с - ако съм в рискова група! Това за БХС-то. Иначе съм за феталната морфология.
Не мога да разбера защо се вторачвате в синдрома на Даун, след като рисковете от сърдечни аномалии са много по-големи в сравнение с този синдром  ooooh!

# 2
  • Canada
  • Мнения: 649
Тонка бонка, и аз съм за феталната морфология. Анкетата ми е за БХС, защото и на мен ми направи впечатление че много се говори сред майките за това изследване и тъй като на мен никога не ми е хрумвало да си го направя досега, реших да проверя каква част от мамите са си го правили или мислят да го направят.
Що се отнася до феталната морфология - мисля че почти всички си правят ФМ.

# 3
  • Мнения: 9 973
да,ходих и пак ще ходя.За мен не проблем да отделя 40лв. за изследване.Казвам го от гледната точка,че след като зависи от мен-бих се изследвала.Смятам,че е по-смислено нещо от много безсмислени неща(раждане във вода,ВИП.......)

# 4
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Правя БХС и ФМ Peace

# 5
  • по света
  • Мнения: 1 587
Да правила съм,много е важно да се направи и фетална морфология.

# 6
  • София
  • Мнения: 23 096
За съжаление обаче БХС-то много често дава невярна информация и се стига до амниоцинтеза, която пък въобще не е за предпочитане... 40-те лв. не ги коментирам, всяка жена би ги дала, ако смята изследването за смислено и оправдано!  Peace

# 7
  • Мнения: 488
Не съм правила,но при следващи бременности бих!
планувам много деца Wink

# 8
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
За съжаление обаче БХС-то много често дава невярна информация и се стига до амниоцинтеза, която пък въобще не е за предпочитане... 40-те лв. не ги коментирам, всяка жена би ги дала, ако смята изследването за смислено и оправдано!  Peace

А СД по ли е за предпочитане?

# 9
  • Мнения: 6 604
Докато бяях бременна и аз се чудих  Thinkingдали да правя БХС. Доста се рових по форума тогава и мами ме посъветваха,че щом при ФМ не са видели нищо притеснително и не съм в рискова група е по-добре да си я спестя. Именно защото понякога дава много големи вероятности за ген. заболявания,които допълнително натоварват бременната жена и тя трепери до края. Живот и здраве със следващата бременност пак мисля да не правя,освен естествено,ако не ми е препоръчана от лекар. 40-те лв са най-малкия проблем Peace

# 10
  • Мнения: 1 763
Не съм правила. Реших, че ако ми покаже високи стойности, не бих рискувала да загубя бебето при амниоцентеза. Сега, от позицията на майка, рзбирам, че това е голяма глупост и слава богу, че детето ми е здраво. Ако пак забременея, задължително ще си направя това изследване. Въпреки че докато се реша на второ, може да са измислили някой по-надежден метод за диагностика и отново да не направя БХС.

# 11
  • гр. Варна
  • Мнения: 313
Правих и двете! Не пестя средства за такива неща!

# 12
  • Мнения: 2 495
Предпочитам ФМ.Ако лекарката ми прецени че попадам в рисковата група, ще направя и БХС. Peace

# 13
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Предпочитам ФМ.Ако лекарката ми прецени че попадам в рисковата група, ще направя и БХС. Peace

Тук пишеше една мама,чиято лекарка беше преценила,че ФМ е добра и бебето е ок,но за съжаление бебето беше със СД.Мамата много подробно беше описала как се чувства и как буквално за една нощ със съпруга си са обърнали нета да търсят инфо за тези  дечица.Така,че не лежете на тази кълка.

# 14
  • Мнения: 236
Правих!!! Peace

# 15
  • Мнения: 2 090
Първият път не правих БХС,вторият-да.

# 16
  • Мнения: 6 390
да при всичко бременности и всички случай
Не желая изненади в отношение здравето на неродените ми деца, и на амнио отидох втория път - не съжалявам Peace

# 17
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
само да допълня. ФМ зависи до голяма степен от  квалификацията на лекаря, който гледа, докато при БХС тази грешка се избягва, има си скали и т.н. така че не бива да се отхвърля с лека ръка...
 

# 18
  • Мнения: 2 013
да,ходих и пак ще ходя.За мен не проблем да отделя 40лв. за изследване.Казвам го от гледната точка,че след като зависи от мен-бих се изследвала.Смятам,че е по-смислено нещо от много безсмислени неща(раждане във вода,ВИП.......)

Напълно съм съгласна с Деси Peace

# 19
  • Мнения: 2 376
Моят отговор  го  няма. Правих, но няма да повторя.

# 20
  • Мнения: 1 131
Правих БХС втория път.Бях в рискова група,но резултата от амниоцентезата отхвърли всякакви генетични заболявания на бебето.За съжаление бебенцето ми почина в мен в осми месец.Така и не откриха причината,или по-точно прикриха грешка на колега.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 227
Първа опция. Хубаво е човек да е подготвен въпреки, че БХС-то е оценка на риска, а не поставена диагноза.

# 22
  • Канада
  • Мнения: 494
Да,правих го и при двете бременности.Тук това изследване е задължително.

# 23
  • Русе
  • Мнения: 343
При първата бременност не, но сега си направих.
само да допълня. ФМ зависи до голяма степен от  квалификацията на лекаря, който гледа, докато при БХС тази грешка се избягва, има си скали и т.н. така че не бива да се отхвърля с лека ръка...

Това не е съвсем така, защото в изследването се включват и определени размери на бебето, които се вземат от лекар. Направих си БХС два пъти, защото на едната докторка така и не и застана в удобна поза бебчето и, както тя се изрази "айде тук от мен малко аванс"  Shocked. Не изчаках да излезе резултатът и си направих на друго място. Слава богу и двата са добри, но са различни. Peace

# 24
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И двете бременности не съм правила

# 25
  • Мнения: 6 365
Ще пиша за изследването, което аз направих и за което съдя от форума, че не се знае много.

От около половин година, по думите на лекаря ми, в България има комбинирано ранно изследване за риска от Даун. Прави се в 11-13 ГС и включва ехографско изследване и биохимичен скрининг.

На ехограф се гледат вратната гънка (ако е отекла, това е признак за риск), носната кост и кръвотока през пъпната връв.

После с разпечатките и данните отивате в Майчин Дом на 14 етаж и там взимат кръв. Попълва се формуляр и на следващия ден сте готови с профил на риска.

Цялото изследване ми отне 3 дни и 47 лева общо за ехографа и кръвния тест.

В МД питат за рискови фактори и те, заедно с химическите резултати и данните от ехографа определят съотношението на риска.

Аз съм на 26 и с всички данни рискът от Даун беше преценен на 1:26 хил.

Ако рискът е около 1:300, има смисъл от амнио, защото се изравнява с риска от аборт при процедурата.

Описаният по-горе тест обаче е по-точен и неинвазивен. Бих го направила пак, защото 11-13 седмица е по-лесно да се прекъсне нежеланата бременност.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Прочити и тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=237889.0


# 27
  • Мнения: 165
Не мога да разбера защо се вторачвате в синдрома на Даун, след като рисковете от сърдечни аномалии са много по-големи в сравнение с този синдром  ooooh!
[/quote]

Ама в какво да се втурачат.Всеки пита това за което си мисли.Кой за сърдечни проблеми, кой за синдроми.Нормално е.Недай си боже ако някой има подобен проблем какво?Да махне с ръка и да каже "е благодаря ти боже че не е сърдечен проблем".Понякога сме много жестоки вместо да се подкрепяме.Не трябва да се отнасяте така с притесненията на другите.

# 28
  • София
  • Мнения: 23 096
Не мога да разбера защо се вторачвате в синдрома на Даун, след като рисковете от сърдечни аномалии са много по-големи в сравнение с този синдром  ooooh!

Ама в какво да се втурачат.Всеки пита това за което си мисли.Кой за сърдечни проблеми, кой за синдроми.Нормално е.Недай си боже ако някой има подобен проблем какво?Да махне с ръка и да каже "е благодаря ти боже че не е сърдечен проблем".Понякога сме много жестоки вместо да се подкрепяме.Не трябва да се отнасяте така с притесненията на другите.

[/quote]
Много тежки и инфантилни квалификации ми даваш, без да ме познаваш!
Това, което написах бяха дословно думите на д-р Марков, когато бях на ФМ при него! Той недоумяваше какво толкова бременните сме се хванали за този синдром, при положение, че той не е най-често срещаното заболяване и защо се шуми толкова около него! Явно като цяло не сме добре осведомени  Peace

# 29
  • Мнения: 805
Майка ми работи в отдел Аномалии в Дом майка и дете Плевен и като гледам колко болни деца се раждат въпреки всички тези изследвания ... а родителите които идват на свиждане при тях дават вид на съвременни и информирани хора. Понякога не съм сигурна как човек може да се предпази от тези нещастия - досега вярвах в амниоцентезата като 100% гаранция. Но като прочетох поста малко по-горе ми стана много мъчно...

# 30
  • Мнения: 9 973
дано темата не се превърне във спор. Tired

# 31
  • Мнения: 6 365
Имам една теория относно синдрома VS други вродени заболявания, макар и по-често

СД има доста ясни причини (най-вече напреднала възраст на майката) и доста ясни параметри при изследване. Затова и се изследва толкова- защото може.

Ако някой изчисли риска от толкова разпространените сърдечни аномалии (които, бивайки по-често срещани, сигурно имат и по-разнообразни причини), то нека се тестват до посиняване.

Освен това залогът е голям. Ако пропуснем СД, може да се окажем в ситуацията да се роди такова дете, а съвременната медицина да му даде доста дълъг живот-дори след смъртта на родителите. Десетилетия за човек с възрастно тяло и мозък на дете, който изисква непрестанни грижи.

Това е като аргумента- защо хората се притесняват да летят със самолет, след като стават много повече автомобилни катастрофи. Да, но този аргумент не означава, че не трябва да сме загрижени до посиняване за сигурността на авиационния транспорт.

# 32
  • Мнения: 9 814
tonkabonka , и на мен д-р Врагалева ми каза същото, когато бях на ФМ миналата седмица. Синдромът на Даун въобще не е най-често срещаното генетично увреждане, особено при жени под 35 години.
Но както и да е.
По време на първата ми бременност, преди 5 години бъдещите майки въобще не знаеха що е то фетална морфология и имали то почва у нас. Къде ли не бях чела, какво ли не бях чела в България такова чудо нямаше. То всъщност имаше и един 3 Д ехограф в клиника Св. Лазар, прегледът с него беше доста скъп.

    

# 33
  • Мнения: 741
Аз също се колебаех дали да правя БХС през третата ми бременност тази година през март. Имам две живи и здрави деца, на 33 години, без никакви данни за болни от каквато и да е генетична болест в двата рода. Но реших да направя изследването и се оказа риск от СД 1:133. Притесних се много, направих амниоцентеза, която за огромно съжаление потвърди, че бебето е със СД. Беше ми трудно да взема решение, но прекъснах бременността в 21 г.с. И досега много мисля за това и се терзая. Така че е по- добре да се направи БХС, по-добре да се знае навреме. Фетална морфология правих 3 пъти, защото все се надявах,че БХС резултата може да греши, при докторите Мазнейкова, Виолета Димитрова и Врагалева. Нито една от тях не видя никакви признаци за Даун, съответно в 13 г.с., 17 и 18 г.с. Просто видими белези не е имало, затова не мисля че ФМ може да замести изследванията БХС и амниоцентеза.

Последна редакция: ср, 10 дек 2008, 09:38 от "slavina"

# 34
  • Мнения: 3 294
Аз правих и БХС и ФМ между 11-13 г.с. Още не ми бяха излязли резултатите от БХС и аз вече знаех след ФМ че нямаме СД , слава богу и всички останали аномалии които се откриват с ранното диагностициране  Peace

# 35
  • Мнения: 111
И аз си правих БХС. Даде ми 1:160, т.е. риска е голям, но въпреки всичко аз реших да не си правя амниоцинтеза. Ходих на ФМ и там ми казаха, че е много вероятно да си родя здраво дете от женски пол. И сега си имам една прекрасна дъщеричка.

# 36
  • Мнения: 805
При някои БХС е помогнал при други е довел до психичен срив - като при снаха ми - тя имаше резултат от него 1:16...какво преживя тази жена - всички я агитираха да направи аборт, а дълго чакаше това дете! След амниоцентезата се видя, че детето е здраво, а сега е чудесно момченце.

# 37
  • София
  • Мнения: 7 036
Когато бях бременна правих само фетална морфология и феална ехокардиография. Ако сега забременея мисля, че ще направя амниоцентеза и ще прескоча БХС, който понякога дава много погрешна информация.

# 38
  • Мнения: 4 017
Мисля, че първият ти отговор трябва да е просто "ДА", защото така изключваш жени, които са забременявали веднъж и са си правили тест.

По темата - след като съвременната медицина предлага такъв тест, не виждам защо да не го направя.
Леко извън темата - дразнят ме аспирациите на Кременски да получава финансиране за оборудване на лабораторията си от "българската коледа" - и миналата година и сега наскоро пак гледах репортаж.

Харем Стайл, съжалявам за загубата Cry Hug

# 39
  • Мнения: 1 155
Гласувах с първата опция т.е. да правих си Peace

# 40
  • Мнения: 165
Не мога да разбера защо се вторачвате в синдрома на Даун, след като рисковете от сърдечни аномалии са много по-големи в сравнение с този синдром  ooooh!

Ама в какво да се втурачат.Всеки пита това за което си мисли.Кой за сърдечни проблеми, кой за синдроми.Нормално е.Недай си боже ако някой има подобен проблем какво?Да махне с ръка и да каже "е благодаря ти боже че не е сърдечен проблем".Понякога сме много жестоки вместо да се подкрепяме.Не трябва да се отнасяте така с притесненията на другите.

Много тежки и инфантилни квалификации ми даваш, без да ме познаваш!
Това, което написах бяха дословно думите на д-р Марков, когато бях на ФМ при него! Той недоумяваше какво толкова бременните сме се хванали за този синдром, при положение, че той не е най-често срещаното заболяване и защо се шуми толкова около него! Явно като цяло не сме добре осведомени  Peace
[/quote]

Това е моето мнение.Дали те познавам лично или не няма да го промени.Ако всички бехме добре информирани нямаше да го има този форум.Аз за синдрома на даун не сам се хванала,изследвания не съм правила и всеки път съм казвала "да ни пази господ",но когато някой го вълнува нещо и пусне тема за да получи информация не виждам какво търсят тук коментари от този род.ДА може това да не е най-често срещаното заболяване но няма гаранция и за него.А в крайна сметка щом не пише момичето за сърдечна недостатъчност значи има информация за нея.Няма за синдрома на Даун-за него пише.

# 41
  • Мнения: 2 236
Не съм гласувала в анкетата.Не съм си и правила никакви такива изследвания,просто защото в провинцията - Ст.загора по-точно никой не ти казва за тези изследвания.Ако го нямаше форума аз дори нямаше да съм ги чувала тези понятия.но и да искам да си направя в Ст.Загора просто няма къде....... Sad Тук както виждам пишещите са предимно от София,Варна....Докато стигнат тия изследвания и до нас ще мине доста време........

# 42
  • Мнения: 2 376
И аз се чудя защо сме се вторачили в Даун, като в много страни дори не е диагноза вече. Думите на Кременски бяха, че за 36 години в България нито една жена, сигурна, че детето и е с Даун не го е родила.  За мен това е шокиращо, но това съм си аз.
В Америка децата, с Даун които се отглеждат в семейството се отличават по това, че по-трудно се социализират, но като цяло могат да имат нормален живот.

# 43
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Правих! Категорично ЗА съм тези изследвания.

# 44
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Първият път правих. Бях в чужбина и там е задължителен.
Сега не. Не вярвам на резултати. Ще се доверя на ФМ.
Парите нямат значение.
Би трябвало да осъвременят изследването и да е задължително за всяка жена. И да е по ЗК  Peace

# 45
  • Мнения: 3 695
Не, но следващия ще направя.  Peace

# 46
  • Мнения: 805
И аз се чудя защо сме се вторачили в Даун, като в много страни дори не е диагноза вече. Думите на Кременски бяха, че за 36 години в България нито една жена, сигурна, че детето и е с Даун не го е родила.  За мен това е шокиращо, но това съм си аз.
В Америка децата, с Даун които се отглеждат в семейството се отличават по това, че по-трудно се социализират, но като цяло могат да имат нормален живот.

Ооо, в много страни си е все още диагноза!
А за твърдението на Кременски може да се поспори защото аз лично знам за една, а не ми се вярва да съм уцелила единствената...

# 47
  • Мнения: 1 734
Правих и БХС и ФМ и всичко там каквото е необходимо без амниоцентеза, но ако беше необходимо и това бих направила

# 48
  • Мнения: X
БХС не съм правила с нито една от бременностите. Не бих направиал, просто избирам лекар, който много добре разчиа това, което вижда на ехографа, бих си направила фетална морфология, макар че и това не съм правила.

# 49
  • Мнения: 37
Правих си БХС и пак бих си направила.

# 50
  • Мнения: 822
Правих БХС,но при следваща бременност няма да правя,може да включиш и тази опция в анкетата.Аз не вярвам на този тест и много случаи с които се сблъскох ми показаха,че няма смисъл от него.Ще си направя ФМ.

# 51
  • Мнения: 2 334
Да правила съм,много е важно да се направи и фетална морфология.

И аз съм на това мнение  Peace

# 52
  • София
  • Мнения: 107
правих БХС и фетална морфология и  при двете бременности. Аз съм ЗА тези изследвания, още повече, че са безвредни за майката и бебето, а биха могли да спестят много неприятни последствия.  Hug

# 53
  • София
  • Мнения: 5 079
Да, сега правих. Първият път - не.

# 54
  • Мнения: 1 484
Не  не  сам  ,но  бих  си  направила  втория  път.

# 55
  • Мнения: 285
Правих през втората си бременност. Единия хормон ми беше увеличен,побърках  се от притеснения.Ходих на 4Д,казаха,че всичко е нормално!Повторих изследването...всичко беше в нормата! За щастие,родих живо и здраво детенце!Твърдо съм " ЗА"

# 56
  • Мнения: 636
При първата правих БХС и амниоцентеза. При втората, въпреки напредналата си възраст - нищо. БХС е бошаф, според мен, феталната е малко по-надеждна, а най-надеждна е амниоцентезата. По-важно от това кое изследване е надеждно, обаче, е за какво точно са ви тези резултати? Ще абортирате ли, ако бебебто ви има аномалия? Ако не, за какво ви е да знаете?

# 57
  • Мнения: 1 768
първият път не правих, но при следваща бременност ще направя...иначе ФМ си е друго нещо, без нея не си представям да мина

# 58
  • Мнения: 179
Нямам нищо против това изследване, но не мисля, че помага особено.
Дори и рискът да е малък, каква е гаранцията, че няма да съм точно тази, която е изтеглила късата клечка?
Спомням си няколко мнения на майки по същата тема от преди около година и половина, когато за мен това беше актуално. Едното беше, че майките, които не са в рискова възраст, подценяват риска от Даун. И съответно не си правят изследвания. За тези над 35 /аз съм една от тях/ нещата са канализирани в повечето случаи.
Освен феталната морфология мисля, че трябва да се говори повече и за феталната ехокардиография. До тук прочетох само едно мнение на жена, която го е правила. И като цяло май не е много популярно изследване.
И последно - много често мненията против амниоцентезата са на хора, които не са я правили. Лично за мен мина леко и без никакъв проблем. Чела съм за хора с леки неразположения. И тогава обсъждахме - има ли наистина някой, който да е направил аборт след процедурата? Спореше се за един случай, но там имаше и други влияния.
Не че амниоцентезата е панацея, разбира се. Всеки сам си взема решението. А и когато сме решили да имаме деца, рисковете стават част от ежедневието ни.

# 59
  • Мнения: 6 365
При първата правих БХС и амниоцентеза. При втората, въпреки напредналата си възраст - нищо. БХС е бошаф, според мен, феталната е малко по-надеждна, а най-надеждна е амниоцентезата. По-важно от това кое изследване е надеждно, обаче, е за какво точно са ви тези резултати? Ще абортирате ли, ако бебебто ви има аномалия? Ако не, за какво ви е да знаете?

Понеже медицината се променя, новият и по-сигурен скринингов метод е да се комбинират БХС и фетална морфология заедно с преценка на рисковите фактори.

Амниоцентезата е диагноза и се прави след показания от предишните две изследвания.

Хубавото на комбинирания метод е, че може да се направи в 11-13 седмица от бременността, когато прекъсването е по-малко рисково.

На въпроса- да, бях готова да прекъсна бременността, ако изследванията покажеха Даун. По ред причини не бих родила съзнателно дете с такова увреждане. Не съм Сара Пейлин.

# 60
  • София
  • Мнения: 1 185
Правих и пак ще правя, когато забременея!  Peace

# 61
  • София
  • Мнения: 2 006
Правих и БХС и фетална морфология. При следваща бременност пак ще правя. По-добре седмица притеснения докато излязат резултатите, отколкото 9 месеца неведение.

# 62
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
......... обаче, е за какво точно са ви тези резултати? Ще абортирате ли, ако бебето ви има аномалия? Ако не, за какво ви е да знаете?

За да предупредя лекарите да се положат адекватни грижи за бебето веднага след раждането, за да се подготвим и ние какво ни очаква и с какво можем да помогнем на детето си.

При първата бременност не правих специални изследвания извън рутинните. Сега правих скрининга в 11-13 седмица, БХС 15-19 седмица /чакам резултатите/ и след 10 дни съм на ФМ.

# 63
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Нека го кажем честно.
Майките, в по-голямата си част абортират децата, със съмнение за Даун, най-вече заради реакцията на обществото към тези деца.

Нормално изглеждащо дете със сърдечен проблем не предизивка реакциите, които съпровождат семейството на дете с Даун, цепка на устната или небцето, ДЦП и тъй нататък.

Липсата на информация за тези състояния и с поколения насажданите предрасъдъци са трудно помосими.

Правила съм си всички възможни изследвания, без амниоцентеза (защото нямаше причини за това) и все пак имам дете с генетичен проблем. Въпреки това бих посъветвала бременните да си направят каквито изследвания им предложат лекарите. Пък, ако се окаже, че има проблем, горещо препоръчвам да не се ограничават със съветите на българските лекари за оставяне на детето в дом и "то толкова си може".

# 64
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
съгласна съм с Реза. обществената реакция е отвратителна, да не говорим за някаква подкрепа. не искам да отклонявам темата, но все пак трябва да споделя за моя позната, която има дъщеря с Даун. тази жена заслужава всичките ми адмирации. детето е на 18 години вече, завърши реална гимназия и човек трудно би познал дефекта ако не знае. но майка му направи много - години търпение, обучение, много любов. и нито за миг не се отказа да работи с детето си.
така че една диагноза може да е присъда, може да е предизвикателство. при всички случаи всички ние трябва да разбираме и да помагаме на тези хора, ако не с друго, то поне възпитавайки т.нар. си "нормални" деца в толерантност и липса на противопоставяне с "другите".
иначе аз вече постнах по-нагоре - според мен трябва да се правят диагностичните тестове по време на бременността, независимо от решението после ако са положителни. ако човек реши да роди такова дете той има нужда от доста информация и би могъл да я получи предварително. а ако реши да не ражда детето - по-добре по-рано да го знае.

# 65
  • Мнения: 545
Аз правих БХС и фетална ехокардиография. За фм доктора каза, че било повече за "сеир" на родителите - нямало нужда след като резултатите от другите две изследвания са добри. Ако беше казал и фм щях да направя. За мен парите за тези изследвания са без значение и то не защото разполагам с кой знае колко средства. Аз бях на 27, но при нужда щях да направя и амниоцентеза. Не искам да раждам увредено дете независимо от увреждането му и то заради мен самата, а не заради общественото мнение. Имам позната с дете със СД - е, никак не е лесно, много е симпатична дъщеричката, но никога няма да бъде самостоятелен човек, непрекъснато се нуждае от много грижи. Освен това здравословно нещата при нея се влошават с времето. Сега разви диабет и е на инсулин. Нашето педи казва, че тези със СД не доживяват повече от 35 години и допълнително развиват други сериозни заболявания. Най-обидното е, че караха това момиче да се преосвидетелства на ТЕЛК  Shocked Мисля, че всякакви увреждания не са за подценяване, пък после ако на някой му се гледа дете с увреждане, изборът си е изцяло негов дали да прекъсне бременността или не.

# 66
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Не съм правила БХС.Чаках втората ми кукла 3 години и половина и прецених че няма да имам сили да я махна ако се открие голяма вероятност от аномалии.Голямата ми дъщеря е с вродени сърдечни проблеми и се радвам че не послушах прехвалената д-р Томова която препоръчваше да прекъсна бременността в 7-ми месец защото на бебето му липсва част от аортата.Родих я с екстрасистолна аритмия,която се повлиява перфектно от лекарства,при структурно здраво сърце.Толкова години с ужас си мисля как щях да живея ако бях взела друго решение.

# 67
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
lga, има доста заболявания, които не могат да бъдат диагностицирани пренатално. Не са малко семействата, за които раждането на дете с увреждане не е било "изцяло техен избор".

Така нареченият от твоя лекар "сеир", ако се направи от опитен специалист също би могъл да бъде много полезен при пренаталната диагностика.

Не ме разбирай грешно. Не искам в никакъв случай да се заяждам с теб. Просто, информацията, която се дава от лекарите у нас не винаги е актуална. И ако трябва да бъдем още по-честни, случаите на деца с проблеми от родилни травми поради лекарска некадърност, вероятно са равни на случаите с даун, ако не са и повече.

Истината е, че няма застраховка "здраво дете", но ако семейството в никакъв случай не иска болно, следва да си направи всички необходими изследвания, пък ако все пак се случи, може да последва най-често срещаният от лекарите съвет "оставете го и си родете друго".
Това вече, наистина е изцяло личен избор.

Последна редакция: сб, 20 дек 2008, 11:24 от Reza

# 68
  • Мнения: 1 479
Моят отговор го няма в анкетата.През пьрвата ми бременност не сьм правила,защото тьпата и неука гинеколожка не ме бе информирала за БХС.Е,последствията бяха страшни. ShockedУж всичко било "на ред" #Cussing out #2gunfireСама трябваше да чета за разни синдроми,генетични болести и т.н. ooooh!През следващите ми 2 бременостти-задьлжително си направих БХС.Има по-страшни неща,като Синдром на Даун CrazyНезависимо на колко сте години,правете си тези изследвания,но само при специалисти. Laughing

# 69
  • София
  • Мнения: 3 064
Не съм правила, следващият път, ако забраменея след 35, може и да направся. Аборт след 10-12 г.с. едва ли бих направила. Да не дава Господ да бъда пред такова решение.

# 70
  • Мнения: 3 092
Подкрепям казаното от Реза и dannyangel , както и Сиска - мисля че още в началото на темата беше казала защо са необходими и се бе обосновала добре .
Не случайно в развитите страни това изследване е задължително .
Правете си го , както БХС , така и ФМ и феталната ехокардиография .
И аз се страхувах от резултатите , но старха не ми попречи да си направя изследванията .
През цялото време си повтарях че правя каквото трябва .
Винаги имаме право на избор , всеки ден го правим.
Каквото и да избере всяка една от нас се надявам  да е правилно .

# 71
  • България
  • Мнения: 457
Да правила съм,много е важно да се направи и фетална морфология.
И аз  Peace

# 72
  • Мнения: 2 374
Не съм си правила.

# 73
  • Sofia
  • Мнения: 270
Правих си и БХС и фетална морфология, не мисля, че имак какво толкова да се мисли дали да се прави дали не, никой няма да обеднее от 1 или 2 изследвания който щом медицината ги предоставя в днешни дни е добре да се направят дори само в името на спокойствието на майката.

# 74
  • Мнения: 6 274
Не съм си правила при нито една от бременностите ми.
Бих си направила, ако съм в рисковата група...

# 75
  • София
  • Мнения: 5 757
И двата път си правих.

# 76
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
С първата бременност не съм правила,но ако има следваща ще направя. Peace

# 77
При първата си бременност не съм правила никакви изследвания. Само стандартните от женската консултация. Тогава бях на 28 години-без болни деца, няма раждани болни хора в семейстата ни, без генетични обременености в семейството. Родих дете със Синдром на Едуардс. Почина на 43 ден след раждането.
Година по-късно забременях. Вече бях чела много неща и реших , чезадължително ще правя всички възможни изследвания. Независимо, че ФМ и БХС бяха с много добри резултати направих амниоцентеза. Всичко беше отлично. Сега ,благодаря на Бог се радвам на здрава дъщеричка. Никога няма да си простя факта, че не направих БХС или ФМ през първата си бременост. Дори на амниоцентезата при Д-р Димитрова имаше студенти на моята манипулация и я чух да обеснява -ето случай на жена на 28 години да роди дете /за първото ми бебе/ с такава сериозна аномалия.
На всички бъдещи майки препоръчвам да направят всички възможни изследвания.

# 78
  • Мнения: 961
Направих си и ако забременея пак, ще си направя отново.

# 79
  • Мнения: 804
Феталната морфология според мен е задължителна, а БХС бих си направила ако има нещо притеснително.

Suahili_tit, много  Hug

# 80
  • Мнения: 7 723
Първят път не, вторият- да.
...и, ако има трети- задължително.

# 81
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
С първата бременност не съм правила нищо извън изследванията, които се пускат на редовните женски консултации. По свое желание изследвах токсполазмоза, защото живеех с котка.
Но ако имам и следваща бременност - ще направя дори излишни според някои изследвания Peace

# 82
  • Мнения: 7 723
Правихте ли биохимичен скрининг при предишни бременности?

Да, при всички бременности  47 (28.7%)
Да, единия път  17 (10.4%)
Не, но сега ще направя  14 (8.5%)
Не и няма да направя  28 (17.1%)
Ще направя ако съм в рисковата група  31 (18.9%)
Ще напрява при всички случаи  27 (16.5%)

 
...малко ми е странен резултата на отговор
"Не и няма да правя...."

...както и тези при
"Ще направя само, ако в рисковата група"

...само споделям мнение, де. Thinking

# 83
  • София
  • Мнения: 17 592
Направих го и - дай Боже - пак да се озова бременна, пак ще го правя.

# 84
  • Мнения: 1 121
Правих и с двете бременности. Според мен е безотговорно да не се направи, независимо в каква група съм.

Последна редакция: нд, 21 дек 2008, 01:28 от Rylie

# 85
  • Мнения: 545
lga, има доста заболявания, които не могат да бъдат диагностицирани пренатално. Не са малко семействата, за които раждането на дете с увреждане не е било "изцяло техен избор".

Така нареченият от твоя лекар "сеир", ако се направи от опитен специалист също би могъл да бъде много полезен при пренаталната диагностика.

Не ме разбирай грешно. Не искам в никакъв случай да се заяждам с теб. Просто, информацията, която се дава от лекарите у нас не винаги е актуална. И ако трябва да бъдем още по-честни, случаите на деца с проблеми от родилни травми поради лекарска некадърност, вероятно са равни на случаите с даун, ако не са и повече.

Истината е, че няма застраховка "здраво дете", но ако семейството в никакъв случай не иска болно, следва да си направи всички необходими изследвания, пък ако все пак се случи, може да последва най-често срещаният от лекарите съвет "оставете го и си родете друго".
Това вече, наистина е изцяло личен избор.
Реза, съвсем не го приемам като заяждане. Аз това и казах - ако докторът беше казал, че трябва ФМ, щях да направя. Не казвам, че мнението му е правилно. Просто споделям какво съм правила като по-специални изследвания през бременността. Това, че не съм правила фм, не значи, че е било най-доброто решение. Със сигурност, ако имам второ (и както планирам - да бъде след 5-6 години, когато ще съм към 34-35 г.), ще направя и ФМ. Аз съм за всички изследвания, които могат да се направят, защото не искам дете с увреждания. Естествено, понякога въпреки всички изследвания се раждат такива дечица и ако ми се случи, ще си го отгледам и ще полагам всички необходими грижи да расте щастливо. Обаче ако разбера, докато към бременна за увреден плод, ще го махна.

# 86
  • Мнения: 3 092
Феталната морфология според мен е задължителна, а БХС бих си направила ако има нещо притеснително.

моля те , само ми обясни какво разбираш ти под нещо притеснително  Thinking питам те , не се заяждам .
Просто не разбирам поста ти .

# 87
  • Мнения: 1 479
Правих и с двете бременности. Според мен е безотговорно да не се направи, независимо в каква група съм.
PeaceДо 2004-та се е смятало,че в рискова група попадат жени над 35 години.Да,ама не!Практиката показва ТОЧНО обратното.За 1-ви пьт родих на 33 год.и бебето бе с проблеми.В болницат/кьдето живях близо 3 месеца/децата сьс Синдром на Даун бяха родени от майки на вьзраст м/у 20-25 години. Rolling Eyes

# 88
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Не съм си правила при нито една от бременностите ми.
Бих си направила, ако съм в рисковата група...

Споделям  Peace

# 89
  • Мнения: 2 270
БХС не съм правила, но следващия път, дай Боже да има такъв, ще направя задължително!
Правих ФМ в 12 г.с. - всичко беше наред, риска минимален, но при втората ФМ в 19 г.с. се установи аномалия (след проведените консултации и изследвания се разбра, че проблема не е генетичен, както и това, че БХС-то е нямало да го хване, тъй като се е появил по-късно от препоръчителния за провеждане на изследването срок)

# 90
# 91
  • Мнения: 1 227
Правила съм и БХС и ФМ.

# 92
  • София
  • Мнения: 1 139
БХС правих,фетална морфология-не съм.
При следваща бременност ще ги направя и двете Peace

Общи условия

Активация на акаунт