Спанакът

  • 8 432
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Страната на приказките
  • Мнения: 368
Може да ви се стори доста елемнатерен въпроса ми, но познати са ме съветвали, след като веднъж е сготвен спанакът, да не го претоплям повторно и да не го загрявам, тъй като отделял вредни вещества  newsm78 Това глупост ли е или има нещо вярно?


Това и аз съм го чувала. Не зная дали е вярно. Confused

# 16
  • Мнения: 1 324
Част от това, което излезе в гугъла:

„Богатите на нитрати хранителни продукти като спанак или аптекарски копър дори не бива изобщо да се претоплят, тъй като тогава могат да се появят нитрит (възпрепятства транспортирането на киселинните вещества в кръвта) или нитросамин (предизвиква рак).”

„За да се избегне превръщането на нитратите в нитрити, се препоръчва: пресните зеленчуци да се изяждат веднага след нарязването им и да се съхраняват на хладно. Установено е, че най-често в местата на срязване бактериите преобразуват нитратите в нитрити. Гозбите с вероятно високо съдържание на нитрати да не се претоплят, защото при продължително нагряване на вече сготвеното ястие възможността да се образуват нитрити е по-голяма. Зеленчуците, за които допускаме, че имат нитрати, трябва обилно да се измиват с вода. С профилактична цел трябва да се изхвърля и водата от бланширането. Външните листа, дръжките на листата, кочаните, по-дебелите жилки и стеблото също се изхвърлят, защото там се складират най-много нитрати. Всичко това не означава да се отказваме или да намаляваме консумацията на зеленчуци. Трябва само разумно да ги консумираме”

# 17
  • Мнения: 200
letsgo много ти благодаря за подробното разяснение, стана ми напълно ясно   bouquet  Peace . Аман от тез нитрати  ooooh!

# 18
  • Мнения: 2 110
 letsgo , това и аз не го знаех ! Много ценна информация !

# 19
  • Мнения: 1 324
Днес гледах за кратко проф.Мермерски по 7 дни. Малкият беснееше наоколо и не чух всичко, но спомена като канцерогенен нитросамина. А заради нитратите в суровите зеленчуци, не било трябвало да се притесняваме толкова, тъй като човешкият организъм дори сам произвеждал такива но не чух как и за какво. В смисъл не били толкова вредни, колкото се пише и говори.  Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 334
Нитратите се съдържат естествено в растенията. Те са им необходими за синтеза на хлорофил, благодарение на който се извършва фотосинтезата, т.е. всички растения ги съдържат, като по-висока концентрация на нитрати има в зелените части. Това е и причината за използване на изкуствени торове с нитратно съдържание. Сами по себе си нитратите не са вредни, но от тях могат да се получат нитрити и нитрозамини. В темата Нитратите  … 80;ка има допълнително информация, ако ви е интересно.

Данните за претоплянето на спанака са противоречиви или поне неубедителни. Мнението, че не трябва да се претопля е широкоразпространено в Холандия и англоезичните държави, но не успях да намеря научно потвърждение за това, че чрез претопляне се получават повече нитрити или нитрозамини. При всички случаи, обаче, дори и еднократно да ви се случи да претоплите спаначено ядене, концентрацията на вредни вещества не би се повишила дотолкова, че да навреди на организма. Потенциален риск би могло да има единствено при редовна консумация (по-често от три пъти седмично, например) на натрупващи нитрати зеленчуци (спанак, маруля, цвекло) или при консумация на зеленчуци, които не отговарят на нормите за съдържание на нитрати.

# 21
  • Мнения: 1 324
Благодаря за отговора Madame Bonduelle!  Hug Прегледах и другата тема. Ще започна редовно да овкусявам с лимон зеленчуковите манджички, преди да ги сервирам. Не, че чак толкова се притеснявам от нитратите, но е добър начин да внесем още малко витамини в менюто.

# 22
  • Мнения: 334
...и вкусен Simple Smile

# 23
  • Мнения: 613
Потенциален риск би могло да има единствено при редовна консумация (по-често от три пъти седмично, например) на натрупващи нитрати зеленчуци (спанак, маруля, цвекло) или при консумация на зеленчуци, които не отговарят на нормите за съдържание на нитрати.

Съжалявам, ако е малко глупав въпрос, но се обърках, а живо ме интересува, понеже всеки ден консумирам маруля, а спанак поне 2х на седмица.

Та, от цитираното изречение - да разбирам ли, че честата/всекидневна употреба на натрупващи нитрати зеленчуци не е препоръчителна?

# 24
  • Мнения: 200
Madame Bonduelle и аз благодаря за отговора  Hug, темичката за нитратите е много полезна  Hug

# 25
  • Мнения: 334
Съжалявам, ако е малко глупав въпрос, но се обърках, а живо ме интересува, понеже всеки ден консумирам маруля, а спанак поне 2х на седмица.
Та, от цитираното изречение - да разбирам ли, че честата/всекидневна употреба на натрупващи нитрати зеленчуци не е препоръчителна?

Въпросът Ви е съвсем резонен, но за съжаление никой не може да Ви каже точно колко нитрати поемате. Сами по себе си, нитратите не са вредни, но с недостатъчния контрол на българския пазар не винаги се знае дали всички зеленчуци отговарят на здравословните норми за нитратно съдържание. Отново ще подчертая, че натравянията с нитрати са изключително редки, съобщенията за такива са по-скоро от консумиране на растения, расли край заразени водоизточници, като случаите са описани в Африка.
Единственото, за което мога да Ви посъветвам е да редувате марулята с други видове зеленчуци (например, домати) и да прибавяте лимонов сок или оцет към салатите. Дано съм Ви била полезна.

# 26
  • Мнения: 613
Благодаря много за отговора!

Наистина съветите са ми от полза, особено частта с оцета и лим.сок (неща, които аз не съм добавяла).

# 27
  • Мнения: 334
Ето и една рецепта от red devil за

ОГРЕТЕН със спанак

# 28
  • София
  • Мнения: 9 850
Спанакът е наистина много полезен. Много благодаря за информацията и рецептите, публикувани тук!
А когато се прави зелена салата, трябва ли да се добавя някаква мазнина (зехтин, олио)? Четох някъде, че така мазнините и хранителните в-ва от салатите се усвояват по-добре?

# 29
  • Мнения: 334
Да, прибавянето на зехтин или олио подпомага усвояването на мастноразтворимите витамини (такива са А, Е и К) от салатите. Като цяло, зехтинът е по-полезен от олиото. Ако не сте на специална диета или режим, който да налага намаляването на мазнините, прибавянето на зехтин или олио прави храненето по-пълноценно.

Общи условия

Активация на акаунт