Здравейте, мами!
Аз съм на 16 т.е. отдавна минах 12те години, но мисля, че няма да е проблем и аз да се изкажа.
Според мен на тази възраст книжки като Goosebumps поредицата не са чак толкова интересни, тъй като вече историите там стават прекалено елементарни. Има обаче различни тийн поредици, които мисля биха били интересни на малките госпожици - "Това е тайна" например, която мисля, че някой беше споменал преди мен. Книгите на Тери Пратчет също са забавни, не много дебели и интересни за четене.
Поинтересувайте се какво харесва вашата дъщеря като жанр и й купете нещо в този стил, което да не е прекалено детско, но не и прекалено "дълбоко" като смисъл и сложно като изказ.(Тук влизат безброй книги " Властелинът на Пръстените" , " Тайните на безсмъртния Никола Фламел"(много хубава поредица, между другото- съчетава в себе си фантастика, история, митология, малко романтика и въобще всичко, което се сетите.) , дори "Здрач" е подходяща, макар и на мен да не ми харесва като книга. )
Също подходящи подаръци са различни музикални албуми, ако детето ви обича да слуша музика и разбира се, си има любима група. Други музкални "джаджи" като Мп3-ки и 4ки съща са добър избор, ако можете да си го позволите. Тук може да се включат и PSP u PS3 устойствата, макар и момичетата рядко да заседяват пред конзолите с часове.
Забавна игра е и Туистър, но за нея се изискват повече играчи(2+), но пък е чудесен вариант за прекарване на времето с приятели- пада много смях.
Пресите за коса и лещите мисля, че са далеч от добрият подарък (не искам да обидя никого) , тъй като виждам какво представляват сегашните тийнове и с колко тона грим и какви прически ходят и си е направо плачевно, особено на базата на това, че повечето от тях дори не могат да пишат кой-знае-колко грамотно. И все пак, въпрос на личен избор.  Peace

Това е от мен, дами. Дано съм помогнала.