ИЗРАЕЛ - 17 понички се пържат за Ханука :)

  • 33 172
  • 294
  •   1
Отговори
# 45
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Хариет, налагане е в смисъл, че тя (учителката) вярва в нещо и го предава на децата все едно друга истина няма... Все едно, ако учителката е атеистка, да каже на децата, че Бог не съществува. Би било по-подходящо да каже "християните вярват, че..." - примерно... и да оставят на родителите всеки да обясни на детето си (това за мен е оптималният вариант). Тя е опростила нещата, явно заради възрастта на децата, но с това опростяване е казала неща, които не звучат - дори не са съвзвучни с християнското учение... То и за преподаване на религия се изисква квалификация, неслучайно  Peace
Тази дискусия ми е интересна, мисля, че е вид градивен спор, надявам се, че и Тали ще се включи - да каже като работеща с дечица  Hug

А атеизмът не е лишен от ценности и голяма част от тях са свързани с уважение към човека, стремеж към познание на света и вяра в науката... Е, има атеисти без ценности, но то и сред вярващите (било то християни или евреи) понякога основополагащи за религията парадигми се израждат напълно  Rolling Eyes

Unik, не се отклоняваме от темата за Израел, щом тези въпроси ни засягат  Hug Аз от сега предвиждам как ще коригирам някои неща, ако те бъдат казани в училището на децата ми... Напр. използването на думата "гой" ме дразни, от този сорт неща, които противоречат с идеите за толерантност... Но за нероден Петко да не говоря  Laughing

Порязах се и пиша с един пръст по-малко, съжалявам, ако правя печатни грешки  Blush

Борянче, вие нали пътувате заедно с господин съпруга? Не отлагайте легализацията на свидетелството за брак, нали взехте и дубликат и му сложихте апостил? Ще ти стискаме палци на 22.12.  fingerscrossed Flowers Four Leaf Clover Хайде, идвай си, че ни липсваш тук  Hug

newsm46 Лека нощ на всички   1countingsheep

# 46
  • Мнения: 13
Хоп ... почерпете се
 http://thenovicebaker.files.wordpress.com/2007/01/untitled-1.jpg
Цитат
Виктор Шемтов - бълг. евреин, бивш министър на здравеопазването в Израел, мисля, че на Анди ще и е интересно: http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2006-06-06&article=148661
Благодаря   bouquet Хареса ми !
Цитат
Сетих за нещо - на иврит има два варианта за произнасяне на името Исус - единият е Йешу, а другият Йешуа, и изписването е различно: ישו  и ישועה - като Йешуа (ударение на У) означава на иврит спасение, изкупление, и така е прието сред християните, обаче евреите не са съгласни да наричат Исус спасител и за това в ежедневната реч го наричат Йешу, т.е. използват кратката форма, която няма значението на думата "спасител"... А не знам дали е ставало дума в предишните теми, но християнство на иврит е нацрут, което идва от Нацрат = Назарет[/b]
Отново Благодаря , наистина ми беше много интересно!  Wink

Весела Коледа на всички!  Wink  Дано завали сняг  Praynig
Ели разказа ти за приготовленията за Коледа звучат много красиво и уютно !  Hug

# 47
  • Мнения: 465
Момичета надниквах ви от два-три дни по случайност  Peace

Аз се подвизавам в съседската ви тема, само не ме гонете като терорист  hahaha

Исках само да спомена, че Виктор Шемтов ни е съсед. Имат апартамент в нашата кооперация, всяко лято си идват с жена си. Много мило семейство.  bowuu Дори имаме ключ от апартамента, защото оправяме сметки по вода, телефон и т.н. докато ги няма. Много симпатични хора, само хубави неща мога да кажа   bouquet

Лека и спокойна вечер на всички   bouquet Извинявайте за нахлуването, прииска ми се да споделя лични впечатления  Blush

# 48
  • Paris, France
  • Мнения: 14 020
Здравейте и от мене,
  
Боряна, чакаме с нетърпение разказите за свтбата. Още веднъж да ви честитя.   bouquet

Цитат
Би било по-подходящо да каже "християните вярват, че..." - примерно...
или
Цитат
да каже "християните вярваме, че..
ако е християнка. Моите деца много се интересуват от религия. Аз бих се радвала да имат възможност да научат повече, защото съм атеистка и религията нещо никога не ме е влечала. Татко им веднъж ги заведе на меса и бяха доволни.

Цитат
За Нова година един свещеник разказваше, че би следвало да е датата на обрязването на Исус. Вие чели ли сте нещо такова?
Menta , и аз  съм  го  чела  това . Може  би не  всички знаят , че обрязването при  евреите /момченцата / се  прави на  седмия ден от раждането на детето . Та излиза , че  е точно  на  Нова година......25+7.......
 Малко  информация  от  Израел и България  / от  Хени - оле булгария и др  кореспонденти /  :
http://www.global-report.com/levin/?l=bg

Весели и  здрави !     bouquet
 
Първи януари е деня на обрязването на Христос и се брои от Бъдни вечер, 24 декември, защото в еврейския календар денонощието започва на залез слънце, тоест вечерта. Така 25ти вечерта е първия ден, 26 - втория, 27 - 3, 28 - 4, 29- 5, 30-6, 31декември 7мия ден и първи януари - осмия. Това е по сегашния приет и от Българската православна църква Грегориянски календар, приет от Гръцката, Антиохската, Кипърската, Александрийската и Румънската православни църкви. Руската, Сръбската и други продължават да използуват Юлиянския календар, според който Коледа е на 7ми Януари. Коптите и други си имат свои календари долу горе съвпадащи с Юлиянския.

Първи януари е ден, в който в църквите четат Библейски пасажи свързани с обрязване. В някои църкви, но не помня кои на този ден обрязват момчетата, които по различни причини не са обрязани на осмия ден както изисква коптската църква, например. В ранните дни Павел от Тарсус се обявява против обрязването, което е било намирано за варварско от гърците и така много гърци и римляни го последват. Останаото е история.

Цитат
но християнство на иврит е нацрут, което идва от Нацрат = Назарет
- Християнството в началото е било юдейска секта и последователите на Исус са били юдеи. Развива се като юдаизъм за износ, първоначално към Гръко доминирани земи. От там и изображенията, рисунките, въплъщението в живи хора и духове характерни за елинизма и в разрез с абстрактността на нематериалния, единствен бог на юдаизма. Извън темата, някой сеща ли се за една синагога в Сирия, където има рисунки по стените, подобни на тези в местните православни църкви (като нашите)? Самият Христос е бил реформатор, но едва ли е и очаквал такъв култ към личността си.

Кога е роден Христос? - новият закон не дава дата, година, сезон или юдейски празник (така би било най-лесно). По описания, че Мария (майката на Исус) забременява 6 месеца след братовчедка си Елисавета, която забременява веднага след като съпругът и свещеник се връща от едноседмичната си смяна в храма и факта, че в дните около раждането му не е имало място в хановете и гостилниците наоколо както и че е роден наесен (Хроники) датата му на раждане е определена между 16 и 29 септември. Смяната на Захарий, мъжът на Елисавета е била 8мата смяна според Йосиф (еврейски историк и от свещенически произход от смяната на Йехоариб) и Хроники. Захарий е работил между 27 Ияр до 12 Сиван или 3 до 17 юни според Юлиянския календар. Най-вероятната дата на раждане е около 1 тишри , когато е имало наплив на хора от цял свят към Ерусалим. Тук е подробното обяснение на английски:

http://cgg.org/index.cfm/fuseaction/Library.sr/CT/ARTB/k/568/Whe … as-Jesus-Born.htm

Защо се празнува зимата? - тъй като Християнството се разпространява към по-хладни земи, краят на декември е удобен, тъй като тогава в Европа няма полска работа. В ранните години не се е празнувал и не помня кога точно започват.

За годината на раждане - закъсняваме. Изчислено е, че е роден 4 години преди новата ера.

Цитат
Unik, напомни ми един разказ на дядо ми, който е учил във френско училище (някога са се смятали за елитни) и там е имало катахизис - католическо учение, а в класа са били много евреи. Един ден учителката разказвала, че Христос е разпънат от евреите и това повлияло децата и те започнали да закачат децата-евреи, конкретно него. Тогава дядо ми казал "Не ние, ашкеназите, сме го разпънали, а сефарадите"
- моят прадядо имал такъв съученик във френския лицей и съученикът обяснил, че семейството му са роднини на Исус и едвам успели да избягат след разпъването му.

хайде лека

# 49
  • Мнения: 112
Здравейте моми4ета,
Интересът и любовта към еврейската история и Израел  ме доведе във ва6ата тема.От Виена съм и пи6а  в Авсртийската тема.С две деца,на 24  и 3 години.Липсата на достатъ4но свободно време е при4ината  пове4е да 4ета ,отколкото да пи6а във форума.Определено вси4ко ,което пи6ете е от голям интерес за мен и ви благодаря.
Бих искала да споделя и аз  онова ,което зная от Библията  във връзка с раждането на Исус Христос. 4естването на 25 декември е в  противоречи с Библията,  т.к когато Исус се е  родил, овчарите са  със стадата си в полето. Това е невъзможно- през декември в тези части на Израел, има сняг. Освен това  според Библията  Мария и Йосиф отиват във Витлеем, заради преброяване на населението. Такова регистриране не би било планирано през най-студените зимни дни, защото хората трудно ще пътуват, за да идат до рождените си места.
 25 Декември е датата на която римляните са празнували деня на Слънцето( съвпада с датата на зимното слънцестоене)  и на персийския бог-слънце Митрас, чиято рождена дата е 25 декември. Тъй като е било трудно да накарат хората да се откажат от тези езически празненства, традиционни за много години, просто им е казано, отсега нататък на този ден празнуваме "Рождението на Христос" . Целта е била също по този начин да се покръстят постепенно езичните римляни в християни.
Но мисля,4е по-важно е не датата ,а мисията на Исус,това ,4е Той е до6ъл да спаси 4ове4еството от греха.

Пожелавам на вси4ки вас и семействата ви хубав празник според вярата ,която имате!Много благословения във всяка сфера от живота ви!

# 50
  • Мнения: 720
Сара що си ми взела Библията hahaha,,явно 4етем от една и съща  Peace
това за ези4еските примеси в много празници / не само в този/ си е така.В православните и католи4ески храмове е пълно с ези4ески образи и картинки нямащи нищо общо с основното у4ение,пове4ето празници и те така ...

 Мента,Какво е казала една у4ителка и какво е разбрало едно дете от това...нали се сещаш 4е понякога има огромна разлика  Wink.    Ами ако някаква  си у4ителка беше споменала за Ханука и разкаже това онова ...озна4ава ли 4е тя си налага мнението и е много религиозна ...? Wink
аз спирам по въпроса защото не виждам ''проблем''за обсъждане. Peace Hug

# 51
  • България-София
  • Мнения: 573
Хариет, налагане е в смисъл, че тя (учителката) вярва в нещо и го предава на децата все едно друга истина няма... Все едно, ако учителката е атеистка, да каже на децата, че Бог не съществува. Би било по-подходящо да каже "християните вярват, че..." - примерно... и да оставят на родителите всеки да обясни на детето си (това за мен е оптималният вариант). Тя е опростила нещата, явно заради възрастта на децата, но с това опростяване е казала неща, които не звучат - дори не са съвзвучни с християнското учение... То и за преподаване на религия се изисква квалификация, неслучайно  Peace
Тази дискусия ми е интересна, мисля, че е вид градивен спор, надявам се, че и Тали ще се включи - да каже като работеща с дечица  Hug


100% се покрива с моето мнение.
За дискриминация, както Криси казва не съм си и помисляла - много силно е да се каже... Не мисля и че трябва да се говори с учителката, защото едва ли ще разбере, че не това, че разказва на децата защо украсяват коледно дръвче, защо са всички тези приготовления е проблема, а формата под която се поднася тази информация. Абсолютно не възразявам да се разказва на децата за християнство, ислям и юдаизъм, но нека е поднесено в подходяща за възрастта на децата форма. И както Мента спомена - това си е пак педагогика. Наблегни защо се даряват дарове, защо има звезда на връхчето на елхата и т.н. - това децата ще запомнят като положителна информация и емоция, а не после децата да са разбрали за "Исус Христос, когото лошите са убили". При това на Коледа, можеше да си спести последното - нали празника е весел. А на Великден да вече поднесе разказ, добре обмислен и съобразен с детската психика и възприемчивост на информация. И не на последно място да си даде сметка, че в градината все пак има деца с друго вероизповедание. Това последното май важи за всяко друго у-ще и градина. Затова съм против там да се изучават религии, в смисъл само християнство или само ислям... ако ще е се изучават всички - добре, нямам против... Затова и в Израел не одобрявах изучаването на Тора, че и матура, при това като брой часове, си мисля "изяжда" времето за научаване на по-полезни неща. Не ме почвайте - лично мнение Peace и осъзнавам, че това е пък начина да се съхрани вярата на един народ през вековете...

# 52
  • Мнения: 13
Добро Утро  Wink

Пийвам кафенце и реших да ви почерпя  Wink
Nevena Virolan Благодаря за споделената информация , беше ми изключително любопитно   bouquet     
 
Цитат
ден обрязват момчетата, които по различни причини не са обрязани на осмия ден както изисква коптската църква,
   
 Коптската православна църква съхранила е някои юдейски (раннохристиянски) обреди, като обрязването например. Друга характерна черта за коптите е, че Кръщението включва и татуировка във вид на кръст.
По принцип за Брит милата - това е завета с Бог , който евреите спазват  , иначе казано плътен данък ! Когато Исус идва , се отменят и някой забрани установени в старият завет ,а завета на вярата става кръщението !

Цитат
датата му на раждане е определена между 16 и 29 септември.
Кой Исус или Йоан ? Ух , тука малко само не разбрах  newsm78
Айде весел ден
Hug  bouquet 

# 53
  • Мнения: 323
Аз само уточних,че НЯКОЙ ОТКАЧЕН би могъл да си помисли други неща,а не изобщо.Моля ви.Но понеже съм преподавала ха християни и мюсюлмани един месец Библия това се учи задължително в 9 клас по литература,затова само казвам,че трябва да се съобразява един преподавател какво говори,особено когато има друговеци.На мен ми беше трудно и затова четох неща от Корана на Бг.език за да се ограмотя както се казва и да правя паралел там където е възможно,без да засягам никого.По-големите ,които разбират са много чувствителни на тази тема.Да не говорим,че преди да започна зам.директора предварително ми попита какво точно ще се изучава,както и че у-щето е светско.
С това слагам от моя страна край на тази дискусия.

# 54
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Latea, моля, чувствай се добра дошла  Hug Интересно е, че сподели лични впечатления  Peace Моите са само от телевизията, даже не знаех, че Виктор Шемтов има жилище в България... Мен ме впечатлява острия му ум и владеенето на български  yes Неговата дъщеря е доцент в университета, в който уча - в хуманитарния факултет, но не знам точната специалност  Thinking Покойният ми професор ми даде служебния и телефон, веднъж ме попита дали зная кои български евреи са се прочули в Израел - казах му, че зная за Виктор Шемтов и Мони Мошанов. Тогава той ми даде служебния телефон на тази госпожа, но на мен ми е неудобно да и звъня, какво да и кажа  newsm78 "И аз съм от България като баща Ви, приятно ми е да се запознаем..." - не върви някак  Confused


Криси
, добре, че направи уточнение  Peace Хари, дечицата учат и за Ханука - в детската градина само децата, които изучават иврит, т.е. тези с еврейски произход, а в училището всички учат иврит, а езиковото обучение е през призмата на еврейската традиция  yes И знам, че, когато са водили децата до Синагогата (правят го веднъж годишно, около Деня на изкуплението - Йом Кипур, и празника на шатрите - Сукот), на момченцата слагат кипи - от уважение към Храма, на излизане им ги свалят, но много родители са изразявали възмущението си от това... И за Ханука материалът е наистина съобразен с младата възраст на децата, дори малко ги подценяват в училище... В градината е така - учат, че свещникът е Ханукия, че се играе с пумпал - севивон, и пеят песнички и се въртят като пумпали  Grinning Hug


Sarrah,   bouquet Благодаря ти за уточнението, хубаво е да ни посещаваш - все ще се намерят пресечни точки на интереси  Hug Невена, толкова интересно си го разказала, и изчерпателно, и линковете ми бяха много полезни   bouquet Това с жътвата е много логично, нали всичко е съобразявано с календара на работа на полето  yes И в еврейския календар спазването на сезоните и съответствието им с празниците е много важно - за това календарът е и лунен, и слънчев, и има прибавяне на "бременна година" - т.е. такава, която е с допълнителен месец... А този съученик на дядо ти да не е моят дядо, много би му отивало да каже такова нещо, имаше изключително чувство за хумор  Heart Eyes


Анди
, тода раба за кафето  Hug Такива "рисунки" върху капучиното прави и мъжът ми  Flutter Ще пусна някоя снимка... Ако знаеш колко капучино сме изпили, докато се научи  Joy Не познавам копската православна църква..., но сред евреите татуировката е забранена, не се подкрепя... Интересно е как са се изменили нещата от различните последователи  Peace


Невена
, Далка-парижанка писала, че времето в Париж е мрачно и дъждовно... Оправя ли се вече?

Поздрави на всички и...  Mr. Green честит петък  smile3558
(леле, колко дълго стана... даже и за мен, която винаги пиша дълги постове, този е рекорден  Whistling)

# 55
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Пак съм аз  Blush

Тали, във форумската инициатива за картичкоизпращане открих, че някои пликове от моята кореспонденция са отваряни (тези, които получавам и тези, които изпращам). Много ми е неудобно от момичетата, а и мен ме подразни  Confused Не ми се беше случвало с кореспонденцията до България... При теб имало ли е такива прецеденти?



И още нещо ми изскочи в ума - за Виктор Шемтов  Peace Когато още живях в България, си мислих "Разбира се, че е българин, ето, и името му е със славянско окончание "-ов"  Mr. Green Едва, когато започнах да уча иврит, открих, че значението на името му е "добро име" - шем=име, тов=добро (както в Бокер тов, например). Така се бях подвела  Joy

# 56
  • Мнения: 465
Мента, мерси за посрещането   bouquet
Наистина много приятно семейство. Баба ми и дядо ми. лека им пръст, бяха много близки с тях. Помогнаха и на брат ми като замина за Израел (живя там година и половина).
Иначе те са идвали и с дъщеря им, и с внучки.. ама не им помня имената  Confused Ще попитам баща ми за клюкарската хроника  Peace

Не помня кой, освен Невена, спомена за френския колеж с София. Ако е този, който се е помещавал в сегашната сграда на факултета по математика на СУ, малко над семинарията - дядо ми е негов възпитаник и беше католик. И той ми разказваше как имали доста еврейчета в класа. Най-голяма била борбата между него и едно еврейче за първенец на класа. Все се редували, не можели да се преборят един друг  hahaha

Та така... пак ще мина да ви видя  Peace

# 57
  • Мнения: 112
Мента,Хариет,

благодаря ви за топлия прием.

Време  e ve4e  да си  кажем  Shalom Sabbath  !

С поздрав от мен:

http://www.youtube.com/watch?v=BFtv5qe5o3c

# 58
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Latea, обърнах къщата, за да намеря дипломите от френския лицей, но явно съм ги върнала там, където им е мястото - при родителите ми  Peace Вече си мислих, че дядовците ни са били съученици  Grinning Знам, че е имало много евреи в лицея, специално са изпращали децата да учат там... Дори тук, в Израел, са ме срещали възрастни хора и са очаквали, че говоря френски, защото техните връстници от български произход до един знаели френски... Е, очаквали са и да поназнайвам и шпаньолски, но и тук са удряли на камък с мен  Blush Latea, ако не е твърде лично, брат ти по какъв повод е бил тук?

Невена, ти знаеш ли какви, колко френски лицеи е имало в София? И във Варна е имало, знам...

Sarrah,   bouquet благодаря за музикалния поздрав! Да ни е мирна съботата на всички  Hug Тук този поздрав често излиза от чисто религиозния си смисъл и се превръща в пожелание за приятна "събота и неделя", както си пожелаваме и в България  Peace Само че неделята е работен ден... И и казват "първи ден". Объркващо е, защото се уговарям да се чуя с някой от България в сряда напр., и в понеделник и вторник се чудя кой ден съм имала предвид и започвам да ги броя на пръстите на ръката си, докато се усетя, че там седмицата започва с един ден по-късно  Grinning Шабат Шалом! (прилагателните са след съществителните в иврита, обратно на европейската ни логика) Peace Hug

# 59
  • Мнения: 28
ШАБАТ ШАЛОМ!!!

Общи условия

Активация на акаунт