Цьолиакия-тема 3

  • 49 605
  • 727
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 849
Или пък в училищата поне да има царевични сухарчета или оризонки или поне плодове, сурови ядки... Peace

Понеже търсих по-различни рецепти с просо и елда, ето какво открих:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=14845.0
Също и пълнени чушки, тиквички, мусака, кюфтенца...

# 706
  • Мнения: 10
мерси за хубавите рецепти  Stuck Out Tongue

# 707
  • Мнения: 46
Здравейте,сутринта се обаждахме на Бест фуудс за техен продукт-мего попс сирене , синя опаковка царевични пръчки.На съдържанието не пише да има пшенично брашно , но кото се обахме се оказа ,че има . На въпроса , защо не е написано ми отговориха ще предам.Преди време се обаждахме пак за техен продукт -натурел или нещо подобно казаха ,че няма глутен.Дали да им вярваме незнам,на съдържанието пише почти еднакво.На фирмите не им е зор дали това което пишат е вярно.

# 708
  • Мнения: 335
Здравейте!Поздравления за срещата!

http://glutenfree-bg.blogspot.com/

  bouquet

Тази вечер за пореден път ходихме до Метро и така и неможах да намеря кремчетата в големите кутии.Ще Ви помоля да ми напишете фирмата,ако някой е взимал.
Наскоро са заредили безглутенови макарони и спагети на Рисо/италиански/ 
Една от майките носеше доста опаковки на смукалки,бонбони и чипс.Ще помоля да ги снимате и качите някаде или поне фирмата да се напише.
Благодаря предварително!

# 709
  • Мнения: 1 849
Не знам за кои кремчета са ти говорили, но аз съм взимала от 1 кг, немски, вносител фирма Гавра. Бях пускала линка, имат отметка за "Без глутен" т.е. пречупения клас. Аз бях взимала с круша и с Маракуя: http://www.gavra.bg/bg/weidegluckyog7.html Трябва да се гледа на кутията, кои имат знака, че не съм сигурна за всичките.
При нас ги има в местния супермаркет ВМВ, а също и в диетичните съм ги виждала. Кофичката струва около 5 лв. и е много вкусна. Всъщност взимала съм и от тяхното сирене (кашкавал) Гауда, струва 8 лв./кг и малкия (след като изяде парчето на батко си) нищо му нямаше. Води се без разстителни мазнини. Имат Био прясно мляко и прясно без лактоза.
http://www.gavra.bg/bg/breisgaummilk3.html

Близалки без глутен има на Yummibears, които правят и витамините-мечета. Продават ги по диетичните, аз лично съм взимала в София от диетичния на пл. Журналист. Те правят и доставки.

Последна редакция: вт, 15 сеп 2009, 00:26 от M_Nik

# 710
  • Мнения: 743
Здравейте!Преди малко останах неприятно изненадана-в елдата,която давам постоянно на Макси,намерих няколко счупени зрънца жито Shocked!Тази,която давам аз е бланширана,тук друга няма(купена от магазин Здраве за Вас).Не съм се сещала да я требя,но трябва!После се чудя,защо резултатите от изследванията за антитела бяха положителни ooooh!,той я яде през ден!

Миленка,благодаря ти ,че сподели най-важното от срещата  bouquet!Намерих отговорите на някои от въпросите ми.

Последна редакция: вт, 15 сеп 2009, 09:01 от rozi-maxi

# 711
  • Мнения: 1 849
Филип преди все искаше мляко, та мляко (вече яде всякакво), а поне от 2-3 месеца въобщене се сеща, яде си кашкавал и сирене, извара... Слагам мляко в десертите, но така чисто кисело мляко не е поискал. Аз от доста време се доверявам на организма му за предпочитаната храна - явно точно от такава има нужда. Вчера изяде 2 сурови моркова и 2 големи червени чушки, яде много домати, явно има нужда от витамин А. А пък и сега е сезона им. Откакто не яде кис. мляко с лъжица, ака съвсем както си трябва, може би все пак леко го е разхлабвало (въпреки че уж запича). Сега си яде пр. мляко с грис, просо и др., но задължително с нещо нишестено и всичко си е ОК.
Започнах да му се доверявам, след като след 2-месечни мъки по болниците (преди 1,5 год.) и несещането на докторите какъв е проблема, той сам си спря всичко житно и искаше само ориз, картофи и месо...

# 712
  • Мнения: 472
При нас акитата са все така кашести,нещо се обърка.Не съм въвеждала нищо ново освен грозде и смокиня.Преди известно време бях дала праскова и тогава му се промени акото така,но от тогава минаха поне 10-ина дни ако не и повече?Възможно ли е толкова дълго да реагира?А може би е нормално като си хапва грозде да не са му съвсем твърди?Вие какво мислите?
Друго нещо,което ме вълнува а не намирам информация:Безглутеновата диета води ли до някакви други заболявания да речем,има ли някакви послдствия от нея?А какво би се случило на човек,който има зболяването но не я спазва?Питам,защото познавам една мама,чието детенце съм сигурна,че има този или подобен проблем а немога да я убедя да отиде на специалист.И друго:тези болни,при които болестта се открива след 35-40 г.възраст,преди това усвояват всичко и изведнъж отключва и спират да усвояват или с времето лигавицата се уврежда повече?Ако да кажем диагнозата на Васко се окаже тази и ни изследват може ли да се установи ,че някой от нас е болен без никакви симптоми и ако да трябва ли да започне да спазва безглутенова диета или чак като/ако/се отключи заболяването?Благодаря педварително за отговорите newsm03
П.С.:Сетих се от какво се върнахме назад!Въведох преди около месец сирене сутрин в кашата и затова явно почна да ака пак по три пъти и кашесто както в началото.При някой от вас имало ли е подобен проблем?Правиха ни тест за лактозна непоносимост като бяхме в болницата и беше отрицателен.Обаче когато съм спирала млякото и млечните акото винаги се оправяше.А да не би пък да е и от това алергичен?  newsm61

Последна редакция: вт, 15 сеп 2009, 19:28 от darinachristova

# 713
  • Мнения: 239
Здравейте и от нас!
   Дарина, според мен акото ви е кашесто от гроздето. При моето момиче след като яде грозде е задължително с разстройство.Не бързай с киселото мляко също- изчакай няколко месеца, на нас ни бяха нужни повече от 6 месеца за да не получава реакция от него, а когато го дадеш , започни с една лъжичка, след това  две и т.н. (би трябвало лекуващата ви лекарка да ви е казала след колко време да го давате). По принцип сирене си хапваше всяка сутрин в попарата и при положение че няма глутен в него , не би трябвало да е проблем. В момената й въвеждам прясното мляко (след 1 година диета) , но го давам в супи и кремчета.
Що се отнася до другите въпроси , доктор ще ти отговори най-точно. Аз си спомням , че нелекуваната целиакия при децата води до изоставане в ръста.Лично мен ме изследваха когато ни прииеха за биопсията в София , и теста ми беше отрицателен.

  Миленче, ще те помоля ако има изготвени списъци за храните да ги споделиш в тази тема. Или поне лиинк към тях. Понеже съм вече в края на 8мия месец, сядам все по-рядко на компютъра, заради неудобната поза, но се старая да не изпусна нищо.
 
 Марина, на колко годинки е сега дъщерята ти? Ходила ли е на детска градина? С вас сме почти съгражданки- селото ми се намира до Стамболийски. Ако мога с нещо да помогна  съм на среща.
Една от майките носеше доста опаковки на смукалки,бонбони и чипс.Ще помоля да ги снимате и качите някаде или поне фирмата да се напише.
И аз искам линка. Благодаря !

Последна редакция: вт, 15 сеп 2009, 21:12 от gerganavd

# 714
  • Мнения: 743
При неспазването изобщо на диета при целиакия при деца,положението може да стане страшно.Обсъждали сме-отслабване,до измършавяване,спиране но говора,на движенията,ръста...това е организъм,който гладува,може да пострадат много органи,но нещата се влошават с времето,с годините.Организъм,който расте и се развива,да му липсват всички необходими елементи,минерали,витамини...Дете може да заболее от остиопороза,при недостиг на калций.

Грозде не мога да го накарам да вкуси,наблягаме на дините сега.Кисело мляко изпива по 1 литър вечер и през ноща,и не го разреждам,да компенсираме ,че рядко хапва сирене.Нас ни запича киселото мляко,акотата са малки,падат като лимки в клекалото Laughing,много често почти бели(от млякото).Аз дадах кисело мляко може би след 7-8 месец от диетата,а сирене и кашкавал давам от началото Peace.

# 715
  • Мнения: 2 755
Здравейте, нова съм в темата  и ви моля за съвет:hug:  На моето малко дете поставиха  диагноза целиакоподобен синдром заради малко над границата Д-ксилоза. Слабичка  е и не наддава добре. Тя е и с лактозна непоносимост. 6м. трябва да бъде на безглутенова и безлактозна диета. Май на всички тук  са им наначили по-дълга диета. Има ли обяснение защо е така? Ако не сочи към целиакоподобен синдом теста с Д-ксилоза, за какво тогава? Бях чела, че има някакъв тест за установяване на глутена в храните, нещо подобно на лакмуса. Може ли да ми обясните какъв е точно начина, или от къде се купуват тези тестове, как се казват? Аз давам почти всякакви храни, като от  3 дни сме на диета. Иначе и преди диетата акото беше се стабилизирало, но не съм давала често глутен. Дали може да е грешна диагнозата? Дали мога да давам кашкавал, сирене, извара, яйца? Опитвала е масло, кашкавал и сирене, застроена с яйце супа и не забеязвам да и се отразява зле.  Докторката разреши кисело мляко, но за другите неща забравих да питам. Доста съм объркана, ще се радвам на всякакви съвети

# 716
  • Мнения: 2 755
Също и да попитам давате ли пробиотици и какви, ако давате? Конкретно Ентеросан дали съдържа нешасте?  На съдържанието нищо не пише.

# 717
  • Мнения: 743
acer,имаш в предвид по-малкото ти детенце,нали?При др.Георгиева ли сте ходили,във Варна?Аз си мисля,че щом сте толкова мънички и теста е на границата,ще се оправите,но спазвай диетата,пък и няма да ти е трудно,малкото дете няма претенций за храна.Можеш да даваш по мъничко сирене и кашкавал от млечните продукти,без млека(незнам защо ви е разрешила докторката,на нас останалите ни бяха казали да изчакаме няколко месеца,може би защото ви е на границата теста).Купуваш си йод и с него капваш върху парченце сирене,ако полилавее,има нишесте,в противен случай си остава оранжево-кафяво.Купувай само твърди,жълти,добре узрели кашкавали.Обсъждали сме,сирена и кашкавали-Пършевица,Елена,Маджаров.Масло по малко може.Яйца можеш спокойно да даваш,само жълтъка,до 1 годинка.бъди внимателна много,мийте си ръцете,ако сте пипали нещо с глутен,преди да и дадеш нещо за ядене,внимавай с трохите,отначало тези малки грешки се отразяват.Никакви колбаси,само шунка Пражка на Тандем,но тя е много малко,по-добре и нея засега не давай,само чисто месо,няма да купуваш готова кайма,а да мелят месото пред теб.По бебешките магазини има безглутенови и безмлечни каши,пробвай.От пплодовете давай банан само в началото и печена ябълка.Не слагай оцет в супите,а малко изтискан лим. сок.Месо ,ориз и картофи-колкото иска.Подправки-без фиксове,само натурални-чубрица,червен пипер,кимион...и зелени подправки може.Никакви бисквити,солети....нищо.Не ти ли дадоха протокол за безглутеново брашно,ако да-с него ще сгъстяваш манджите,ще правиш сладки,кексове,резултатът е същия като с пшеничното брашно.И хляб ще си правиш,има много рецепти,аз го приготвям така-3 яйца,1 равна ч.л. сол,1/2 равна ч.л. захар,около 100-150 мл. вода,брашно объркано с бакпулвер на др.Йоткер,3-4 с.л. разтопено масло,гъстотата е като за кекс,по-гъсто от боза,това е за по-малка тавичка,на средна температура,около 15-20 минути се пече.В по-големите градове има диетични магазини Здраве за Вас,там се продават безглутенови продукти.Аз Ентеросан не съм давала,но мисля някой беше споменал за него.В лекарствените таблетки много често има нишесте,дори да не е описано в съдържанието,например във витамин С,давай само течен ,ако ви се налага.В Нурофена също има(там пише,мисля беше екстракт от малц,а той се прави от ечемик,в който има глутен),давай Ефералган или Панадол.

В Добрич най-накрая се усетиха и спират детската кухня за по-малки от 10 месеца деца,с тези зачестили АБКМ,а киселите ги правеха с прясно мляко ooooh!.

Мисля,че тези неща трябва да ги прибавим в началото на темата(с всички допълнения и подробности ,разбира се),какво може и какво не да се яде при целиакия,че сме ги писали много пъти,а е трудно човек да прерови толкова страници.

Последна редакция: ср, 16 сеп 2009, 09:36 от rozi-maxi

# 718
  • Мнения: 472
Аз също смятам,че детето е много малко за да се взима толкова насериозно дексилозния тест.Ако ти и таткото не сте много едри няма как децата ви да са.Все пак си е до ген,стига да сте в нормите макар и на долна граница.Но за да ви кажат тази диагноза,едва ли се базират само на  дексилозния тест.Как е ръста на детенцето?Д-р Георгиева на мен ми е обяснявала,че не толкова кг на моето дете са притеснителни,колкото ръста.
На моя позната също и казаха да спазва безглутенова диета 6 месеца,заради вирус,който беше покосил стомахчето и то има нужда от почивка,с тази диета се възтановява раздразнената лигавица.Да не би и при вас да е нещо такова?
Моят син пие Креон от 25000 единици,разпределен за целия ден,както и  редуваме по 20 дни Линекс,Лактофлор и ентеросан./Няма нишесте в него.Това са полезни бактерии,които се активират в стомаха,но е много важно да се съхранява в хладилник/.Пие също витамини за апетита/в момента киндервитал/като пак се почива/20 дни пием,10-15 не/По същия начин пием и цинк.По 10 дни в месеца пие и калциев глюконат./ние също не пием мляко никакво,само сирене/

Последна редакция: ср, 16 сеп 2009, 09:46 от darinachristova

# 719
  • Мнения: 2 755
Много благодаря за вниманието  bouquet При д-р Георгиева бяхме, за  малкото, но се сетих чак днес, че нощта преди теста в 5ч. пи малко кърма, съвсем малко, но дали може да се е отразило на реезултата? СЗтрашно ми е неудобно, че допуснах, но много жално плачеше Cry

Общи условия

Активация на акаунт