Цьолиакия-тема 3

  • 49 583
  • 727
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 743
Купи си адаптирано мляко АЛ 110,то е безлактозно,давай спокойно от него.

Всички започваме отначало с диета за 6 месеца Peace.най-вероятно наистина нещо е разстроило стомахчето й,и сигурно ще се оправите,но си спазвайте диетата за 6 месеца,подобрението само след няколко дни на диета,ще дойде.При нас,дексилозния тест беше много зле при търсенето на болестта,така се изрази др.Георгиева.

Последна редакция: ср, 16 сеп 2009, 10:17 от rozi-maxi

# 721
  • Мнения: 2 755
Аз също смятам,че детето е много малко за да се взима толкова насериозно дексилозния тест.Ако ти и таткото не сте много едри няма как децата ви да са.Все пак си е до ген,стига да сте в нормите макар и на долна граница.Но за да ви кажат тази диагноза,едва ли се базират само на  дексилозния тест.Как е ръста на детенцето?Д-р Георгиева на мен ми е обяснявала,че не толкова кг на моето дете са притеснителни,колкото ръста.
На моя позната също и казаха да спазва безглутенова диета 6 месеца,заради вирус,който беше покосил стомахчето и то има нужда от почивка,с тази диета се възтановява раздразнената лигавица.Да не би и при вас да е нещо такова?
Моят син пие Креон от 25000 единици,разпределен за целия ден,както и  редуваме по 20 дни Линекс,Лактофлор и ентеросан./Няма нишесте в него.Това са полезни бактерии,които се активират в стомаха,но е много важно да се съхранява в хладилник/.Пие също витамини за апетита/в момента киндервитал/като пак се почива/20 дни пием,10-15 не/По същия начин пием и цинк.По 10 дни в месеца пие и калциев глюконат./ние също не пием мляко никакво,само сирене/
От втория месец насам наддава само с по 200гр. на месец. Баща и е висок, а аз съм със среден ръст. И аз давам Креон, но за Ентеросан се поколебах, нали има и някакви свързващи съставки.Изписаха ни новия пробиотик Салутил, но е 35лв. и мислех да мина по-евтино.  Иначе от Линекс нямам никаква полза, приема го доста дълго без никакво подобрение. За  раздразнената лигавица е възможно, тя беше с тежко разстройство подарък от родилния, но докторката каза, че има цьолиакоподобен синдром. Кърмя, не давам АМ.

# 722
  • Мнения: 1 849
Асер, детенцето е много малко за да се каже за целиакиеподобен синдром и затова на първо време ви е отложила въвеждането на глутен с 6 месеца. Нека се възстанови стомахчето и пак ще го въведете, глутена дразни лигавицата и затова се изчаква поне до 6-тия месец по принцип, въвежда се наравно с месото, чийто белтък сякаш е даже по-лесно усвоим. Опитай се ти (щом кърмиш) да не пиеш мляко, може да е и реакция към кърмата ти. Също не яж дразнещи храни - зеле, боб, фъстъци... - те се предават в кърмата и дразнят стомахчето. Всъщност на колко й въведе глутена на Малката госпожичка?

Дарина, на гроздето дразнят стомаха люспите, а на смокините - семчиците. Спри ги засега. Сиренето спри за 5-10 дни също, за да започнеш "на чисто". При раздразнена лигавица лактозата винаги дразни - на всички ни е препоръчвана 3-6 месечна безлактозна диета. После започни по малко сиренце (можеш да смениш марката), плодовете (поне в началото) белени и основно банан и ябълка. Постепенно и другите. Мисля, че и диня и пъпеш не дразнят. Доматите също бели. За около 6 месеца се възстановява лигавицата и можеш, по малко първо, да добавяш плодове и зеленчуци (по 1 и следиш акото), ако се разкашка, спираш съответното за 2-3 месеца. Всичко ще въвеждаш като при бебе, да видиш кое дразни и кое - не. Моят малчо чак преди 2-3 месеца (1,6 год. диета) прояде спокойно фасул, череши, грозде, праскови, чушки...
Колкото до неспазването на диетата (Рози ти е казала основното), д-р Панталеева засегна проблема - нисък ръст, анемия, рахит, проблеми със зъбите, остеопороза, хормонални проблеми и безплодие (в пубертета особено),  кожни проблеми, стомашните са ясни,...
Изследване на възрастен можеш да направиш при Панталеева - ЕМА или трансглутаминаза (ТГТ-тест) - в по-големите лаборатории (около 30 лв.). Макар и без симптоми - диетата е задължителна, защото не знаеш къде и кога ще удари. Но в повечето случаи (90%) няма фамилна връзка - д-р Панталеева го подчерта. И каза, да не се притесняват възрастните пациенти за да имат деца (мах 10 % връзка).

# 723
  • Мнения: 472
Днес бяхме на консултация с децата и Васко е порастнал с 2 см. и 450 гр за три месеца.Сега сме 84,5 см.вписваме се в нормата за нормален растеж,килограмите са ни малко 10450,но все пак той през първата си година е наддавал по-бавно.Остана още месец и нещо и мился да бъда мн внимателна с диетата за да мога да се надявам,че тези 6 месеца са били достатъчни и няма нужда да ходим в София за ЕМА.Иначе бебката е изключително кърмена/без вода дори,само кърма/и още малко ще настигне батко си newsm30

# 724
  • Мнения: 1 710
Мили мами, темата наближава 50-та страница. Искате ли да пуснете нова или аз да го направя???

# 725
  • Мнения: 19 302
Acer, всъщност дксилоза над границата е в нормата или се бъркам.
Дарина, и моята дъщеря наддава много бавно на кг. Сега е 13кг на почти 2год и 7 мес. На мен тук ми казаха, че е важно тенденцията да е винаги нагоре и да оставаме в границите на кривите на растежа.

Нашата панкреас еластаза излезе в норма. Казах на док, че имам съмнение за лактозна непоносимост (дадох прясно мляко и изпражненията станаха бяло-жълти, редки и начесто). Той каза, че тя се проявявала повече при възрастни Rolling Eyes
По-скоро трябвало да се направи тест за АБКМ. Но пък тя яде сирене и кис.мляко и няма проблеми.

Да ви кажа от известно време й давам да яде каквото тя реши и акото да чукна на дърво се оправи.

# 726
  • Мнения: 743
Миленка,току-що това правех,нова тема-

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=429164.msg12480483#msg12480483

# 727
  • Мнения: 1 710
Благодаря! Успехи в новата тема. Тази заключвам  Hug

Общи условия

Активация на акаунт