майчинство 2009 Разяснения

  • 60 507
  • 246
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 814
Отпуската на бащата нали не се минава като болнични, а като редовен платен отпуск?
И още нещо- ако не се вземат тези 15 дена накуп, после остатъкат се губи, или...?
Говорим за 15 карендарни дни, или работни?
Мерси!

Отпуската е 15 календарни дни.
Води се пратен отпуск, а не болничен.
И да трябва да се вземат на куп.

# 31
  • София
  • Мнения: 3 524
Отпуска за бащата трябва да се изчислява в работни дни, тъй като на практика е платен отпуск, а не болнични, които се изчисляват в календарни дни. Това че е оставен в член в който отпуска се брои в календарни дни не означава че се излисява по същя начин. Т.е. НОИ вероятно ще дадат указания за изчисляването му, тъй като са пропуснали да отблежат че дните са работни.  Peace

# 32
  • Мнения: 303
Ако майката е получавала 1000лв обезщетение през първите девет месеца от раждането и до навършването на 2 години на детето следва да се роди следващо дете, какъв ще е размерът на обезщетението за тези 410 дни за детето, което следва да се роди?  newsm78

# 33
  • София
  • Мнения: 6 011
Ако майката е получавала 1000лв обезщетение през първите девет месеца от раждането и до навършването на 2 години на детето следва да се роди следващо дете, какъв ще е размерът на обезщетението за тези 410 дни за детето, което следва да се роди?  newsm78
Мисля, че в този случай за база се взима заплатата от преди първото раждане. За всеки случай попитай в тази тема Майчинството счетоводно

# 34
  • Мнения: 1 519
Прочетох всичко написано и стигнах да този извод........ако не сам права ме поправете
Имам пропуски в тези 12м.някъде към 2месеца и нещо се събират.Не съм много сигурна защото не ги знам точно нещата.
Това означава,че като родя първите 2месеца  и нещо няма да получавам пари,за да придобия пълни 12 м.
Така нали.

или ще започне плащане но примерно,преди да родя имам 5 пълни месеца,следва един в който не съм била на договар и няма плащане.
Много ви е чудно.Щото ако е първият вариант ще остана 2 м.без пари и ако не е таткото какво правим... Thinking

# 35
  • София
  • Мнения: 6 011
Веве, а няма ли през тези два месеца да получаваш социално майчинство 100лв.? Не съм сигурна и аз.

# 36
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Благодаря, Франческа!

# 37
А аз доколкото разбирам, еднократната помощ за разждане на живо дете си остава независимо от доходи и пр., социалната помощ за месечни добавки от 100 лв на месец зависи от заплатите на родителите през последните 12 месеца, а има отделно някаква еднократна помощ, която се дава през периода 45 дена преди термин и е за не повече от 45 дена. Не знам дали правилно съм разбрала обаче... ooooh!

# 38
  • Мнения: 4 753
Веве, трябва да броиш не месеците преди да родиш, а тези преди 45-дневния болничен преди раждане... Тоест може да се окаже, че ти липсват повече от три месеца... Най-добре си напиши датите, за да ти отговорим по-точно...

# 39
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
А аз доколкото разбирам, еднократната помощ за разждане на живо дете си остава независимо от доходи и пр., социалната помощ за месечни добавки от 100 лв на месец зависи от заплатите на родителите през последните 12 месеца, а има отделно някаква еднократна помощ, която се дава през периода 45 дена преди термин и е за не повече от 45 дена. Не знам дали правилно съм разбрала обаче... ooooh!

Правилно сте разбрала

# 40
  • Мнения: 1 519
Цитат
Веве, трябва да броиш не месеците преди да родиш, а тези преди 45-дневния болничен преди раждане... Тоест може да се окаже, че ти липсват повече от три месеца... Най-добре си напиши датите, за да ти отговорим по-точно...
Това го знам,излизам в 45 дневен на 19.03.2009г.
Разбрах,че се гледа от предходният месец,т.е.-за мен Февруари.Или ми се получава че ще ми търсят 12м.от 01.03.2008г. до 28.02.2009г.
Започвам да връщам назад.......
от 2.02.2008 до 15.04.2008 съм на договор
от 15.04.2008 до 09.05.2008 съм на договор
тук идва първият интервал от 10.05 до 16.06. нямам договор/била съм на работа...но не пуснаха договора навреме/
16.06.2008 до 27.06.2008пак съм на договор.Следващата дата на която ми е пуснат договар е
23.07.2008 до 24.10.2008 съм на договар
29.10.2008 съм на нов договор на,който съм в момента и от там ще изляза в майчинство.

Не мога да си ги сметна по техният начин защото не съм запозната.Те нали гледат от дата до дата за осигуровки и не ги зная тези неща.

# 41
  • Мнения: 4 753
Веве, 12-те месеца стаж не е задължително да са точно преди майчинството, т.е. трябва да имаш общо 12 месеца трудов стаж, без значение точно кога са придобити... Има и нещо друго, което вече писах на една потребителка... Не е задължително да ползваш 45-дневният болничен преди раждане (това в случай, че не ти достига 1 месец е голям плюс)... Вярно, че болничният, който не си използвала ще го изгубиш, но пък няма да си стоиш вкъщи без пари... В твоя случай, може да излезеш в болничен на 01.04.2009 г. и тогава ще ти се счита и март месец за стаж, а тези 13 дни, които не си ползвала ще ти се приспаднат от 410-те дни (освен ако гинеколога ти не се съгласи да напише, че термина ти е седмица или 10 дни по-късно и по този начин ще загубиш по-малко дни)...

# 42
  • Мнения: 1 519
благодаря за отговора   bouquet
Ще питам на 5-ти какво може да се направи по въпроса.В случей,че ползвам обаче 45 дневния болничен,нямя да получявям пари
докато не придобия 12-те месеца.Ще го обсъдя и със сапруга ми и ще решаваме какво да правим в случея.

# 43
  • Мнения: 452
Благодаря на авторката на темата. Информацията  ми е много полезна.   bouquet

# 44
  • Мнения: 471
питахте за формуляр
Ето ви
 dox.abv.bg/files/dw?a=1886541ab2

Общи условия

Активация на акаунт