Сок от цитрусови плодове

  • 11 587
  • 58
  •   1
Отговори
# 30
  • Sf
  • Мнения: 978
Дъщеря ми от 6-месечна яде лимони и грейпфрути - не на сок, а резенчета, изсмуква ги. Сега вече й давам и портокали и мандарини. Особено през зимата предпочитам да давам цитрусови пред неясно къде расли други плодове, поне им е сезон.

Портокалът наистина в някои страни е първи плод за захранване. Иначе всичко може да причини алергия - трябва да се пробва.

# 31
  • Мнения: 4 915
...... Иначе всичко може да причини алергия - трябва да се пробва.

Детето не е опитно зайче.  Rolling Eyes  На практика "всичко" е доста относително.

Някои храни са потенциални и силни алергени - посочвани са от специалисти, има си препоръчвана възраст за въвеждането им. Не са незаменими и крайно необходими. Ако причинат алергия, бебето изпитва болка и дискомфорт.
Защо е нужно?...

# 32
  • Sf
  • Мнения: 978
Спести си лекцията, моля. Не съм задавала въпрос, нито съм искала мнение.

На тази възраст хранителните алергии най-често причиняват обриви, на по-голяма - могат да предизвикат задушаване и пр. Ако има наистина някаква алергия, по-добре тя да бъде хваната в бебешка възраст, затова трябва да се ПРОБВА.

Лимоните и грейпфрутите са много слаби алергени. Те са кисели, могат да раздразнят стомаха, затова при малки деца се дават след ядене. Но да причинят алергия - рядко.

# 33
  • Мнения: 4 915
Пуснала си мнение в тема във форум за дискусия. Не е монолог, нали?

Цитат
Ако има наистина някаква алергия, по-добре тя да бъде хваната в бебешка възраст, затова трябва да се ПРОБВА.

Това е грешно схващане. Според възрастта на бебето и зрялостта на организма му едни и същи продукти могат да причинят или не алергия.

Пример - ягоди/прясно мляко/фъстъци/глутен/яйца/риба и т.н.. причиняват проблеми при бебета, при по-големи деца - не.  Всеки един от тези продукти и с висок риск да отключи алергична реакция ако се даде в бебешка възраст, но ако се изчака препоръчваната такава, е безопасен.

П.П. Лимонът и грейпфрутът са цитруси, и попадайки в тази група, носят характерните за нея рискове за алергия. Който иска, да пусне един Гугл. Или да пита алерголог.

Последна редакция: сб, 03 яну 2009, 17:15 от Free Soul

# 34
  • Sf
  • Мнения: 978
Ягодите и фъстъците причиняват алергии и при възрастни хора. Да си чувала за човек с алергия към лимон?
Изобщо, спор заради спора не ми се води. Мисля, че споделих достатъчно, при това от опит, а не празни философии.
Всяка майка решава за детето си сама, както и децата реагират на храните индивидуално, гаранция няма.

А кое схващане е грешно, остави всеки да си прецени сам. Или претендираш, че си най-големият специалист по въпроса?

# 35
  • Мнения: 4 915
"Не съм чувала", не означава, че няма.
Ето описани алергия към лимони: 

http://www.gemoscan.com/food_intolerance_test/food_allergies_lemon.html.
http://dermnetnz.org/dermatitis/plants/lemon.html.

Претендирам, че някои хранителни алергии се отключват според "възрастов критерий". Нищо повече.

И на мен не ми се води спор за спорта. Смятам, че темата е информационна и по тази причина споделям онова, което зная.

# 36
  • Sf
  • Мнения: 978
Хора с алергия към морковите се срещат много по-често от алергичните към лимони и грейпфрути. И въпреки това, морковът - също се води слаб алерген - е една от първите храни при захранване. Нещата са много относителни, не разбирам защо настояваш за такива спорни въпроси.

Освен това възрастовият критерий е не по-малко спорен. Ако едно бебе направи алергия към повече храни, трябва да се търси причината и да се внимава занапред за други признаци. Ако една склонност към алергии се хване на по-късен етап, нещата могат да не са толкова безобидни. Няма "просто" алергии, няма "отделни" алергии, човекът е цялостен организъм, пропускайки алергията към портокалите например, можеш да пропуснеш и някой по-сериозен проблем в имунната система. Ако организмът реагира на слабо алергизиращи храни, значи може да има нещо друго.

Трябва да се пробва, както ти пробваш непозната за теб храна, както пробваш дреха дали ще ти пасне. Сравнението с опитното зайче е неуместно, да не говорим, че е далеч от информационния характер на темата.

# 37
  • Мнения: 19 296


 Ако една склонност към алергии се хване на по-късен етап, нещата могат да не са толкова безобидни.
Това са пълни глупости. Да не говорим, че има алергии, които се проявяват само ако детето е захранено твърде рано със съответната храна.
Да не говорим, че освен алергии може да има и непоносимост към храната, както например цьолиакията, която е непоносимост към глутен и рискът от която се увеличава многократно ако се въведе глутен твърде рано.
Както казах по-горе моята дъщеря има непоносимост към цитрусови сокове и към някои цитруси. Не е алергична, но получава слуз в изпражненията след консумация.
Така че тази логика да се пробва с определена храна по-рано, за да се види ще има ли реакция, е напълно лишена от разум.

# 38
  • Sf
  • Мнения: 978
Какво значи по-рано? Детето ти е почти на 2 г. и пак си има непоносимостта съм цитрусовите. Това трябва ли да означава, че всички останали деца, които няма да развият такава непоносимост, трябва да се пазят от тях? Или може би всички некърмени деца задължително да се хранят с хипоалергенно или соево мляко? Защото може би, евентуално някои от тях ще развият алергия?

Продължавам да НЕ характеризирам ничии изявления. Поне сменете репертоара - това "пълна глупост" взе много да се повтаря, ползвайте синоними, ако чак толкова не можете да се аргументирате.

# 39
  • Мнения: 19 296
Твърде добре съм се аргументирала и ако не си го разбрала, си е твой проблем.
Никъде не съм говорила за хипоалергенно мляко и не съм казвала да не се дават цитруси преди две години. Така че чети.

# 40
  • София
  • Мнения: 15 219
Момичета, спорът ви е доста интересен. Само, моля, подбирайте изразните средства!
Да, и тонът не е подходящ. Предполагам, сами го знаете.  Peace

# 41
  • Мнения: 46 511
Ягодите и фъстъците причиняват алергии и при възрастни хора ...

Не е изключено да е провокирана точно от въвеждането им в неподходяща възраст. Атакуването на организма в стил "До 6 м. трябва да в яло всичко", затрупва детето с храни, които не само, че на са му нужни, но и не може да усвои. Дори да няма реакция на момента, напред във времето излиза. Дстатъчно са болестите по принцип, за да ги обременяваме допълнително, само защото сме си навили на пръста, че трябва да "Пробва".

# 42
  • Sf
  • Мнения: 978
Никол,
мисля че съвсем ясно се изразих. Лимоните и грейпфрутите са слаби алергени. Къде съм писала, че трябва да се пробва всичко?
Говорим за нещо съвсем конкретно.

...

Ясно е, че имаме различни гледни точки по определен въпрос. Това обаче не означава, че някоя от тези гледни точки е грешна, тя просто е различна. Толкова ли е трудно да приемете, че не само вашето становище може да е вярно?

# 43
  • Мнения: 46 511
Каквото и определение да сложим отпред си остават алергени.
Ако бяха жизнено важни за детето точно в този период, както да кажем млякото, тогава щях да се съглася с теб, но за храни, които за конкретната възраст нямат никаква полза - не Peace

# 44
  • Sf
  • Мнения: 978
Грейпфрутът е природна алтернатива на антибиотика, мощно антибактериално средство. Как да не е жизненоважен точно през зимата? В сравнение с моркова е в пъти по-полезен! Защо давате моркови на 6 месеца, а не давате грейпфрути на същата възраст? Защо давате антибиотици, а не давате грейпфрути?

Общи условия

Активация на акаунт