Литературен клуб - VІІІ

  • 50 913
  • 647
  •   1
Отговори
# 615
  • Габрово
  • Мнения: 311
Аз пък свърших с "Разум и чувства" и напълно искрено мога да кажа, че изобщо не ми хареса  newsm78
Започнах "Вино от глухарчета". Ще споделям впечатления  Crazy

# 616
  • София
  • Мнения: 9 952
Аз отново ще ви попитам за някое заглавие, понеже сега от такава тематика имам нужда Simple Smile

Става дума за мотивираща книга, нещо което би ме вдъхновило, стимулирало до някаква степен да си свърша недовършените неща и прочие (да не изпадам в подробности) - нещо надъхващо  Peace

Благодаря bowuu Hug

# 617
  • Мнения: 2 617
Аз отново ще ви попитам за някое заглавие, понеже сега от такава тематика имам нужда Simple Smile

Става дума за мотивираща книга, нещо което би ме вдъхновило, стимулирало до някаква степен да си свърша недовършените неща и прочие (да не изпадам в подробности) - нещо надъхващо  Peace

Благодаря bowuu Hug

Положението явно е много сериозно, след като очакваш мотивация отвън, а не отвътре.
Вземи Мисли-те или "Писма до един провинциал" (имаше издание последните години) на Паскал и поне ще видиш, че в една личност религиозният плам не пречи и на изяви на други полета Simple Smile Той очевидно не е имал нужда от силни мотивационни стимуланти  Grinning

# 618
  • Мнения: 4 358

Започнах "Вино от глухарчета".
Ех Вино ох глухарчета Heart Eyes.Дано да ти хареса.На мен много Peace
Започнах Доня Флор и нейните двама съпрузи.Май оцелих Peace.Ще споделям впечатления.

# 619
  • Майничка
  • Мнения: 12 628
...Започнах Доня Флор и нейните двама съпрузи.Май оцелих Peace.Ще споделям впечатления.

Завиждам ти, че я четеш за сефте. Това беше единствената книга на Жоржи Амаду, издавана на български, която някак бях пропуснала в юношеските си години. Трябваше да се оженя, за да ми я пробута мъжът ми. Както и "Дамско щастие", впрочем, която ме сдобри със Зола. Laughing

# 620
  • Мнения: 2 617
Както и "Дамско щастие", впрочем, която ме сдобри със Зола. Laughing

Става дума за книга,в която главната героиня (много бедна) отива да работи в някакъв голям магазин и се омъжва за собственика нали? Питам, защото съм я чела в превод с друго (подобно) заглавие в издание от началото на миналия век (със стария стил на писане), а не ми е изобщо "под ръка", за да проверя. Ако е същата книга, е свързана с много носталгични чувства за мен...

lidiana , не съм чела тази "скандална история" (на императорите), но вероятно дори и да имах интерес към тематиката, нямаше да очаквам да бъда скандализирана Simple Smile По-скоро би ми било интересно да науча нещо допълнително, но пък за това ще ми е достатъчно да прочета, която и да е справочна литература за историята на Древен Рим. Още повече, че авторите на такива справочници сякаш са се наговорили, че голяма част от читателите се интересува предимно от личния живот на римските управници. Бих препоръчала в този дух "Секс и ужас" на Паскал Киняр, който, освен че е блестящ автор и на художествена литература, запознава масовата публика с мирозрението на древните римляни, далеч по-различно от това, което дори предполагаме. Той тръгва от езическите основи (ако приемем, че всичко различно от християнството е езическо) на тяхното битие.  Изданието обаче е от 90-те и не знам, доколко се намира.
Това е една от най-добрите книги на естетическа тематика, които съм чела. Разбира се, естетиката като начин на живот. Дори и да приемем, че става дума за "Другата" естетика.

# 621
  • Майничка
  • Мнения: 12 628
Tsugumi, същата.

# 622
  • Мнения: 455
Ей, много хубав тоя Ремарк, къде съм бляла до сега  ooooh!
Има мисли, които направо ми се "издълбаха" в съзнанието.

# 623
  • Мнения: 660
Някой чел ли е Марсел Пруст , " По следите на изгубеното време " ? Нещо много ме тегли към тази книга . Гледам , че са я преиздали . Не съм чела нищо от него и ще се радвам да споделите.

Продължавам да издирвам Пол Гимар " Нещата от живота " . Ако я срещнете някъде , пишете ми .

# 624
  • Мнения: 2 617
Някой чел ли е Марсел Пруст , " По следите на изгубеното време " ? Нещо много ме тегли към тази книга . Гледам , че са я преиздали . Не съм чела нищо от него и ще се радвам да споделите.

Продължавам да издирвам Пол Гимар " Нещата от живота " . Ако я срещнете някъде , пишете ми .

Писала съм за нея назад в темата, както и за последната излязла биография на Пруст на български език (фондаментален труд, много сериозно изграден от автор, който цял живот го изучава - ако един живот е достатъчен за това Wink ). Доколкото знам, всички томове все още не са преведени на български език - предполагам, че е много трудно да се намери преводач, защото стилът на френския писател, освен че е уникален, изисква голяма ерудиция, за да бъде интерпретиран на друг език. Леко съм разочарована от превода на втората книга от "Содом и Гомор" на български език, но предишните заслужават най-голяма похвала! Не е лесно да се пише за Пруст: труден за харесване и разбиране автор, но откриеш ли го и допадне ли ти, е наистина всепоглъщаща любов. Препоръчвам ти обаче да се запознаеш (ако вече не си го направила Simple Smile ) много добре и с живота му, защото е ключ за романа, който в много аспекти е и автобиографичен.
Книгата на Пол Гимар я имам в България. Аз също я търсех дълго, открих я случайно при един уличен търговец на "Орлов мост".

Последна редакция: пн, 14 сеп 2009, 21:56 от Tsugumi

# 625
  • Мнения: 660
Tsuqumi , благодаря !  bouquet

# 626
  • София
  • Мнения: 9 952
Привет, нека споделя някои места за стари книги Simple Smile

 На Орлов мост (споменат е горе), но има от двете страни - книжари.
На Стамболийски 22, в един безистен.
Пиротска 37 - безистена.
Книжарница Нисим ; имат и сайт, тук даже може да си поръчаш някоя по-ненамираема книга и те ти я намират, съответно цените са малко по-скъпи.
На Витошка и Патриарха ,зад спирката също има добри книги.

Тези се сещам засега  Whistling Peace

# 627
  • Мнения: X
"Живак" на Амели Нотомб ми хареса. Темата за красотата, любовта и егоизма по принцип винаги ме е интересувала. Малко извратено, да. Сега се сетих, как някои хора не могат да приемат "Лолита" или "Парфюмът", но аз не държа на безупречните и добродетелни герои. Сега се заредих и с "Антихриста", но ще направя малка пауза от Амели и така наречената й "графомания". като първо си дочета "Вещиците от Ийстуик" на Джон Ъпдайк. Филмът не беше никак лош, и ми се струва вече, че книгата е още по-добра, както почти всеки път. Мисля, че Джак Никълсън е би наистина възможно най-доброто за решение за Дарил Ван Хорн. Laughing

# 628
  • Мнения: 2 617

Книжарница Нисим ; имат и сайт, тук даже може да си поръчаш някоя по-ненамираема книга и те ти я намират, съответно цените са малко по-скъпи.

Тези се сещам засега  Whistling Peace

Да подкрепя и специално да похваля работещите в книжарницата (мисля, че са майка и син)! Създават усещане наистина за букинисти. При тях (преди години) поръчах една книга на Жулиен Гракх (беше се изчерпала по книжарниците). Оставих номер на мобилен телефон и след два дни ми се обадиха да я взема. Купих я на корична цена и в почти отлично състояние.
 Peace

Последна редакция: вт, 15 сеп 2009, 20:48 от Tsugumi

# 629
  • Мнения: 60
Впечатлена съм от Сю Монк Кид и "Престола на русалката". Мисля, че авторката е коментирана тук. Хареся ми Казуо Ишигиро с "Остатъка от деня" и "An artist in floating world", извиняввам се ако изписах грешно второто заглавие.
Четох Елизабет Гилбърт и "Яж, моли се и обичай"-пълна боза!

Общи условия

Активация на акаунт