болнични 180 дни

  • 12 743
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 14
Имам един въпрос мили дами. Тези 180 дни за календарна година ли са и дали след 31 дек не се полагат още 180? Понеже бременността ми протича в две години, в 20г.с. съмв момента. А ако работодателят ми не се съгласи да ми даде полагаемата отпуска??

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
За календарна.

# 2
# 3
  • у нас
  • Мнения: 5 715
Имам един въпрос мили дами. Тези 180 дни за календарна година ли са и дали след 31 дек не се полагат още 180? Понеже бременността ми протича в две години, в 20г.с. съмв момента. А ако работодателят ми не се съгласи да ми даде полагаемата отпуска??

и аз бях така. От първия месец съм в болничен  Peace

# 4
  • Мнения: 860
Имам един въпрос мили дами. Тези 180 дни за календарна година ли са и дали след 31 дек не се полагат още 180? Понеже бременността ми протича в две години, в 20г.с. съмв момента. А ако работодателят ми не се съгласи да ми даде полагаемата отпуска??

 За Календарна година са. Ако не се съгласи на отпуск/през които може да те съкрати поради куп причини ако не е разбран човек/ продължаваш болнични ще ти стигнат. И да знаеш 45 дни болничния преди раждане не влиза в тези 180 дни за годината -едните нямат нищо общо с другите!Това е важно да го знаеш и ако те връзват че влизат да си прочетът нещата добре. Имаш достатъчно цялата бременност да си в болнични на топло и на разходки. Споко.

Лека бременност и едно здраво бебче Hug

# 5
  • Мнения: 822
И аз да се включа,нещо не разбрах.Това значи ли,че от 01.01 имаш право на нови 180 дни? newsm78

# 6
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
И аз да се включа,нещо не разбрах.Това значи ли,че от 01.01 имаш право на нови 180 дни? newsm78
Точно това означава   bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 2 430
И аз да се включа,нещо не разбрах.Това значи ли,че от 01.01 имаш право на нови 180 дни? newsm78
Точно това означава   bouquet
Ха колко хитро Mr. Green

# 8
  • Мнения: 822
Значи са ме прецакали,защото и моята бременност протичаше в две години и тези 180 дни не ми стигнаха и се явявах на телк.Никой не каза,че от 01.01 имам право на нови 180 дни.

# 9
  • ЕН
  • Мнения: 543
може ли един въпрос не знам дали е за тук или за някъде другаде и ако не е за тук ме пратете където му е мястото  Mr. Green
та вчера имахме гости и жената ми каза , че май са приели да се дават по 100лв на дете , което посещавало частно детско заведение  Thinking вярно ли е или не? дочух нещо по този въпрос по новините миналия месец , но не разбрах за какво , от кога става на въпрос
благодаря ви предварително  Hug

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 180
АЗ искам да питам какви точно са тези 180дена болнични и кой ги дава? Наистина за пръв път чувам за това

# 11
  • София
  • Мнения: 2 430
Цитат
вчера имахме гости и жената ми каза , че май са приели да се дават по 100лв на дете , което посещавало частно детско заведение   вярно ли е или не? дочух нещо по този въпрос по новините миналия месец , но не разбрах за какво , от кога става на въпрос
и аз чух подобно нещо преди 2 седмици по новините,но повече подробности не мога да ти кажа.Виж в подфорум "Нашите деца" там може би знаят повече Peace

# 12
  • Мнения: 860
АЗ искам да питам какви точно са тези 180дена болнични и кой ги дава? Наистина за пръв път чувам за това

Всяко осигурено лица в страната има право годишно на 180 дни болнични - било за болест, било за бременност било, за каквото и да е ,но ако се наложи има и ТЕЛК за още, но това е друго.. При бременните обаче има и едни 45 дни преди раждане, които доста лекари казват, че влизат в тези 180 дни, а това не е така и реално ако си бременна можеш да си вземеш 180+45 дни болнични докато родиш и после сигурно го знаеш пак болнични които нямат нищо общо с тези 180 дни в годината. Дори съм чувала неща от рода- Ти знаеш ли че няма подписан рамков договор и може да се променят нещата как да ти дадем сега болничен?! ShockedЕ този договор 3 година не е подписан Twisted EvilТака че и това може да чуеш...което пак е глупост. Болничните се дават от акушер-гинеколога наблюдаващ бременността ти - правят си там една комисия /отново измислена за мен!/ и дават болнични с продължение първия може да е 10 втори 20 и така все по 20,30 дни после.

# 13
  • Мнения: 860
Цитат
вчера имахме гости и жената ми каза , че май са приели да се дават по 100лв на дете , което посещавало частно детско заведение   вярно ли е или не? дочух нещо по този въпрос по новините миналия месец , но не разбрах за какво , от кога става на въпрос
и аз чух подобно нещо преди 2 седмици по новините,но повече подробности не мога да ти кажа.Виж в подфорум "Нашите деца" там може би знаят повече Peace

http://www.gradski.bg/show.php?storyid=601910

# 14
  • у нас
  • Мнения: 5 715
АЗ искам да питам какви точно са тези 180дена болнични и кой ги дава? Наистина за пръв път чувам за това

Всяко осигурено лица в страната има право годишно на 180 дни болнични - било за болест, било за бременност било, за каквото и да е ,но ако се наложи има и ТЕЛК за още, но това е друго.. При бременните обаче има и едни 45 дни преди раждане, които доста лекари казват, че влизат в тези 180 дни, а това не е така и реално ако си бременна можеш да си вземеш 180+45 дни болнични докато родиш и после сигурно го знаеш пак болнични които нямат нищо общо с тези 180 дни в годината. Дори съм чувала неща от рода- Ти знаеш ли че няма подписан рамков договор и може да се променят нещата как да ти дадем сега болничен?! ShockedЕ този договор 3 година не е подписан Twisted EvilТака че и това може да чуеш...което пак е глупост. Болничните се дават от акушер-гинеколога наблюдаващ бременността ти - правят си там една комисия /отново измислена за мен!/ и дават болнични с продължение първия може да е 10 втори 20 и така все по 20,30 дни после.

много точно си го написала  Peace

# 15
  • Мнения: 9 814
АЗ искам да питам какви точно са тези 180дена болнични и кой ги дава? Наистина за пръв път чувам за това

Това са нормални болнични.
Дава ти ги гинекологът.
Лошото е, че се опъват вече за тези болнични /т.е започвали са да искат пари/.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 430
Аз и един ден не съм си взимала болничен от както съм бременна и не ми се взима честно.Предпочитам платена отпуска,ако ми е останала такава отколкото да ми се пилят нервите с листове,НОИ и превеждане на пари 2 месеца по-късно

# 17
  • Мнения: 9 814
Madam Stasita , чудесно е да излизаш платен отпуск, ако работодателят ти се съгласи.
Асо обаче не иска единственото решение са болничните.

# 18
  • ЕН
  • Мнения: 543
Цитат
вчера имахме гости и жената ми каза , че май са приели да се дават по 100лв на дете , което посещавало частно детско заведение   вярно ли е или не? дочух нещо по този въпрос по новините миналия месец , но не разбрах за какво , от кога става на въпрос
и аз чух подобно нещо преди 2 седмици по новините,но повече подробности не мога да ти кажа.Виж в подфорум "Нашите деца" там може би знаят повече Peace
мерси много Hug

# 19
  • Мнения: 6 274
АЗ искам да питам какви точно са тези 180дена болнични и кой ги дава? Наистина за пръв път чувам за това

Всяко осигурено лица в страната има право годишно на 180 дни болнични - било за болест, било за бременност било, за каквото и да е ,но ако се наложи има и ТЕЛК за още, но това е друго.. При бременните обаче има и едни 45 дни преди раждане, които доста лекари казват, че влизат в тези 180 дни, а това не е така и реално ако си бременна можеш да си вземеш 180+45 дни болнични докато родиш и после сигурно го знаеш пак болнични които нямат нищо общо с тези 180 дни в годината. Дори съм чувала неща от рода- Ти знаеш ли че няма подписан рамков договор и може да се променят нещата как да ти дадем сега болничен?! ShockedЕ този договор 3 година не е подписан Twisted EvilТака че и това може да чуеш...което пак е глупост. Болничните се дават от акушер-гинеколога наблюдаващ бременността ти - правят си там една комисия /отново измислена за мен!/ и дават болнични с продължение първия може да е 10 втори 20 и така все по 20,30 дни после.

много точно си го написала  Peace
Най - изчерпателният отговор...  Peace

# 20
  • Мнения: 19
Аз забременях след инвитро и първият болничен (30 дни) от 01.11, на който пишеше "пункция на фоликули" ми го издадоха в клиниката. Когато изтече отидох при гениколог, който да ми напише направление за ЛКК, за да ми се удължат болничните. Той ми каза, че болничните няма да ми стигнат, защото ми се полагат само 180 дни, които започват да се броят от първия болничен (по време, на който не е ясно още дали съм бременна или не). Издадоха ми втори болничен като продължение на първия, пак за 30 дни и сега вече чакам да ми издадат трети пак за 30 дни и така докато изтекат 180 дни. По моите сметки няма да ми стигнат около месец и половина до болничните, които се издават 45 дни преди раждането, т.е. това което накратко искам да кажа е че според моя гениколог тези 180 дни не са за календарна година, както бяхте писали по-горе. Моя позната е била приета за 5 дни в болница и така отпадало това правило за 180 дни-до края на бременността си е в болнични. Друго, което ми каза моя гениколог е че след изтичането на тези 180 дни може да се ползват болнични до 45 дни преди раждането след явяване на Телк, по тяхна преценка.

# 21
  • Мнения: 860
Аз забременях след инвитро и първият болничен (30 дни) от 01.11, на който пишеше "пункция на фоликули" ми го издадоха в клиниката. Когато изтече отидох при гениколог, който да ми напише направление за ЛКК, за да ми се удължат болничните. Той ми каза, че болничните няма да ми стигнат, защото ми се полагат само 180 дни, които започват да се броят от първия болничен (по време, на който не е ясно още дали съм бременна или не). Издадоха ми втори болничен като продължение на първия, пак за 30 дни и сега вече чакам да ми издадат трети пак за 30 дни и така докато изтекат 180 дни. По моите сметки няма да ми стигнат около месец и половина до болничните, които се издават 45 дни преди раждането, т.е. това което накратко искам да кажа е че според моя гениколог тези 180 дни не са за календарна година, както бяхте писали по-горе. Моя позната е била приета за 5 дни в болница и така отпадало това правило за 180 дни-до края на бременността си е в болнични. Друго, което ми каза моя гениколог е че след изтичането на тези 180 дни може да се ползват болнични до 45 дни преди раждането след явяване на Телк, по тяхна преценка.

Първо честито и лека бременност и искренно ти пожелавам едно здраво бебче да ви се усмихне тази година.  bouquet

Болничните винаги има изключения ще се намери решение и ще ти стигнат не се тревожи дори и да влезеш в болница фиктивно. Същото важи и за мами които работят във вредни условия и от първия ден също са в болнични/на тях също не стигат 180 дни/ някои нямат и отпуска нямат стаж за да имат отпуска, но работят с химикали например е такава мама не може да работи и както на тях се намират болнични така и за други има.Българското законодателство е много отворено за някои неща и при желание от страна на лекаря ако е разбран и не ти иска повече от 20 лв. всичко може да се уреди без проблем.

Още повече за смелите и решителни мами като теб Трябва да има и ще има.



# 22
  • София
  • Мнения: 6 011
Записвам се да следя темата, защото в момента съм в неплатен отпуск за отглеждане на първото дете, но нямам нищо против да ми се плаща /болничен/ за втората бременност.  Grinning

# 23
  • Мнения: 2 374
АЗ искам да питам какви точно са тези 180дена болнични и кой ги дава? Наистина за пръв път чувам за това

Това са нормални болнични.
Дава ти ги гинекологът.
Лошото е, че се опъват вече за тези болнични /т.е започвали са да искат пари/.
Еми мене ме караха да лежа в болница,за да ми дадат болничен,тъй като работата ми беше много тежка и нямаше как да работя.Иначе от гинеколога следящ бременността ми ли се полагат тези болнични?

# 24
  • BG
  • Мнения: 1 900
АЗ искам да питам какви точно са тези 180дена болнични и кой ги дава? Наистина за пръв път чувам за това

Всяко осигурено лица в страната има право годишно на 180 дни болнични - било за болест, било за бременност било, за каквото и да е ,но ако се наложи има и ТЕЛК за още, но това е друго.. При бременните обаче има и едни 45 дни преди раждане, които доста лекари казват, че влизат в тези 180 дни, а това не е така и реално ако си бременна можеш да си вземеш 180+45 дни болнични докато родиш и после сигурно го знаеш пак болнични които нямат нищо общо с тези 180 дни в годината. Дори съм чувала неща от рода- Ти знаеш ли че няма подписан рамков договор и може да се променят нещата как да ти дадем сега болничен?! ShockedЕ този договор 3 година не е подписан Twisted EvilТака че и това може да чуеш...което пак е глупост. Болничните се дават от акушер-гинеколога наблюдаващ бременността ти - правят си там една комисия /отново измислена за мен!/ и дават болнични с продължение първия може да е 10 втори 20 и така все по 20,30 дни после.

много точно си го написала  Peace
Peace

# 25
  • Мнения: 98
И аз за пръв път чувам за тази промяна на броя дни болнични/за миналата година бяха или 45 или 60 дни/! Откога влиза в сила и важи ли  и за болничен за гледане на болно дете?

# 26
  • у нас
  • Мнения: 5 715
Записвам се да следя темата, защото в момента съм в неплатен отпуск за отглеждане на първото дете, но нямам нищо против да ми се плаща /болничен/ за втората бременност.  Grinning

Ники, и аз така бях. Като свърши майчинството си взех полагаемата отпуска и оттам си взех неплатен отпуск. Ама забременях и по здравословни причини бях в болнични от началото на бременността  Peace По-добре си вземи болнични, така и осигуровки ще имаш, и пари ще вземаш  Peace

# 27
  • Мнения: 860
Биа'  
Цитат
Еми мене ме караха да лежа в болница,за да ми дадат болничен,тъй като работата ми беше много тежка и нямаше как да работя.Иначе от гинеколога следящ бременността ми ли се полагат тези болнични?
Номера вкарване в болница без причина не казвам че са само такива и не съм против това щом е за болнични се практикува пак в имета на майката да е добре.
Да от гинеколога /при бременност иначе от другите лекари взависимост от заболяването или проблема/се издават първичен и продължение от комисия ,в повечето случай акушерката се занимава докторите само подписват.

fifi04нещо не ти разбрах въпроса. Но ако питаш дали тези 180 дни болнични се броят и когато си в болнични затова че детето ти е болно -грип , настинка или нещо друго - Да. Вече ако става въпрос за дете с увреждане или нещо друго незнам.
И мисля, че са в сила ако не греша от 2 години. Rolling Eyes


Ники. Аз на твое място веднага отивам за болничен без значение каква ще е диагнозата вътре на мен са ми писали какво ли не за да ми ги дават.Имаш право използвай си го. Информирай доктора че искаш и да ти дават.

# 28
  • Мнения: 14
  Съгласно Чл. 21 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, ако са ви издадени болнични листове за 180 дни без прекъсване независимо дали в рамките на една или две години, имате право на още 180 дни, само  след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.                                                                                                         Това е по закон. А на мен не ми достигат 20 дни до първия 45 дневен болничен. Бремеността ми до сега е безпроблемна и едва ли комисията по ТЕЛК ще се смили над мен.Мили мами сигурна съм , че не съм единствена. Моля, споделете как сте се справили в тази ситуация!!!!!!

# 29
  • Мнения: 6 274
..... Бремеността ми до сега е безпроблемна и едва ли комисията по ТЕЛК ще се смили над мен.Мили мами сигурна съм , че не съм единствена. Моля, споделете как сте се справили в тази ситуация!!!!!!
Не мисля, че трябва да "се смиляват"....
Казваш, че имаш болки и готово.... 
Wink

# 30
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 994
Не са за календарна година със сигурност.  Peace Имаш право на 180 календарни дни непрекъснат болничен, ако искаш да го продължиш трябва да се явиш на ТЕЛК или да прекъснеш за няколко дни и после отново да излезеш в болничен, броенето стартира наново, поне така ми обясни на мен акушерката, която ми пише болничните - питай за този вариант. Аз ще си пусна платена отпуска за разликата, но на мен не ми стигат само 5 дни до 45тте дни преди отпуска по майчинство. Не знам как стои вариантът с влизане в болница обаче, на мен така или иначе може да ми се наложи, защото съм в болничен заради бременност с риск и реални проблеми.

# 31
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
  Съгласно Чл. 21 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, ако са ви издадени болнични листове за 180 дни без прекъсване независимо дали в рамките на една или две години, имате право на още 180 дни, само  след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.                                                                                                         Това е по закон. А на мен не ми достигат 20 дни до първия 45 дневен болничен. Бремеността ми до сега е безпроблемна и едва ли комисията по ТЕЛК ще се смили над мен.Мили мами сигурна съм , че не съм единствена. Моля, споделете как сте се справили в тази ситуация!!!!!!
Можеш да си използваш платента си отпуска или да влезеш за няколко дни в отделението и от там да ти дадат болничен за останлите дни или да се върнеш за 2-3 дни на работа и отново да вземеш болничен !

Общи условия

Активация на акаунт