Интересно ми е ...

  • 1 654
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 250
Интересно ми е, кога за пръв път в България се чу за късно захранване. И защо болшинството лекари казват сокчета след 40 ден.Няма ли някакъв стандарт за това, и ако да защо не е променен при условие, че Министерството на здравеопазването и приело нов план за хранене.А да не говорим, че ако имаш проблеми с кърменето няма към кой да се обърнеш, единствено във форума можеш да получиш подкрепа.

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Грубо - преди 5 години се чу  Grinning Зората на този форум.
Постепенно това взе да пропълзява и другаде. Все повече лекари казват за захранване, не по-рано от 4 навършени, а по-добре 6 месеца. Бавно и славно всичко ще си дойде на мястото.

# 2
  • Мнения: 2 755
Предишният ми педиатър препоръчваше да започна соковете от 20 ден. И такива луди ги има, че си има и много фенове. Тогава още вярвах на докторите и капах лайка със сода на 1м бебе.  Confused

# 3
  • Мнения: 2 467
Цитат
кога за пръв път в България се чу за късно захранване

Kъсно са захранвали и преди някои умни глави да решат да си правят експерименти с целокупното бебешко население българско (щото за мен си е рисков експеримент да набуташ сок на 20 или 40 дневно бебе).

Като родих започнах разпит на родата. Баба ми, например е захранила и двамата си сина  на 7-8 месеца педагогически Simple Smile Преди това ни сок, ни вода. Само кърма.

Цитат
защо болшинството лекари казват сокчета след 40 ден
Защото си мислят, че са много умни, всичко знаят и нямат нужда от...  опресняване на информацията да го наречем.
Може да е малко грубо, но е така.

# 4
  • Мнения: 1 032
Преди време ми попадна българска книга от 1945 година за храненето на кърмачетата. Та там се казваше, че захранването става след навършени 6 месеца с брашняна каша или зеленчуково пюре. Беше писана от български педиатри.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
gigio , това е много интересно  Peace

Питала съм майка ми кого е слушала, когато ни е заранвала. Тя ми каза - Не четях нищо, слушах майчинския си инстинкт. Захраних ви късно и кърмих до 1 год Simple Smile

# 6
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 417
И аз съм кърмена до година и три месеца  Grinning Това през 1974 година, за справка ... А сестра ми две години по-късно - до 1 годинка е кърмена. Но паралелно с това майка ми ни е давала сокчета от доста рано. Затова вероятно аз до ученическа възраст се изривах безобразно от доста голям брой храни. Вече го надраснах.
Големият ми син е захранен рано, със сок - туй преди почти 5 години  Rolling Eyes Ревеше по цели дни и нощи от колики, ама аз продължавах послушно да м,у наливам сок  ooooh!
После открих Бг-мама и  с малкия не съм си правела подобни експерименти. Захраних го на 6 месеца с картоф. Почти не е имал колики.

# 7
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Съвременните педиатри са в повечето случаи за ранно захранване, защото така са следвали и така са си взели дипломата. Друг е въпросът, че това като че ли е било на мода по времето на комунизма- казват, че се захранва рано, че жената да може да се върне бързо на работа.

# 8
  • Мнения: 899
Аз съм от сравнително малък град - Ямбол. Педиатърката ни досега дума не е продумала за захранване (бебето е на 2 мес. 20 дни). Вчера пак се видяхме, радва се на доброто наддаване на беба и казва, че на изключително кърмено дете забележки за недостатъчно или прекалено наддаване не се правят  Laughing. Има надежда. Както казва Бу бавно и славно ще се наместят нещата. А за това най-голям принос имат тя, Хедра и всички други неуморими момичета, работещи безвъзмездно в името на благородна кауза   bouquet

# 9
  • Мнения: 961
Откъдето и да го погледнеш, никак не е лесно цял живот да си препоръчвал нещо, което в последствие да приемеш, че е било базисна грешка и си отбил преждевременно не едно и две кърмачета, че си докарал редица здравословни проблеми на поколения човешки същества! От тази гледна точка, не е чудно, че са малцина тези, които променят коренно мирогледа си и са отворени за нещо ново. Мисля, че е важно да се отчита, че промяната е до голяма степен личностна промяна и порастване, което за да се случи, трябва да се отхвърли голяма част от личният опит, а това е много, много трудно! Представете си, как човек трябва да се спре и да си каже, че е причинил много злини! Най-естественият процес е да се включат защитните му механизми и просто да не допусне някакви подобни мисли, мнения, ако щеш и изследвания, да го докарат до подобно състояние! За щастие има лекари, които са способни да се развиват и да приемат грешките си!

# 10
  • BG
  • Мнения: 1 900
Съвременните педиатри са в повечето случаи за ранно захранване, защото така са следвали и така са си взели дипломата. Друг е въпросът, че това като че ли е било на мода по времето на комунизма- казват, че се захранва рано, че жената да може да се върне бързо на работа.
Наистина педиатрите-повечето предлагат това ранно захранване.

# 11
  • Мнения: 425
Наскоро чух мнение от един наш професор-педиатър-:По повод на това,че СЗО и Уницеф препоръчват екслузивно кърмене през първите 6 месеца ,той -доста презрително-ми каза"Че то това е измислено за ония,от Африка,дето са много бедни,има много болести и те са принудени да кърмят!"След като професорите ни са толкова закостенели,как да очакваме обикновените лекари да имат друго мнение!Между другото това с ранното захранване поне до 2007 беше  предписание от Министерството на здравеопазването-четох го в списание "Мединфо"-броя беше от 2007г

# 12
  • Велико Търново
  • Мнения: 358
Хора ами кьсното захранжане 4е е по полезно за детето разбрах, ама с какво толкова мое да навреди на бебето ранното захранжане newsm78

Последна редакция: ср, 07 яну 2009, 13:41 от marrrinka85

# 13
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Преди време ми попадна българска книга от 1945 година за храненето на кърмачетата. Та там се казваше, че захранването става след навършени 6 месеца с брашняна каша или зеленчуково пюре. Беше писана от български педиатри.
Аз също наскоро изнамерих някакви стари брошури от учението на майка ми едно време за сестра (значи някъде през 60 и някоя година). Там имаше горе-долу същото - че захранването става 5-6 месец, само че сокчетата от 20-тия ден не го брояха за захранване, а под захранване се имаше предвид изместването на кърменето изцяло с друга храна (пак добре, че някъде през 5-тия месец стартираше тая програма с другата храна и заместването, а не при навършени 3м, както беше допреди няколко години).

# 14
  • Мнения: 1 032
В интерес на истината нямам спомен какво пишеше за сокчетата в онази книга. Имах възможност да я прегледам за кратко и тогава това ми направи впечатление, че до 6 месец се препоръчваше бебетата да са само на кърма, а при проблеми на хуманизирани млека (мисля, че такъв беше изразът). Спомням си, че за плодове се говореше на по- късен етап от захранването.

# 15
  • Мнения: 2 376
А даването на вода откъде е дошло?Аз досега не съм чула в друга държава да дават, въпреки, че съм чела защо да не даваме вода в чужда литература, явно го има и другаде значи, за да го напишат  Thinking

# 16
  • Мнения: 250
А даването на вода откъде е дошло?Аз досега не съм чула в друга държава да дават, въпреки, че съм чела защо да не даваме вода в чужда литература, явно го има и другаде значи, за да го напишат  Thinking
Да и на мен ми е интересно ...
Още повече едно време, когато е нямало шишета и биберони - дали са давали водица  Thinking

# 17
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
От даването на адаптирани млека - те имат по-високо съдържание на соли, което товари бъбреците и съответно има нужда да се предлага допълнително вода на детето, за да се уравновесяват нещата. Това си важи и за съвременните адаптирани млека, независимо че солевия баланс е значително подобрен.

# 18
  • Мнения: 2 376
Доколкото знам на запад не дават и на деца на АМ вода.

# 19
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Знам - по принцип обикновено казват през първия месец да не се предлага на бебето нищо друго, но все пак ам не е кърма и нататък се предлага вода. Не че бебето задължително ще я пие, някои изобщо не искат - но все пак е добре да се предлага, когато бебето не се кърми.

# 20
  • Мнения: 74
Хора ами кьсното захранжане 4е е по полезно за детето разбрах, ама с какво толкова мое да навреди на бебето ранното захранжане newsm78

Ами ако прочетеш Библиотеката ще си отговориш на въпроса.
Ето, погледни тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7681

На мен ми е странно това оправдание, че през комунистическо време така са препоръчвали, че да може жената да се върне на работа. В Щатите като се връщат на работа след 1-2 месеца, пък майките си кърмят дълго и захранват късно. А за бабите ни какво да кажа - ражда и продължава да е на нивата.
Според мен на някой зъл гений му е дошла музата да експериментира и решил да промени коренно нещата, че да му се помни дълго името. И след него хайде хоп - това е модерно сега, това ще наложим. А през комунистическо нали се сещате, че странична информация от официалната не е имало.

# 21
  • Мнения: 690
Ранното захранване е обусловено и от факта, че млеката преди не са били адаптирани, а просто кондензирани или сухи. Не са били обогатени с необходимите соли, витамини и минерали и затова се е давало сок в края на първия месец, а след това пюрета и други. Относно кърменето - просто не е било модерно.
Факт е обаче, че и досега голяма част от педиатрите подкрепят ранното захранване, даване на вода със захар, махане на нощното хранене. Просто хората не щат да си признаят, че нещата се променят и са малко като дядо ми, който твърдеше, че с машина не се копае добре лозето, щото те преди го копаели по два дни, а сега ставло за два часа.  #Crazy
Но пък и ние незнам дали след 10 години няма да се докаже, че трябва да захранваме рано  Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 2 376
Знам - по принцип обикновено казват през първия месец да не се предлага на бебето нищо друго, но все пак ам не е кърма и нататък се предлага вода. Не че бебето задължително ще я пие, някои изобщо не искат - но все пак е добре да се предлага, когато бебето не се кърми.
Аз бях тръгнала да пиша по-подробно, но дългът ме отзова  Mr. Green Исках да кажа, че свекито щеше да получи удар като ме видя да опитвам да "плакна" устата на бебето и от нея разбрах, че до 6 месец само мляко, после се дава и някакъв нутрекс и според записките и до края на първата година не видях да е давала/предлагала вода Thinking

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз съм захранила дъщеря си на близо 5 месеца. Моята педи ме караше да изчакам още, нооо аз нали закъснявах в сравнение с другите майки и я захраних набързо.

# 24
  • Мнения: 74

Но пък и ние незнам дали след 10 години няма да се докаже, че трябва да захранваме рано  Rolling Eyes

Мисля си че както от научна гледна точка, така и погледнато от естественото развитие на бозайниците и човека, т.е чисто от природни съображения няма да се докаже такова нещо.
Да кърмиш "дълго време" и да захранваш "късно" не е мода, не е научна хипотеза, която чака доказателства и ще бъде или потвърдена или отхвърлена, не е хрумка и не е противопоставяна на пук на досегашния модел, а е чисто и просто следване на природата и вслушване в нея. Не говоря за природосъобразен живот, еко и био и т.н. Говоря за чисто физиологични нужди.
Все едно след 10 години да се докаже, че да се храниш е вредно и никаква храна да не се приема повече от организма - не е логично, нали...

# 25
  • Мнения: 2 376
Аз се извинявам, че пак се изказвам, но за мен терминът "късно" захранване е неправилен и порочен. Той създава впечатление, е майките трябва едва ли не насила да изчакват , пък виждаш ли детето гладно.. Личното ми мнение е, е трябва да се казва - захранвам, когато детето ми е биологиески и физиески готово за това. Също захранването се разбира като нахранване, а би трябвало да е запознаване с твърда храна.

# 26
  • Мнения: 250
захранването се разбира като нахранване, а би трябвало да е запознаване с твърда храна.

 Peace

# 27
  • Мнения: 422
за захранването преди  моята свеки ми е рзаправяла 4е каквото има на масата това е(3 деца има)ама и тя е запо4нала по рано,защото малката като беше на 4,5 месеца все ми викаше няма ли да и дадеш нещо ...а за водата ми казвала 4е я давала само със сребърна лъжи4ка ама защо newsm78

# 28
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
за захранването преди  моята свеки ми е рзаправяла 4е каквото има на масата това е(3 деца има)ама и тя е запо4нала по рано,защото малката като беше на 4,5 месеца все ми викаше няма ли да и дадеш нещо ...а за водата ми казвала 4е я давала само със сребърна лъжи4ка ама защо newsm78
Защото среброто има силно антибактериално действие и досега се смята, че сребърната лъжичка пречиства водата и убива бактериите в храната. Затова и съдовете засветена вода в църквите са сребърни, затова има и поговорки как късметлията е хранен със сребърна лъжичка, затова на кръщене са се подарявали сребърна чаша и лъжичка едно време (естествено, който е можел да си го позволи - а това не са били много хора). От среброто идва и приказката за `синята` кръв - ако човек цял живот яде и пие само в сребърни прибори и съдове, се развива състояние, което се нарича аргирия. То е вид `натравяне` със сребърни йони, при което кожата придобива сив цвят (и това оцветяване е необратимо), а кръвта става лилава - интересното е, че това състояние изглежда няма негативни здравословни последствия за хората и обикновено те не се заразяват от почти нищо, тъй като организмът е наситен със сребърни йони и е много неблагоприятна среда за бактерии и вируси Grinning Та благородниците са си личали отдалече, че са със синя кръв - по сивата кожа Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт