За възпитанието!

  • 2 507
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 434
Интересно ми е какво ви е мнението относно когато детето не слуша или не се храни,дали използвате изразите:баба Яга,баба Меца,Торбалан,кучето и т.н.....

Лично аз съм против този метод на възпитание,според мен той не възпитава а насажда страх в детето.

# 1
  • Мнения: 577


Лично аз съм против този метод на възпитание,според мен той не възпитава а насажда страх в детето.

 Peace Peace Peace

# 2
  • Мнения: 1 091
Не съм използвала такива методи за сплашване. Дъщеря ми беше чула от други деца, но не ѝ правеше никакво впечатление.

# 3
  • Мнения: 27 524
Не, не плаша сина си с нищо, намирам го за тъпо и ненужно и съм забранила на свекърва ми да го прави, понеже се опитваше  Crazy

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Противник съм на тези методи. По добре да се скарам на момента и да пошляпна ако се налага отколкото да я плаша.

# 5
  • Мнения: 4 434
Не, не плаша сина си с нищо, намирам го за тъпо и ненужно и съм забранила на свекърва ми да го прави, понеже се опитваше  Crazy
Моята свекърва така прави,не отивай на студеното че баба Меца ще те изяде Twisted Evil

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 730
не я плашим с баба меца, баба яга и т.н.
Единствено свекърва ми й казва, че ако не си  обува чорапогащник, калинки ще й ощипят крачетата, ама тя щерката е най - доволна ако е боса.

# 7
  • Мнения: 245
Мисля, че не е нужно едно дете да се заплашва, така след време всичко малко или много ще му се отрази на психиката. А специално за яденето- аз мисля, че всеки яде каквото му харесва и по колкото му е сладко- но не трябва да се насилва.

# 8
  • Мнения: 11 009
Много съм против такива методи на възпитание. Нашето дете не го плашим с измишльотини, добре че и бабите й не са привърженици на сплашването. Simple Smile

# 9
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Използвам методите при необходимост. Дават резултат  Peace

# 10
  • Мнения: 9 814
Заплахата не е в основата на възпитанието, а на подчинението.
Тези баби Яги и Торбалановци не са част от моя метод на възпитание.
Майка ми правеше опити да я плаши с тях, но аз отдавна съм обяснила, че те не съществуват.
Свеки път залагаше на "добротата"- "Ако не си изядеш супата пиленцата в гората ще плачат!".
След обяснение и това вече не върви.
Предпочитам да съм честна с детето си и да обясня, че ако прави или не дадено нещо аз ще се разсърдя или обидя.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Няма нужда от сплашване , а от говорене и обясняване.

п.п. Е, стига де и тези митични герой Дядо Торбалан и Баба Яга ще потънат в забвение  Wink

# 12
  • Мнения: 6 274
Аз никога не съм плашила децата си с тези "персони"...  Mr. Green
Не знам за страх, според мен просто е тъпо да караш детенцето да се страхува от Торбалан, примерно...  Sick
Тъпотия...

# 13
  • София
  • Мнения: 1 524
Моята още не разбира - надявам се да не ми дойдат такива думи в устата - би било глупаво то моя страна.

# 14
  • София
  • Мнения: 932
Дъщеря ми е още малка за подобен род заплахи , не ги използвам. Но съм съгласна с всички до тук , че това не е правилно. Единствената заплаха ,която прилагам в момента, е когато не иска да яде , което е често и понеже в момента сме заедно със сестра ми , която също има малко дете , казвам на дъщеря си -"яж , че Ади ,ще го изяде". Не знам до колко е правилно, но няма и голям ефект ,ако не иска да яде затваря устата и толкова , а аз не настоявам. Но не искам да я плаша Баби яги , торбалани и т.н. чудовища и не мисля и да го правя.

# 15
  • Мнения: 8 999
Честно казано, пробвах да действам чрез този помощен персонал, но получих само леко снизходителни, да не кажа - подигравателни усмивки. Моите деца са антихристи - нямат страх от нищо. Като видях, че Торбалан и Баба Яга не действат, измислих други, много по-ужасяващи същества. Пердахон и Чичо Бойчо. Но и те бяха освиркани и свалени от сцената с развалени домати и яйца! Днешното поколение не се плаши така лесно.
Затова въведох образа на Майката като най-голямото страшилище. Обикновено мъжът ми всява паника със заплахата: "Бързо, че мама иде!"
А колко хубаво щеше да е, ако децата ми се задействаха от някой безобиден Кумчо Вълчо или Баба Меца!

# 16
  • София
  • Мнения: 932
Обикновено мъжът ми всява паника със заплахата: "Бързо, че мама иде!"
А колко хубаво щеше да е, ако децата ми се задействаха от някой безобиден Кумчо Вълчо или Баба Меца!
Joy Разсмя ме искрено с това Peace, сетих се темата в клюкарника, за PR -а , който ни правят тролчетата ни Simple Smile , и за една майка дето беше споделила , как дъщеря й, (след мъмрене от страна на мама ), казала на бебето да не излиза, че е мама е лоша и живота му ще бъде ад, май беше казало детето Joy.

# 17
  • Мнения: 4 434
"яж , че Ади ,ще го изяде"
това и аз го прилагам,яж че тати ще го изяде...действа не моменти само.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 78
И аз съм против тези заплахи! Имам примери на големи деца - 6-7 годишни, които в резултат на такова плашене сега се страхуват да стоят сами в стаята, дори и през деня. А от тъмното изпитват панически страх.
Ако заплашвам с нещо, то е с наказания, с лишаване от нещо любимо напр. телевизия или компютър. И тъй като дъщеря ми знае, че винаги изпълнявам това което кажа (било то обещание или заплаха), знае и че няма да и се размине, ако "не слуша". И така си се възпитаваме Mr. Green!
Разбира се, за яденето не се заплашваме, ако е гладна - яде, ако не е - не. Е, баща и се дразни че не винаги сяда с нас на масата за обяд или вечеря, но аз също не обичам да ям под час... Когато - тогава Peace!

# 19
  • Мнения: 805
Не, не я плаша. Изключително много се дразня, когато сме навън и някой непознат/ а си позволи да каже на детето ми: Не плачи, че ще дойде Торбалан! И после аз 2 часа обяснявам кой всъщност е това, къде живее и защо ще иска да я взима...
Като знам колко хора лекуват страхове и комплекси насадени в детските години... Коя съм аз, че да й говоря подобни неща?

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Леле,като ви чета....май съм само аз от ''другия отбор''.Да,признавам си,сплашвам го с Баба Яга.Редовно при това.Действа,но вече нахитря много малкия и взе да не ми се връзва.Но няколко месеца баба Яга ми помагаше на всяко ядене.Иначе е зор,нещо му се промени много апетита и взе да вкарва все нови и нови номера и не иска да яде.След като Яга действа,аз лично не виждам нищо лошо в ''повикването'' и за определени случаи.Иначе е тъпо,признавам,иска ми се да се сетя за друг метод,но засега сме приятелки двете,пръв помощник ми е.Даже имам една огромна Яга до леглото.... Mr. Green

# 21
  • Мнения: 2 309
Никога не съм плашила с измислени герои дъщеря ми. Друг е въпроса, че тя сама си вади лошите герои от приказките и се самонавива, че я е страх от тях.

# 22
  • Мнения: 1 372
Когато не яде не я плаша и не я тормозя / тя е много малка още да се плаши/. Не я насилвам, а я оставям колкото иска да изяде и я храня пак в часа на следващото хранене. Свекърва ми и майка ми се опитват, но не им позволявам.

# 23
  • Мнения: 1 817
Ооо никога не съм ползвала този метод на сплашване. За мен, а чета че и за повечето от вас е недопустим.
Май само бабите от едни други времена са го ползвали. Wink

# 24
  • Мнения: 288
Ооо никога не съм ползвала този метод на сплашване. За мен, а чета че и за повечето от вас е недопустим.
Май само бабите от едни други времена са го ползвали. Wink
Съгласна съм,това може би е метод на поколението на нашите баби,който според мен е излишен

# 25
  • Мнения: 1 098
Никога не съм плашила детето си с приказни герои или чичко полицай и др. Смятам го за неправилен метод за принуждаване към нещо.

# 26
  • Мнения: 528
Никога не съм използвала такива методи  Peace
В интерес на истината съм завършила ПНУП, където ни учиха точно на това, да не се използват такива методи. Т.е биха навредили на детето. Както авторката на въпроса сама е казала, насаждат страхове у дечицата  Peace

# 27
  • Мнения: 544
За тези герои не съм се и сещала, но когато не слуша съм го плашила с полицаите че ще дойдат да го вземат.

# 28
  • Мнения: 528
Ами всъщност и за полицаите не е много правилно  Rolling Eyes
Все пак те би трябвало да са добри "герои" в нашия живот  Peace
Свекърите ми все плашеха синът ми с полицаи, но аз успях да изтръгна този страх от него  Peace
Ами ако,не дай си Боже, се случи нещо , не би трябвало той да изпитва страх от човек на закона  Peace

# 29
  • Мнения: 8 999
За мен тези страхове са много полезни. Те поставят една добра основа, върху която в по-късна възраст, зрелите ни умове отричат много престъпления заради страх от закона, от полицията, от данъчните, от контрольорите в градския транспорт, от митничарите... Хубаво е от най-ранно детство човек да си създава страхове от неща, които са почти незрими, но съществуват и контролират поведението му.
Да живее баба Яга!

# 30
  • Мнения: 544
Аз не мисля че го е страх от полицаите, но съм съгласна с baibibi.

# 31
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Като съвсем малка се сещам, че ме плашеха с Торбалан. Изпитвах панически ужас като чуех за него. Мисля да не прилагам тези методи за моите деца, усещам че подхода не е здравословен за психиката на детето, имайки в предвид собствените ми негативни емоции като дете. В този ред на мисли, не съм съгласна с последния пост на baibibi, бих избрала друг подход.

# 32
  • Мнения: 4 434
Айде сега пък да живеела баба Яга Joy

Дразня се много, когато други вместо мен плашат детето ми:например бездомно куче си лежи на тревата,синът ми го доближава.
При което една баба се обажда, че кучето щяло да го ухапе. Дори да искаш да предпазиш детето, има си други начини- в конкретния случай по-удачно е да се каже, че на кучето му се спи и трябва да го оставим да си почива, отколкото да насаждат страха, че всяко куче, което види, ще го хапе.

# 33
  • Мнения: 528
Елхичка, потвърждаваш мнението ми  Hug
Точно това имах предвид. Детската главичка може да роди много по-страшни и незаличими картини от тези, които вие смятате, че им предлагате  Peace Това, което на нас ни се струва миниатюрно , за тях е огромно  Peace
Все пак всеки има право на собствено мнение и съответно методи и подходи за възпитание на собственото си дете  Hug

П.п: Сис, още повече, че кучетата усещат страха у хората  Peace

# 34
  • Мнения: 200
Малка ми е щерката ама не мисля да я заплашвам с който и да било . Племенника ми така го заплашваха с който им падне, та сега като види непознат и вика: "Страх".

# 35
  • Мнения: 4 434
П.п: Сис, още повече, че кучетата усещат страха у хората  Peace
точно Tired

Но се убеждавам че бабите така действат,по лесно е някак...да кажеш баба Меца ще те изяде,веднага да спиш или ядеш...
отколкото с приказки да оправят нещата..


....и после се чудим защо се стряскат на сън Twisted Evil

# 36
  • Мнения: 4 434
като види непознат и вика: "Страх".
#Crazy наистина ли?

# 37
  • Мнения: 2 312
Никога не съм плашила детето си с подобни особи.
Не си спомням и мене да са ме плашили някога.
Но съм чувала някои да го правят.Всеки сам избира подхода към детето си Peace

# 38
  • Мнения: 1 629
Моя е още малък за такива изрази, но съм виждала как дете се осмирява по тоя начин Mr. Green може би и аз ще го използвам.  На който както му харесва общо взето Peace

# 39
  • Мнения: 4 434
Моя е още малък за такива изрази, но съм виждала как дете се осмирява по тоя начин Mr. Green може би и аз ще го използвам.  На който както му харесва общо взето Peace
все нагоре с краката си Mr. Green

# 40
  • Мнения: 1 629
Моя е още малък за такива изрази, но съм виждала как дете се осмирява по тоя начин Mr. Green може би и аз ще го използвам.  На който както му харесва общо взето Peace
все нагоре с краката си Mr. Green

Защо Сис да съм на горе с краката? Една братовчедка на мъжа ми има дете на 4 годинки и той е много див,  ама като му каже "Виждаш ли шамара?" или "Ще викна баба меца" да видиш как кротва Mr. Green мисля да взема пример, защото  лигаво дете не искам Stop Имаме една книга, в която има цяяяял урок да не се казва НЕ на детето, а да се поощрява да прави каквото си иска и само да се научи ooooh! абе глупости...

# 41
  • Мнения: 4 434
Моя е още малък за такива изрази, но съм виждала как дете се осмирява по тоя начин Mr. Green може би и аз ще го използвам.  На който както му харесва общо взето Peace
все нагоре с краката си Mr. Green

Защо Сис да съм на горе с краката? Една братовчедка на мъжа ми има дете на 4 годинки и той е много див,  ама като му каже "Виждаш ли шамара?" или "Ще викна баба меца" да видиш как кротва Mr. Green мисля да взема пример, защото  лигаво дете не искам Stop Имаме една книга, в която има цяяяял урок да не се казва НЕ на детето, а да се поощрява да прави каквото си иска и само да се научи ooooh! абе глупости...
По добре следвай чувството си,от колкото познат или роднина...

# 42
  • Мнения: 1 629
Моя е още малък за такива изрази, но съм виждала как дете се осмирява по тоя начин Mr. Green може би и аз ще го използвам.  На който както му харесва общо взето Peace
все нагоре с краката си Mr. Green

Защо Сис да съм на горе с краката? Една братовчедка на мъжа ми има дете на 4 годинки и той е много див,  ама като му каже "Виждаш ли шамара?" или "Ще викна баба меца" да видиш как кротва Mr. Green мисля да взема пример, защото  лигаво дете не искам Stop Имаме една книга, в която има цяяяял урок да не се казва НЕ на детето, а да се поощрява да прави каквото си иска и само да се научи ooooh! абе глупости...
По добре следвай чувството си,от колкото познат или роднина...
сякаш това ми е чувството Mr. Green то зависи и от детето. Както с нощното хранене Mr. Green

# 43
  • Мнения: 4 434
Дайче успех с торбалан тогава Mr. Green

# 44
  • София
  • Мнения: 408
Аз съм от тези дето плашат с Меца, защото приказки, обяснения, плясване при нас не работят и накрая от зор, за да мога да го усмиря го ползвам. Другата ми заплаха, която работи е че няма да му пусна Том и Джери - слуша, ама за малко.

# 45
  • Мнения: 5 940
С нищо не плаша. Обяснявам обаче реално какво би могло да се случи, ако пипне печката, ако хване неправилно ножа и т.н.

# 46
  • Мнения: 24 467
Мнението ми е за цялостна неприемливост на идеята.
Като не щат да ядат- стоят гладни до следващото хранене. Следващото хранене е общо вземо на ниво. Не са злояди, в резултат на което. Никой здрав човек не е умрял от глад, когато има налична храна.
Като "не слушат" правя забележки, като не чуят, се карам, като и това не разберат- наказвам /и това към 3- годишна вече възраст, бебета няма как да се накажат/. Резултат- никой не се плаши от тъмното, от гората, от зоопарка, от жабите и червеите, от полицията и т.н.
То това не е "метод на възпитание", тъй като нищо възпитателно няма в него.

# 47
  • Мнения: 2 090
Интересно ми е какво ви е мнението относно когато детето не слуша или не се храни,дали използвате изразите:баба Яга,баба Меца,Торбалан,кучето и т.н.....
Детето ми познава само баба Меца,от приказките Peace.
Баба Яга и Торбалан не ги знае,нямам и намерение да разбира,достатъчно страхове си има детето(не насадени от нас),да му създавам още ... Naughty

# 48
  • Мнения: 4 841
Използването на всякакви подобни персонажи показва само безсилието на родителя да аргументира мнението си. Не виждам друга причина да се прибягва до подчинение чрез манипулация и внушаване на страх.

Не мога да излъжа, че е имало моменти, в които ми се е искало да отбия номера с някоя баба (Меца или Яга), но се радвам, че не съм се поддавала на моментния импулс.
Винаги съм подхождала честно, да не говорим пък, че не-изяждането на храна далеч не ми е някаква драма. Много повече ме отвращава насилственото тъпчене и насилване на детето да яде. Да не говорим за простотии, които съм чувала - че колкото "залчета" ти останат в чинията, толкова деца ще те "надвиват"... Айде нЕма нужда.

# 49
  • Мнения: 2 448
Не се опитвам да му насаждам страх.
Еди път се опитах да го сплаша с мечка, ама той ми каза , че иска да идем да я видим.  Laughing

# 50
  • Мнения: 6
Не ги използвам Торбалан и Баба Яга и съм против метода на сплашването, но бабата и дядото ползват един "лош човек, който ще дойде да види кой не слуша", към който се отнасям снизходително. Рядко оставям сина ми при тях, но е силно впечатлен от лошия човек.
Иначе е чувал за баба Яга /може би от яслата/ и за нея му обясних, че я има само в приказките.
За мен лично по-добрите методи са поощрението и наказанието - в крайни случаи. И двете ги прилагат родителите, съответно детето ще има респект от родителите, а не от някакви измислени същества.

# 51
  • Мнения: 126
 Не съм използвала такива методи за да я накарам да слуша -  да я плаша с някой или с нещо.
 Въпреки че е едно много палаво и непослушно дете, не мисля, че да насаждам страх към нещо
 определено е начин, за да я накарам да слуша.

# 52
  • Мнения: 4 187
Моето дете няма страх от нищо  Rolling Eyes.
Аз не искам да и насаждам страхове, бих искала, когато я помоля да направи нещо, да го направи защото АЗ съм я помолила, не под влиянието на някаква евентуална заплаха.

Против съм, дядо Торбалан ми е особено неприятен  Crossing Arms.

# 53
  • Мнения: 3 929
Никога не съм използвала въпросните герои с възпитателна цел и синът ми още не знае за тях. Това не е възпитание, а начин за сплашване и насаждане на страх.

# 54
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
Интересно ми е какво ви е мнението относно когато детето не слуша или не се храни,дали използвате изразите:баба Яга,баба Меца,Торбалан,кучето и т.н.....

Лично аз съм против този метод на възпитание,според мен той не възпитава а насажда страх в детето.
и аз съм на същото мнение,държа децата ми да имат респект само от мен,без да ги е страх естествено и засега определено успявам Peace Обаче определено не се моля,просто това което казвам по никакъв начин не може да се оспорва и не подлежи на коментар.

# 55

Общи условия

Активация на акаунт