Как да науча детето ми да ме слуша?

  • 16 562
  • 147
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 757
Здравейте!
Изчетох всички мнения с голям интерес.
Спомням си как майка ми ме е удряла с чехъл по главата, защото все боса ходя - е на 30г. съм чехли не обувам.
Майка ми и баща ми са толкова подредени, че се чудя друго правят ли? Какви ли не наказания съм понасяла - не успяха да ме научат да подредя, както тях. По-разхвърляна съм и това е. Мъжът ми също се пробва да ме пригоди, но претърпя неуспех.
Не смятам, че къщата ми е разхвърляна. Не блести от чистота, но е подредена и спретната.
Дъщеря ми за мен е притеснително подредена. Поне за сега. Без да съм я учила си подрежда обувките в шкафа, хвърля си мръсните дрехи в коша. Тя няма още 3 годинки. Смятам, че това е личен пример. Както казването на Благодаря, Довиждане, Моля. Детето е огледало на Вашето поведение.
Лесно се дресира, но трудно се възпитава.
Много съм впечатлена от изрази - Той е достатъчно голям! - 5год., Става, каквото аз кажа!
Май искате да си отгледате юначе, което с нетърпение да очаква да хлопнете вратата, за да подиша малко.
Надявайте се с това възпитание някой ден да познавате личността на детето си. Май ще има много изненадани родители.
На няколко пъти прочетох, че след като се роди второто дете, първото стана ........еди какво си. Това е борба за внимание. Колкото и внимание да му обръщате няма да е достатъчно на първото дете. До преди второто то е разполагало с ЦЯЛОТО Ви внимание. Нормален е този период. Много смесени чувства бушуват в него дали да го обича, пък то само реве и за игра не става, дали да помага вместо да се забавлява. Толкова е тъжен и иска мама да го гушне, пък тя пак с това бебе се занимава и му мие нааканото дупе. В една книга четох много хубава метафора за това как се чувства детето и приема второто по-малко дете. Ще се опитам да я пресъздам: мили майки първото Ви дете се чувства така, както вие бихте се чувствали, ако съпругът ви се прибере и ви каже, че той много ви обича и любовта и вниманието му към вас няма да се променят, но се е оженил още един път. Вие трябва да го разберете, та той толкова много е искал тази втора съпруга и я обича. Също, както вас обича. Все пак това за вас не трябва да е проблем, защото чувствата му към Вас въобще не са се променили. и т.н. и т.н. Кофти, нали....
Нека да разберем малките същества, които толкова много ни радват и ни карат да се просълзяват от щастие. Нека да им даваме личен пример, а не да се опитваме да дресираме.
Поздрави

Хареса ми това дето си написала. Вярно е, че детето се учи най добре от личния пример, който му даваме. Но не винаги е така. Аз до ден днешен не мога да науча децата си, да не се катерят по столчетата за хранене и по масата, когато сме на масата и има храна по нея най малкото. Нито да си играят с храната, да хвърлят по земята и т.под. дейности, които определено не са видели от мен или баща им. Дори по големият им брат не ги прави. Те са си ги измислили и си действат и аз съм безсилна в тези конкретни случаи както и в много други

Подкрепям с доказателства. Това е нормалното положение като ядем от край време до ден днешен. И са падали от столчетата и пак продължават. Като ги вържа се нервят и не мирясват докато не ги отвържа

http://s184.photobucket.com/albums/x317/NikiFin/Oktomvri%202008/ … rent=NaMasata.jpg

Ето и клип

http://s184.photobucket.com/albums/x317/NikiFin/Oktomvri%202008/ … t=12112008015.flv

# 46
  • Мнения: 2 757
но няма да позволя след игра всичко да остане разхвърляно по земята и да се чудя как и къде да стъпвам.

Как го постигаш това?

# 47
  • София
  • Мнения: 17 592
 Laughing

Ти събираше ли си играчките, дрехите и многото други неща на 5? Аз не, защото... и не знам кое е прилично за някоя възраст. Мисля, че има културен и некултурен изказ - независимо от възрастта.

# 48
  • София
  • Мнения: 62 595
От това, което видях на клипчето останах с впечатлението, че децата просто искат да са на голямата маса. Опитай да ги сложиш да ядат там, а не отделно на техните столчета. Поне нашите още от самото начало бяха заедно с нас на масата. Не съм привърженик на отделното хранене на децата. За мен хрането на цялото семейство на една маса е хубава традиция и начин на общуване, а не само на изяждане на някакво ядене.

# 49
  • Мнения: 2 757
Аз пък съм на обратното мнение.
Много крайни ми се виждат някои мерки, от дадените тук.
Не мога да приема, че детето ми няма да ми възрази, или да не смее да ме погледне, или пък да не си разхвърля играчките. Против съм и шамарчетата.
Наказание също, с мярка. Закани и заплахи..НЕ  Naughty
Иначе губиш уважението на детето, това че те слуша, вече е породенно от страх и в един момент осъзнаваш че децата ти се крият от теб, лъжат те и не ти споделят.
За мен лично, това е най-големият ми страх. Не искам да прекрачвам тънката гранциа уважение-страх.

Именно. Но за мен децата никога не слушат от уважение, а винаги от страх. Може би и да има уважителни деца, но те не са много и така си се раждат. Тези, които го нямат вродено остава да ги научим да слушат от страх. Което не е хубаво поради изложените от теб причини. Сложно е, всеки трябва да си намери точния подход към децата си, така че резултатът да е макс добър за всички

Andariel , винаги им даваме да се хранят сами на техните си табли на столчетата. Адски мацат, хвърлят по земята. Но се примирявам. Това, което съм съм снимала в клипа е когато вече са се нахранили. Ако изобщо има нещо на масата без значение дали са на столче до масата или просто се разхождат качват се на масата и почват да бърникат навсякъде. Др деца не съм виждала така да правят. Не казвам, че няма, просто аз лично не съм виждала. На гости ако ходим е същото положението, хващат квото им попадне, чужди, прибори, чаши, чинии... бъркат вътре и си правят квото им е кеф. А мноооого добре знаят, че не трябва. Просто не им пука. Поглеждат дали ги гледам и ако съм се обърнала действат. Значи знаят, че не трябва и ги е страх. Но явно не достатъчно за да не използват всеки шанс да се докопат до каквото са си нарочили. Такива са си, непокорни

# 50
  • Мнения: 223
в къщи  ги приучам на основните "правила" още от малки; опитвам да превръщам част от задълженията в игра, или им помагам при свършването на задачата; изготвили сме програма на  деня в картинки и те сами казват кога, какво трябва да се направи ; после с тематична рисунка се изобразява действието; например - преобличане и прибиране на дрехите след разходка: закачалка с рокля за каката и една с тениска, за малкия; те сами решават как да се обрисува, това което трябва да се свърши; после, когато има протести сверяваме с програмата; в повечето случаи действа и  задачата се изпълнява; мисля, че трябва непрекъснато напомняне докато са малки, за да се превърне дадено нещо в навик; после, когато са по-големи, да приемат задълженията като досадна необходимост; Hug
и не съм съгласна, че децата винаги слушат от страх; това дори ми звучи доста тиранично; всичко е въпрос на подход; не трябва да се налага родителското мнение със сила, а да се стремим децата сами да повярват, че така е редно да се прави, дори и на тях да не им харесва;

# 51
  • Мнения: 2 757
в къщи  ги приучам на основните "правила" още от малки; опитвам да превръщам част от задълженията в игра, или им помагам при свършването на задачата; изготвили сме програма на  деня в картинки и те сами казват кога, какво трябва да се направи ; после с тематична рисунка се изобразява действието; например - преобличане и прибиране на дрехите след разходка: закачалка с рокля за каката и една с тениска, за малкия; те сами решават как да се обрисува, това което трябва да се свърши; после, когато има протести сверяваме с програмата; в повечето случаи действа и  задачата се изпълнява; мисля, че трябва непрекъснато напомняне докато са малки, за да се превърне дадено нещо в навик; после, когато са по-големи, да приемат задълженията като досадна необходимост; Hug
и не съм съгласна, че децата винаги слушат от страх; това дори ми звучи доста тиранично; всичко е въпрос на подход; не трябва да се налага родителското мнение със сила, а да се стремим децата сами да повярват, че така е редно да се прави, дори и на тях да не им харесва;


А ако са от децата, които не обичат да правят каквото е редно? На мен примерно никога не ми е пукало какво е редно, правила съм си квото съм си искала. Ако не съм е било именно от страх. Децата ми са същите

# 52
  • Мнения: 1 896
За мен фундаменталният въпрос е защо едно дете на 5 години трябва "да слуша", да не възразява и т.н.?
Вие като ви нарежда някой, изпълнявате ли? Аз супер се дразня, ако някой дойде и ми нареди да направя нещо. Дори да ми е шеф, настоявам да ме помоли учтиво и да се отнася уважително. Ако искат от мен нещо, което не ми е приятно, възразявам, много ясно, няма да си трая, я.
И с детето е така. Децата имат право да не си прибират играчките точно тогава, когато някой друг е решил, че това трябва да стане. Ако вие си прибирате вашите неща, те рано или късно също ще почнат да го правят. Детето ще се държи като личност, с която може да се общува и на която може да се разчита в някакви граници, ако родителите се  държат така помежду си и със самото него.
Тези истории за слушане, не възразяване и т.н. вече са супер отживелица, децата няма да слушат и с никакви опити за вземане на властта обратно няма да успеем да им се наложим, просто светът е различен, семейството и обществото са различни. Само с човешко общуване и взаимно зачитане става. Както не искате да се държи мъжът ви примерно с вас, така не би следвало да се държите и вие с детето.

# 53
  • Мнения: 223
А ако са от децата, които не обичат да правят каквото е редно? На мен примерно никога не ми е пукало какво е редно, правила съм си квото съм си искала. Ако не съм е било именно от страх. Децата ми са същите
[/quote/]
докато са малки, децата не знаят кое е правилно и кое не; ние сме тези, които трябва да ги научим; не се обиждай, но ако твоето отношение е такова, то децата ти правят също като теб;
не ги оставяй да си правят каквото искат; ти трябва да ги вкарваш "в релсите" и колкото по по-миролюбив начин го постигаш, толкова по-добър и дълготраен е ефекта от наученото;

# 54
  • Мнения: 2 957
basilisk   удоволствие е за мен да те чета   bouquet
Жалко че влизаш по-рядко във форума.

# 55
  • Мнения: 1 896
amber, много си мила  Simple Smile
трябва да влизам по-често, ама не остава време от дечурлига

# 56
  • Мнения: 2 757
mitsie, писна ми да повтарям едно и също Аз съм ги научила кое е правилно според моите разбирания. И те знаят много добре. И именно знаейки правят нарочно обратното, с цел да демонстрират, че няма да слушат. Не си ли чула за деца, които напук правят всичко наобратно. Има ги и то много.  Познавам деца, които буквално от бебета се държат като възрастни. Учат точно от съвети, от даване на акъл, а не от собствени грешки и не от подражание на родителите. Такива деца са адски лесни за гледане, но мен органически ме дразнят, сигурно защото аз съм тяхна противоположност.

# 57
  • София
  • Мнения: 62 595
Пак запозваш да пееш същата песен - другите деца кротки и съответно те дразнят, а твоите, дето ти късат нервите са най-хубави.
Няма такова дете, което да е като възрастен и да се учи само от съвети, а не и от опита си. Няма такъв филм, освен ако ти не си го измислила. Има бебета и деца, които са спокойни и сравнително уравновесени за възрастта си, но те не са дошли от Космоса, а са деца на родителите си - носят техните гени и попиват техния пример. Ти си получила точно това, което искаш - твоите са пълна противоположност на дразнещите те кротки  бебета. Но пак не си доволна - хем много се гордееш с това каква си, хем после рониш горчиви сълзи, че децата ти били като теб. Ами, на кого да приличат, на гората ли? Може би ти трябва да се пренастроиш и да пуснеш друг филм в главата си. Нито са първите, нито последните деца на този свят, които правят бели и се качват на масата. Щом ти не можеш да ги научиш може баща им, баба им, учителите или който и дае друг да ги научи. Самата ти си казвала, че баща им успява да се справи, също и свекърва ти. Също си казвала и за сестра си, че се справя с децата. Може би ще е добре да научиш нещо от подходите на другите възрастни, все пак роднини сте. Само като гледах клипа изтръпнах като едното бебе щеше да падне от масата, а ти как си задържала камерата в ръката си не знам. Сега, когато баткото е на градина можеш да обръщаш повече внимане на близнаците, а и казваш, че те поемат от книжки и игри. Възползвай се от това време. Вечер като се прибере баща им от работа ти вземаш близнаците, той взема Давид и така всеки се занимава в отделна стая с децата и ще избегнете конфликтите между тях.

# 58
  • София
  • Мнения: 6 999
Не изчетох цялата тема - признавам.

Не съм привърженик на 'слушането'. У дома обаче има правила и те се следват. Правилата не се променят и не са много. Повечето вече не са правила, а са приети като нещо естествено. 
Да речем: Гледа се по едно филмче, след което ДВД-то просто се спира. Толкова.
В стаята си дъщеря ми може да прави каквото си ще, в това число да рисува по стените, да лепи картинки и прочие. Вечер преди да си легне трябва да подреди. Ако помоли за помощ и нямам друга работа - аз й помагам. Ако не подреди - всичко което е по земята се събира от мен и заминава при децата без играчки.  Whistling
Самата аз съм ужасно подреден човек /като дете бях също толкова разхвърляна/ и дъщеря ми го е прихванала от мен.
Не държа и не приемам сляпото подчинение. С голямо удоволствие спорим, пазарим се и преговаряме за много неща ... но правилата са си правила. 

# 59
  • Мнения: 2 757

Няма такова дете, което да е като възрастен и да се учи само от съвети, а не и от опита си. Няма такъв филм, освен ако ти не си го измислила.

Как може с такава увереност да кажеш такава глупост. Щом съм казала, че познавам, значи съществува. А ти явно си мислиш, че ако не си видяла нещо значи то не съществува. Да ама не. Познавам такова дете мнооого отблизо. От 3 - 4 годишно ми говореше мъдрости, които май баба му го беше научила, държеше се и продължава да се държи както предполага обстановката, по адекватно от мен на моменти,  дразни се на глупостите, които прави майка му, демек не само че не и подражава, ами я укорява и с право. Явно баба му го е научила на ум и разум, защото майка му е шматка от класа, а бабата е много печена. Понеже ми е много близко и първото малко дете с което съм контактувала от ученичка и си мислех, че всички деца са като него. Чак сега като се сдобих с мои си установих, че децата са много различни. Отделно съм виждала една камара такива деца, бебета, които се държат като възрастни и правят квото им се каже. Така че няма кво да се съмняваш, съществуват със сигурност. Виждам ги по ресторанти как си седят на столчетата и гледат като упоени, а родители им си хапват спокойно. Докато моите дърпат и късат покривките, пипат по всички чинии и ако не им се даде нещо пищят на умрело и меткат по земята квото докопат в знак на протест. Нищо не знаеш ти, ама що се правиш на много разбираща се чудя

Общи условия

Активация на акаунт