Майчинството - счетоводно - 15

  • 72 191
  • 1 034
  •   1
Отговори
# 1 020
  • София
  • Мнения: 12 233
  Аз имам следния въпрос. Разбрах, че за да се брои даден месец в калкулацията 12 месеца назад за базата за майчинството той трябва да е пълен. Това означава ли че за да ми се брой март месец, трябва да изляза в отпуската 45 дни преди термина от първи април? Въпроса ми е защото по термин трябва да изляза малко преди края на март и съм се уговорила с лекарката съвсем леко да ми измести термина, но не съм сигурна откога да е, тоест дали не трябва да е и от по-късно, а не от първи април?

# 1 021
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
  Аз имам следния въпрос. Разбрах, че за да се брои даден месец в калкулацията 12 месеца назад за базата за майчинството той трябва да е пълен. Това означава ли че за да ми се брой март месец, трябва да изляза в отпуската 45 дни преди термина от първи април? Въпроса ми е защото по термин трябва да изляза малко преди края на март и съм се уговорила с лекарката съвсем леко да ми измести термина, но не съм сигурна откога да е, тоест дали не трябва да е и от по-късно, а не от първи април?
Да, може да е от 01.04., така последният месец в базата ще е март.

# 1 022
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Да, да допълня само че понеже се иска акта за раждане на детето, реално таткото не може веднага след изписването да ползва отпуската. PeaceЕдва след като го вземете от общината(в рамките на 10, 15 дни), тогава можеш да задвижваш нещата. Peace

Той акта за раждане не става веднага и не трябва веднага да се носи. Ако беше така, както казваш, никой татко нямаше да може да ползва този отпуск.  Wink
15 дни са от изписването, т. е. ако ви изпишат днес, 7.2.2009 отпускът на таткото е до 22.2.2009г. Пък той дали ще ползва всичките 15 дни или не, си решава сам. След 22.2.2009 няма право на тях.
Мерси за разяснението Embarassed Реално таткото трябва да подаде документите почти веднага след изписването, макар и без акта за раждане, така ли трябва да разбирам? newsm78 И по-късно, когато се издаде, да се занесе ксерокопие на счетоводителя?
Наредба за работното време , почивките и отпуските
Чл. 45а. (Нов - ДВ, бр. 10 от 2009 г.) (1) Отпускът при раждане на дете по чл. 163, ал. 7 от КТ се ползва въз основа на писмено заявление на бащата. Към заявлението се прилагат копие от акт за сключен граждански брак или декларация от бащата и майката, че бащата е припознал детето и те живеят в едно домакинство, както и документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето. Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако бащата няма право на този отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си.

(2) Отпускът по ал. 1 се заявява и ползва в календарни дни.

Ползването на отпуската съгласно подаден документ към работодателя и подаването на документи в НОИ са две различни неща според мен: аз считам, че за да се ползва отпускът, се подава молба до работодателя, а при събиране на допълнителните документи, същите се предават от таткото на работодателя, като последният ги окомплектова и предава в НОИ (с там каквото беше още от работодателя) - за самото изплащане на обезщетението  newsm78 Не е ли така?!?

Според този текст излиза, че от фирмата могат ФОРМАЛНО да му откажат отпуск на таткото, защото при подаването на молбата липсват приложенията (които се получават по-късно), така ли  newsm78
Кое се получава и от къде. Декларацията предполагам е собственоръчно написана, така че не представлява трудност. Ако има брак има и акт за сключен такъв. От болницата ще ви дадат документ за датата на изписване.  Молбата той може да си я подаде, а в деня следващ изписването или същия да занесе документа удостоверяващ датата.

# 1 023
# 1 024
  • Мнения: 3 835
Здравейте момичета!
Много пъти сте ми помагали със съвет и вярвам, че и сеща ще ми помогнете, по-точно на моя приятелка.

Моята приятелка, която в момента е по майчинство иска да регистрира ЕТ на свое име.
За да продължава да си получава майчинството не трябва да напуска от настоящата си работа нали?
И като самоосигуряващо се лице в нейното ЕТ, трябва ли да подава нещо допълнително, освен декларация 1?
А за да не надвиши максималния осигурителен доход - дохода върху, който реши да се осигурява с коя сума трябва да се събере за да не надскочи 2000лв - с майчинството 220лв или със заплатата на която се води?
И за всички рискове ли може да се осигурява или само за пенсия?

Благодаря Ви!!!


Да си наеме счетоводител и с него да уточни точно по какъв начин ще се осигурява.
За да не й се спира обезщетението, трябва да се самоосигурява на ниския процент (ако избере този вариант).

# 1 025
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
момичета искам да попитам нещо!Очаквам дете през март но нямам брак с бащата-и исках да попитам има ли някаква помощ за самотни майки или нещо такова ако мога да се възползвам от което и да е-или например намаляне на някакви разходи newsm78
може да ви се стори тъпо но ако може защо да не!?

също така знаете ли като се роди детето-бащата кога трябва да донесе бележка нотариално заверена за признаване на детето-нали така става?
благодаря предварително  bouquet

Тези неща провери в Социално подпомагане.

При раждането на детето бащата заявява пред нотариус, че детето е негово.

# 1 026
  • Мнения: 4 156
Здравейте и от мен!И аз имам питане,може и да е писано по моя казус,но не можах да открия с търсачката и ще Ви бъда много благодарна да ми помогнете!В момента съм в платено майчинство,което ми изтича през м.юли.Но в началото на м.март най-вероятно ще бъда съкратена,разбрах,че работодателят може да вземе разрешение от Инспекцията по труда и да ме съкрати.Въпросите ми са следните-какво става с майчинството ми в такъв случай?Трябва ли да се регистрирам в Бюрото по труда?А също и с осигуровките как стои въпроса?Въобще какво трябва да направя?
Предварително благодаря за отговорите!  bouquet

Не знам какво имаш предвид под платено майчинство. Ако е отпускът за отглеждан ена дете от 410 дни до 2 години - с прекратяване на трудовия ти договор, този отпуск се прекратява. Може да се регистрираш в бюрото по труда като безработна. И да получаваш обезщетение. Но не е голямо. По-малко е от 240 лева.  По-добре потърси някой познат да те назначи в друга фирма и да използваш отпуска за отглеждане на дете до 2 год.

# 1 027
  • София
  • Мнения: 1 626
Здравейте момичета!
Много пъти сте ми помагали със съвет и вярвам, че и сеща ще ми помогнете, по-точно на моя приятелка.

Моята приятелка, която в момента е по майчинство иска да регистрира ЕТ на свое име.
За да продължава да си получава майчинството не трябва да напуска от настоящата си работа нали?
И като самоосигуряващо се лице в нейното ЕТ, трябва ли да подава нещо допълнително, освен декларация 1?
А за да не надвиши максималния осигурителен доход - дохода върху, който реши да се осигурява с коя сума трябва да се събере за да не надскочи 2000лв - с майчинството 220лв или със заплатата на която се води?
И за всички рискове ли може да се осигурява или само за пенсия?

Благодаря Ви!!!


Да си наеме счетоводител и с него да уточни точно по какъв начин ще се осигурява.
За да не й се спира обезщетението, трябва да се самоосигурява на ниския процент (ако избере този вариант).

Какво ще рече това "на ниския процент" - да се осигурява само за пенсия, а не за пенсия и ОЗМ, така ли?

# 1 028
  • Казанлък
  • Мнения: 106
Имам въпрос. Студентка съм редовно обучение с дете под две годишна възраст. Ако пусна детето си на ясла, ще ми спрат ли половината майчинство?
С таткото нямаме брак, разделени сме, припознато е детето, по постоянен адрес се водим на един адрес, а настоящите ни адреси са различни. Детето го отглеждам сама в друг град, в който редовно следвам, ако това има някакво значение. Та въпросът ми е, ако пусна детето на ясла, ще ми спрат ли половината майчинство, при положение,че не съм се върнала на работа, но съм студентка редовно обучение.

# 1 029
  • Мнения: 36
Здравейте,имам следния въпрос-бременна съм, осигуряват ме на 250 лв и в третия месец от бременността ме осигуриха на бонус 5 000 лв;раждането ще бъде юли 2009-колко ще ми бъде майчинството.Предварително благодаря.

# 1 030
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
Не зная дали въпросът ми е за тук,но се надявам да има кой да ми помогне.Питането ми е следното:кандидатствам за кредит и от банката ми дадоха един формуляр да попълня,но понеже счетоводителката ми отсъства документа го попълни помощника й,но според съпруга ми не е попълнен правилно.Ето го и случая:
Удостоверение за месечно трудово възнаграждение
С настоящото удостоверяваме ,че...................................е назначен на длъжност...............с трудов договор...........,с брутно месечно трудово възнаграждение в размер на..?...... и с чисто месечно трудово възнаграждение за последните три месеца както следва.........т.е. какво означава чисто месечно възнаграждение,това ,което получавам на ръка на края на месеца или сумата от осигуровките без данъците?Благодаря ви предварително.
 

# 1 031
  • София
  • Мнения: 5 285
...
Цитат
Наредба за работното време , почивките и отпуските
Чл. 45а. (Нов - ДВ, бр. 10 от 2009 г.) (1) Отпускът при раждане на дете по чл. 163, ал. 7 от КТ се ползва въз основа на писмено заявление на бащата. Към заявлението се прилагат копие от акт за сключен граждански брак или декларация от бащата и майката, че бащата е припознал детето и те живеят в едно домакинство, както и документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето. Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако бащата няма право на този отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си.

(2) Отпускът по ал. 1 се заявява и ползва в календарни дни.

.....
Декларацията предполагам е собственоръчно написана, така че не представлява трудност. Ако има брак има и акт за сключен такъв. От болницата ще ви дадат документ за датата на изписване.  Молбата той може да си я подаде, а в деня следващ изписването или същия да занесе документа удостоверяващ датата.

Да, права си. Аз съм се заблудила от това, че за НОИ се прилага акт за РАЖДАНЕТО на детето.
Много благодаря   bouquet

# 1 032
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Не зная дали въпросът ми е за тук,но се надявам да има кой да ми помогне.Питането ми е следното:кандидатствам за кредит и от банката ми дадоха един формуляр да попълня,но понеже счетоводителката ми отсъства документа го попълни помощника й,но според съпруга ми не е попълнен правилно.Ето го и случая:
Удостоверение за месечно трудово възнаграждение
С настоящото удостоверяваме ,че...................................е назначен на длъжност...............с трудов договор...........,с брутно месечно трудово възнаграждение в размер на..?...... и с чисто месечно трудово възнаграждение за последните три месеца както следва.........т.е. какво означава чисто месечно възнаграждение,това ,което получавам на ръка на края на месеца или сумата от осигуровките без данъците?Благодаря ви предварително.
 
Чисто е нетното възнаграждение, т.е. сумата която ти получаваш.

# 1 033
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Здравейте, отзивчиви майчета!
Много сте изписали и не можах да изчета всичко, за това сега имам нужда от помощ:

Връщам се на работа половин година преди да са изтекли 2-те години майчинство (синът ми ще посещава детски ясли). Имам ли право на половината от обезщетението? Ако, да, какъв документ/и е необходимо да представя и пред кого?

Благодаря предварително!

# 1 034
  • Мнения: 11 607
елхичка, ако обичаш задай си въпроса в Новата тема

Общи условия

Активация на акаунт