Майчинство за безработни

  • 142 662
  • 768
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 57
Elfita  bouquet

Виждам, че  само ти отговаряш в темата, но  си тъй изчерпателна, че не се  стърпях и аз да попитам  нещо.
Бременна съм във втори  месец. Не работя от две години, като преди  тези  две  бях майчинство.
Тоест от две години не работя.
Сега ако искам да се самоосигурявам на 600лв. колко пари трябва да се вкарват на месец, като се има в предвид, че трябва най-вероятно да е със задна дата, и нужно ли е да се  осигурявам  на  600лв или  може по-малко?
Всъщност би ли ми обяснила какво е най-добре да направя в случая ако не намеря накой който да ми направи фиктивен  договор?

А ако намеря, то само  дни преди 45дневният болничен ли трябва да  ме назначат. Какво става с времето което не съм работила и в което  съм бременна?

Иначе имам, няколко години стаж./отдавна/

Много  ти благодаря!

# 121
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
*shushi* ,ако искаш по-голямо майчинство започваш веднага да се осигуряваш на 600 лв или повеле.За 600 лв ще плащаш месечно 226.74 лева
ако те устройва минималното 240 лв да взимаш 2 години,започни работа малко преди издаването на 45 дневния.месеците без рабонта се смятат на 240 лв
ако не намериш кой да те осигерява,имаш право на социално майчинство,помощ за бременност 45 дни преди термин,детски надбавки,помощ за раждане.Първите 3 неща са с изискване на доход-350 лв бруто на човек

# 122
  • Мнения: 57
*shushi* ,ако искаш по-голямо майчинство започваш веднага да се осигуряваш на 600 лв или повеле.За 600 лв ще плащаш месечно 226.74 лева


Добре, но ако почна веднага да се  самоосигурявам от юни месец, тези седем месеца ще са достатъчни ли за по-голямо майчинство? Всъщност колко голямо ще е то? newsm78
Тези две години през които не съм работила, къде отиват? Тоест трябва ли и за тях да се самоосигуря със задна дата, и ако  да,  то тогава,  на същите ли пари трябва да се осигуря или може на някакви минимални.
Благодаря ти за светкавичните отговори  bouquet

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
*shushi* ,годините през които не си работила си стоят така.Не се осигуряваш със задна дата.Започваш от тук нататък.Кога ти е 45 дневния болничен и колко искаш да взимаш обезщетение,за да ти кажа на колко да ес осигуряваш

# 124
  • Мнения: 57
*shushi* ,годините през които не си работила си стоят така.Не се осигуряваш със задна дата.Започваш от тук нататък.Кога ти е 45 дневния болничен и колко искаш да взимаш обезщетение,за да ти кажа на колко да ес осигуряваш
Термина  ми е 6.01.2011г. Значи  би трябвало болничният да  е  около 20.11.2010г
Ми да  речем  че искам да  взимам около 500лв.

# 125
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
базата ти е ноември09-октомври10
от юни започни да се осигуряваш на 1100лв като месечно ще плащаш 415.69 лева,за да може обезщетението да ти е 500 лв и ще го взимаш 13,5 месеца

# 126
  • Мнения: 57
базата ти е ноември09-октомври10
от юни започни да се осигуряваш на 1100лв като месечно ще плащаш 415.69 лева,за да може обезщетението да ти е 500 лв и ще го взимаш 13,5 месеца

Хиляди благодарности! Hug

# 127
  • Мнения: 57
базата ти е ноември09-октомври10
от юни започни да се осигуряваш на 1100лв като месечно ще плащаш 415.69 лева,за да може обезщетението да ти е 500 лв и ще го взимаш 13,5 месеца

Ох, пак аз Blush
С мъжът ми, изчислихме, че тази сума ще ни  е в  повече която трябва да плащаме на  месец.
Каза дори, че съм изалчняла като съм те помолила да сметнеш върху 500лв.
За това ако не те затруднявам, би ли ми сметнала отново ако да речем  искам да взимам 300лв.  майчинство?

И още нещо Embarassed
Тъй като  не  се осигурявам и не работя в момента мога  ли да ползвам направление от лекар, тогава  след като внеса  първата сума, тоест от 01.06  или все  пак трябва да  платя осигуровките и  за задна  дата?
Много се  извинявам за неудобството. Hug

# 128
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
*shushi* ,за 300 лв обезщетение трябва да се осигуряваш на  500 /месеците юни,юли,август,септември и октомври/ и ще плащаш месечно 188.95 лева
но ако започнеш работа няколко дни преди 45 дневния болничен,ще взимаш 240 лв.разликата ти е 60 лв-решете как да го направите
за направлението-трябва да имаш платени здравните осигуровки 36 м назад /ново е-от тази година/.лекаря може да ти даде направление,ако не провели здравния ти статус.За да си оправиш осигуровките,отиди в НАП

# 129
  • Мнения: 57

за направлението-трябва да имаш платени здравните осигуровки 36м назад /ново е-от тази година/.лекаря може да ти даде направление,ако не провели здравния ти статус.За да си оправиш осигуровките,отиди в НАП

А това, че първото ми дете  сега ще  направи  4г. тоест до преди 24мес  значи ли, че тогава съм била осигурена
след като съм била в майчинство?
На кратко - в моят случай трябва да платя за  24мес нали? newsm78

Отново  ти благодаря за отговорите Hug

# 130
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
На кратко - в моят случай трябва да платя за  24мес нали? newsm78

да,точно така

# 131
  • Мнения: 37
Здравей Elfita искам пак да те питам нещо днес ходих до НОИ да разпитам за моя проблем за който вече ти писах те ми отговориха като документи само това че аз ще си нося болничните които ще са адресирани до НОИ и че аз ще си плащам ЗО но има още нещо което ми казахе цитирам "ако имам налице 12м осигорителен стаж  "нали и непосредствено преди раждане защото в тази фирма се водя 3м на работа а преди това съм била безработна и съм си плащала само ЗО благодаря типредварително

# 132
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
няма изискване да имаш 12 м стаж непосредствено преди термина и то в тази фирма
трябва да имаш 12 м стаж изобщо

какво значи адресарни до НОИ

# 133
  • Мнения: 37
в болничния нали се пише името на работодателя а при моя случаи трябвало да е НОИ така аз я разбрах

# 134
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
в болничния нали се пише името на работодателя а при моя случаи трябвало да е НОИ така аз я разбрах

малко абсурдно ми се струва това

искай още едно компетентно мнение

Общи условия

Активация на акаунт