Майчинство за безработни

  • 142 678
  • 768
  •   1
Отговори
# 465
Здравейте,

жена ми е бременна, терминът й е за началото на декември. До 31.03 работеше (в продължение на 3 години, има и трудов стаж още няколко години с една прекъсване от 2-3 месеца). Последните години е осигурявана на 250 лв. от 01.01.2011 е безработна. 4 месеца взимаше обезщетение от бюрото по труда. Не знаем какво да правим оттук - нататък. Ясно е, че няма да получава много пари, но не и и това целта. Искаме да получава минимума (240 лв доколкото знам) за 2 години. Нужно ли е да търсим някой да я назначава фиктивно и ако да - откога трябва  да стане това.
Аз смятам, че имайки 18 (или 12, така и не ми е ясно колко точно) месеца трудов стаж, то не е нужно да работи точно в момента, в който излезе по майчинство, а как ще се смята обезщетението, ми е все едно, така или иначе ще е минимално. От НОИ обаче твърдят друго - че трябва да работи, в което аз не виждам никаква логика. Thinking

Моля ви, дайте ми съвет. Предварително благодаря

# 466
  • Мнения: 2
Здравейте,

жена ми е бременна, терминът й е за началото на декември. До 31.03 работеше (в продължение на 3 години, има и трудов стаж още няколко години с една прекъсване от 2-3 месеца). Последните години е осигурявана на 250 лв. от 01.01.2011 е безработна. 4 месеца взимаше обезщетение от бюрото по труда. Не знаем какво да правим оттук - нататък. Ясно е, че няма да получава много пари, но не и и това целта. Искаме да получава минимума (240 лв доколкото знам) за 2 години. Нужно ли е да търсим някой да я назначава фиктивно и ако да - откога трябва  да стане това.
Аз смятам, че имайки 18 (или 12, така и не ми е ясно колко точно) месеца трудов стаж, то не е нужно да работи точно в момента, в който излезе по майчинство, а как ще се смята обезщетението, ми е все едно, така или иначе ще е минимално. От НОИ обаче твърдят друго - че трябва да работи, в което аз не виждам никаква логика. Thinking

Моля ви, дайте ми съвет. Предварително благодаря

Този пост всъщност е от мен, извинявам се, е не се бях логнал. Допъснал съм грешка - безработа е от 01,04,2011, а не от 01,01,2011. До 31,08,2011 е на бюрото по труда

# 467
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,

жена ми е бременна, терминът й е за началото на декември. До 31.03 работеше (в продължение на 3 години, има и трудов стаж още няколко години с една прекъсване от 2-3 месеца). Последните години е осигурявана на 250 лв. от 01.01.2011 е безработна. 4 месеца взимаше обезщетение от бюрото по труда. Не знаем какво да правим оттук - нататък. Ясно е, че няма да получава много пари, но не и и това целта. Искаме да получава минимума (240 лв доколкото знам) за 2 години. Нужно ли е да търсим някой да я назначава фиктивно и ако да - откога трябва  да стане това.-да,трябва да търсите.да я назначат малко преди издаването на 45 дневния болничен.ако не намерите и доходът на човек ви е по-малък от 350 лв бруто има право на социално майчинство
Аз смятам, че имайки 18 (или 12, така и не ми е ясно колко точно-за да има право на обезщетение трябва да има 12 м осиг стаж) месеца трудов стаж, то не е нужно да работи точно в момента, в който излезе по майчинство, -грешиш-трябва да работи,иначе на какво основоние ще получава обезщетение ??? а как ще се смята обезщетението, ми е все едно, така или иначе ще е минимално.-ще получава 2 го по 240 лв От НОИ обаче твърдят друго - че трябва да работи, в което аз не виждам никаква логика. Thinking-ами прави са.а дали ти се вижда логично или не няма значение в случая.важното е какво е законовото изискване

Моля ви, дайте ми съвет. Предварително благодаря-намирате фирма,започва работа,може и да излезе в обикновен болничен.тогава на фирмата ще плащате месечно само здравна осигуровка 20.16 лв.и така ще взима 2 г по 240 лв

# 468
  • Мнения: 2
Благодаря, Elfita ♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥   

# 469
  • Мнения: 171
Здравейте студентка съм последна година редовно  нямам никакъв трудов стаж (по документи ), искам да знам полага ли ми се майчинство изобщо и ако да за колко време и на каква стойност . Благодаря предварително   bouquet

# 470
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте студентка съм последна година редовно  нямам никакъв трудов стаж (по документи ), искам да знам полага ли ми се майчинство изобщо и ако да за колко време и на каква стойност . Благодаря предварително   bouquet

ако доходът на човек ви е равен или по-малък от 350 лв бруто,имаш право на социално майчинство 100 лв за една година,детски 35 лв на месец,помощ за бременност 150 лв 45 дни преди термин
за всички майки има помощ за раждане 250 лв за първо дете
като редовна студентка имаш право на помощ от 2880 лв.като родиш си извади уверение,че си редовно студентка и с акта за раждане при социалните
за всички други неща също се подават документи при социалните

# 471
  • Мнения: 15
Здравейте! Извинявам се предварително , ако въпросите ми се повтарят! При мен ситуацията е следната.... Бременна съм в 6ти месец, самоосигурявам се, понеже бременносттта ми е проблемна и лежах и в болница, не работя, но иначе имам стаж от 6 години. Само на социално майчинство ли ще имам право, ако не започна работа? И това самоосигуряване трябва ли да продължи и след раждането , това не мие много ясно .....Моля да ми обясните как стоят нещата в моя случай PraynigБлагодаря предварително!  bouquet

# 472
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Извинявам се предварително , ако въпросите ми се повтарят! При мен ситуацията е следната.... Бременна съм в 6ти месец, самоосигурявам се, понеже бременносттта ми е проблемна и лежах и в болница, не работя, но иначе имам стаж от 6 години. Само на социално майчинство ли ще имам право, ако не започна работа? И това самоосигуряване трябва ли да продължи и след раждането , това не мие много ясно .....Моля да ми обясните как стоят нещата в моя случай PraynigБлагодаря предварително!  bouquet

нали се самоосигуряваш защо да взимаш социал?
на високия процент с ОЗМ ли си,ако да,ще взимаш 2 г майчинство

от 45 дневния нататък ще плащаш само здравна осигуровка.

# 473
  • Мнения: 15
Внасям 16,80, незнам към кои спада, ниски или високи! Тази материя ми е тъмна Индия, затова се допитвам! Значи щом се самоосигурявам нямам право на социално майчинство, така ли? А иначе, след раждането като продължа да се самоосигурявам, ще вземам ли майчинство и какво ще е то?

# 474
  • Мнения: 3
Здравейте. Мога ли и аз да се включа със следния казус:
Дъщеря ми е бременна 2-ри месец. Терминът й е на 1 април. През последните 18 месеца е работила 1 месец на заплата 500 лв. Като цяло има само 4 месеца стаж. Ще излезе в болнични на 16.02.12. Това значи, че има възможност да бъде назначена на работа само 5 месеца и ще започне да получава майчинство 3 месеца по-късно.  Въпросът ми е: на каква заплата е най-добре да се осигурява?

Друг въпрос. Минималният доход на член от домакинството за ползване на 100 лв. майчинство трябва да е под 350 лв за последната година. А когато първите няколко месеца от последната година момичето е било част от семейството на родителите си, където доходите са по-големи? Означава ли това, че в началото на болничните тя няма да получава нищо 3 месеца?

# 475
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте. Мога ли и аз да се включа със следния казус:
Дъщеря ми е бременна 2-ри месец. Терминът й е на 1 април. През последните 18 месеца е работила 1 месец на заплата 500 лв. Като цяло има само 4 месеца стаж-няма друг през целия си живот,така ли?. Ще излезе в болнични на 16.02.12. Това значи, че има възможност да бъде назначена на работа само 5 месеца и ще започне да получава майчинство 3 месеца по-късно.  Въпросът ми е: на каква заплата е най-добре да се осигурява?-ако е на минималната,ще взима минималното майинство.ако е на повече,повече.но няма много смисъл на повече,защото разходите ще ви дойдат колкото и прихода.или дори повече от прихода.пример-ако тези 5 мя осигурявате на 500 лв /обезщетението ще е 280 лв месечно/.разходите ви всеки месец са 197 лв,нали фиктивно ще я назначите и ще поемате всички разходи?или ще дадете 985 лв,а ще получите в повече 540 лв.т.е се набутвате с 445 лв

Друг въпрос. Минималният доход на член от домакинството за ползване на 100 лв. майчинство трябва да е под 350 лв за последната година. А когато първите няколко месеца от последната година момичето е било част от семейството на родителите си, където доходите са по-големи? Означава ли това, че в началото на болничните тя няма да получава нищо 3 месеца?-не навлизайте чак в такива подробности през социалните.12 м е била домакинство със съпруга си/приятел или сама.нали е пълнолетна???ако влиза в този праг под 350 лв,има право и на помощ за бременност 150 лв  45 дни преди термин,детски надбавки.за всички майки има и помощ за раждане 250 лв.за всичко това подава документи в социалните.

# 476
  • Мнения: 15
Благодаря все пак...

# 477
  • Мнения: 6
Здравейте! Имам въпрос относно майчинството за безработни, ще ви бъда благодарна , ако ми отговорите.
Не работя, към края на годината очакваме дете, но иначе имам стаж около 4 години. Внасям си здравна осигуровка 16,80 лв, ще имам ли право на пълно майчинство или не? Благодаря предварително! Hug

# 478
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Имам въпрос относно майчинството за безработни, ще ви бъда благодарна , ако ми отговорите.
Не работя, към края на годината очакваме дете, но иначе имам стаж около 4 години. Внасям си здравна осигуровка 16,80 лв, ще имам ли право на пълно майчинство или не? Благодаря предварително! Hug


в това ти положение няма да имаш право на майинство 2 г.за да имаш право започни работа малко преди да ти издадат 45 дневния
ако не може да намериш фирма и доходът на човек ви е равен или по-малък от 350 лв бруто,може да разчиташ на социално майчинство 100 лв за една година

# 479
  • Мнения: 3
Много благодаря за отговора. Да, дъщеря ми има стаж само 4 месеца (досега беше студентка).Има доста осигуровки, внасяни от Орифлейм, но доколкото разбрах това се води като граждански договор. Sad

Общи условия

Активация на акаунт