Моето дете отказва да яде зеленчуци.

  • 3 147
  • 33
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 331
Ядат и плодове,  и зеленчуци, но избирателно.Не насилвам.Установих, че дъщеря ми е по-любопитна към храните от сина ми.Но...чакам го и него.Опитвала съм да пасирам и така да ги "пробутвам", но неуспешно.Не свикват с вкуса, а гълтат по най-бързия начин.Не виждам никакво удоволствие при тази дейност и я прекратих.Нали целта е да им изградим навици на хранене, а не да налагаме вкус насила...Все ще се "изплъзнат" от контрола ни и тогава....За мен правилната тактика е аз да предлагам , а те да избират и преценят.

# 31
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
И аз имам същия проблем.Моята дъщеря даже не иска да ги опита,за да разбере
дали ще и хареса или не.С плодовете по същия начин.... newsm78

# 32
  • Мнения: 301
Синът ми (на 3 години) яде морков, краставица, но само цели - нарежа ли ги, стават отровни. Домат яде без люспите, нарязан на кубчета и с лъжица. Всичко останало се налага да му прoбутвам пасирано или намачкано в яденето. Картофи, ориз и месо - това му е асортимента. От плодовете яде банан и ябълка. Сезонно мога да го излъжа и за праскови и кайсий, и някоя и друга синя слива.
При нас проблема е, че предпочита супите. Това принципно не е лошо - течна храна си е. Но в градина вече си стана проблем.
Храна предложена му насила повръща на момента. И люспите ... види ли люспа в яденето в близките седмици няма да пробва повторно същата храна.

# 33
  • Мнения: 11 818
Опитай да ги предложиш в атрактивни форми!
Направете заедно разни животинки с помощта на клечки за зъби или шишчета, маслини, сварен картоф, може и кашкавал и разбира се наличните пресни зеленчуци. Ние така правим, макар че понякога дъщеря ми дълго им се любува и забравя или не иска да ги яде, за да не ги разваля, тогава й предлагам отделно.
Измислям и разни истории с плодове и зеленчуци, отделно ги включвам уж случайно когато измислям приказки - напр. имало едно време едно зайче, което много обичало моркови, защото били полезни, поискало на майка си да му направи торта от моркови и т.н.
Когато й правя сандвичи отгоре винаги правя разни усмихнати личица или форми със зеленчуци.
Предлагам и зеленчуци не само с основното ядене, а напр. докато си играе, или рисува на малката си масичка й давам солети от краставици или моркови, много ги обича - режа ги на пръчици и в чашка, също лентички зеле, или в купичка накъсан на малки розички карфиол, репички.. Правя й от коктейлните пръчици, или на клечки за зъби нанизвам доматче, краставичка, каквото имам..
Също й пълня зелена или червена чушка с леко обезсолено сирене, яде си я цяла, пълнила съм и домат, но по-рядко, че се цапа повече.
Надявам се, че ще ти бъда полезна!
Успех, и не се отказвай да й предлагаш!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт