Дюшеме/ ламинат/ паркет

  • 27 720
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 243
Какви са плюсовете и минусите на тези подови настилки?

Бяхме се насочили към ламинат, но все повече си мисля, че не е толкова добра идея. Като видях колко е "дебела" подложката, която слагат под ламината (цели 2 мм) и дебелината на самия ламинат - струва ми се, че ще е много студено, особено, ако апартамента под нас не се отоплява. А и от впечатленията, които имам в апартаментите с ламинат като ходиш с домашни чехли с по-твърда подметка и все едно кон трака с копита - малко тъпо сравнение, ама  Embarassed Представям си детето като започне да тича из апартамента какво ще стане  ooooh!

Дюшемето - на последното ми работно място има дюшеме. Помещението изглежда много приятно и уютно. Лесно се поддържа и доколкото виждам е доста дебела настилка. Не ми е ясно как точно се поставя и има ли подложка отдолу  newsm78 но пък съм чувала, че е доста скъпо.

Паркет - наблюденията са ми само върху доста стар паркет. Скърца! Адски много скърца #Crazy В зависимост от сезона и температурата в стаята звуците, които издава са различни  ooooh!

Бих искала да чуя и други мнения.  Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 9 857
Ние ще правим цялостен ремонт вкъщи.В едната стая имаме ламинат от три години,на Егер.Не е мръднал,имайки предвид ,че през това време/3г/ там живеят квартиранти.
Естествен паркет не бих сложила.Много ми харесва,но нямам доверие на качеството.Мои приятели си сложиха само в едната стая естествен,в другите две стаи ламинат хубав и скъп-естествения ,който беше първо качество,много скъп,та той се издра целия,стои адски грозно.На ламината му няма нищо.
Колега на мъжа ми живее в къща.Преди две години са правили ремонт и сложили ламинат Егер/не зная как се пише точно/.Едно парче хартисало и стои в двора,на открито.За две години почти не се е променило.
Дюшме обжавам.В на нашите къщата има.Прекрасно и красиво.На третата година обаче се появиха някакви гадини,които го ядат,чува се нощем,напълни се с дупки.Ужас.

# 2
  • София
  • Мнения: 863
И аз съм пред същата дилема. Първо мислехме за паркет, сега май се насочихме към ламинат от по-скъпите... Ще се радвам, ако мами с опит споделят мнението си Praynig

# 3
  • Мнения: 1 305
Паркета скърца, ако пода е неравен, ако не е нареден както трябва и ако не е лепен.
Ламинат има различни дебелини, но най-дебелият струва почти колкото естествен паркет и според мен не си заслужава. Подложката също би могла да е с най-различни дебелини. Може да се сложат и два слоя.
Така или иначе дървото си има най-добри топлоизолационни качества.
А най-добрата подложка е корковата, но е много скъпа.
Паркет тип дюшеме и аз харесвам, но то стои добре в по-големи помещения и се реди по-трудно. Пода трябва да е абсолютно равен.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 990
Паркет, дюшеме - изисква перфектно изравнен под, изсъхнал от замазката, реденето (специално на паркета) също трябва да е добро, за да не скърца. Има допълнителни разходи по поставяне, лакиране. Изисква периодична поддръжка извън почистването. Хубаво е да се слага преди да са се нанесли собствениците, тъй като в противен случай става много по-сложно.
Ламинат - доста по-евтин, не изисква равен под, лесно поставяне, няма разходи за допълнителна поддръжка.

Ефект - паркетът и дюшемето придават чар на помещението заради естествения материал, но съответно са и доста по-капризни. Ламинатът е за хора без особени претенции, некапризни откъм поддръжка и поставяне. Вкъщи сме с ламинат.

# 5
  • Мнения: 87
Ne moga da propusna da otgovorya v temata:

Ot 6 meseca razglejdam za podovi nastilki kato se po4ne ot granitogres, terakot, laniniran parket,e stestven parke, vinilovi nastilki, moketi, balatum, kork i kakvo li ne i se ubedih, 4e nai-dobro saotno6enie cena/rezultati ima pri laminirania parket. Ima debeli i dosta primamlivi laminati, koito nadminavat po ka4estva dori estestvenia parket. No cenite sa visoki. zajili6te laminat ot 7-8 milimetra s hubava podlojka za izolirane ne bi tryabvalo da sazdade problemi. laminirania parket se postavya lesno i nyama nujda da dava6 pari za postavyane-sra4en saprug var6i sashtata rabota, dokato estestvenia, a i pove4eto drugi nastilki iziskvat profesionalisti.

Vij tozi sait www.ftparket.com ima tolkova razcvetki, 4e ti se vie svyat. Az li4no zasega sam se spryala na dab smetana ot Ft parket ili Birch White na Kronofix Silent na adres www.kronoflooring.com Cenite i na dvata sa okolo 20 lv s podlojka i pervazi bez montaj. Do 2 sedmici 6te kupuvam, taka, 4e se predpolaga, 4e sam obmislila dobre.

Uspeh!

# 6
  • Мнения: 2 622
В двете стаи сме с ламинат,в третата с естествен паркет.Дума не може да става за сравнение между пластмасовия ламинат и дървото NaughtyЛамината наистина "трака",да не споменавам как ако е по-светъл цвят личи всеки паднал косъм,всяко петънце.

# 7
  • Мнения: 4 401
Изключвам веднага ламината-тези пластмаси не са ми по вкуса тракат а и някак не ги харесвам.
ДЪРВОТО-било то паркет или дюшаме много зависи какво е качеството и кой е майстора.Може да е най-хубавото нещо в дома ти може да е и кошмара на живота ти.То е ЖИВ материал и се мени според условията /разширява се и се свива през сезоните/и ако майстора е новобранец и остави твърде големи как да кажа- луфтове ще е грозно ,а ако го пристегне прекалено се издува леко като се разшири ...даже може и да заскърца.Споменали са за замазката-да е равно,но сега продават такива самонивелиращи се замазки и това е бял кахър.
Голямо значение има какъв ще е лака-хора всякакви вкусове също.За мен лака трябва да е достатъчно твърд,за да компенсира мекотата на дървото,да носи миене и мокрене-има такива и да стои с блясък-мат лака особено като се позахаби стои все едно е мръсно/прашно/.Блестящия обратно създава илюзия за чистота дори и да не е съвсем така в действителност.
 Как се слага дюшаме:1. замазка
                                     2.подпори/у дома са 10/10,може и 7/10 а между тях изолация .....едни топчета
                                     3.самото дюшаме/дебело е 2.5-3 см/но си има чалъм ползват се стеги задължително и се кове специфично .....та да може да се изцикли.Най -красиво е с цели дъски открай до край на стаята като се поставят така че светлината от прозореца да ги огрява по дължина.Ако има чворове или дефекти се шпакловат с една смес от трини и втвърдител която пасва идеално на цвета на конкретния материал/трини от цикленето/
Да топло е с дюшаме и е идеалната исолация....за естетичната страна и уюта да не споменавам.
НЕДОСТАТЪК;старее цвета и ако има килим под него остава светло петно,меко е и ако сте дебели и сложите столове за столова остават дупки по дюшамето.Т.Е За трапезария препоръчвам паркет и то поне от дъб.
Дано съм била полезна Hug


п.п АКО не е спестено при крайната обработка грунд+лак поне 3 ръце няма от куде да влезне дървояд ГАРАНТИРАМ  Peace

# 8
  • Мнения: 931
Ако искате вярвайте ама тъкмо щях да пускам такава тема и я видях.Ние сега тъкмо си завършихме строежа и се започна голямото избиране.Милото иска та иска дюшеме  - било по топло, по красиво, по дълготрайно, не тракало, и нз си още колко си предимства ми изложи.Аз пък си искам паркет някакси си го представям по красиво ще си избера цвят и т.н. не че не мога дюшемето с лак да напаснем цвета,ама по красиво ми стои и  само това, изглежда ми по красиво.Има много  недостатъци и въпреки това си го искам, НО май ще е дюшеме.Не ми се рискува знам ли какъв материал ще ни дадат, не д бре изсъхнал , ще се покажат фуги след една година и т.н.
Имаме майстор дърводелец роднина който ще ни го постави идеално и все пак и аз се чудя.Сега като ви чета май сте по за естесвения материал.Имам още врме до пролетта да помисля.Ще следя темата

# 9
  • Мнения: 4 401
Ако все пак се спрете на паркет ,но имате резерви относно качеството на материала или квалификацията на майстора избягвайте фигуралното нареждане /на квадрати например/.При фигурите лъсват всички дефекти и погледа се фиксира право там.
Не е задължително майстора да е дърводелец,а да се ЗАНИМАВА КОНКРЕТНО със слагане и пристягане.Такъв човек има поглед с колко ще се свие материала.Купете малко повече паркет и ако се наложи /дано не стигнете до там де/ след време ще имате резерв от същите паркетини за пренареждане или не дай боже съсипан участък/залято с нещо или изгорено с ютия-случват се и таквиз работи/.Материала ще е със същата възраст,цвят и р-ри.

# 10
  • Мнения: 2 803
Смятам че от паркета по-хубаво няма. Но е капризен и изисква да няма влага на пода, защото има опастност да се надигне. С две ръце съм за паркета.

# 11
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
дюшеме, паркет и в краен случай ламинат ....

# 12
  • Мнения: 68
*ИлиЯна*,
Ние в момента правим ремонт и се спряхме на ламинат за стаята на бебчо - лесен е за монтаж и поддръжка, изглежда добре и ако нещо случайно се посъсипе, лесно се сменя, вкл. защото не е скъп Simple Smile Не съм съвсем склонна да се съглася с мненията, че обикновено хлопа и трака - така ще е, ако подът не е равен. Правилото е на 1 линеен метър да има отклонение в равнината до 3 мм, което лесно се проверява с нещо с права форма - например една от плоскостите ламинат Wink В случай че има падинки и хълмчета по пода е естествено ламинатът да хлопа, така че трябва да се внимава с това и да се направи замазка, ако е нужно.
Ако се спрете на вариант ламинат, бих ти препоръчала да не използваш тази минималистична подложка, която стандартно върви фор фри към ламината. Ние си купихме хубава дебела подложка отделно - към 2-3 лв./кв.м е и си заслужава, защото хем "обира" по-добре неравностите, хем шумо- и топлоизолационните й способности са по-добри.
Ние ползвахме този сайт при избора си: http://www.napravisam.bg/?id=visuals&sid=88 - много е подробен и разбираем!  Party
Успех в начинанието!  Hug

# 13
  • Мнения: 8 999
Ако паркетът или дюшемето се лакират, то не виждам смисъл да се набутва човек с толкова скъпи материали. Все едно, отгоре повърхността няма да е живо дърво, а някакъв гаден лак. В такъв случай аз бих предпочела ламинат. Цени и качество има най-
разнообразни /дори наскоро пипах един, който на допир беше като на нелакирано дърво, а цената му беше съвсем приемлива - около 26-7 лева/. Подложката също може да е по-дебела, а има и други изолационни материали, които са подходящи за монтаж както под ламинат, така и под паркет или дюшеме.
За мен най-добрият вариант е дюшеме, но не лакирано, а обработено със специална вакса. Така контактът на крака е с дървото, а не с разни лъскави покрития. И, разбира се, настилката не трябва да е чам. Дъб ми харесва най-много. Вярно, че цената е несъизмерима с ламината, но усещането да стъпваш по живо дърво е несравнимо.
За полагането на каквато и да е настилка /ламинат, паркет, дюшеме/ се изисква идеално равен под.

# 14
  • Мнения: 243
Аз още в началото споменах, че и според мен дюшемето създава съвсем друга обстановка в помещението, но май не се оказва толкова лесно за поддъжка и излиза дооооста скъпо.
baibibi много си права, че няма смисъл да полагаш настилка от истинско дърво и да мажеш отгоре   Crossing Arms
Явно и аз ще се насоча към ламината, но с по-дебела подложка. А дали може д асе сложи фибран например или не е достатъчно твърд, за да се сложи на под  newsm78

# 15
  • Мнения: 4 401
Не искам да влизам в спор.но не мога да поставя знак за равенство между лакираното дърво и пластмасата мирише различно,изглежда различно,топли различно и звучи различно и атмосверата е различна.Все едно да сравниш мебел от лакирано дърво с пластмасова такава.Лакът допълва и подчертава качествата на материала.
Разбира се всеки има различен вкус и ако на един му харесват новите материали,изчистена минималистична красота друг се очарова от битовото и малко позабравено минало.Нормално е хората сме различни.Но да се твърди,че няма разлика м/у  несравними неща не мога да се съглася.
Все едно да предпочетем пласмасови мебели понеже дървените са лакирани.Ако избора ни е такъв ,според мен аргументите трябва да се други...нов дизайн,нови материали....такива работи

Последна редакция: пт, 23 яну 2009, 16:49 от mamamari

# 16
  • София
  • Мнения: 70
В къщи сме с дюшеме  , лакирано с  безцветен лак, създава много топлина. Има само един недостатък, много лесно се наранява, понеже дървото е меко.

# 17
  • София
  • Мнения: 863
А някой купувал ли е ламинат Балтерио? Днес в Спейс паркет ми казаха, че бил най-добрия... Питам, защото си харесахме един, а цената му не е малка - 43 лв на квадрат. И още нещо - някой има ли черен ламинат и може ли да сподели повече за поддръжката? Мерси в аванс Simple Smile

# 18
  • Мнения: 846
И аз съм си мислила за черен ламинат, бях се спряла на венге, но нещо не ми харесва то си е направо кафяво  Confused

# 19
  • Мнения: 243
И ние искаме в спалнята да сложим черен, но още не сме започнали даже и с оглеждането по магазините. Дано да се намери някъде  Praynig Въпреки, че много ме съмнява да има чак черен ламинат  Rolling Eyes може би нещо по-тъмно между кафяво и сиво.. знам ли. Дано да се намери.

# 20
  • София
  • Мнения: 863
Aз се опитвам да избегна венгето изцяло! Толкова прекалиха с него през последните години, че вече ми е противно дори да го  гледам Confused Хайде, толкова ли няма някой с черен ламинат. Помагайте момичета Praynig

# 21
  • София
  • Мнения: 863
Илияна, има черен ламинат в Спейс паркет. Според мен е много красив. Точно затова разпитвам и аз, защото решихме да го слагаме, ама искам инфо, преди да рискувам с него

# 22
  • Мнения: 243
Илияна, има черен ламинат в Спейс паркет. Според мен е много красив. Точно затова разпитвам и аз, защото решихме да го слагаме, ама искам инфо, преди да рискувам с него
Защо казваш да "рискуваш", кое те притеснява? Поддръжката на цвета, качеството на самия ламинат или как ще изглежда?

# 23
  • София
  • Мнения: 863
Kачеството - не, защото е доста скъп за ламинат - 44 лв., по-скоро поддръжката Sad

# 24
  • Мнения: 846
А какво мислите момичета за бял ламинат, лесно ли се поддържа?

# 25
  • Мнения: 8 999
А какво мислите момичета за бял ламинат, лесно ли се поддържа?

Поддръжката на ламината не зависи от неговия цвят, а от това дали е влагоустойчив или не, дали е по-висок клас или по-нисък и т.н.
Ако питаш за това, дали повече личи мръсното на бял под, бих ти отговорила: и да, и не. Дребни боклучки, тъмни косми и прочие, естествено, се виждат от километри и дразнят погледа, но пък обикновената домашна прах не се забелязва толкова, колкото върху тъмен под. И пак има нюанс в нюанса - ако подът е дюс /независимо дали е бял или тъмен/, повече му личи зацапването. Ако има шарки, не си личи толкова.
По тъмния под, освен прах и светли боклучки, остават и стъпки /ако ходиш бос или с влажни чехли от банята/. Светлият под няма такива особености - трябва много да се загледаш, ако ярко слънце го огрява под определен ъгъл и чак тогава се забелязват.
След горчив опит с тъмно сиво-черен под, не бих повторила тази грешка никога.

# 26
  • Мнения: 1 305
В къщи сме с дюшеме  , лакирано с  безцветен лак, създава много топлина. Има само един недостатък, много лесно се наранява, понеже дървото е меко.
У дома е същото  Peace

# 27
  • Мнения: 243
А какво мислите момичета за бял ламинат, лесно ли се поддържа?
Имаобщо взето  два вида боклуци - черни, които си личат на бял под и бели, които си личат на черен под  Crazy Няма пълна угодия  Whistling

# 28
  • Мнения: 5 916
Извинете,но все едно да задам въпрос-момичета,какви обувки да избера-ниски кожени,с висок ток лачени или топли боти?Първият въпрос на всеки ще бъде-къде отиваш и какво ще облечеш?Безсмислено е да се обсъждат качествата на обувките извън контекста на повода за тяхното обуване.Смешно е да обуеш обувки с токове и облечеш скиорски костюм.
Отчитам,че не са ми много коректни сравненията,но дават повод за размишление.
Та в този ред на мисли.Какво ще ви е обзавеждането?Ако имате диван за 7000 евро-сложете паркет.То другото ще е аномалия.Хайде -да не е  за 7000,но поне за 2-3 000.Ако купите диван за 500-600  лева-за какво ви е паркет?
Ако обзавеждането е стил рустик и има съответните мебели-тогава дюшеме.
Предимства и недостатъци има всеки от материалите-като цена,поддръжка,поведение след дълга експлоатация и т.н.Виждала съм прекрасен ламинат и "озъбен" и скърцащ паркет.

# 29
  • София
  • Мнения: 12 554
Та в този ред на мисли.Какво ще ви е обзавеждането?Ако имате диван за 7000 евро-сложете паркет.То другото ще е аномалия.Хайде -да не е  за 7000,но поне за 2-3 000.Ако купите диван за 500-600  лева-за какво ви е паркет?

Ами примерно, защото дори с диван за 600 лева искам да имам паркет  Twisted Evil Едното няма нищо общо с другото.
Аномалия е да си мериш ...цената на мебелировката. Ама мозъчна. И типична за подуенския хайлайф.

# 30
  • Мнения: 5 916

Та в този ред на мисли.Какво ще ви е обзавеждането?Ако имате диван за 7000 евро-сложете паркет.То другото ще е аномалия.Хайде -да не е  за 7000,но поне за 2-3 000.Ако купите диван за 500-600  лева-за какво ви е паркет?

Ами примерно, защото дори с диван за 600 лева искам да имам паркет  Twisted Evil Едното няма нищо общо с другото.
Аномалия е да си мериш ...цената на мебелировката. Ама мозъчна. И типична за подуенския хайлайф.


Съжалявам,че не си ме разбрала.Моите мебели не са скъпи.Не съм от шоплука.Не съм от хайлайфа.Просто разсъждавам.Не е нужно да се обиждаме и да бъдем груби.Всеки си има някакво мнение и въпреки,че не го споделяш,трябва да уважиш правото на човек да има такова.То си има и пиеса "Както ви се харесва".Човек може да си облече бална рокля и да обуе боти.То си е негова работа.Наистина.

# 31
  • София
  • Мнения: 12 554

Та в този ред на мисли.Какво ще ви е обзавеждането?Ако имате диван за 7000 евро-сложете паркет.То другото ще е аномалия.Хайде -да не е  за 7000,но поне за 2-3 000.Ако купите диван за 500-600  лева-за какво ви е паркет?

Ами примерно, защото дори с диван за 600 лева искам да имам паркет  Twisted Evil Едното няма нищо общо с другото.
Аномалия е да си мериш ...цената на мебелировката. Ама мозъчна. И типична за подуенския хайлайф.


Съжалявам,че не си ме разбрала.Моите мебели не са скъпи.Не съм от шоплука.Не съм от хайлайфа.Просто разсъждавам.Не е нужно да се обиждаме и да бъдем груби.Всеки си има някакво мнение и въпреки,че не го споделяш,трябва да уважиш правото на човек да има такова.То си има и пиеса "Както ви се харесва".Човек може да си облече бална рокля и да обуе боти.То си е негова работа.Наистина.

Много добре те разбрах. Само че облеклото е едно, а обзавеждането друго.
Подразни ме това, че класифицираш. За теб може едно да е аномалия, за мен друго. И красотата на един дом не се идентифицира непременно с диван от 7000 евро, комбиниран с паркет.

# 32
  • Мнения: 67
А какво ви е мнението за естествен трислоен паркет

# 33
  • Мнения: 12
Аз също имам дървено дюшаме (от време "оно" боядисвано с"н"на брой бои) , но след изцикляне и лакиране преди 4 години стана супер , за нищо на света не бих го заменила и за най - скъпия ламинат.
Аз лично бих ти препоръчала именно трислоен паркет , естествено дърво , реди се на принципа на ламината , обикновено при поставянето му не се нуждае от лакиране , защото е готов лакиран с няколко слоя лак , след години може да се цикли до няколко пъти ( зависи от дебелината на  горния слой 3-5 пъти) Peace

Въпреки , че много хора си слагат ламинат в домашна обстановка , мисля че той е по - подходящ за обществени помещения Peace

# 34
  • Мнения: 8
Привет на всички
Като чета постовете разбирам ,че за всеки тип подова настилка се изискват определени условия:
1.Дюшеме-перфектно за семейни хора-за поставянето му не се изисква подът да е равен,няма как да скърца както при обикновения паркет.Поставя се върху предварително монтирани за пода "бичмета".На практика дюшемето стои във въздуха.Хубавото при него е ,че не се раздува,защото не се влияе от влага.Проблемът му е ,че той е меко дърво и лесно може да се надупчи.Не позволявайте приятелки на стъпват с остри токчета по дюшемето.
2.Паркет - красиво, но трудно за подръжка.Най-често се използва бук или дъб ,като второто е по-добре ,защото "не измята".Влияят се от влагата,защото подуват.Тък като се поставят директно за пода той трябва да е перфекно равен ,иначе  паркета започва да крърца.По скърцането на паркета познавам кога съседите отгоре са се прибрали от работа.  Laughing Саморазливащите се замазки не стават,защото при едно наводнение паркета се надува и откъртва замаската заедно с него. #CrazyЗа високите токчета -  като при дюшемето.
Когато се лепи, от паркета могат да се направят много красиви фигури ,но е страшно скъпо.
3.Ламинат-бързо,лесно ,но за офис.Подложката ,която се поставя не е за топлина а за шума.Ламинатът представлява пресован картон отгоре ламиниран.Има няколко класове ламинати които определят за какъв поток от хора се ползва,нещо като натоварване .За офисите се изисква по- висок клас ,за да издържи по-дълго време.Много се влияе от влагата!!!!!!!!!От нея връхчетата му щръкват ,затова не трябва да се мият толкова често с мокър парцал.Ламинатът не може да се пренарежда и цикли като при другите 2 .
Много е важно ,ако се нанасяте в това сграда да не се охарчвате с скапи подпви настилки ,които се влияят от влагата.Новото сртоителство е много влажнои разсъхва от 3 до5 години.
Надявам се ,да съм била полезна

# 35
  • Мнения: 19 485
В къщи сме с дюшеме  , лакирано с  безцветен лак, създава много топлина. Има само един недостатък, много лесно се наранява, понеже дървото е меко.
У дома е същото  Peace

Ами и у дома е същото, та затова и аз чета тук - така се надра от едни крачета на диван, че ще се наложи да сменяме настилката на цялата стая.

# 36
  • Мнения: 4 401

Ами и у дома е същото, та затова и аз чета тук - така се надра от едни крачета на диван, че ще се наложи да сменяме настилката на цялата стая.

Не е трябвало да сменяте ,а да го изциклите и да поставите подходящи подложки за крачетата PeaceНашето дюшеме е на 10 г и е ок,а това на баба в къщата е на около 50 г  и хората дето я купиха само го изциклиха ....направо светна.Вече написах как се процедира с дефекти като дупки от чворове или фуги  всичко останало се заличава напълно при цикленето. Peace

# 37
  • Мнения: 117
Ние в къщи сме с естествен паркет, не знам какъв материал е, но е на 30 години и скърца само на едно място. Старите собственици бяха така го омаскарили, че мислех да го изхвърлям. Обаче след цикленето  направо светна. Лакиран е и стои много добре. Е, вече пак е за циклене и лакиране, че го надрахме с една печка Whistling
Та по-принцип съм за естествените материали, ако може да си ги позволи човек.
Ламината е много лесен за поддръжка, лесно се слага и маха, може да се мине и без майстор.

# 38
  • Мнения: 762
Аз съм голям фен на дюшемето,но то много повдига пода и вратите трябва да се режат сериозно,защото под самите дъски се слагат летви в другата посока.
Вкъщи (живеем в къща) сложих ламинат на горния етаж-не е толкова студено като има помещения отдолу,а там където помещенията са топли си е направо приятнод а се стъпва по него.Подложката,която сложихме е по-дебела-на принципа на изсушени влакна и действа и като шумоизолация (по скороот въздушен шум,отколкото от ударен) и като топлоизолация.Лесно се почиства,но има значение и колко са равни подовете отдолу,защото при нас на едно място също започна да скърца.
На долния етаж сме с дюшеме.Трудничко се чисти (ползвам парочистачка,за да съм сигурна че го чистя не само визуално) и много ме дразнят пролуките между дъските,но усещането е много по-различно.Само че не търпи влага и ни се наложи да направим компромис с банята,какъвто си спестихме с ламината.
И в двата варианта е важнод а е качествен продукта и добра фирмата,която го поставя.
Паркет не харесвам.

# 39
  • Мнения: 19 485
Аз съм голям фен на дюшемето,но то много повдига пода и вратите трябва да се режат сериозно,защото под самите дъски се слагат летви в другата посока.
Вкъщи (живеем в къща) сложих ламинат на горния етаж-не е толкова студено като има помещения отдолу,а там където помещенията са топли си е направо приятнод а се стъпва по него.Подложката,която сложихме е по-дебела-на принципа на изсушени влакна и действа и като шумоизолация (по скороот въздушен шум,отколкото от ударен) и като топлоизолация.Лесно се почиства,но има значение и колко са равни подовете отдолу,защото при нас на едно място също започна да скърца.
На долния етаж сме с дюшеме.Трудничко се чисти (ползвам парочистачка,за да съм сигурна че го чистя не само визуално) и много ме дразнят пролуките между дъските,но усещането е много по-различно.Само че не търпи влага и ни се наложи да направим компромис с банята,какъвто си спестихме с ламината.
И в двата варианта е важнод а е качествен продукта и добра фирмата,която го поставя.
Паркет не харесвам.
Нищо ли му няма на дюшемето при чистене с парочистачка? Нямаш ли поражения някакви? Аз не смея да го чистя така - иначе имам и аз големи фуги.

# 40
  • Мнения: 762
Нищо ли му няма на дюшемето при чистене с парочистачка? Нямаш ли поражения някакви? Аз не смея да го чистя така - иначе имам и аз големи фуги.
Ми не-напротив струва мси е че светва дървото много приятно.Дори дограмите си освежавам с парочистачката,въпреки,че е големичка моята.Ама моето дюшеме така и така си е за циклене и прелакиране вече,че е старо и изтъркано,така че не съм се сетила да го "пазя".

# 41
  • Мнения: 683
Дюшме обжавам.В на нашите къщата има.Прекрасно и красиво.На третата година обаче се появиха някакви гадини,които го ядат,чува се нощем,напълни се с дупки.Ужас.

Ние имаме дюшеме в две стаи, много топли и изолира, подходящо е за спални. За гадинки няма страшно, ако преди да се наковат дъските се минат с безир от долната страна, така няма проблем. Единственият недостатък е, че се драска, но пък и лесно се отстранява надрасканото - с обикновена шлайфмашинка със шкурка, после лакираш и пак си е супер, аз лично съм доволна.

# 42
  • Мнения: 683
На долния етаж сме с дюшеме.Трудничко се чисти (ползвам парочистачка,за да съм сигурна че го чистя не само визуално) и много ме дразнят пролуките между дъските,но усещането е много по-различно.Само че не търпи влага и ни се наложи да направим компромис с банята,какъвто си спестихме с ламината.
И в двата варианта е важнод а е качествен продукта и добра фирмата,която го поставя.
Паркет не харесвам.

За фугите ти препоръчвам смола на Сирка, която се смесва с финните драскотини от цикленето и се фугира. Ние не сме ползвали фирма за поставянето и не сме го слагали по стандартния начин, т.е. не сме правили скара. Мъжът ми накова дъските една за друга, почти няма фуги и не скърца, много е важно нивелирането. Peace

# 43
  • Мнения: 931
Ние се спряхме на дюшеме само че нещо не м ога да си гопредставя как изглежда в готов вид, някой може ли да покаже снимки.

Само да уточня че др седмица ще купим материала, и ще го сложим на тавана за 2 месеца , така ни посъветваха да постои известно време там където ще се слага, по скоро казаха че за 1 см дебелина на материала толкова месеци тр да стои, но ние не разполагаме  с толкова време и 2 месеца ще го подържим.
Ще се радвам да вида снимки.

# 44
  • Мнения: 4 401


Само да уточня че др седмица ще купим материала, и ще го сложим на тавана за 2 месеца , така ни посъветваха да постои известно време там
Мога да те посъветвам ,че това  ще създаде предпоставка вътре да проникне дървояд и....да ви побърка после ...в стаята. На времето са го правили  с цел да изсъхне материала.Преди 10 г когато слагахме ние от склада направо го ковахме .Не се е разсъхнало и не скърца Peace.Особено съм довилна от факта че НЯМА ДЪРВОЯД .Това за мазането с горещ ленен бизир помага само ако се намажат от всички страни/защото дървояда не минава през намазаното,обаче се променя и цвета на дървото.Оставянето да съхне на дюшемето е сериозна предпоставка да се разкриви.Дъските се измятат на всички посоки и после има наистина големи фуги и много загуба на материал,а става и грозно..Както казах нашето е наковано ''прясно'' ако мога така да се изразя и освен че избегнахме появата на дървояд изсъхна наковано и почти няма фуги.
Не знам как да кача снимка Embarassed

# 45
  • Мнения: 931
Значи да разбирам че може да си доведем малки приятелчета ако го вземем да го държим да съхне както казваш, а ние си мислихме че ако не е добре изсъхнал материала ще се появят фуги след като го сложим и ще тр да се пренарежда наново.А цвета много ли се променя ако се безироса и задължително ли е това да се прави.

# 46
  • Мнения: 4 401
Нашето  не е бизеросвано и е ковано ''прясно'' .Когато е сурово дървото е по-еластично и позволява да бъде огъвано без да се счупи.Моят съпруг използва стеги и го пристегна максимално/на практика без фуги но това е възможно само със суров материал/ .Поставянето е като се пристяга и се кове-така съхне както ти си го наковал а не се измята и после да режеш и наставяш та да заличиш дефектите на отделните летви.
С бизир стои по-тъмно newsm78.Това се прави на  дъски дето са ковани по покрива /под стрехата/за да ги предпази от гадинки.

п.п. ако не те мързи да обясниш като за пълен неграмотник как се качват снимки/ може и на лични/ ще ти го снимам как изглежда след 10 г употреба без да е циклено освен първия път.

# 47
  • София
  • Мнения: 70
Ние се спряхме на дюшеме само че нещо не м ога да си гопредставя как изглежда в готов вид, някой може ли да покаже снимки.
Ще се радвам да вида снимки.
http://media.snimka.bg/2084/010423525-big.jpg
http://media.snimka.bg/2084/010423529-big.jpg
http://media.snimka.bg/2084/010423532-big.jpg

# 48
  • Мнения: 683
Ние се спряхме на дюшеме само че нещо не м ога да си гопредставя как изглежда в готов вид, някой може ли да покаже снимки.

Само да уточня че др седмица ще купим материала, и ще го сложим на тавана за 2 месеца , така ни посъветваха да постои известно време там където ще се слага, по скоро казаха че за 1 см дебелина на материала толкова месеци тр да стои, но ние не разполагаме  с толкова време и 2 месеца ще го подържим.
Ще се радвам да вида снимки.

Ето някои снимки от мен, на които се вижда, но не много голяма част. http://www.zlatarevastef.myphotoalbum.com/view_photo.php?set_alb … p;id=3br_10x15sn1
http://www.zlatarevastef.myphotoalbum.com/view_photo.php?set_alb … p;id=3br_10x15sn2
http://www.zlatarevastef.myphotoalbum.com/view_photo.php?set_alb … p;id=2br_10x15s19
Малкият вече го и изрисувал навсякъде и е за циклене, има и фуги за запълване, но ще изчакаме да мине периодът с рисунките  Laughing и тогава, ако бяхме с ламинат, не ми се мисли, вече щеше да е за смяна отвсякъде.   Hug
Евентуално в неделя мога да ти пусна снимки и от двете стаи и ще снимам основно пода. Peace

# 49
  • Мнения: 683
Нашето  не е бизеросвано и е ковано ''прясно'' .Когато е сурово дървото е по-еластично и позволява да бъде огъвано без да се счупи.Моят съпруг използва стеги и го пристегна максимално/на практика без фуги но това е възможно само със суров материал/ .Поставянето е като се пристяга и се кове-така съхне както ти си го наковал а не се измята и после да режеш и наставяш та да заличиш дефектите на отделните летви.
С бизир стои по-тъмно newsm78.Това се прави на  дъски дето са ковани по покрива /под стрехата/за да ги предпази от гадинки.

п.п. ако не те мързи да обясниш като за пълен неграмотник как се качват снимки/ може и на лични/ ще ти го снимам как изглежда след 10 г употреба без да е циклено освен първия път.


Ние отгоре не сме го безиросвали, само долната страна, откъм пода, за да не го проядат гадинки, че дървеният ни материал е собствен, складиран от много години и много сух, но не се е изметнал засега, отгоре го намазахме с безцветен матиран лак и дървото остана с естествения си цвят и не е лъскаво. Иначе нашите дъски са много дебели - 4см. - има да го циклим...  Laughing

# 50
  • Мнения: 683
Значи да разбирам че може да си доведем малки приятелчета ако го вземем да го държим да съхне както казваш, а ние си мислихме че ако не е добре изсъхнал материала ще се появят фуги след като го сложим и ще тр да се пренарежда наново.А цвета много ли се променя ако се безироса и задължително ли е това да се прави.

Ако го безиросаш потъмнява, ние затова намазахме дъските само от долу, откъм пода, отгоре - не и си останаха с цвета на дървото, защото използвахме безцветен матиран лак, на мен така ми харесва. Иначе можеш преди лака да сложиш грунд за определен цвят, ако не го харесаш, циклиш пак и сменяш цвета.  Peace

# 51
  • Мнения: 4 401
Виждам че има снимки и ще пропусна да търся някой да слага и моите,защото май съм безнадежден случай.Използвам случая да момоля ако някой има линк с подробно описание СТЪПКА ПО СТЪПКА как се прави да ми прати на лични та да запълня този си пропуск Embarassed
Ако дъската не е обработена от всякъде с горещ ленен бизир съществува възможност в нея да проникне дървояд,защото той не минава само през бизира.Ако е останало от някъде необработено,чисто дърво нищо няма да го спре да се намърда и да ви тормози после.

# 52
  • Мнения: 3 830
Дюшеме има баба ми и скърца. Цикли си го през 10 години, после лакира и си й харесва. При него, доколкото знам отдолу се прави буфер с някакви дъски, за да можел да се движи въздухът, подобно на дървените ламперии.

Ламинат имаме в една стая и уж от най-висок клас. Появиха се фуги след няколко години, както и драскотини, подпухвания от вода. Ако изпуснеш тежък предмет, веднага става дупка, но все пак не е от желязо този ламинат. шумно е, като ходиш с някакви чехли или пантофи. Пружинира. Не държи много топло. След 10-15 години няма начин да не изисква подмяна.

Естествен буков паркет имаме в спалнята и сме най-доволни от него. Купихме от възможно най-качествения лак и стана приказно. Много красиво. Има възможности да се реди в най-различни форми.
Хубавото му е, че има годност 100 години и дори след 10-20 години да се позахаби, цикли се и пак се лакира. Не скърца, не пружинира и не е шумен..Изолира прекрасно. Много е важно пластът лак отгоре да е по-дебел. Много  е важно и като се поставя, да се лепи много добре и плътно. Именно от не доброто поставяне започва да скърца след време.

# 53
  • Мнения: 931
sese ,  mama na vale дюшемето ви  е прекрасно ако и нашето стане такова просто ще е супер изключетелно мн ви благодаря след време се надяввам и аз да покажа толкова хубави резултати.Но дотогава има още време.Благодаря ви още веднъж   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт