Кодрит кадир - сладост от Ориента

  • 90 934
  • 216
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 1 111
Тези дни да се захвана, тогава

# 211
  • Мнения: 294
Благодаря за невероятната рецепта  chef
Отдавна я гледам и подминавам с мисълта че е сложна....снощи реших да я атакувам:)))
Еми стана страхотен Кадир:)))Правих го в купичките за крем карамел, само по ваша препоръка сложих 100мл пр мляко и 2-3с.л олио в кексовата смес....Пекох 1час на 150-60С...сега обърнах едната, супер е....ще снимам след малко и ако успея да кача ще се похваля визуално:)))

http://prikachi.com/images/358/6066358O.jpg
http://prikachi.com/images/360/6066360c.jpg
Ето и визията....дано съм успяла/ за сефте ми е качването/ Embarassed Embarassed

Последна редакция: нд, 31 мар 2013, 13:04 от bg_baba60

# 212
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Здравейте.И аз го правих в формите за карамел-конусовидни, но тестото наистина е сухо и трябва добре да се сиропираМоите го харесаха , но предпочетоха само крем карамела.

# 213
  • Мнения: 4
Въпрос към майсторките Simple Smile Формичката ми е от най-старите кексови (правоъгълна) и изключително малка! 20х8, а на височина - 5 см. Но все пак искам да го направя Simple Smile Първият път като го правих, първо пробвах формата за торта с отлепващо се дъно, от която разбрах, че ще потече, и затова го направих в обикновена гигантска тава - обръщането беше невъзможно... имаше поне 3-4 пръста от ръба до съдържанието, ноо няма значение . Мисля си сега, че като е по-малка тавичката, ще си стане догоре и ще мога да си го обърна Simple Smile (пък и с друга не разполагам) Кажете ми обаче колко да намаля продуктите - наполовина ли , една трета ли? Тавичката наистина е миниатюрна .. и друго - тая форма като е толкова стара дали ще имам някакъв проблем -  нещо да я мажа лиии? изобщо дали ще се отлепии?

# 214
  • Мнения: 2
Направих го по всички правила, по рецепта от интернет + консултация с приятелка, която го е правила...и не ми се получи...Или е от формата, или от фурната...залепи ми се на дъното и не беше красив отгоре...иначе вкуса му беше хубав Simple Smile Няма да се отказвам, ще го направя пак с друга форма или в друга печка Simple Smile

# 215
  • София
  • Мнения: 337
Моят Кодрит Кадир

След като съвсем случайно видях снимка на този сладкиш, много ми хареса и се запалих по това и аз да го направя. Първоначално мислех че десерта се пече на две части - първо крема и после блата, но след като прочетох няколко рецепти с изненада установих, че сладкиша се пече наведнъж и предизвикателството стана още по-голямо. И така правейки моето проучване отворих темата и на един дъх я изчетох. така натрупах много впечатления от споделеното и ... оформих своята идея по въпроса. Тъй като когато готвя в мен има едно дяволче никога не спазвам точно направените рецепти, а винаги нещо модифицирам и правя по моему. Така ще е да е т този път. Отидох до магазина за липсващите ми продукти и на връщане вече бях измислила кое и как ще променя.

Четейки за различни форми в които е пробвано аз реших да използвам стъклена Йенска форма. Имам всякакви видове форми за кекс, но се спрях на тази, защото имаше най-силно изразен релеф на къдрите, което според мен би придало още по-хубав вид на десерта. Тъй като формата отдолу хич не е равна не посмях да рискувам да я слагам директно ка котлона и да рискувам ако се пукне съвсем да повредя плота ( веднъж вече имам печален опит с преляло сладко от ягоди и резултата от него) и трябваше да направя карамела отделно. Умишлено не го изсипах само на дъното а с помощта на лъжичка доколкото можеше го разнесох и по стените. Оставям го да изстине и правя сместа за крем - карамела - 5 яйца, половин чаша захар( не обичам да е много сладък), ванилия и 800мл прясно мляко (3,6% за да стегне хубаво). Първо хубаво избих яйцата и захарта. Така съм свикнала. Добавих ванилията и млякото и изсипах сместа във формата, като си сипах и студената вода в тавичката отдолу.
Във купата която бях забъркала сместа за крем-карамела започнах да забърквам блата - 1 яйце, 1/2 чаша захар, 1к.ч. олио. В половин кофичка кисело мляко сложих 1/2 ч.л. сода за хляб и изчаках хубаво да шупне. Междувременно докато чакам това да стане смесих 1 ч.ч. брашно и 2 с.л. какао и добавих всичко в купата. Разбърках добре, хареса ми като гъстота и започнах полека-лека да изсипвам сместа върху сместа за крем-карамела, като се стемя така да я сипвам, че да не опирам стените. За моя изненада сместа не потъна, а остана отгоре. Умишлено ползвах мой вариант на кексовото тесто, защото многократно и за най-различни десерти съм ползвала точно тази комбинация за кексово тесто и винаги се е получавало перфектно. Екстрата която ми допада е че след изпичане кекса остава сочен и мек и не би имало нужда допълнително от сиропиране.
И така слагам всичко в предварително загрятата фурна (като за кекс) и пека 45-50 минути. Оставих всичко да изстине след като го извадих от фурната, след което сложих сладкиша в хладилника до следващия ден.

Всичко изглеждаше супер. Бяха минали повече от 12 часа откакто прибрах сладкиша в хладилника. Вадя го с бурен трепет и го обръщам върху една чиния и .... крем-карамела започва да се разпада.







Шок и ужас! Правила съм десетки пъти крем карамел и никога не е имало проблем. Повече се притеснявах да не шупне , но такова нещо не съм очаквала. Режа, опитвам на вкус вкуса е ок, но вида ... . Трескави мисли „защо се получи така „. Обмислям по много пъти кое и как съм направила, и къде евентуално може да е проблема. Явно нещо в печенето на крема не е било наред. Температурата на фурната ми е била добра. Сигурна съм че не трябва да е по-висока, защото ако беше малко по-силна крема щеше да шупне( опитно съм го установила преди) Водата в тавата – сложих я студена. Винаги сипвам студена вода и крема се опича чудесно, но дали в случая това не е било проблем защото прочетох на  няколко места че дами слагат и топла вода. Оставям го за дообмисляне. Млякото за крема – беше максимално маслено, хладко, почти студено. Замислям се! Обикновено правя крем-карамела с топло мляко, почти горещо, защото го забърквам малко след като съм кипнала млякото. Този път минаха 2-3 часа от варенето и хич не се старах да не пресека яйцата, но ... това значи и че сместа е студена и много по-бавно ще се загрее. Правила съм крем-карамел и със студено мляко и е ставало без проблем, но тогава крема е сипан в малки метални шоли, чиито дъна плътно допират в тавата, а сега имам много по-голямо количество на едно място, сипано в стъклена форма с къдраво дъно което контактува тук-таме с долната тава (тази с водата). И така нещата започнаха да ми се поизясняват – комбинацията от стъклена форма, студено мляко и студена вода налята във външната тава са наклонили везните в негативната посока. Пиша това умишлено така подробно. Много пъти четейки подобни мнения и споделен опит са ми помагали да хвана тънкостите на даден процес и вярвам че и аз споделяйки своя опит може да съм полезна някому. Независимо от вида десерта изчезна за отрицателно време.

След два дни не се стърпях и реших да опитам отново. Този път с една малка метална форма за кекс. Имах малко прясно млако (около 300мл) и щях да правя една торта, чиито блатове правя със същото кексово тесто, което забърках за отгоре. Не ми трябваше много за да реша да съвместя двете неща. Ще сложа малко повече продукти в тестото за тортата, а прясното мляко с две яйца и малко захар ще направя на крем-карамел. Речено сторено. Карамелизирам формата.



Затоплям млякото доста, но не чак до кипване. Разбивам две яйца с 1/3 ч.ч захар и една ванилия на пяна и полека добавям топлото мляко. Наливам го в изстиналата карамелизирана форма, слагам я в друга тавичка и наливам отдолу гореща вода.



Пъхам в загрятата вече на 150 градуса фурна. Фурната ми беше загрята, защото малко преди това пеках друго ястие. И така включвам таймера на 50 мин и започвам да забърквам тестото за тортата. След 20 минути поглеждам и крем карамела изглежда вече златист отгоре и е леко стегнат при поклащане.



Отделям половин купичка от тортената смес, добавям и лъжичка какао и я изливам върху запечения крем-карамел.



Връщам сладкиша във фурната за допичане. До тук крема се е пекъл 25 минути. Пека го още 20мин и пробвам с клечка. По всичко личи че е опечен. Даже се е отделил от стените на формата.



Изваждам го и го оставям както си е с долната тавичка да изстине. След това прибирам в хладилника.
Не можахме да дочакаме до следващия ден. Лакомниците у дома дадоха зор и ... пристъпих към обръщането. После всичко се разви много бързо – „Чакайте, не барайте да снимам, ама не! "



То само едно парченце ... малко за проба ...




Успях да декорирам със сметана само ¾ от сладкиша, защото си бях наумила, а и ми беше останала от тортата



и след това всичко изчезна.

Умишлено давам моя вариант за печене на две части. Бях си наумила да го пробвам, а и това е вариант за който се притеснява как ще стане долния крем.

# 216
  • Мнения: 13 577
loveforever
перфектно изглежда, за вкуса не се съмнявам изобщо, сигурна съм, че е чудесен.
Това изкушение ще се пробва непременно.

Общи условия

Активация на акаунт