С каква сума живее домакинството ви месечно?

  • 65 430
  • 1 217
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 2 388
За цигарите пък изобщо не искам да смятам колко отиват за двамата, че ще получа удар от сумата.

# 661
  • Мнения: 46 516
За цигарите пък изобщо не искам да смятам колко отиват за двамата, че ще получа удар от сумата.

И аз не смятам, за алкохол също, но за мен това са неща, които, ако човек има финансови проблеми, ще ги махне.

# 662
  • Мнения: 2 388
За цигарите пък изобщо не искам да смятам колко отиват за двамата, че ще получа удар от сумата.

И аз не смятам, за алкохол също, но за мен това са неща, които, ако човек има финансови проблеми, ще ги махне.

Алкохолът и аз не го смятам.
И много ми се иска да си права в това, което пишеш. Защото пушачът е упорито животно. Сменя с по-евтини, лишава се от едно, второ, трето... Какви съм ги виждала. ooooh!

# 663
  • София
  • Мнения: 971
Да, но алкохола и цигарите са т.нар. скрити лимонки - човек обикновено не ги включва в сметката, но ги купува редовно и те струват доста
поне така ми се струва

# 664
  • Мнения: 1 064
Въпросът за цигарите да не се окаже спам ....
Но мен ме вълнува. Преди време ги отказах за 15 месеца. Имах много силна вътрешна мотивация. Реших да си отделям парите, които преди съм давала за цигари, и да си купувам с тях неща скъпи и неразумни, такива, каквито не бих си позволила ... Няма да казвам какво, за дома разни скъпотии си взех... Обаче 3-4 месеца. После ... някак започна да се губи сумата и накрая не знаех къде са ми парите за цигарите, дето не съм ги изпушила. Е, не затова пропуших. Честно казано - в момент на депресия ги пропуших нарочно и насила, беше ми гадно, но настоях.

А, не, Никол, не е вярно това. Хората, които пушат и пият, винаги имат пари за алкохол и цигари. Даже децата си лишават, да знаеш. Ако не знаеш - блазя ти. Аз съм виждала грозни картини.

# 665
  • Мнения: 1 334
Добре, аз питах по-горе да ви попитам пак. Как с такива суми успявате да купите плодовете и зеленчуците, като салатата не  я броя за зеленчук.


Bisе, на мен плодовете и зеленчуците ми са 50ина евро седмично, 2ма сме и не минава хранене без зеленчуци, защото такава ни е схемата на хранене, че само това на корем ядем. Ходя на борса по този случай , поне там една чушка  ( сигурно и при вас) излиза 60 цента ... вярно голяма , но ба.. си чушките.
изобщо легенда е, че плодовете и зеленчуците са по- евтини, напротив, често са по-скъпи от месото и от др. продукти.
онзи ден в ЛИДЛ пържоли фамилна опаковка ( т.е 5-6 и то големички) бяха към 6 евро, аз ходя специално до там за тия дългите краставици  холандксите, че италианците нямат такива и  купих 6  по 1,29 парчето  #Crazy


10cent's, за тука е ясно. И при нас плодовете и зеленчуците са по-скъпи от месото. Но са доста некачествени, ако човек иска нещо хубаво трябва да плати по-висока цена. Италианските не са лоши, но ги няма целогодишно ,например.

Аз за България попитах, нали за там дискутираме. Плодовете и зеленчуците са голямо перо, особено ако има деца в семейството.1 кг мандарини струва 3-4 лв, хубавите банани 2.50 или 2, круши също не са евтини, едните ябълки дето са по 2 лв,но не може само ябълки. Същото важи и за зеленчуците. Възрастните могат да се хранят по-еднообразно, но децата не съвсем.

Да, защото са скъпи, затова и попитах, с 300-400 лв, 2 възрастни и  1 дете, съм убедена че човек няма да успее да купува и плодовете и зеленчуците. Ако не се консумират тези продукти е друг въпрос.



# 666
  • Мнения: 19 296
Защото поначало пестенето си е малко унизително занимание.
Аз въобще не намирам пестенето за унизително. По-унизително ми се струва както някой по-горе беше казал, че има неженени колеги, които си изхарчват парите по кръчмите до 20 число на месеца и после мрънкат, че нямат.
Все пак зависи и от парите, с които разполага човек. За едни 1500лв са малко, за други както този пример с учителката, която спестява по 200лв от заплатата си, 1500лв ще са много. Сигурно човек трябва за себе си да постигне някакъв баланс, скойто се чувства щастлив и да си доставя малки радости от време на време, било то чаша кафе на заведение, кино или каквото му е приятно.

Ние също никога не купуваме на изплащане. За храна се движим в средния ценови сегмент, но за детето купувам по-избрано-био, ако намеря или по-скъпи продукти. Дрехи купувам ако нещо ми хареса, но рядко. Последният писък на модата ме вълнуваше като бях тийнейджър.

А това за цигарите може да бъде и подвеждащо. Като бяхме гаджета с мъжа ми и аз пушех. Една кутия беше 4евро. Като искаше да си купи някоя глупост, половинката винаги казваше ето това са 3 кутии цигари. Оправдам съм Mr. Green

# 667
  • Мнения: 4 965
...

А за ц;игарите - ако и мисълта, че за тези пари можете всяка година да си купувате по една сушилня или пералня не може да те откаже, значи си закоравял пушач.

Е, зависи. Далеч по-хубаво е да нямаш проблеми с пазаруването, независимо дали пестиш от цигари или не.
 Peace

Не искам да пестя. Искам да харча спокойно...

Аз за цигари, всеки месец харча колкото за една по-проста готварска печка...
Добре, че мъжът ми не пуши.
Е...си. Наистина не трябва да чета повече в тази тема. Все повече се депресирам колко много харча /във всяко едно отношение/...


А в пестенето, особено ако парите се влагат в нещо /имоти, бизнес и т.н. неща, които да носят възвръщаемост или поне да не се обезценяват с ползването/, не виждам нищо унизително. Напротив, страхотна инвестиция е.

# 668
  • София
  • Мнения: 971
Пестенето не е унизително в никакъв случай, ако не се прави самоцелно (стипците никой не ги обича) и без мярка (жертвайки основни необходимости)

Аз примерно имам доста по-голям доход отколкото ми е разхода и разходите ми са такива каквито са защото нещо друго ми е по-важно за момента и смятам, че не правя компромис с останалите пера, просто влагам една мисъл и планиране в повече. От друга страна, винаги съм била по-спестовен тип и съм опитвала винаги да имам заделени бели пари за черни дни - никога човек не знае кога ще има нужда от пари. Е, винаги тези спестявания са ми идвали добре в определени моменти

Пуснах си предим малко разхода за храна вкъщи за седмица за двама - 50 лв.
Напълно достатъчно и разнобразно за нашите нужди. Другата седмица менюто ще е различно и така ....

# 669
  • Мнения: 3 416
Е...си. Наистина не трябва да чета повече в тази тема. Все повече се депресирам колко много харча /във всяко едно отношение/...
Според мен няма нужда да се депресираш,за какво ти е? Просто се радвай,че можеш да си позволиш да харчиш Peace То темата е по-скоро как може да се намалят някои разходи и аз я следя за някои идеи,но надали бих могла да свия бюджета повече,просто режийните си вървят. И на мен ми се ще да си купя дреха или козметика непредвидено като преди,но уви не става Confused Кризата ли ни е засегнала,знам ли...По-скоро аз се депресирам,защото и двамата с мъжа ми не пушим,не сме пиячи,аз рядко си позволявам,изключително рядко се храним навън и ходим по заведения,наем не плащаме,защото в провинцията сме си в собствено жилище..и пак не ни стигат доникъде парите Confused

Последна редакция: нд, 15 фев 2009, 19:20 от sladurka

# 670
  • София
  • Мнения: 62 595
Спестовността е хубаво нещо. Аз съм от спестовните, но не съм склонна да мизерствам, защото зная и тази страна на медала. Но и не обичам да оставам без заделени пари, пък дори да са символична сума. Ако преценя, че едно нещо в момента не ми е нужно и нямада ми е нужно някакво време занапред изобщо не го купувам. Доколкото мога преценявам съотношението цена/качество и тогава купувам.

# 671
  • Мнения: 4 300
Бискара, зависи от детето. И аз имам дете, ама няма още две години. Горе долу яде наполовина на възрастен. А аз докато бях тийн и тренирах плуване 6 дни в седмицата ядях по 6! препечени филии със салам и кашкавал за следобедна закуска. И една голяма пърленка с бурканче Финети от 250 гр на тръгване от басейна.
Но това количество просто не е оправдано за възрастен човек, освен ако не копае по цял ден. Не че не мога да изям едно бурканче течен шоколад през телевизора без и пръста да си мръдна Embarassed но все пак гледам да не се превръщам в машина за сещате се какво.

Никой не говори за мизерстване, но наистина, ужасно е досадно да не се разбира, че от дете до дете има разлика. Както и от възрастен до възрастен, макар че си има определен от медицината порцион, който се счита за здравословен.

# 672
  • France
  • Мнения: 726
За цигари и пиене даваме ..00лв.  Mr. Green
Не пестя за храна- рационална съм.
Но, мъжът ми, когато е тук, се налага да готвя. Аз мога със салата и дом. сирене за изкарам, гарнирано с дом. вино Mr. Green.
За това не искам да се прибирам в СФ- тук купувам продукти, които са истински, освен това и по-евтини. Дом. сирене, краве-6лв, козе-7лв. Вино, фантастично, зареждам приятели в Сф-3лв/л, ракия-6-7, ама аз не пия. Наема ни е 180. Е, ще се наложи да търсим друго жилище, ама повече от 220 няма да е.
Забелязах, че за кабелна и нет давате около 50 на мес в Сф. Тук, в Хасково, кабелна, цифрова и нет са 35лв Shocked
Е как да се върна в столицата??? Не искам. Там, спекулативно, ви товарят с цените. Примери много. Няма да забравя, веднъж си харесах ботуши. Изчаках намалението. Купих ги. Прибирам се в Сф, разхождам се по Графа, и що да видя- същите ботуши, намалени на цена от началото на сезона в Хасково...
Темата е чудесно социологическо проучване, но не може да бъде точно.

# 673
  • София
  • Мнения: 971
Рокси, така е
Това най ме дразни в тази тема - един казва нещо, 10 човека скачат че било невъзможно. Няма никакъв смисъл да се лъже в тази тема, разберете, не сме тук да си мерим каквото и да е било, а и в тема за спестовност е ще по-не на място и съм убедена, че никой не го прави. Просто няма смисъл, а и не е тук мястото най-малко. Просто нуждите и конкретните обстоятелства са различни.

# 674
  • Мнения: 4 300
Наистина, не случайно пак пиша,има рецептурници, в които си пише колко грама от всичко се слага в нормална порция, брой калории и т.н. Колко филии има в един хляб. Колко олио се слага в мусаката ако щете. И това си е утвърдено от лекари не случайно. Храненто освен всичко останало е въпрос на култура, която се възпитава. Пиша го с най добри чувства.


Аз нарочно се концьентрирам върху храна и консумативи, тъй като за мен това са нещата, които са що годе съпоставими. Иначе ако си говорим за % от доходите храната ни е под 20, което автоматично ме поставя извън кръга от първия пост.

Общи условия

Активация на акаунт