Как се прави домашно кисело мляко и домашно сирене?

  • 183 140
  • 528
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 1 832
 Бяло саламурено сирене
Необходими продукти:
10 литра прясно овче мляко
20 капки мая за сирене /20 ml/
сол по 200 г на 1 литър вода за саламурата за осоляване, по 120 г на 1 литър вода за саламурата за съхраняване
Начин на приготовление:
Прецедете млякото.
Загрейте го за около 10 минути до температура 70 градуса, като не допускате да заври и след това го охладете до 33 - 34 градуса.
Прибавете маята, разредена с преварена и охладена вода в съотношение 1:10.
Разбъркайте добре млякото и го оставете при същата температура в продължение на 1 час, за да се подсири.
Така приготвеното сирене се изсипва в марля и се прецежда в продължение на 2 часа, за да се отдели суроватката.
Изцеденото сирене поставете в цедилка и го пресовайте с тежести. Нека преседи по този начин поне 6 часа, след което можете да го нарежете на отделни бучки и да го оставите в саламура, за да се осоли.
Саламурата се приготвя от 1 литър вода и 200 г сол. В нея сиренето трябва да преседи поне 24 часа, за да придобие леко солен вкус. След това можете да го подредите в съдовете, в които ще го съхранявате и да го залеете със саламура, приготвена от 120 г сол на 1 литър вода.
Сиренето е готово за консумиране след 60 дни, през които в помещението трябва да се поддържа температура около 10 градуса. След този период можете да го съхранявате в хладилник.
Това също е от интернет, но съм правила сирене пи тази рецепта и стана хубаво

# 91
  • Мнения: 2 587
Вчера правих сирене и кашкавал по рецепти от форума,като първо направих сиренето,после кашкавала и в рецептата за него се слагаше сол в млякото.За сиренето никаде не прочетох да се слага сол предварително и даже и не се сетих да сложа,но въпроса ми е ТРЯБВА ли да се слага по принцип,да си знам за следващият път.

# 92
  • Варна
  • Мнения: 634
Aз в моето сирене не съм слагала сол , после го сложих в саламура, но преди това сол - не  Peace

# 93
  • Мнения: 2 587
Да се отчета - кашкавала стана много добър,но сиренето стана малко като кашкавал на вкус,но бяло като сирене.И стана доста гумено и скърцащо - някой има ли идея от какво може да е.

# 94
  • Мнения: 389
И стана доста гумено и скърцащо - някой има ли идея от какво може да е.

Казаха ми, че така става ако прекалиш с маята.Ти колко сложи?

Аз моето сирене вече го свалих в мазето да зрее.Няма никакво търпение да го чакам, но ще ми се наложи.Ще прабвам да направя крема сирене по рецептата на verabel,та да не се налага да зрее

# 95
  • Мнения: 2 587
И стана доста гумено и скърцащо - някой има ли идея от какво може да е.

Казаха ми, че така става ако прекалиш с маята.Ти колко сложи?



Сложих колкото пишеше на опаковката  newsm78 Дали може да е от това че беше малко по-топло.
И още нещо да попитам - според свеки вместо саламура може да сложа от цвика,но според две комшийки ако сложа от цвика при 10 градуса(на колкото зрее) той ще вкисне за два-три дни и ще си съсипя сиренето.Аз съм си направила саламура с вода засега,но искам да знам за следващият път  Simple Smile

# 96
  • Мнения: 389
И още нещо да попитам - според свеки вместо саламура може да сложа от цвика,но според две комшийки ако сложа от цвика при 10 градуса(на колкото зрее) той ще вкисне за два-три дни и ще си съсипя сиренето.Аз съм си направила саламура с вода засега,но искам да знам за следващият път  Simple Smile

Ау, аз точно от цвика направих саламурата.Нека някой, който е правил да каже как точно се прави

# 97
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
за 3ти път квася мляко и ми се получава сирене.
някой с моя проблем. Thinking

а решение?
искам кисело мляко  Crossing Arms

# 98
  • Мнения: 22
за 3ти път квася мляко и ми се получава сирене.
някой с моя проблем. Thinking

а решение?
искам кисело мляко  Crossing Arms

 newsm78 Да не сте държали млякото прекалено дълго на топло /3-3,5часа са достатъчни за заквасване,след това се слага в хладилника/ или може би освен това сте сложили и много закваска? newsm78

# 99
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Колева, оказа се от млякото.

сега имам и кисело мляко и сирене Mr. Green

# 100
саламурата от цвика е една от най хубавите, като подсирите сиренето и го нарежете на парчета сипете в процепите сол да ги напълните и отгоре да го покриете, тогава го залейте с цвика и го оставете на студено в хладилника за едно денонощие. След това го приберете в съд за съхранение и узряване но на студено в мазата например.

# 101
  • Мнения: 389
Моето сирене узря и си го изядохме вече Mr. Green
Аз мислех, че на тези горещини ще вкисне в мазето, но не се развали.Е, беше една идея по-кисело, но пак беше вкусно.
Следващото сирене ще е след септември месец, че в мазето е доста топло.И ще направя по-голямо количество-вече знам как става.

# 102
  • София
  • Мнения: 388
Здравейте! Не можах да намеря назад в темата и искам да помоля някой да ми обясни как се прави извара.

# 103
  • Мнения: 1
Здравейте, Тази зима ще прекарам в САЩ, където ще помагам за отглеждането на новородената внучка. Опитвах се да направя кисело мляко, както съм го правила хиляди пъти в България, но не се получава, става нещо като айран, рядко и с много суроватка. За подкваса използувам наличните видове йогурт, по вид и вкус са като нашето кисело мляко, малко по-гъсто, в състава му пише, че съдържа Лактус Булгарикус и други култури. Ако някой има опит с американските млека, моля да сподели. Общи препоръки и правила, които не знам, също ще ми бъдат от полза. Благодаря.

# 104
  • Мнения: 220
Здравейте момичета.Чудя се аз дали, както изваждаме каймака от прясното мляко ,когато правим кисело можем да извадим каймака и ,когато правим сирене.То ми става много хубаво ,но мазничко .
Здравейте! Не можах да намеря назад в темата и искам да помоля някой да ми обясни как се прави извара.
Аз правя изварата така:сварявам суроватката, която се отделя при изцеждането на сиренето и я прецеждам през тензух.От 5 л прясно мляко изваждам около 800-900гр сирене и около 150 гр извара.суроватката нека поври около 5 мин и малко сол може да добавиш.Това е.Много е лесно.

Последна редакция: пт, 27 ное 2009, 10:13 от villi@

Общи условия

Активация на акаунт