Дълго майчинство срещу кратко, но....

  • 6 534
  • 118
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 653
Аз не знам за какво спонсориране от държавата говорите  newsm78 Вие социални застраховки не плащате ли?
Те са точно за това - обезщетения за безработица, социални помощи, детски надбавки и т.н. Е, и да има някаква субсидия от държавния бюджет - и без това в някои държави (не визирам тази година с кризата) има бюджетни излишъци и непрекъснати спорове за какво да се оползотворят. Безплатен обяд няма.

А една година платено майчинство по моя преценка минава за дълго майчинство  Peace В сравнение с 20 седмици  Crazy

мента, ако задълбо4им разговора, Ще предизвикаме политико_расистки скандал
предпо4итам да се въздържа от отговор, но да, плаЩам, вси4ко плаЩам...

Последна редакция: ср, 04 фев 2009, 16:20 от gioia.

# 106
  • Мнения: 10 012
Темата като идея е много хубава. Калинка пита, ние споделяме.
Откъде такъв ентусиазъм да нападаш чуждия начин на живот и мироглед? 
На мен лично не ми пречи ако някои майки си дадат детето на ясла на 6 седмици, месеца или когато и да било.
Да си спестят обаче критиките към тези, които са избрали друго! Имам позната "професионалистка", която се прибира в 8 от работа, детето и я бие с юмруци, явно там има проблем, но кариерата е по-важна. Rolling Eyes
Избора е неин.
Аз съм от "възрастните" майки, да.
Не ме удовлетворява да слушам лигнята на шефа.
Децата ми не са разглезени, колкото и да им се иска на някои... Точно обратното, съседките ми дори твърдят, че нищо чудно, че искам трето като тези са толкова лесни за гледане.

Дори и ден да не се плащаше майчинството пак щях да остана в къщи. Това не означава, че не работя нещо от къщи и че нямам бавачка.
Свястна ДГ струва поне 500-600Е, а те са от 3 години. Wink
Яслите са малко и нищо хубаво не съм чула за тях.

Голяма разлика играе и социалния натиск. Не ми се пуска тема, но ако на Калинка не и пречи, може да реши да пусне.
Различни държави- различни порядки. А всеки е чувал израза "Когато си в Рим, прави като римляните."
Живеем в различни държави, невъзможно е да се съгласим една с друга!
В Чехия просто така правят всички. Не заради малката сума всеки месец, а защото така е прието.
Бавачката ме питаше защо г-жа X е тръгнала отново на работа, аз и казвам, защото е англичанка, и защото така е прието. Това за нея е нормално. Бавачката "Мъжа и явно не печели достатъчно, изпратил е горката си жена да работи, а детето е само на годинка."
Опитах се да и обясня, и явно не можах.

И мен не ме интересува, че г-жа X и г-жа Y постъпват еди как си, поне не се правя на Василиса Умница.




# 107
  • Виена
  • Мнения: 1 247
И защо сте изоставили интересната тема чак на трета страница да отиде?   Thinking
Аз пък мисля, че една година майчинство е абсолютно недостатъчен период. Ама това ми е сигурно от възрастта  Wink  Искам да си гледам у дома детето, докато навърши три по причини, вече описани от други преди мен - все свързани с готовността му за социализация. Друг е въпросът дали ще издържа икономически да го постигна. Всъщност, освен, че много внимавам какви хранителни навици му изграждам и продължавам да го кърмя "на поискване", го събирам поне два-три пъти седмично с други деца, водя го на разни подходящи за възрастта му занимания. Не че си играе и другите хлапаци. Просто аз се разнообразявам от лично участие в забавленията за 20-месечни деца  Crazy  И си разговарям с другите мами.  Whistling, докато той се "омешва" с връстниците си, на които също не им пука, че са ги довели да си поиграят с другарчета.
Прочетох темата от началото до края  Peace Най-много ме развесели връзката - храна - интелектуално възпитание. Със сигурност разбрах едно - авторката, като стане майка, най-добре да си повери децата на баба им  Mr. Green

# 108
  • Seattle-USA
  • Мнения: 192
Аз съм да има избор-нека има възможност за майката да си седи с детето по дълго време-1 или 2 години но да и се пази работното място поне. Парите нека оставим настрана. Но това е избор-аз лично се върнах на работа първият път след 8 седмици, вторият след 6 седмици и децата на ясла, градина както искате наречете. Много ми хареса една мисъл на Анетт от американската тема-не помня къде беше казала но ще се опитам да перефразирам или поне аз така съм я разбрала-Децата са едно перфектно допълнение към нашия живот, но това не означава че ще зарежем всчко което сме правили преди... И всяка маика и дете са различни, това не означава че ще тръгна да порицавам тези които искат да си стоят в къщи с децата 5 години. Ако искаш кариера не виждам как ще стане да си стоиш 5 години с децата, но това е друга тема.

# 109
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Със сигурност разбрах едно - авторката, като стане майка, най-добре да си повери децата на баба им  Mr. Green

С голямо удоволствие ще го направя. Майка ми е доказала, че от нейният вид възпитание и разбиране на нещата стават хора. И то какви.

# 110
  • Мнения: 2 093
Но това е избор-аз лично се върнах на работа първият път след 8 седмици, вторият след 6 седмици и децата на ясла, градина както искате наречете.

MaryAnn, може и да бьркам, но в Щатите, майчинсинството не е ли само 6 до 8 седмици( ако си родил секцио). Сьс сигорно знам че ти плащат само за този период, не сьм сигорна дали изобщо ти пазят работното място за година. Компанията в която сьм е филиал на американска компания и знам че жените, които са по майчинство се врьщат на работа доста бьрзо. Така че в този смисьл, не зависимо какво точно искаш, си принуден да се вьрнеш на работа, ако финансово не може да си го позволиш.

# 111
  • Мнения: 868
Да, 6 седмици са стандартното платено майчинство, и то ако компанията, за която работиш има определен брой работници, иначе и това не е задължително.  Но зависи и от компанията (някои по-богати компании се опитват да имат семейно-приятелски политики и биха дали по-дълъг платен лийв в редки случаи).  А ако искаш неплатена, зависи от позицията и колко си ценен, може и до година да ти пазят работата. 

Не разбирам спора на предишните страници. Първо, да дефинирам дълго майчинство: 6, 9, или 12 месеца. Сори, но повече от това за професионалист е нереалистично.

Моето мнение е, че жените би трябвало да имат  правото на дълго майчинство-- до 1 година--без да ги е страх че това им намалява шансовете за прогрес в кариерата, промоции и т.н. Дори не трябва да е на пълно заплащане.  Да имаме право на нещо и дали го използваме е друга история. Но на практика, тука и майките, които биха искали "дълго"--6, 9, или 12 месеца--с детето си нямат това като право  дори да искат да е неплатено, и зависят от добрата воля на работодател.

На лична нота, много от нас не са родили децата си на 18 или 20. Чакали сме ги дълго. Може и да има добри ясли за 6-седмични деца, но няма много майки, които с удоволствие си слагат пеленачетата там.

Последна редакция: пт, 06 мар 2009, 18:38 от Pixie

# 112
  • Мнения: 405
Pixie, ако говориш за family leave act то "майчинството" е 12 седмици неплатено.

# 113
  • Мнения: 868
Говоря за платено вс. неплатено. За неплатено майчинство има много вариации извън нормите на FMLA.  Аз бях щастлива, че останах у дома почти 9 месеца... с безкрайни благодарности на хората, които ми позволиха да го направя!  (spoken kato бивш работохолик Simple Smile

# 114
  • Мнения: 405
Да де, мойто разбиране е че е задължителното за компаниите е 12 седмици неплатено. Кое ги задължава да плащат тези 6 седмици, които споменаваш?

Между другото все по-често чувам за такива разбирания с работодател, най-често за 6 месеца, но има и за по-дълги периоди. Дано да се задържи този тренд. Simple Smile

# 115
  • Мнения: 868
всъщност, атти, не знам за федерален закон, който задължава компании да плащат дори 6 седмици майчинство...  (поне нямаше такъв преди 2 години).

# 116
  • Seattle-USA
  • Мнения: 192
12 седмици е неплатено и са длъжни да ти пазят мястото.
За моето специално беше 100% платено защото така го бях нагласила с бенефитите от компанията за която работя. Някак си ми е трудно да го нареча майчинство-по скоро  болнични за раждане на дете и short term disability. Специално за тази компания да дажаха 6 седмици за нормално и осем за цезарово сечение, но след тожа можеш да добавиш неплатените 12 седмици и да станат 20 седмици. Не е само за парите да се върнеш на работа. Не знам, няма едно решение за всички, но ми се иска примерно да има някакъв избор -примерно поне 6 месеца на някакъв % от заплатата или някаква твърда сума. Като гледам не се е отразило по никакъв начин това че няма майчинство-раждат та се късат LaughingНякои по 8 наведнъж-това е шега Crazy

# 117
  • Мнения: 2 093
Точно в това е проблема-избор. Като го няма, да се дискутира дьлго и кьсо майчинство е безмислено. Живееме в 21 век и жените имат сьщите задьлжения като мьжете. Много от нас си обичат работата и са принудени да се вьрнат на работа след като изтече периода на майчинство, не зависимо 6 седмици или две години. Не е задьлжително да имаш страхотна кариера, или супер спциализирана работа, за да се налага да се вьрнеш на работа. Самият факт, че една жена си е гледала детето за определен период от време, може да и намали шансовете за намиране на работа. Дискиминация или не, работодателя гледа практично на вьпроса.
Моето мниение е че, ако например в Щатите, дадьт на жените 1 година платено майчинство по-голям процент жени ще се вьзползват от тази вьзможност.

# 118
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
...
Не разбирам спора на предишните страници. Първо, да дефинирам дълго майчинство: 6, 9, или 12 месеца. Сори, но повече от това за професионалист е нереалистично.

Моето мнение е, че жените би трябвало да имат  правото на дълго майчинство-- до 1 година--без да ги е страх че това им намалява шансовете за прогрес в кариерата, промоции и т.н. Дори не трябва да е на пълно заплащане.  Да имаме право на нещо и дали го използваме е друга история. Но на практика, тука и майките, които биха искали "дълго"--6, 9, или 12 месеца--с детето си нямат това като право  дори да искат да е неплатено, и зависят от добрата воля на работодател.

На лична нота, много от нас не са родили децата си на 18 или 20. Чакали сме ги дълго. Може и да има добри ясли за 6-седмични деца, но няма много майки, които с удоволствие си слагат пеленачетата там.

100 % съгласна. 3 години е абсурдно да не работиш и да запазиш някаква позиция.

С първото дете стоях в нас 2 месеца, до 5тия на половин работна седмица. Сега с второто ще видим, може да е пак само 2 месеца, може и доста повече.

Ключът за мен е в плаващо работно време, възможности за работа от къщи и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт