Малкото врачанче е голямо калпазанче (Враца-25)

  • 16 316
  • 293
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 68
Аз не съм от Враца,но съм от град близък до Враца.

# 286
  • Мнения: 69
Лека и усмихната седмица на всички Simple Smile    bouquet
26, и аз не съм от Враца  , но гледам да позапомням някоя друга дума (без да я употребявам, защото нещо не ми се отдава  Simple Smile ), за да знам за какво става въпрос все пак.  Аз съм от мнооого далечен град от Враца  Flutter      А до пратките - предполагам, че там няма кой да го интересува какво са ти донесли... както беше в Италия - никой нищо не го интересува какво става на съседната врата .... За разлика от тук, разбита се   Laughing   

# 287
  • Мнения: 159
Добро утро  kaffeetrmker_2
Честита баба Марта и от мен, да сте живи, здрави и много щастливи!
26 и аз не съм от Враца ( от Пазарджик/Пловдив съм) и също като Mona-balona се опитвам да науча врачанският диалект, за да мога да разбирам  Wink не ми допада да го използвам, но се хващам че понякога ми се изплъзва по някоя дума  Mr. Green
Е то пратката ти я оставят пред вратата, но там и си стои, докато тук не е ясно...
От колко време си в Америка? И аз така си мислех като теб, но след като се прибрах в БГ, действителността така те връхлита... дано при вас да е по-различно  Grinning
Мамиии, хайде на разходка, навън е чудно време   1stroller
_baby Айде ако не си работа, или Валката е на ясли?

# 288
  • Мнения: 12
здравейте аз съм от враца и съм мама на две момчета баткото е на 7 години а бебо на 8 месеца ДАНИЕЛ И ТЕОДОР аз съм набор 79 и ще се радвам да намеря приятели сред вас Wink newsm51 smile3525

# 289
  • Мнения: 69
ninori  , здравей Simple Smile)    bouquet  Добре дошла

# 290
  • Мнения: 68
Добре дошла ninori    welcome
Аз като излизах да изхвърлям буклука времето не ми се видя много хубаво,даже вчера беше по-добро.Сигурно долу при вас на центъра е по-добро.От тук се вижда все едно мъгла има.

Последна редакция: пн, 02 мар 2009, 09:57 от buba_85

# 291
  • Мнения: 904
 ninori, добре дошла.
26 , аз съм си от Враца. Но българския език е един. Grinning И не смятам, че трябва да личи по писанията ни от кой край сме. Mr. Green А всеки използва диалектни думи в една или друга степен в разговорите си. /Имам предвид не само врачански /

# 292
  • Мнения: 1 341
Добро утро момичета.

Коментирате времето. Дано скоро се стопля при вас и снега се стопи, че се измъчихте.

26, аз съм Врачанка, но както е казала и gretacvetina, Българският е един. Права си обаче, че словореда е малко специфичен. Въпреки, че съм на мнение, че дори и в "диалектна" среда човек може да говори правилно. Аз нямам проблем с говора и писането(не, че не правя грешки, но смея да твърдя, че не говоря диалектно(може би ми помогна, че отдавна не живея във Враца)), докато мъжът ми, и 100 години да минат откакто не живее във Враца ще си говори по Врачански. Simple Smile На мен си ми харесва, надявам се на теб да е интересно.
Ще се отклоня малко, но ще споделя. Тук сме голяма компания, от около 20-25 българи. И преобладават Русенци. Ами смело мога да заявя, че отначало не ги разбирах за доста неща. Та мисълта ми е, че Русенският език е не по-малко диалектен. Дано не обидя някого, казвам го с топли чувства към всички Русенци! Heart Eyes

Що се отнася до превилегиите на майките в Бг и чужбина. Моите наблюдения са бегли, но все пак ги има. Мисля, че тук-Франция има много добра социална политика, която разбира се не е само за майките. Единственият недостатък е, че майчинството е 3 месеца, не 12! Абе нещата са много относителни, но без да си кривя душата ще кажа, че по-хубаво от България няма! Жалко е, че толкова млади хора бягат и гледат да се реализират на вън, но това пак е от политиката ни. За себе си знам, че имам определено време след което ще се приберем в Бг. Това ще е преди Ема да е започнала училище, защото след това ще е малко по-сложно. Дано нещата се наредят така както сме ги замислили. Praynig

Много се разфилософствах.

ПП. Извинявам се за сравненията по-горе, май не му е тук мястото...има други теми, извинявайте, че вас ви занимавам, но просто стана на въпрос.

# 293
  • Мнения: 728
Ами, чакайте и аз да включа по темата. Живях известно време в Щатите, по точно бях в Северна Каролина. Настина има разлика  и в обслужването и в отношението и изобщо във всичко. Да оставят пратките пред вратата, но никой не пипа онова, което не е негово и дори седмица да ви няма, пакета ще си стой пред врата. И въпреки, че съм  голяма националистка и броях дните и часовете до връщането ми в България и плаках толкова много пъти по телефона на родителите си, само като стъпих на летище София и срещнах първите 2-ма служители ми идеше да се обърна и да хвана първия полет обратно. Няма какво да се лъжем по лоши и завистливи хора от Българите няма, а по голяма анархия и безхаберие от българското не съм срещала никъде другаде. И тогава осъзнах, че всъщност там не ми е било толкова лошо, напротив стандарта ми на живот беше с пъти по добър. А хората макар и малко лицемерни, ми бяха по приятни отколкото намръщените физиономии на нашите събратя. А за финансовата гледна точка, просто няма какво да се обсъжда. Не може да взимаш майчинство от 240 лв, а сметката за тока само да ти е 600 лв. Здравеопазването, пак няма да коментирам, защото ако не си платиш, ще си те оставят дори и да умреш. Най разочарована, обаче бях от хигиената. Не случайно ни представиха като тоалетна, въпреки че сме много по мръсни..

26, надявам се да не останеш така разочарована от българската действителност като мен, когато се върнах.

Много съжалявам за негативното си отношение.. спирам сега, защото ако продължа, ще излязат само змии и гущери.

И за да няма само лоши работи в поста ми скам да ви кажа моя девиз:
 Hug Keep on smiling Hug

и понеже е време...
НОВА ТЕМА

Последна редакция: пн, 02 мар 2009, 14:06 от Red_Sonya

Общи условия

Активация на акаунт