103 омайни тайни-или как да побългарим арабите

  • 23 007
  • 289
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 16
ха сега и аз да се запиша преди да сте изписали темата
в движение видях че Амал се е завърнала
Добре дошла мила
довечера ще чета и ще наваксвам пропуснатото
на всички пожелавам лек и спорен ден

# 271
  • Мнения: 3 215
Кате, мерси за инфото. Трябва да го навестя аз тоз' пазар  Mr. Green Аз фула го обичам бит или мачкан.Е,няма да е като в Египет,но ще пробвам да го докарам   chef
Близнаците, да нацелуваш фотографа и модела му! Heart Eyes
Дезърт, всеки трепне в очакване на детайли за сириеца...  Mr. Green
Закуската от мен днес:

# 272
  • Мнения: 216
Хоп-хванахте Олди-точно така се приготвя бит или мачкан...ако имаш път насам много лесно ще откриеш тези меко казано десетки арабски магазини пръснати по пазара Кирков(Женския пазар)или Централин пазар-както и да го кажеш-все го знаят Laughing-а и в уличките в близост до пазара е пълно с такива магазини-значе видиш ли наргилета отпред или на витрината,разни шарении,хляб,и усетиш ли силна миризма на индийско орехче и канела-На правилното място си Mr. Green...Влизаш вътре и казваш фул-достатъчно е-ще ти предложат в пликчата по килограм(о-ло 4,5лв кг-става за 3-пъти горе -долу)-има едър и дребен(дребния е за мачкането)-едрия по-става за плажа Laughing-седиш си между плуванията и с клечица си бодваш от сварения,поръсен с кимион и лимон едър фул-кората се отделя-като на семките-е става и за мезе ,и за гости с чай и кафе-но дребният е нашия човек...
Има и готов в тенекиени консерви-и той е вкусен-само го слагаш в тенжерка-добавяш лимон и чесън -подгряваш и мачкаш-но суровият е по-полезен...после аз прибавям към него и зърна сварен хуммос ,чесън,лимон,кимион-мачкам,поливам със зехтин-и онзи зеленчуковия сервиз към него и готово..

# 273
  • Мнения: 3 215
Дуа, голямо мерси!! Hug

# 274
  • Мнения: 216
Шиланче,за пръв път го чувам този начин на готвене-звучи интересно  chef

в Ливан го сервират само за закуска-ето така:
начукваш няколко скилидки чесън,
добавяш добре сварения фул

(понеже фула има много твърда ципа,която бавно увира,а пък вътрешността лесно се разкашква ,аз го варя цяла нощ на котлон,който е включен на половинка от 3 степени в тенджера под налягане-така той просто много леко къкри-на мнага ,ама много слаб огън)-в ресторанта го варяха така ,но не в тенджера под налягане,а в обикновена огромна тенджера Laughing-хуммоса също-на сутринта беше цял и с омекнала коричка)
та..
начукваш и фула и доббавяш сок от изцеден лимон,
кимион
сол на вкус
и вода до желаната гъстота(това на котлона-защото да не стане много водно)
като закъкри-опитваш и добавяш каквото желаеш още,
сипваш в чиния ,заливаш със зехти и нарязан магданоз и хапваш

На този линк е покаано как се приготвя фул мудамас-но не е оригинална рецепта-тоест -там жената прибавя,домати и репички в сместта,което не е правилно-но може и така Wink...
Фава бийнс е бакла(фул),а чик пийс е нахут(хуммос)
прави го с консервирани продукти...аз обаче първо счуквам чесъна,после изваждам фула от водата,мачкам го добре и чак после добавям лимон и вода-иначе течността пречи да се размачкат зърната добре-но друг линк не открих Laughing
http://www.youtube.com/watch?v=dky3AWTTPVY

# 275
  • Мнения: 800
ааа, ние чесъна и лимона ги добавяме към киселото мляко и тахана  newsm78   самия фул се вари в чиста водичка, без никакви добавки, накрая чак солта.....   Не знам, не ми е вкусна  прехвалената им закуска за "шампиони"  Mr. Green 

# 276
  • София
  • Мнения: 18 221
Eто ме и мен... bowuu
Добро утро, мили дами!Виждам и закуската сервирана и рецептите за изпълнението й - поднесени!Бравос!  bouquet
Фул и аз като Шилан, много много не обичам, на мен ми дай фальафел и хоммос.А иначе палестинци и йорданци приготват фул по описания от Дуа начин.Шиланче,и аз вече не пия често Кола, честно, не лъжа GrinningЕ, случва ми се, ама не като преди... ooooh!Имам предвид пиенето на Кола, не лъженето..... Party
Лелеее, направо се разбих през последните два дни от работа. SadСмогвах само от време на време да хвърля някой поглед върху написаното и толкова..Ама сега съм относително свободна и се отчитам подобаващо!
Амал, добре дошла обратно в темата вече като майка на две лапета!  bouquetКак е госпожицата,а баткото щастлив ли е или от време на време се прокрадва и нотка на ревност породена от отделяното на бебка време от мама и тати... newsm78Най-вероятно- не, тъй като разликата им все пак е голяма..  ThinkingНашата "кака", нали е само с 3 години по-голяма, бая ревнуваше, като се родиха малките.
Шехи, душа, като ти се папкат разни арабски ястия, звънни един телефон като си по Софийско.Ще спретнем една  тукашна среща с посещение на някой ливански ресторант.Вярвам, че ще има много желаещи за папкане и бъбрене... JoyВ тази връзка,Шиланче,какво стана с бозата и толумбичките..Ти вчера виртуално ни почерпи с боза на корем, ама аз искам наживо, не толкова за бозата и сладостите , а заради срещата с възможно най-голям брой арабелки-хубавелки.. LaughingКакво прави нашата италианка Монсун, загуби се по тамошните земи... Rolling EyesПитам теб, че нали ти беше вестоносецът, та предположих, че поддържаш някаква връзка с нея.
Ами Невена къде е , така изведнъж зачезна.Някой има ли новини от нея?
Деси,сори затова, че напоследък не бях на линия  и не подадох рамо в темата за арабския, ама както казах по-горе, бях доста заета..Обещавам, че ще се реванширам! WinkСамо мозъкът ми затормозен да роди интересна идея за тема, по която да пусна лексика и готово.....


# 277
  • Мнения: 468
Момичета, пак благодаря, за милото посрещане.  Hug

Паролата ли сте сменили, исках да кача две три снимки.  newsm78

Утре ще почерпя виртуано, че сега ревем, ламята Спаска иска да папа.  Mr. Green

# 278
  • Мнения: 216
Амалче-ще ти кажа паролата по телефона,дано ка ге бе то да не подслушва,че ще ни урочаса албумчето Joy
Хайде Теди-дано намалее тази работа значи Tired-та пак да си тук Hug
Шиланче,не всеки умее да приготвя вкусно тази закуска за шампиони  Laughing,както я нарече Wink

# 279
  • Мнения: 216
Как е настроението Hug
вижте една снимка от форума" шу фи ма фи"
То само по ливанските улици могат да се видят тези контрасти Laughing

Downtown Beirut, like the rest of Lebanon, has more contradictions than anywhere else in the world.

This photo is actually a positive message about Lebanon. The most conservative of veils can be seen next to the least restrictive of skimpy clothing!!! Welcome to Lebanon, the land of tolerance.

А ето и един много смислен знак Mr. Green

На англииски е изписан превода на населеното място огторе-но се чудя защо едно и също населено място,се намира в две противоположни посоки Joy
ливанците си мислят,че това се среща само там,но аз си знам в Бг каквоси имаме и с какви чудесийки мога да ги разсмея...

# 280
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 270
Привет!

При нас пак вали, ама по-добре, че да мога да поработя.

Амалче, здрасти мила! Как си? Успяваш ли да поспиш? Mr. Green Много се радвам, че Линда е добре. Ако имаш някакви въпросчета по гледането на малки кърмачета-насреща съм. Grinning че Карим е голям, може да си позабравила.
ще ти пратя мейла си на лични, да ми пратиш снимки на Линда, че снимка.бг при мен не се отваря. Пък аз ще ти пратя снимки на Карумче. Знае ли човек, може да се харесат младите. Laughing

Деси, аз тази парола я получих. Даже успях да вляза веднъж с нея. Mr. Green
Не знам защо останах с впечатлението, че има нова.
Така или иначе, в момента снимка.бг ме недолюбва.

Олди, ако ще идваш насам, освен бански си вземи и одеалце. щото за плаж още не става. Значи реда е следния- плуваш си там колкото ти се плува, после излизаш, меткаш одеалото, сваляш мокрия бански и блажено си пийваш чай, хапваш фул (както Дуа е писала), фалафел или други кулинарни благини.

Дуа, и ние го хапваме фула с тахан, пробвай, много е вкусно.

Аз съм се хванала да запушвам разни дупки, че се сдобихме с мравки. На мен не ми пречат много, и в София си имам. Но Каруми се опитва да ги лови и много се нерви като не успее. Laughing
Може да потърся и оцет, мисля че в Сирия продават. Ама мъж ми е забравил как е оцет на арабски. Mr. Green

Близнаците, как сте? Някакви нови лудории да споделите. Hug

Някой да знае къде изчезна Манел? newsm78

Отивам да се разправям с мравките, преди дребния да се събуди.
Лек ден от мен!  bouquet

# 281
  • София
  • Мнения: 18 221
Ясмин, желая ти бързо и ефикасно преборване с мравките!Оцет на арабски е халь, خلДано ви свърши работа!

# 282
  • Мнения: 3 804
Ясмин, желая ти бързо и ефикасно преборване с мравките!Оцет на арабски е халь, خلДано ви свърши работа!

Теди изпрешари ме-но се произнасч по скоро кхъл-ина4е става вуй4о  Laughing Laughing Laughing

ясмин мисля ,след последната парола с животнота,пак я сменихме,дай ми новият си номерако искаш де защото на старият ми дава 4е такъв номер не съществува

# 283
  • Варна
  • Мнения: 336
Спорти трапезата много хубава, ама малко вегетарианска  Mr. Green обичам фул, но само единия вид, не помня кой обаче  newsm78 мислите ли, че ще е удачно ако се сготви боб по рецептата на фул?
Аз съм с Теди за фалафел, мноооооого го обичам, като отиваме в Сирия, първо това ям  Crazy
Жасмин и ние си имаме мравки  Mr. Green моите днес ги посолих, дано не се налага да ги правя на трушия с оцета  Mr. Green и Анто прояви интерес към малките домашни любимци, но го дръпнах навреме

# 284
  • София
  • Мнения: 18 221

Теди изпрешари ме-но се произнасч по скоро кхъл-ина4е става вуй4о  Laughing Laughing Laughing



напълно съм съгласна с теб , ама както казах и в темата с изучаването на арабски, нещо не ми идва отвътре да изписвам начина на произнасяне на думите с български букви Rolling Eyes.Затова написах думичката  и на арабски, за да не стане грешка.Няма как да се сбърка с вуйчо при четене, нали няма "алеф".... Peace

Общи условия

Активация на акаунт