Как се справяте?

  • 2 326
  • 37
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 149
Първо казвам "не" - това никога няма ефект Rolling Eyes затова буквално го хващам и отстранявам от опасното място преди да е станала белята. Ако държи опасен предмет, просто му го взимам. Винаги следва тръшкане и 5 минутна истерия, не обръщам никакво внимание. Обикновенно 10 минути по-късно се опитва да повтори белята, защото е упорит и никога не се отказва от 1 път - тогава го слагам в тайм аут - сам на дивана за 1 минута. Но и това не помага, защото след 10 минути всичко това се разиграва наново Party
И аз си мисля, че time out е добър метод,но явно засега е неприложим за нашите деца.При Йоана засега минава номера с отвличане на вниманието,не се сърди дълго време,веднага нещо друго й привлича интереса.Като ви чета,то моето е ангелче Laughing

# 31
  • Мнения: 1 910
Няма някой, на който да не му се е случвало според мен.

Аз гледам да разнообразявам подходите. Понякога - time out, понякога му се карам, за някои неща го наказвам (примерно му казвам, че не може да играе с влака,до като си дойде баща му). Ако хвърля играчки ми се е случвало да го предупредя, че ако ги хвърля ще ги изхвърля. Случвало се е да потеглям към кофата за боклук...винаги обеснявам защо правя нещо. Понякога го оставям да плаче и да се тръшка и го игнорирам...както се случи.

# 32
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 813
Опитвам се да обясня, че това което прави не е хубаво, но понякога няма ефект, да не кажа че напоследък това сработвя рядко Laughing Ако започне да се тръшка и пуска сълзи я оставям малко да се нареве. Когато се по успокои сама идва при мен и тогава си говорим за поведението. Стига ло се е да прибирам играчки и книжки, когато ги е хвърляла. Давам й ги когато се успокои и стане отново добричка Wink При нея бързо минава отрицателното настроение. Все още е в тази възраст, в която мога да й отвлеча вниманието - да четем любимите книжки, да пуснем музика и да танцуваме, да гледа филмче (това го използвам в краен случай, гледам да намаля до минимум стоенето й пред компютъра), слачаме гланц за устни или детски лак за нокти - малка кокона Simple Smile

# 33
  • София
  • Мнения: 3 064
Не винаги се справям, понякога крещя или го пляскам по дупето, и после съм гузна. Но има дни, и днешния е един от тях, когато просто имам чувството, че съм казала НЕ с всички възможни интонации хиляди пъти. Иначе детето си е добро, общо взето, но има кофти моменти. А когато съвпаднат с мои такива - става лудница. Търпение и последователност му е майката, колкото и да е трудно.

# 34
  • Мнения: 19 302
У нас долу-горе всичко е обезопасено и не се намират неща за чупене. Освен някоя техника, но не й е идвало наум да хвърля предмети.
Затова пък вече на три места тапетите са надраскани, както и матракът на спалнята. В началото ги беше надраскала неволно на две места, но последното рисуване го направи напук, защото не й разреших нещо. Докато се обърна и творбата беше готова. После с гордост ме извика да ми я покаже. Два пъти вече я наказвах с вземане на всички химикали и забрана да рисува един ден и засега има ефект, да видим докога.

Ако се тръшка за нещо, което не позволявам, започвам да повтарям, че знам колко е ядосана, че иска еди какво си, но аз й предлагам друго и веднага й казвам какво друго по-интересно нещо ще правим. За сега действа почти безотказно.
Гледам почти да не казвам не, защото при нас няма никакъв ефект.
Има фази, в които и тя не знае какво иска, иска нещо, после не го иска, тръшка се, плаче. Обикновено след 2-3предложения й оставям едно от нещата, което аз избера и я чакам да се успокои или отвличам вниманието.
Пробвала съм да се затворя в друга стая, като й кажа, че се сърдя, понеже е направила пакост, но все още е малка затова и не рабира същината на наказанието.

# 35
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
Тъй като сега прохождаме и ни е адски интересно всяко едно нещо около нас, непрекъснато лазим и се чудим кое да пипнем и съборим. В това детенце има адски много енергия за изразходване. Лошото е в това, че колкото и да му се обяснява, че това не бива да се пипа, защото може да се нарани, то прави точно обратното. С право е казано, че "забранения плод е най-сладък"!
Е той значи е съвсем малък щом сега прохожда,май с отвличане на вниманието е най-правилният подход,гушни го,заведи го в другата стая,обясни спокойно,че там не се пипа или така не се прави,викове и крясъци не помагат,ефекта е само временен,децата усещат кога сме несигурни или вбесени и всячески се стараят да се възползват от този факт Wink

# 36
  • Мнения: 43
Дете което не прави бели не е дете.Много пъти ми е правила бели и продължава да прави въпреки че вече е голама на 6 години.Най важното от цялата работа е да не се нарани нещо .А как реагирам аз- ами виквам малко по силно в  зависимост от това което е направила и всичко отминава ,е малко ми се сърде че съм и повишила тон ,но то иначе нямам как.След това "извинявай мамо" и всичко е наред. Hug

# 37
  • София
  • Мнения: 1 057
Здравейте,
Изчетох всичко до тук по темата и като че ли се успокоих!
Не било само моето диво  Grinning
Никола е на три и вече в градината са вдигнали ръце от него и даже бабите не искат  да остават сами с него. Сега новата мода е да плюе по пода, онзи ден хвърли един голям камион по телевизора, тръшка се и прави всичко само да ни ядоса!
Решение до този момент не съм открила. Когато не му обръщам внимание нещата стават по-зле, а когато се опитам да му отвлека вниманието се сърди и започва да крещи като истерик, чак жилите на вратлето му изкачат... и т.н.

Ако някой има идея?  newsm78

Това не звучи добре. Ти и баща му сте възрастните и е ваша задача да намерите най-правилния начин за озаптяване на три годишно. Какво значи "в детската са дигнали ръце от него?" и "Даже бабите не искат да остават сами с него?" Има достатъчно литература за поведението на децата, как да се справяме с кризите и лошото им държане.
Хвърлянето на играчки по ТВ или друга техника е недопустимо. Защо изпитва нужда да ви ядосва? Може би не му обръщате достатъчно внимание и това е неговия начин да ви покаже. Говорете с детски психолог ако трябва.
Не на последно място - децата на тази възраст копират поведението на родителите си и близките си...

Общи условия

Активация на акаунт