Цвят на очите

  • 31 902
  • 246
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 44 115
според онзи тест няма...дори и на двамата родителите им да са с тъмни....независимо при зелени и сини, при сини и сини или при зелени и зелени, при родителите на детето....
 и на мен преди биолог ми е обяснявал, защо не може при двама родители със светли очи да се роди дете с тъмни и защо пък обаче може обратното....но аз много не ги зацепвам тез генетични неща.... Simple Smile))

# 61
  • Мнения: 4 555
Тестът просто не е включил тази вероятност, понеже се случва много рядко.
Ген за зелени очи няма, има ген за сини и кафеви очи, останалите цветове се получават от разлини комбинации на гените.
При зелените очи може да има 'непълно доминиране' и от там да дойдат кафевите очи на детето.

Обикновено объркването става, защото се говори за 'светли', а не за сини очи, а то има малко разлика. При двама родители със сини, детето не може да е с други, освен сини, независимо от баби, прабаби и т.н. При всякакъв друг цвят очи, са възможни всякакви резултати.

# 62
  • София
  • Мнения: 44 115
Не си права...

Ще си позволя да цитирам Хедра от друга тема...надявам се да няма нищо против  bouquet  bouquet  bouquet но го е обяснила хубаво....

В рода на мъжа ти има ли синеоки - брат, майка, баща, баба? Ако е така, има някакъв шанс Grinning
Ако всичките са тъмнооки, тогава се радвай на синьото, докато го има Mr. Green
Цветът на очите се определя от три алела за цвят (дай да видя какво помня от генетиката на школско ниво) - кафяв, зелен и син. Кафявият е доминантен над синия и зеления, а зеления надделява над синия. Всеки от нас носи по два алела за цвят - може да има кафяв и кафяв (очите са кафяви); кафяв и зелен (очите са кафяви) и кафяв и син (очите са кафяви); или съответно зелен и син (зелени очи) и син и син (сини очи). Т.е. някой с кафяви очи може да има заложено да предаде и друг алел освен кафявия. Ако сега погледнем майката - при сини очи тя със сигурност има два алела за синьо, тъй като това е единствената комбинация, която гарантира сини очи. И понеже всеки от родителите предава по един от своите алели на детето, стават различни комбинации. Ако бащата е с два алела за кафяви очи, всичките му деца ще са с кафяви очи (независимо колко дълго се кърмят и какъв е цвета на очите на майката). Ако обаче има кафяв и зелен, е възможно да се роди дете със зелени очи (говорим пак за майката със сините очи). Ако има кафяв и син, тогава има шанс детето да наследи по един син от майката и бащата и да се пръкне със сини очички Grinning
За моя жалост аз мога да имам само синеоки и зеленооки дечурлига - мъжът ми е със сини очи, а моите са зелени (пъстри) - съответно децата ни са със сивосиньозелени очи (синът ми) и чисто сини (дъщеря ми).
Най-най-общо и опростено (надявам се генетиците да ми простят профанското обяснение, в което пропускам всички останали възможни взаимодействия за смекчаване и усилване на ефекта) е това Grinning

# 63
  • Мнения: 1 277

Напротив- права е Simple Smile.  "Зелен" ген няма- той се е получил при смесването на синьо и кафяво. И на мен ми се струваше нелогично, докато не родих дете с тъмни очи (пак казвам, без външна намеса Laughing).

# 64
  • Плевен
  • Мнения: 1 014

Напротив- права е Simple Smile.  "Зелен" ген няма- той се е получил при смесването на синьо и кафяво. И на мен ми се струваше нелогично, докато не родих дете с тъмни очи (пак казвам, без външна намеса Laughing).
Не е права, ама е права, даже много права.
Гена се казва gey. Намира в 19 хромозома. Единия му алел е за зелен цвят, а другият за син.Зеленият цвят е доминантен над синия, но рецесивен за кафявия затова при отсъствие на алел за кафяви очи се проявява именно зеления,а при едновременното отсъствие и на зеления и на кафявия алел чак тогава се проявява синия алел.
Този за зеления цвят е най-скоро открития алел от генетиката. Смята се, че по всяка вероятност има още неоткрити гени, които определят цветове и по точно смесените цветове.

# 65
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
http://museum.thetech.org/ugenetics/eyeCalc/eyecalculator.html
Ето един лик, влезте и ще определите вероятността за цвета на очите на децата си.

# 66
  • Мнения: 1 277
http://museum.thetech.org/ugenetics/eyeCalc/eyecalculator.html
Ето един лик, влезте и ще определите вероятността за цвета на очите на децата си.

Според този сайт вероятността детето ми да е с тъмни очи е 0%. Но той си е с кафяви очи и няма и най-малката вероятност да позеленеят Rolling Eyes.

# 67
  • Мнения: 213
http://museum.thetech.org/ugenetics/eyeCalc/eyecalculator.html
Ето един лик, влезте и ще определите вероятността за цвета на очите на децата си.
Благодаря за полезния линк   bouquet Резултатите в моя случай във възходяща и низкодяща линия са логични (учудих се, че има възможност и за сини очи, при само един чифт такива в семейството и по равно зелени и кафеви  Wink)

# 68
  • Мнения: 175

Напротив- права е Simple Smile.  "Зелен" ген няма- той се е получил при смесването на синьо и кафяво. И на мен ми се струваше нелогично, докато не родих дете с тъмни очи (пак казвам, без външна намеса Laughing).

 Peace Точно така. Това,което аз си спомням е,че при двама родители със сини очи,децата са задължително със сини,при всякакви други комбинации децата могат да бъдат с всякакви очи.
Този тест е интересен,но за мен и брат ми показва едва 13%,че може да сме със сини,но и двамата сме,при двама родители с кафяви.

# 69
  • Мнения: 8 999
Не намерих подобна тема и реших да я пусна.

Знам, че бебетата се раждат със сивкави очи, които в някакъв момент придобиват истинския си цвят. Въпросът ми е - ако очите на бебето са тъмно сиви - има ли шанс да станат сини или зелени?

Има шанс да станат всякакви. Очите на дъщеря ми биеха на синьо, обаче към края на първата година се оформиха като кафеви. Очите на сина ми също бяха тъмно сиви, неговите станаха пъстри, с преобладаващо кафяво. На морето и на двамата им се променят и стават зелени.

# 70
  • Мнения: 1 629
Естествено, че има. Наско имаше тъмно сини очички, а сега са нещо средно между сини и зелени Peace

# 71
  • Мнения: 770
По принцип може, стига да носите нужните гени!Крисито в момента е със сини очи, като се роди бяха много тъмно сини и някъде след 1месец започнаха да изветляват и продължават само в тази посока!Ние с мъжа ми сме със светло кафеви очи, но в рода ни сме единствените с кафеви!Баби и дядовци да със зелени и сини очи!Моите очи са се променили някъде към 2-3годинки от зелени на кафеви!

# 72
  • София
  • Мнения: 1 946
По-вероятно е да с вашите очи.
Дъщеря ми се роди със тъмно сиво-синкави очи. Аз съм с кафяви, а съпругът ми със сини.
Изсветляха, но още са тъмни. Определено кафяви няма да станат, но иначе на различна светлина изглеждат ту сини, ту зелени, ту кафяви, а най-често пъстри.
Мисля, че ще останат пъстри.

# 73
  • Мнения: 2 960
По принцип може, стига да носите нужните гени!

Peace

# 74
  • Мнения: 603
Какви са шансовете детето ми да е със светли очи при положение, че всички са с кафяви очи, с изключение на мен и майката на мъжа ми - зелени? Според сайта 50 % кафяви, 7 % сини и 43 % зелени...дали има нещо вярно.  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт