Кисело мляко в домашни условия с продукти от магазина

  • 46 205
  • 107
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 388
Хе хе
аз съм точно за тук... съжалявам само че не направих снимки да покажа нагледно...

Аз направих следния експеримент - прясно мляко Фибела, UHT 3,6% (или 3%... но то е само едно с такъв процент) заквасих с "На Баба" и "Елена 2%"
Успоредно с това заквасих и прясно мляко "Герма", пак 3 или 3,6%, също с "На Баба" и "Елена 2%"... Идеята ми беше да тествам едновременно как се спрявят различните пресни млека при закваска, а също и как се справят закваските при едно и също мляко.
Двете млека ги варих еднакво време и ги заквасих с по 2ч.л. кисело мляко на едно малко бурканче от лютеница "Олинеза" (те са малко по-големи от обикновенните пюрени). Завих ги в одеало и ги оставих върху топлата печка цяла вечер, с идеята че те ще си изстинат след 4-5 часа и мога да ги отворя на сутринта (технологията е на свекърва ми, която успешно е квасила мляко преди време).

Искам да отбележа предварително, че прясното мляко "Герма", за мое най-голям разочарование, още като го изсипах от кутията имаше силен мирис, а като го опитах - и вкус, на ванилия!!! Все едно съм си купила ванилов сладолед, оставила съм го да се разтопи и после съм го разредила с вода...
Това го споменавам защото в последствие имаше известно влияние върху вкуса на киселото мляко
Освен това, млякото "На Баба" с което заквасвах ми се стори доста кремообразно (за първи път купувах такова), не като истинско кисело мляко

Резултатите на следващата сутрин бяха:

1. Прясно мляко Герма заквасено с Елена
- приятно кисело , дори повече отколкото аз обичам (но аз не обичам много кисело), но пък беше по-малко кисело отколкото млякото с което заквасих
- на консистенция изглеждаше доста добре, имаше отделена вода, но не беше много...
- на вкус също беше много добро
Общо взето, като изключим ваниловия аромат, останалото се доближаваше най- много до представата ми за кисело мляко

2. Прясно мляко Фибела UHT заквасено с Елена
- приятно кисело, по-малко от Герма
- на консистенция беше добре, гъсто, със съвсем лек намек за кремообразно, имаше си и водичка, но не много
- на вкус беше много добро

3. Прясно мляко Герма заквасено с "На Баба"
- не беше много кисело, по-скоро леко киселеещо
- на консистенция - гъсто, въпреки че имаше отделена водичка, но беше и доста кремообразно
- на вкус - като ванилово кисело крем-мляко... предполагам от есенцията в прясното... напомни ми на едно от първите млека с есенции които пуснаха Данон...

4. Прясно млеко Фибела UHT заквасено с "На Баба"
- не беше много кисело, по-скоро леко киселеещо (предполагам че заради закваската и двете млека не бяха много кисели)
- на консистенция - гъсто, доста кремообразно, въпреки че имаше отделена вода
- на вкус - като кисело крем-мляко... разликата с Герма беше предимно във ваниловия вкус, но ми се стори повече като кисело мляко отколкото Герма

Общия резултат е: най-много ми хареса как се получиха млеката заквасени с "Елена", като най-добро беше Герма(въпреки че имаше ванилов вкус) и предполагам че с някой друг представител на не-UHT млеката ще е още по-добре, след това Фибела UHT. Млеката заквасени с "На Баба" станаха доста кремообразни, с консистенция близка до тази на закваската, най-добро от тях беше Фибела UHT и след него идва  Герма.

Ами това е... късно видях темата иначе щях да направя снимки и да кача и тях...

Сега съм намислила да експериментирам с прясно мляко Роса - имам някакво предпочитание към него, а и на опаковката пише че е без консерванти и че може да се консумира до 4 дена след отварянето, което ме навежда на мисълта че може би има нещо истинско в него...
Така че... очаквайте продължение  Mr. Green

# 31
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
 супер!  bouquet

# 32
  • Мнения: 127
lioness, надявам се приемаш помощ в експериментирането? Embarassed

аз отскоро се "запалих" по квасенето на мляко. много обичам кисело мляко, особено домашно, а сега покрай малкия като прояде кисело мляко, много ми се ще да не яде боклуци. много ми харесаха твоите нагледни експерименти и реших и аз да направя за себе си, да тествам млеката, които си мисля, че са хубави, и да споделя и с вас, може би на някой ще му е полезно Simple Smile

тази сутрин ходихме до ХИТ и закупих 5 вида прясно мляко и 2 вида кисело мляко за закваска. вкъщи имам малко останало домашно мляко - заквасено от прясно мляко от доверена крава и закваска с домашно кисело мляко от (непроверен) комшия.
прилагам малко снимки да не изброявам:






заквасването тече в момента, очаквайте резултати в следващия епизод (да има тръпка) Mr. Green

Последна редакция: сб, 21 фев 2009, 14:59 от Пипи

# 33
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Пипи     bouquet, поздравления!!!
Ето точно такава ми беше идеята на тази тема - да се съберем повечко хора и да тестваме киселите и пресните млека на пазара  Blush! Независими една от друга, но резултатите - нагледни и конкретни!
Със сигурност ще отсеем боклуците от качествената стока!
Страхотно и за инициативата и за положения и онагледен труд!


И аз съм приготвила продуктите за експеримент с нови 6-7 кисели млека  Sunglasses, само да ми остане малко временце.

# 34
  • Мнения: 2 132
А каква е разликите на пресните млека Фибела, Ханско и Верея при положение, че са на една и съща компания? newsm78

# 35
  • Мнения: 127
не знаех, че фибела и ханско също са на ОМК Embarassed
ама... все пак е проба някаква...
аз принципно съм фен на верея, но след като прочетох резултатите от другата тема на lioness, доста се разочаровах. обаче понеже ги опитах всички млека, мога да кажа, че верея със сигурност е по-различно на вкус от фибела и ханско, по-сладко е. а това био-то, немското... то има вкус на изкуствено Rolling Eyes
гледам че на външен вид всичко се е заквасило, сега ги сложих във фризера за малко, след малко и дегустацията.
забравих да кажа, че подквасването го правя в тенджера под налягане, ако някой го интересува "рецептата", ще я напиша.

# 36
  • Мнения: 2 132
И аз до преди седмица не знаех. Но мъжът ми се върна преди една седмица от магазина с 3 кофички кисело мляко - верея, ханско и фибела. Аз му казах, че точно Вереята не се е подквасила и погледнах другите 2, и видях, че са на ОМК. Предполагам, че има някаква разлика.
И 3-те кисели млека така си седят в хладилника неотворени. Това с йода сигурно ли е и от къде може да се купи? Така и така не ги ядем, поне да направя опити Laughing

# 37
  • София
  • Мнения: 3 816
Йод можеш да купиш от аптеката. Peace
Аз правя сирене в момента с купено прясно мляко, но резултат ще дам по-късно. Wink

# 38
  • Мнения: 493
Искам да ви попитам нещо-от известно време подквасвам мляко,което е домашно с киселото на Баба.Винаги ми става много гъсто,но малко се точи едно такова.Примерно ако го подквася вечерта късно към 12 го оставям завито до сутринта в 6,30 защото ставам тогава да правя АМ на малката.Слагам го в хладилника и по обед хапваме.Интересно ми е защо се точи и къде греша.Заквасвам го на 38;38,5 градуса.Немога да определя кисело ли е,сладко ли,знам само,че няма нищо общо с купеното.Всички много го харесват,само ако мога да го докарам да не се точи така.На 1 голям буркан,салгам 2 лъжици кисело мляко.Казах ви всичко,сега вие си кажете мнението.

# 39
  • Мнения: 127
мдааа...
ето и резултатите Simple Smile

като цяло съм приятно изненадана от това, че всички млека се заквасиха. за закваска използвах Елена 3.6%, Елби 3.6% и домашно кисело мляко. радвам се, че Елена и Елби показаха същите резултати, като домашното... е, поне на външен вид. като общ извод мога да кажа, че най-вкусни бяха млеката заквасени с домашно, следвани от тези с Елби. от изпробваните - Елена-та е на последно място. отнася се за всички видове прясно мляко. не съм правила снимки, защото на външен вид всички изглеждаха добре. не като овчето, да се режат с нож, но достатъчно гъсти за краве мляко. ето и подробности (оценките по шестобалната система /2-слаб, 6-отличен/ са консенсусни на мен и мъжа ми):

1. прясно Верея 3.6% заквасено с Елена:
гъстота: 5
вкус: 3

2. прясно Верея 3.6% заквасено с Елби
гъстота: 5
вкус: 6

3. прясно Фибела заквасено с Елби:
гъстота: 5
вкус: 5

4. прясно Фобела заквасено с домашно:
гъстота: 6
вкус: 6

5. прясно Роса 1.5% заквасено с домашно:
гъстота: 4
вкус: 5

6. прясно Роса заквасено с Елби
гъстота: 4
вкус: 4

7. прясно Роса заквасено с Елена:
гъстота: 4
вкус: 3
 
8. прясно Ханско заквасено с домашно:
гъстота: 4
вкус: 5

9. прясно Ханско заквасено с Елби
гъстота: 5
вкус: 2

10. прясно ханско заквасено с Елена
гъстота: 4
вкус: 4

11. био прясно заквасено с домашно
гъстота: 5
вкус: 2

12. био прясно заквасено с Елби
гъстота: 5
вкус: 2+

13. био прясно заквасено с Елена
гъстота: 6
вкус: 2

извод: най-добрият вкус получих с Фибела и домашна закваска. като цяло мога да кажа, че съм доволна от пресните млека Фибела и Верея. Ханското, въпреки че е на същата компания, е с по-ниско качество. росата - не бих заложила на нея, нооо... все пак е 1.5%, не знам дали има други %, ако има, бих пробвала с пълномаслено от тази марка. БИО млякото от немски крави - отврааааат!!! и самото прясно мляко и киселото, имат ужасен вкус... на нещо изкуствено... не мога да го определя по-точно, сладнее и има странен аромат. не знам немските био крави ли са дефектни или снасят сухо мляко... възмутена съм!!! все пак има етикет БИО, и е 2 пъти по-скъпо!
и все пак съм приятно изненадана че се получи кисело мляко от купешките продукти, особено след днешното предаване на БТВ репортерите.
а мъжо каза да не съм посмяла да дам БИО мляко на детето.
надявам се да ви е от полза Hug

Галева, откъде купуваш мая за сирене?

# 40
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
 smile3501

Страхотни експериментаторки сте! Брависимо! Ще се възползвам от опита ви!

А мая за сирене съм виждала в много хранителин магазини. Но не съм се заглеждала за конкретни марки.

# 41
  • Мнения: 2 132
А сигурна ли си, че био млякото не е било развалено?

# 42
  • Мнения: 388
росата - не бих заложила на нея, нооо... все пак е 1.5%, не знам дали има други %, ако има, бих пробвала с пълномаслено от тази марка.

Галева, откъде купуваш мая за сирене?

Имат, аз съм взела сега 3% и мисля да заквася утре-вдругиден ако ми остане време (предполагам че ще направя експеримент само с Елена, без други за сравнение, но пак ще пиша как е станало).

И аз гледах днес по БТВ и ме хвана ентусиазма да пробвам сирене в домашни условия... ама пусто не знам как се прави... някой ако може да ми каже, веднага се захващам с експериментите  Flutter (и за кашкавала също ми е интересно)

# 43
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Утре ще се обадя да питам баща ми как точно правят сиренето и ще докладвам!  Peace Че аз съм позабравила!  Blush

# 44
  • София
  • Мнения: 6 363
Пипи, напиши рецептата за подквасването в тенджера под налягане, моля.

Общи условия

Активация на акаунт