Кисело мляко в домашни условия с продукти от магазина

  • 46 207
  • 107
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 34
За съжаление независимо от марката на прясното или киселото мляко, истината е че вече в тях има съвсем нищожни количества от така полезната българска бактерия - Лактобациликус булгарикус. Млеката са пълни с lactobacillus thermophilus, която прави ферментацията, но не е така полезна. Иначе темата е супер!!!  Peace

# 76
  • Мнения: 2 132
Ето в Марица какво пише - http://marica.bg/show.php?id=12329
Цитат  : ''За по-голяма обективност произволно избрахме произволно пет марки кисели млека: „Култура" 0,1% - на фирма „Бор Чвор" - с. Дълбок извор, „Верея" 0,1% и „Ханско" 0,1% - производство на Обединена млечна компания - Пловдив, „Филипополис" 2 % - производител  „Филипополис РК" - Пловдив, и „Данон - Баланс 1,5%" - на „Данон - Сердика" - София.

Киселото мляко бе изследвано по основни органолептични, физикохимични и микробиологични показатели. Получените резултати сочат бедно съдържание на типичната българска бактерия Lactobacillus bulgaricus, а високо съдържание на лактококи. Това не са типичните български кисели млека. Само да можех да фотографирам микроскопа, в зрителното поле едва се улавяше по един лактобацил, а те трябва да са от 5 до 10 броя, категорична е проф. Мария Балтаджиева . Най-бедно на живата закваска е киселото мляко „Филипополис", където съотношението на лактобацили и стрептококи е 1:30, следвано от „Данон - Баланс", в което преобладават  стрептококи - типични за масларска закваска. Лактобацилите там са оскъдни и все още неразделени. В киселото мляко „Култура" са установени повече стрептококи, единични лактобацили и бифидобактерии. Доказани са също и единични дрожди, които са странична микрофлора. Имитация на кисело мляко са и марките „Верея" и „Ханско", в които лактобацилите и стрептококите са в съотношение 1:12 . ''

# 77
  • София
  • Мнения: 592
По повод обсъждането, че обезмаслените кисели млека са с добавени растителни мазнини, възможно ли е да се направи кисело мляко от обезмаслено прясно 0,1%. Ще са радвам ако някой е пробвал вече и сподели, ако не аз мисля да опитам, но ще ми е първи опит като цяло за правене на кисело мляко  Blush

# 78
  • Мнения: 3 810
Вероятно ще стане блудкаво- без плътност. За това и обезмаслените к. млека са по- вредни от тези с нормална масленост(заради добавките, които са необходими, за да има киселото мляко вид на к. мляко).
JeniB, освен да се радваме че има скоро неизследвани млека, за които не може да се каже със сигурност за състава им  Laughing
Но и винаги ми е странно да чета разни такива писания за състава. Всъщност всичко има значение- начална суровина, добавки, технология. Често не всичко може да се установи от изследване по някакъв критерий.
Например имах спор в кварталното магазинче за прясното мляко- аз си търся каничката, а те ми казват: Ама защо ще взимаш такова? То много се разваля. На ти в кутия, то е МНОГО ХУБАВО! Спестих им лекция за технологията на УХТ-то и обикновено пастьоризиране.
Не им спестих това че вероятно това че в каничката се разваля заради начина на съхранение докато стигне до мен. И това е истина- цяло лято взимах каничка(от хипермаркетите) без да съм попадала на развалено.
Та...ако искате истинско к. мляко не вземайте за начална суровина в кутия. Температурата на загравяне е по- висока отколкото е необходимо в нормални условия, в резултат на което млякото е лишено от някои полезни съставки Wink

# 79
  • Мнения: 130
Няма да пратя снимки, защото аради вулкана, фотоапаратът е с таткото някъде в чужбинско Wink
Елспериментът е:
Домашно прясно мляко (е, не е особено гъсто като това, което пием в родния ми град и не образува дебел каймак...)
Кисели млека:
- Бор-Чвор 2%
- Родопея 3,6%
- На баба 4,5%
- Боженци 3,6 %

Сварих млякото, налях в 4 буркана и остави хда изстине докато пръстът ми издържаше вътре, но пареше.

Сложих по една препълнена лъжица кисело мляко (всичко се бърка и прави с отделни прибори!)
Завила съм го на топло и ще си навия часовника да стана през нощта след 3 часа да го отвивам Simple Smile
Ще съобщя после!

# 80
  • Варна
  • Мнения: 1 472
За киселото мляко незнам, но за сиренето има ТЕСТ направен от Активни потребители и той е следния:

http://www.aktivnipotrebiteli.bg/docs/TEST_Sirene_2_2009.pdf

Може би е добре да помолите да направят тест и на киселото мляко

# 81
  • Мнения: 4 401
Купувам БОР ЧВОР , което не е изпробвано тук, но при мен дава отлични резултати ! Пробвах едно мляко СЕРДИКА ЗА ДЕЦА  за закваска и стана СУПЕР!!!!
Аз живея на село и имам достъп до истинско домашно овче и краве мляко/пресни/ .Често квася и имам богат опит.
Не стават за нищо #Cussing out #2gunfire:бор чвор,млечен път,верея,родопея,данон.
Ако изобщо се подкваси се точи като боза и въобще нямат нищо общо с млякото.Особено ме е яд на БОР ЧВОР,защото ме подведе да съсипя 4 л домашно овче мляко.Не пишете глупости моля,защото форума е да си помагаме ,а не да се подвеждаме!Наистина добре става със свежест!Казвам го с цялата си отговорност и авторитет,на човек,който цени и труда и парите ,

# 82
  • София
  • Мнения: 1 529
 Аз живея на село до София и квася краве мляко за внуците ми. С Елена 2% или Равно поле3%.
 Един път нямах от посочените и с Бор Чвор не стана. Sad

# 83
  • Мнения: 252
Аз съм успявала с Боженци 3.6%.

# 84
  • Мнения: 38
Аз пробвах няколко пъти да квася, основно с Данон и се получи добре, но нямам никакво време да си правя домашна фабрика и затова си купувам готови продукти.

# 85
  • Мнения: 502
Мнооого полезна тема, поздравления на авторката!

Да споделя моят скромен опит. От много време квасим кисело мляко у дома. Купувам си от един чичо от пазара до нас, който продава собствено производство рано сутрин. Понякога дори е още топло в шишетата, прясно издоено.
За закваска използвам някой от трите варианта:
- негово проивзодство овче кисело мляко
- Био кисело мляко;
- мое кисело от предна партида.
Забелязала съм, че колкото повече го държа увито в одеалата, толкова по-кисело става. Според мен никакви други кисели млека от пазара не стават за качествена закваска, която наистина да съдържа бацилус булгарикус.

Искам да попитам специално тези, които купуват домашно прясно мляко - колко време го варите и до колко градуса? Понеже източникът е несигурен, все пак не знам дали кравите са ваксинирани, преглеждани редовно и т.н, а ме е страх от салмонела, туберкулоза и др... Аз го оставям да кипи около 10 мин, което сигурно се отразява накачеството на млякото и съответно киселото мляко. Но не мога да преценя как да гарантирам някаква сигурност срещу тези евентуални опасности...

# 86
  • Мнения: 7
Azalea, здравей! Ние с мъжа ми вече повече от година си приготвяме в домашни условия киселото мляко. Повечето пъти използваме прясно мляко от нашите баба и дядо, но често се налага да купуваме допълнително от един човек, който идва до блока ни. Винаги го варим докато се надигне до ръба на тенджерата. Сега питах мъжа ми и той каза, че щом започнело да се надига млякото, значи са измрели бацилите. Аз не знам колко е вярно това и ще се радвам, ако някой се включи с повече информация по въпроса. Наистина си е притеснително... Rolling Eyes

# 87
  • Мнения: 502
М.И.Ш.Л.Е то според мъжа ми мен ме гони параноята, но аз нали си знам, че кравите много лесно предават туберкулозата... На всичкото отгоре от него пие детето, а пък аз съм бременна, та за това сега шубето ме гони и изварявам до откат Embarassed Вероятно само лекар вирусолог може точно да каже нещо, не знам...
Другото ми притеснение е със сиренето, него го купуваме направо пак от друг човек, определено е в пъти по-вкусно и истинско. Но вътре има шупли понякога, което според някои означава, че в процеса на изработка вътре са попаднали бактерии. Допълнително го слагаме в саламура, за да доузрее, което уж убивало всякакви гадинки. Но ако е направено от недобре сварено мляко, пак гаранция-франция... абе изобщо... оспамих темата, извинете ме!!!

# 88
  • Мнения: 4 401
Много си права да се притесняваш,но има стопани дето редовно иследват кравите си и им дават нужните препарати за да не се стига до заразено мляко и загуба на клиенти.Аз взимам от едни и същи хора с години и ги познавам лично,знам къде живеят,децата ни играят заедно.Тук няма много клиенти и хората си пазят клиентите.Освен това и нравите са си малко ...като на село-хората  са по-отговорни и доброто име значи нещо.Веднъж някой като си загуби клиентите му се налага да пътува до София и да виси някъде със стоката .Това е време и средства за път и не е никак изгодно.Не бих дала на детето мляко купено от анонимен производител.
Ползвам млековарка.Особено овчето няма как са не загори ако не е в млековарка.Квасеното мляко и кравето и овчето е по-гъсто и по-вкусно от купешките.Удома се консумира много мляко.Поне 10 л седмично.Това е едно от малкото истински храни на тапезата ни.

Последна редакция: чт, 22 апр 2010, 10:01 от mamamari

# 89
  • Мнения: 4 401
Аз много се чудя защо спят нашите лаборатории и позволяват на пазара в търговстата мрежа продукти ,които нямат нищо общи с млякото.А на опаковката пише мляко.Според мен това е подсъдно.Хората купуват и дават на децата си и си мислят ,че им дават нужните за растежа им вещества,а не се знае дали не им вредят с тези изкуствени ....хм ...млека newsm78.

Общи условия

Активация на акаунт