Последният влак за лихвоточките!

  • 277 455
  • 2 226
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 250
Записвам се и аз тук. В Закона става дума за жилищни влогове от преди1990 г. Моят е от 1988г. и не влизам в никоя от посочените групи за компенсация. Това означава ли , че нямам право на лихвоточки?

 Допитай се до адвокат или питай на място в общината по местоживеене

# 31
  • Мнения: 366
Свекър ми и свекърва ми преди 4-5г. използваха техните лихвоточки като "закупиха" от нас апартамент. Само по този начин могат да се вземат(или чрез включване в строеж доколкото знам). Някой спомена, че могат да се прехвърлят, но мисля ,че вече неможе това е трябвало да стане преди 1990г. Сестра ми преди 2 месеца също си взеха техните, като "купиха" от свекърва и къща на село.

# 32
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
... Някой спомена, че могат да се прехвърлят, но мисля ,че вече неможе това е трябвало да стане преди 1990г...

Могат да се прехвърлят, в това съм сигурна. по това действаме в момента с мама.

# 33
  • Мнения: 1 877
... Някой спомена, че могат да се прехвърлят, но мисля ,че вече неможе това е трябвало да стане преди 1990г...

Могат да се прехвърлят, в това съм сигурна. по това действаме в момента с мама.
И трудно ли става?Защото и ние мислехме за прехвърляне,но трябвало нотариална заверка и кой знае какво още...После пък ще ми трябва и документ,че съм включена в ЖСК,а аз нямам връзки в тази сфера.А и кой на днешно време строи?То аз,ако имам възможност да започна строеж или да се включвам в него,то тогава изобщо няма да разчитам на тия пари,които евентуално ще получа от осребряването на лихвоточките

# 34
  • Мнения: 3 414
... Някой спомена, че могат да се прехвърлят, но мисля ,че вече неможе това е трябвало да стане преди 1990г...

Могат да се прехвърлят, в това съм сигурна. по това действаме в момента с мама.
да, могат да се прехвърлят. говорили сме с родителите ми да ми ги прехвърлят ( в момента сме в процес на търсене на жилище). може да се прехвърлят на роднина по права линия.
на предшината страница прочетох, че една лихвоточка струва 6-8ст  Rolling Eyes дано да е така, но, когато последно проверявахме и говориха по телевизията цената беше 4ст. родителите ми имат около 1200лв в лихвоточки ( изчислявани при цена 4ст.), не е много, но все е нещо и ще ни е от помощ.

# 35
  • Мнения: 145
Здравейте . Лихвоточките могат да се прехвърлят , днес прехвърлихме нашите от баща ми на мен . Прехвърлянето става по следния начин - титуляра и този на който ще се прехвърлят отиват при нотариус и там се сключва договор за доброволно прехвърляне ( нотариуса го съставя , няма образец за него ) там се иска 2-те лични карти и акт за раждане на този на който ще се прехвърлят и книжката . След това с договора се отива в ДСК и там се прехвърля влога - ако няма пари вътре искат 20 лв да се внесат и 10 лева за прехвърлянето и 20 лв за нотариус - всичко струва 50 лв и не повече от 40 мин за всичко .

# 36
  • В страната на бурите
  • Мнения: 959
Майка ми е ходила да провери - цената е 8 ст., но не са й дали много изчерпателна информация.
Преди една -две години като беше проверявала й бяха предложили фиктивно да я впишат като включил се в някаква кооперация, която се строи, и й бяха поискали 10% от парите за "услугата".  #2gunfire

# 37
Здравейте! И аз се интересувам от въпроса за лихвоточките. Майка е ходила в общината и в ДСК и до нотариус, но никой не знае за какво става въпрос  Shocked Нотариуса казал че той само заверява подписи , а договора не бил негова грижа  newsm78. Консултирахме се с адвокат, но и той не бил изготвял такъв договор. Моля ако някой има инфо или знае как да се оформи да пише  Praynig може и на ЛС.       
Zuza1984, ако може да дадеш повече информация ще съм ти много благодарна  bouquet а сигурно и не само аз  Hug

# 38
  • Мнения: 366
Договор за какво?

# 39
Договор за прехвърляне на лихвоточките от татко на мен Rolling Eyes последно от ДСК са казали на майка, че понеже банката си взимала по 2 лв за обслужване на сметка, през 1997 г. са свършили парите по сметката и тя била служебно закрита от банката. Сега пък нямало валидна сметка, която да се посочи...  #Crazy от общината пък искали някаква справка за родство - майка ми платила 5 лв. в общината да доказва, че баща ми ми е баща  Shocked не знам защо, като има свидетелство за раждане?!

# 40
  • Мнения: 2 609
Здравейте . Лихвоточките могат да се прехвърлят , днес прехвърлихме нашите от баща ми на мен . Прехвърлянето става по следния начин - титуляра и този на който ще се прехвърлят отиват при нотариус и там се сключва договор за доброволно прехвърляне ( нотариуса го съставя , няма образец за него ) там се иска 2-те лични карти и акт за раждане на този на който ще се прехвърлят и книжката . След това с договора се отива в ДСК и там се прехвърля влога - ако няма пари вътре искат 20 лв да се внесат и 10 лева за прехвърлянето и 20 лв за нотариус - всичко струва 50 лв и не повече от 40 мин за всичко .


Благодаря ти много, че обясни така подробно. Peace И на нас с майка ми ни предстои да минем по този път.
Добре, че промениха малко закона, когато се интересувах лятото, така възможност за прехвърляне нямаше. Crossing Arms Освен това и титуляра, при условие, че има имот / независимо от стойността/ не можеше да ползва парите по никакъв начин. Whistling

# 41
Зуза, ще ти бъда много благодарна, ако ми изпратиш копие от договора за прехвърляне на лихвоточките, естествено като си заличиш личните данни. Имейлът ми е peladi@abv.bg

# 42
Здравей те,и аз в момента се занимавам с прехвърляне на влога,но се интересувам дали тези книжки сега като ги прехвърлям се улихвяват или си остава старата стойност.Баща ми ми прехвърля 2- книжки с лихочисла -48000 бр. те последно са улихвявани през 1987 година.сега дали ще се вдигне броя.И наистена ли трябва да се закупи жилище за да мога да взема парите?

# 43
  • Мнения: 1 877
Здравей те,и аз в момента се занимавам с прехвърляне на влога,но се интересувам дали тези книжки сега като ги прехвърлям се улихвяват или си остава старата стойност.Баща ми ми прехвърля 2- книжки с лихочисла -48000 бр. те последно са улихвявани през 1987 година.сега дали ще се вдигне броя.И наистена ли трябва да се закупи жилище за да мога да взема парите?


Доколкото знам последното олихвяване е било през 90-та или 91-ва.След това не се олихвяват

# 44
Здравей те,и аз в момента се занимавам с прехвърляне на влога,но се интересувам дали тези книжки сега като ги прехвърлям се улихвяват или си остава старата стойност.Баща ми ми прехвърля 2- книжки с лихочисла -48000 бр. те последно са улихвявани през 1987 година.сега дали ще се вдигне броя.И наистена ли трябва да се закупи жилище за да мога да взема парите?


Олихвяването става до 31 декември 1990 г. Купуването може и да не е реално. Вместо да ви прехвърлят родителите някакво жилище, може да го купите от тях, като ползвате лихвоточките. Задължително в нотариалния акт при покупко-продажбата трябва да се отбележи, че ще плащате с лихвоточки.

Общи условия

Активация на акаунт