Сънна апнея - лечение

  • 168 035
  • 422
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 73
Stronga, благодаря за съвета ти - изключихме рампата от 20 мин. Настроихме EPR Lavel  на 3 и така тази сутрин беше много по-добре съпругът ми, без главоболие и като цяло считам, че той беше човека, който спа повече от мен...
Иначе не можахме да открием някъде  по дисплея да пише AutoAdjust, но със сигурност апарата е на автоматичен режим - именнно за това не можах да спя спокойно, за да следя подаваното налягане в съответствие с неговите нужди.... Относно овлажнителя има такъв включен към апарата, но нагреваем маркуч няма.
Наш познат ми помогна да качим софтуера на компа, но ще видим доколко ще се оправим с него, когато след месец качим данните от картата.... Всъщност колко време трябва да мине, за да се качат данните от картата!
Исках да те попитам относно влажността - каква е препоръчителната - в момента е на 3, но според него е голяма, а аз виждам сутрин, че дестилираната вода в овлажнителя си е същата, която съм наляла вечерта....
AHI индекса първата сутрин беше 0,4, което доста ме усъмни, че нещо не е наред, но слава богу тази сутрин си беше 5, което е в границите на нормалното(от 88 до 5 си е направо супер).
Явно си трябва седмица, за да свикне с маската и налягането, но определено той не е човека, който заспиваше по всяко време на деня и това е само от 2нощи сън с апарата - дори самият той усеща разликата, макар да не вярваше в ефекта на апарата....

# 106
  • Мнения: 16
Влажността би трябвало да се регулира до 10 като почва да се усеща след 5-та степен, щом водата си е била същата това е индикатор, че се е загрявала съвсем малко, останалото е въображение, но с влажността също трябва да се свиква, този апарат нямаше ли възможност да се регулира температурата на въздуха, в смисъл май точно можеше да се зададе.
А за автоматичния режим щом не сте настройвали налягане най-вероятно си е по подразбиране автоматичен, при включване трябва да пише може би само ауто някъде.

А за това да се притеснявате дали диша или не няма особени основания, защото при задушаване мозъкът подава сигнал, тоест инжектира адреналин и човека се събужда в повечето случай, без апарата е било точно така всъщност, задушаване-будене, задушаване-будене и затова е била тази сънливост понеже сънят е бил повърхностен с  липса на кислород.

Щом АХИ е на 5 е идеално значи апарата действа, 0,4 значи нещо не е наред, най-вероятно почти не е спал:)
Със софтуера може да пуснете отчет на края на месеца или след 2 седмици примерно, а иначе си следите на дисплея АХИ и сменяте филтрите веднъж седмично финия и този за едри частици се пере, не знам при този апарат какви са точно, но би трябвало да са два, маската също се почиства или пере всяка вечер, да не се почиства обаче със спирт или нещо от този род защото ще се скъса или разпадне в един момент.

За маркуча, ако ползва овлажнителя е хубаво или да си купите или пък може да си ушиете един калъф за изолация за да се намали загубата на температура и конденза който се появява при по-високи стойности на влажността, но някой хора не го и ползват, защото е много разправия почистване, дестилирана вода, но за мен си е задължителен зимата, лятото може и без него стига на не ви изсушава много гърдите, абе всеки си преценява сам.

# 107
  • Мнения: 73
Влажността би трябвало да се регулира до 10 като почва да се усеща след 5-та степен, щом водата си е била същата това е индикатор, че се е загрявала съвсем малко, останалото е въображение, но с влажността също трябва да се свиква, този апарат нямаше ли възможност да се регулира температурата на въздуха, в смисъл май точно можеше да се зададе.
А за автоматичния режим щом не сте настройвали налягане най-вероятно си е по подразбиране автоматичен, при включване трябва да пише може би само ауто някъде.
Толкова се зарадвах, че успях да разбера как да включа нагревателя(намерих едно упътване на БГ), но уви стана по лошо... Включи се нагревателя, но започна да бичи онова налягане от 15, което ще те издуха(това са нагласили от USA)  - т.е. апарата започна да не работи, като автоматичен според мен и лошото е, че не ми позволява да го изключим, както пише в упътването.....До 3 през нощта се опитвахме да го изключим, но не успяхме и така тази нощ спа без апарата... Притеснявам се доста, защото апарата е от USA и ако трябва да се връща не ми се мисли.... Иначе ходихме до Адапт, преди да си поръчаме апарата от САЩ, но нямам идея дали ще се съгласят да го видят, като не е закупен от тях...Уж от добри намерения да настроя апарата да затопля водата(няма възможност за нагласяне на температурата - просто затопля), а се получи така, че да не може да го ползва... #Crazy

# 108
  • Мнения: 16
То всичко е толкова опростено направено, но явно ви е доста трудно, прегледайте видеа, макар и на английски всичко е показано нагледно, вие не може да направите нищо толкова фатално освен, ако не сте влезли в клиничното меню в което се съмнявам:

https://www.youtube.com/watch?v=6YDJOM9_9L8
https://www.youtube.com/watch?v=WzxBPAXb4ko
В краен случай обадете се на адапт и ги питайте по телефона дали може да го донесете и да ви обяснят какво, къде, как, днес са до 16 часа..

# 109
  • Мнения: 73
Stronga, благодаря ти за това, че отговаряш толкова бързо и помагаш на дезориентирани новаци, като нас.   newsm20
Изгледах видеата - единствено сме бутали настройките във второто меню с капчицата, където се определя влажността и от там задържахме за 3сек. за да се затопли водата....  не сме влизали в клинично меню....
Тъй като сме от Габрово и сме далечко от Сф решихме да опитаме със д-р Дончев(мъжът ми си уреди среща следобед с него), който уж е запознат с болестта и апаратите - дано да ни помогне в противен случай ще трябва да търся Адапт.

# 110
  • Мнения: 73
Здравейте отново!
Аз да споделя все пак, че без да разберем сме успяли да влезнем в мед. меню и от там сме задали на АРАР-а да работи, като обикновен СРАР.
Готова съм да помогна на всеки, който има проблеми в настройките на ResMed S9, за да му спестя притесненията и посещението при специалисти и парите, които трябва да заплати за информацията....
Изчетох упътванията и на апарата и на овлажнителя, но никъде не беше упоменато как се вижда в какъв режим работи апарата и съответно влизането в мед. меню. Това става с едновременното натискане на бутона Info+Push Dail(кръглото копче за настройка). А би трябвало да е упоменато, защото ние незнайно как сме влезли и променили....
Който иска да си вземе този апарат също трябва да знае, че ако ползва маска Full Face не може да използва функцията Smart Start / Smart Stop, защото при настройката на вида на маската  Full Face   функцията за Смарт Старт е неактивна. Лекарят е казал, че е по-добре да бъде използван правилния вид на маската Full Face, която използва съпругът ми и да използва бутона за спиране и пускане на апарата.

# 111
  • Мнения: 16
Странно как сте успели да влезнете в медицинското меню, то нарочно е направено  да се влиза със задържане на 3 бутона и преди това включване и изключване на апарата,браво, че сте се управители, е платили сте си, но няма начин, но така е станало по-добре, че сте се консултирали със специалист все пак.

# 112
  • Мнения: 73
Здравей, Stronga!
Исках да те питам какво би трябвало да означава, че АХИ е 20, а съпругът ми твърди, че се е наспал, въпреки високия индекс - чудя се възможно ли е да е така.... А предната нощ, когато ми каза, че не е могъл да спи, заради водата, която се стичала в тръбата индекса му беше по нисък АХИ беше 14. Тогава си отчетохме, като грешка, че апарата е бил на по-високо ниво от главата му и може би заради това се е стичала на малки капчици водата. За седмица ползване на апарата само втората нощ беше в норма (АХИ=5).
Мисля да изчакаме още седмица, за да видим как ще бъде АХИ и ако се запази в тези граници да отидем до Пловдив.

# 113
  • Мнения: 16
AHI зависи от много фактори: преумора, употреба на алкохол или някакви успокоителни, сънотворни, позиция на тялото при спане и много други фактори.
Ориентировъчно ето това са стойностите:

 AHI < 5 на час =  Не не се счита сънна апнея

AHI 5 до < 15 на час  =  Лека форма на сънна апнея дори не се счита за такава

AHI 15 до < 30 на час  =  Средна форма

AHI > или= 30 на час  =  Тежка форма на сънна апнея

# 114
  • Мнения: 16
Здравейте отново,

Събрахме парите и от около десетина дни приятелят ми спи с този апарат: ICON™+ Premo. В началото му беше терсене с този хобот, но вече посвикна и резултатите са забележителни!!!  Hug Вече и двамата се наспиваме и ставаме бодри като репички!!! Peace
Искам да изкажа най-сърдечните си благодарности на sympalone, за това че ме насочи към Д-р Красимир Ранков и Д-р Милена Николова от esleep.bg, които се оказаха не само отлични професионалисти, а и невероятни ХОРА!!!

# 115
  • Мнения: 16
Не сте ли се набутали много за стандартен апарат да платите такава цифра?

И това само апарата 1700лв, ами хобота както му казвате вие:), маската, овлажнител, и то станаха 2 500 лв за стандартен апарат, който гарантира 100% зависимост от лекаря защото постоянно трябва да се следи терапията и да се сменят настройките според нуждите на пациента.

Автоматичния CPAP винаги е по-добро решение, Стандартния е бюджетно решение, но на тази цена е могло да си вземете автоматичен, плюс това, ако няма технология за облекчаване на прехода между вдишване и издишване все едно сте си взели компресор, особено, ако са предписани високи терапевтични нива на налягането, сутрин ще се будите все едно сте били на вулканизатор.

Но това е лично мое мнение въз основа на опита ми с тези апарати, всеки сам взима решение.

Последна редакция: вт, 17 мар 2015, 12:35 от stronga

# 116
  • Мнения: 73
Роксана, хубаво е, когато човек се събути сутрин бодър и наистина да се е наспал - светът изглежда по-добро място за живеене..... Подкрепям стронга напълно. Когато ние трябваше да избираме апарат за съпругът ми, въпреки препоръките на лекаря, че можем да вземем обикновен СРАР, взехме АРАР ResMed S9, както споменах и по-горе. Но за да стигнем до това решение доста неща изчетох и се консултирах и с други хора, които използват апарати за лечение на сънна апнея. Тъй като без да разберем бяхме бутнали в мед. меню и бяхме настроили АРАР да работи, като СРАР мога да ти кажа, че си бичеше едно постоянно налягане, което, както каза и мъжът ми - ще те издуха....и в крайна сметка тази нощ той така и не успя да спи с апарата....
Нашия апарат(с овлажнителя и маската) струваше 1700лв. - поръчахме го от САЩ.
Ползва го вече близо месец и определено има разлика в положителен смисъл. Не знам доколко е нормално това, но последните няколко дни ми казва, че не му се спи - спи само по 5-6 часа на нощ и казва, че е свеж, като репичка.... Вчера ми казва, че изобщо не му се спи, а цял ден нещо отвътре го кара да се прозява - той го отдава на някаква реакция от използването на апарата....
Исках да попитам - тъй като гледах едно видео за апарата https://www.youtube.com/watch?v=7lpC5LDFc8w, в който човека обяснява, че трябва да се следи и един др. показател(освен AHI индекса) Lead - който бил за някакви течове, доколкото разбрах и нормалните с-сти били до 24, а на нашия апарат има вечери с показатели 56, на др. ден 6, а тази нощ за пръв път беше 0. Нямам представа какви са тези течове - някой знае ли нещо за това....

# 117
  • София
  • Мнения: 249
Взех апарат ... на weinsman ... 2500 лв. ... много тих.... гледаш си на компа какво става .... хъркане не може да има, защото няма как да хъркаш с с маската Wink ...
В крайна сметка се вижда какво е било и какво е сега ... всичко в норма е сега...
Някой ако иска да ме пита за нещо - моля...

# 118
  • Мнения: 16
Роксана е пуснала темата с рекламна цел, то си личи от далече, линкове към един сайт са показателни, но това няма значение.

Течове това е когато изпуска въздух примерно от маската, ако не е добре стегната или е разместена при спане и въздух изтича отстрани, това намалява ефективността на терапията, затова е важно маската да ви е по мярка и прилепнала към лицето, като цяло не е нещо фатално, а по-скоро нормално все пак не е залепена за лицето:)

# 119
  • Мнения: 179
Здравейте, виждам ,че тук има доста запознати за тия апарати.Майка ми е със сънна апнея от кой знае кога( сигурно има над 10 г), но ние не знаехме, чак сега се захванахме да тичаме по лекари.Казаха и за тоя апарат, но сега и престои да ходи при специалист и явно там ще я изследват и ще кажат какъв апарат трябва да се закупи.Може ли да споделям тука и да искам съвети, тъй като виждам, че има хора, които са доста на ти с тия работи.От къде по принцип трябва да закупим апарата и какво трябва да гледаме.А и ми казаха, че ако се закупи чрез фирма връщали ДДС, което при тия цени било към 300лв. Има ли наистиан такова нещо, някой запознат?

Общи условия

Активация на акаунт