Въпрос към хазаи и наематели?

  • 10 777
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Какво значи официален?Обявен в общината ли?

# 16
  • София
  • Мнения: 16 035
Какво значи официален?Обявен в общината ли?
Договор, подписан между вас. Общината няма нищо общо. Те разни отворени наематели много обичат да плашат хазяите с общината.
Съвет от мене - депозита се връща след като излезе изравнителната сметка от Топлофикация, независимо кога са си тръгнали квартирантите. Ще чакат - няма друг начин. Ако имаш свястна брокерка - те си имат типови договори и само попълват данните на страните и ако искаш да допълниш нещо.

# 17
  • Мнения: 8 999
Какво значи официален?Обявен в общината ли?
Не се обявява никъде. Просто се прави нотариална заверка, а наемодателят си плаща данък върху получените приходи от наем. Подава декларация в началото на годината за предходната. Документите за изплатени/получени суми са квитанции, издавани от наемателя и подписани от наемодателя. Данъкът /след приспадане на 10 % необходимо присъщи разходи/ е 10 % върху общата сума.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Питам ,защото мойта счетоводителка искаше да прехвърля всички партиди на името на фирмата в магазина,който държа.Хазайката ми си обявява целия размер на наема в общината и си плаща данък върху него,също така ми издава квитанция за цялата реална сума.В такъв случай мога да мина по-лесно значи без да вадя партиди.Мога ли сама да заверя нотариално договора или трябва и бабката да водя,че ми е много сложна Tired
И благодаря много за консултациите  bouquet

# 19
  • Мнения: 8 999
За съжаление и бабката трябва да водиш. Избери някой нотариус, който да е близо до нейното жилище.

# 20
  • Мнения: 743
Въпросните договори,нотариално заверени ли са!?Ако не са,нямат никаква стойност!Да не говорим,че преди 5 години,купих апартамент,с адвокат,който е имал възбрана и не е възможно да се продава,защото собственикът е имал голяма сума неплатени фирмени данъци,а ние си минахме и през нотариус,всичко както си му е реда.И държавни вземания почукаха на вратата ми след една година.Подкосиха ми се краката като чух,че моят апартамент,всъщност не е мой!Измама отвсякъде,без малко щяха просто да ми го вземат,старият собственик предвидливо не беше писал новия си апартамент на негово име,за да няма какво да му се вземе!Дълга история...Не вярвам на никого,ни на договори,ни на адвокати,нито на нотариуси....Те да ти направят поразии,да ти оставят неплатени сметки,пък върви търси ги,съди ги...Важно е да случиш на свестни хора(което си е трудно да прецениш от пръв поглед),взимаш хубав депозит за оправяне на последни сметки и това е.Да ти представят всеки месец фактури за платени сметки.

Последна редакция: пн, 23 фев 2009, 15:17 от rozi-maxi

# 21
  • Мнения: 59
Не вярвам на никого,ни на договори,ни на адвокати,нито на нотариуси....Те да ти направят поразии,да ти оставят неплатени сметки,пък върви търси ги,съди ги...Важно е да случиш на свестни хора(което си е трудно да прецениш от пръв поглед),взимаш хубав депозит за оправяне на последни сметки и това е.Да ти представят всеки месец фактури за платени сметки.



Абсолютно съм съгласна с рози-макси ,най-важното е да случиш на съвестни хора .Ние давахме един апартамент под наем повече от 15 години ,като последните наематели живяха там повече от 10 години,имахме си нотариално заверен договор ,всичко изрядно ,и като тръгнаха да излизат оставиха 1000 лева сметки за студена вода ,не за парно ,а за студена вода забележете ,което означава че не са плащали години .
Те претендираха че водомерите били развалени и отчитали повече ,аз отидох в Софиийска вода и дойдоха да направят експертиза ,оказаха се че са си в абсолютна изрядност ,но те пак твърдяха че не било възможно и отказаха да платят.И аз заведох иск за тези 1000 лева ,след 5 години време и нерви и пари по съдилилища и смяна на 2 адвоката ,те осъдиха нас да им платим 5000 лева ....така че и аз НЕ вярвам на договори и Български Съд .
Само трябва да случиш на добросъвестни наематели ,това е ,в България всичко е възможно ,това беше моя случай.

# 22
  • София
  • Мнения: 930
Ако си наемодател, разберете се ти да плащаш сметките и наемателите да ти осребряват фактурите. Само така ще си сигурна, че консумативите са платени.
Що се отнася до договора, той изобщо не те спасява от некоректни наематели. Ама изобщо. Ако тръгнеш да ги съдиш за неплатени наеми и консумативи, още на първата крачка може да се отчаяш, защото некоректните наематели обикновено нямат нормална адресна регистрация и са неоткриваеми. Имат постоянен адрес някъде, обаче там не знаят нищо за тях. Дори и да ги намериш, Белла111 много добре ти е обяснила какво следва - даваш луди пари и накрая не получаваш нищо. Затова наемателите се "държат изкъсо" чрез редовно взимане на наема и ти лично да плащаш консумативите. Има моменти, в които те искат отсрочка и казват, че нямат пари - тогава ти решаваш дали да им разрешиш да ти "висят" с разни суми. Винаги, когато съм се съгласявала на отсрочка, нещата са ставали по-зле за мене. Винаги са ме завличали, но все с малки суми. Е, още първата ми наемателка преди години ме завлече с около 300 лв, тогава бяха много пари, но ги преглътнах. Спрат ли да плащат, договорът, колкото и да е изряден и нотариално заверен - не те спасява. Най-добре е, да имаш договор, но не разчитай на него. Да се изнасят по най-бързия начин, за да нямаш повече загуби - пък неплатените пари просто ги забрави (дано да са малко).

Питам ,защото мойта счетоводителка искаше да прехвърля всички партиди на името на фирмата в магазина,който държа.Хазайката ми си обявява целия размер на наема в общината и си плаща данък върху него,също така ми издава квитанция за цялата реална сума.В такъв случай мога да мина по-лесно значи без да вадя партиди.Мога ли сама да заверя нотариално договора или трябва и бабката да водя,че ми е много сложна Tired
И благодаря много за консултациите  bouquet
Мисля, че счетоводителката е имала предвид, че ако консумативите са на името на фирмата, може да се приспаднат като разход на фирмата.

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Да,разбира се,че за да се приспаднат като разходи на фирмата
Доколкото разбрах от писаното по-горе обаче може да се приспаднат и ако договора е нотариално заверен и обявен в общината,а не да прехвърлям партиди Peace

# 24
  • Мнения: 3 830
Моя мъж процедира така, с апартамента, който дава под наем: той плаща сметките (всъщност става автоматично през текущата му сметка в банка) и когато взима месечния наем взима от наемателите и парите за сметките. Ако откажат да ги платят, ще прекрати договора и ще използва взетия в началото депозит. 
Ако партидите се прехвърлят на тяхно име това не е решение на евентуален проблем с неплащане, а настъпват повече усложнения, както вече са писали.

 Peace

# 25
  • Мнения: 59
Моя мъж процедира така, с апартамента, който дава под наем: той плаща сметките (всъщност става автоматично през текущата му сметка в банка) и когато взима месечния наем взима от наемателите и парите за сметките. Ако откажат да ги платят, ще прекрати договора и ще използва взетия в началото депозит. 
Ако партидите се прехвърлят на тяхно име това не е решение на евентуален проблем с неплащане, а настъпват повече усложнения, както вече са писали.

 Peace

Това е най-разумното и сигурно решение и според мен .

# 26
  • София
  • Мнения: 2 430
Ние сме си предплатили освен депозит(наема) и 150лв.авансово за косумативи.Ама хазяите ни бяха малко стресирани и преди да подпишем договора сто пъти ни се обясняваха как са ги лъгали предишните.Абе то медала винаги има две страни.
Защото освен наематели,сме били и наемодатели.И какво.Жилището сега го ремонтираме след тяхното "живеене' сметките и наема са платени.До тук ОК.Ама каква мизерия бяха оставили след тях.Стената на спалнята беше с мухъл,защото си слагали там сушилнята и мокрите дрехи са били директно на стената долепени,а да не говоря колко аматъорската са надупчили стената с дюбели да си слагат перденце с връзчица ooooh!
То май освен депозит,трябва да се иска някаква сума за "амортизация" и ако всичко е  наред да се върнат парите.

# 27
  • Мнения: 2 100
Ние сме наематели, в същото време сме и хазяи  Laughing Каквото и да направиш мисля, че ще е безотговорно да не проверяваш дали сметките са платени ли не.  Peace Поне ние проверяваме - нито отнема време, нито е сложно. Просто за собствено успокоение Simple Smile И нашите наематели са плащали и си плащат сами сметките, и ние ги плащаме сами. Досега проблем не е имало. Но не ти предлагам в този вариант да прехвърляш партиди. Ние в момента сме прехвърлили партиди на наематели в офиса, който даваме под наем, но имаме сключен договор. За първи път процедираме така, засега няма проблеми.  Peace

# 28
  • Мнения: 5 393
Когато ние живеехме под наем всеки месец или поне през месец представяхме бележките с платените сметки на хазайката, това беше уговорката.

# 29
  • Мнения: 2 175
Аз съм под наем от няколко месеца..
С хазаяина явно се "харесахме" от раз.. Wink
Плащам си редвоно по банков път наема, а идващите сметки - в кварталния пункт..
Контактуваме си основно по телефона и то за текущи случки из блока..
Откакто живея, един път е идвал и то заради СОТ-а..

Има ми тел., знае къде работя и тн..Нали ако си замина и не платя ще ме намери..
П.с - никога не бих си позволила да мишкувам..
След като получавам адекватно и интелигентно отношение - разбира се, че и аз ще съм точна..

Общи условия

Активация на акаунт